Skocz do zawartości

Słuchanie muzyki, a warunki stawiane przez żonę ;)


artczaj

Recommended Posts

Czesc, 

Słuchajcie czytam od ponad godziny forum i jestem w kropce. Chcę kupić moj pierwszy mały zestaw stereo, a do tego mam oszczędną żonę, dla której najlepszym wyborem jest soundbar ;)

Do dyspozycji mam więc 1500-2000 zł.

Sprzęt w 80% do słuchania muzyki, 20% do filmów. Koniecznie z bluetooth żeby łączyć się z telefonem.

Sprzęt będzie stał w salonie o pow.40m2. 

Mam 3 małych dzieci więc nie chce ryzykować z rozbudowanym sprzętem (nie upilnuje dzieci) mysle o czyms prostym, najlepiej z dwiema wysokimi kolumnami. 

Myślałem o HiMedia Q5 Pro + google chromecast audio. Do tego jakieś 2 kolumny. Czy to się u mnie sprawdzi? 

Audiofilem nie jestem , ale lubię posłuchać wysokiego wokalu i czystych dźwięków. Poratujcie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

I tak polecam

Klipsch F2 / F3 i Denon PMA860.

Widze że ten Denon to lata 90 i wolałbym jednak coś mniejszego i swiezszego. Nie mogę wykorzystać tego HiMedia Q5 Pro, o którym pisałem?  

Może znajdzie się coś kompaktowego do tych kolumn? Z opcją oddzielnego modułu BT.

Kolumny mają dobre opinie i do tego Są wysokie i wąskie, a o to mi chodziło więc chętnie ich poszukam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MobyDick napisał:

Może SMSL Q5pro + Canton SP 206

Czytam że ten SMSL " idealnie sprawdzi się przy napędzeniu niewielkich głośników podstawkowych lub biurkowych"  

5 godzin temu, S4Home napisał:

Możesz spróbować tego SMS do F2/F3. ja go nie znam ale jeśli Moby poleca to nie może być to złom.

Więc nie wiem czy poradzi sobie z naglosnieniem F2 ? 

Czy znajdę do niego jakieś smukłe, wąskie i wyższe kolumny, które będą mógł postawić na ziemi ?  I z którymi poradzi sobie SMSL. 

To nie musi mieć wielkiej mocy. Trudno. Wiem że mam ograniczony budżet więc na początek muszę iść na kompromisy.

Doradzacie jeszczs jakieś kolumny do tego SMSL ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie spore jak na pojedyncze głośniki 16 cm, jednak to sprawa potrzeby uzyskiwania dużego natężenia dźwięku. Q5pro również nie jest mocarzem i bardziej go widzę z kolumnami o lepszej jakości dźwięku niż do napędzenia dość kiepskich i dużych pudeł. Sądzę że te kolumny przy takim budżecie będą optymalne z tym wzmacniaczem. Co najwyżej może się okazać wskazane użycie funkcji E1 w jego ustawieniach. Gdyby jednak okazało się że trzeba grac głośniej z mocniejszym basem, wtedy można pomyśleć o rozbudowie o jakiś nawet nieduży subwoofer.

Zawsze można pójść w stronę Pylon Audio Pearl 25. Będzie drożej choć jakości dźwięku spodziewał bym się gorszej. Osobiście wolał bym np. Magnat Quantum 723. Szukając tańszych kolumn wielkością zbliżonych do tych Pylonów, będzie tylko gorzej z jakością dźwięku i myślę ze bez sensu.

Takimi kolumnami mogą być Magnat Monitor Supreme 1002.

Co do zastosowania SMSL-a Q5pro , to bardziej wskazane są dla niego kolumny bardziej ambitne niż duże i kiepskie, co nie znaczy że takich nie napędzi. Jednak dużą powierzchnię membran głośników stosuje się do głośnego grania i wtedy bardziej potrzebny był by jakiś nawet dość kiepski wzmacniacz lecz o dużej mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MobyDick napisał:

Sądzę że te kolumny przy takim budżecie będą optymalne z tym wzmacniaczem. 

@MobyDick w salonie Denon one kosztują 900zl za sztukę, na Allegro znalazłem nowy zestaw 2 sztuk za 550zl ??? 

Czy to jest możliwe ?? (Link niżej)

P.s. może jeszcze jakaś kolumna do SMSL przychodzi Wam do głowy?

@S4Home masz jeszcze jakiś typ? 

Link Allegro:

https://allegro.pl/oferta/canton-sp-206-sp206-2-szt-kolumny-glosnikowe-nowe-8856959545?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=Sprzęt+audio+dla+domu&gclid=EAIaIQobChMImZywleyo5wIVRJSyCh3S8Qz3EAQYAyABEgKpnfD_BwE

Edytowano przez artczaj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz możliwe. Przy takiej cenie jaką oferują na amazoni.de nie nadążają z dostawami i wygląda na to że wysyłają na bieżąco co dostają. Ciągle mają status że brak w magazynie lecz można je kupić. Ktoś kto je kupował w rejonie nowego roku dość szybko je dostał mimo takiego stastusu. Zobacz na testy na stronie audio.com.pl w głośniki Canton. To są następcy recenzowanych tam kolumn które kosztowały mniej więcej tyle co teraz w sklepie.

Canton GLE 426 w pierwszej wersji z głośnikiem wysokotonowym tekstylnym

https://hi-fi.com.pl/testy/kolumny/1950-canton-gle-426.html

CANTON GLE402

tu test wersji CANTON GLE403 z nieco większym głośnikiem niskotonowym

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/90-gle403

https://archiwum.allegro.pl/oferta/kolumny-canton-gle-402-polecam-i7696327628.html

do tego dochodzą jeszcze Canton GLE 430.2

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/427-canton-gle-430-2

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Q5pro to nie miniwieża :) , tylko wzmacniacz cyfrowy i ma większą wydajność prądową niż wzmacniacze o większej od niego mocy pracujące w klasie AB. 

Ze względu na bardzo mały budżet miałem duży dylemat. Nawet pojawiły się myśli o miniwiezy czy soundbarze, tak jak chciałam żona.

Ostatecznie poszedlem na kompromis (zrezygnowałem z dużych kolumn) i zdecydowałem się na zestaw proponowany przez @MobyDick czyli SMSL Q5pro + Canton SP 206

Dzisiaj zamówilem ten zestaw za 1150zl w sumie. Do tego dołożę jakoś moduł BT i zaczynam przygodę ze stereo. 

Bardzo dziękuję @MobyDick oraz @S4Home za wszystkie porady i sugestie. Były one dla mnie bardzo pomocne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MobyDick napisał:

Q5pro to nie miniwieża :) , tylko wzmacniacz cyfrowy i ma większą wydajność prądową niż wzmacniacze o większej od niego mocy pracujące w klasie AB. Również jego brzmienie maj się nijak do porównywalnych cenowo systemów zintegrowanych mini i micro. 

Kurcze, masz go? Pożyczył bym dla ciekawości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MobyDick napisał:

Q5pro to nie miniwieża :) , tylko wzmacniacz cyfrowy i ma większą wydajność prądową niż wzmacniacze o większej od niego mocy pracujące w klasie AB. 

To trochę dziwne. Czy chcesz powiedzieć, że mimo, iż jest słabszy, to jest mocniejszy? Chyba nie, bo wiemy przecież, że znasz się na rzeczy. A może chcesz powiedzieć, że idealnie podwaja moc wraz ze zmianą impedancji kolumn z 8 na 4 omy? Jeśli o to chodzi, to muszę zwrócić uwagę, że z tego niewiele wynika. Nie świadczy to wcale, że jest faktycznie wydajniejszy i potrafi lepiej "napędzić" wymagające kolumny niż wzmacniacze w klasie AB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że podwaja moc przy dwukrotnie niższej impedancji świadczy że jest mniej podatny na zmiany impedancji kolumn w funkcji częstotliwości. Do tego zachowuje się właśnie tak jak można się tego spodziewać w zakresie kontroli basu po wzmacniaczu impulsowym. Większość kolumn które są w sprzedażny obecnie ma impedancję znamionową tak naprawdę 4 omy i dla większości z nich 50W na kanał to moc przekraczająca możliwości dłuższego narażania na nią słuchu ludzi który słuchają muzyki. Wiele wzmacniaczy będących w sprzedaży posiada większą moc maksymalną. Jednak gdy się przeliczy jaką moc są w stanie oddawać w sposób ciągły ich zasilacze i uwzględni się że połowa z niej idzie na ciepło to okazuje się że realna ich moc bez ograniczenia dynamiki jest znacznie mniejsza. To daje efekt spłaszczania dźwięku już przy znacznie mniejszych jej wartościach. Łatwo to sprawdzić mierząc napięcie na wyjściach głośnikowych wzmacniaczy pracujących w klasie AB bez obciążenia i pod obciążeniem kolumnami. W przypadku wzmacniaczy impulsowych odradzam taki eksperyment, bo to grozi uszkodzeniem końcówki mocy.

29 minut temu, S4Home napisał:

Kurcze, masz go? Pożyczył bym dla ciekawości.

Myślę że bez problemu możesz nawiązać kontakt  z dystrybutorem tego sprzętu.  Ja go mam podłączonego do TV i nie mam ochoty się z nim rozstawać :), jak widzisz bardzo go polubiłem, bo to taki dość ciekawy i zaskakujący sprzęt. Nie jest on bezkompromisowy, ale bardzo dobrze rozłożono w nim te kwestie na których można było zaoszczędzić bez robienia cięć na jakości dźwięku w ramach na jakie pozwolił budżet producentowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy mówi się o wydajnym prądowo wzmacniaczu, zwykle myśli się własnie o braku takiego kagańca który sprawia że traci on swoje zdolności do oddawania dynamicznych dźwięków. Zwykle właśnie wzmacniacze które łatwo zwiększają swoją moc przy niższej wartości obciążenia. Wzmacniacze o przeciwnym charakterze będą bardziej skłonne do pomruków niż zwartych wybuchów dynamicznych. Producent końcówki mocy Q5pro podaje że powinna ona dostarczać około 45W mocy ciągłej przy zasilaniu napięciem 19V  pod obciążeniem 4 ohm gdy ta ma temperaturę 75°C przy zniekształceniach THD+N 10%. To dość często spotykana wartość zniekształceń dla której podaje się moc maksymalną. Takie wartości osiągają zwykle tylko niskie częstotliwości gdzie czułość słuchu na zniekształcenia jest stosunkowo niska. Warto zdawać sobie sprawę z tego że we wzmacniaczach tego typu zniekształcenia rosną łagodniej niż w typowych konstrukcjach w klasie AB. To daje wprawdzie trochę większe zniekształcenia przy nieco niższej mocy , lecz większą moc przy dopuszczenia większych zniekształceń gdzie klasyczny wzmacniacz uległ by mocnemu przesterowaniu.

Tak nawiasem mówiąc widziałem kiedyś dane od Texas Instruments dla tej końcówki mocy informujące że ma mieć 45W dla 1% i 50W dla bodajże 10% zniekształceń, przy napięciu 19V. W trakcie produkcji powstają kolejne wersje układów które mogą mieć inne parametry.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla klasy AB moc podaje się najczęściej dla zniekształceń 1%, więc różnica spora. Z tym, że łagodniej rosnące zniekształcenia to coś dobrego ciężko się zgodzić. W typowym tranzystorowcu zniekształcenia MALEJĄ wraz z mocą. Rosną gwałtownie dopiero tuż przed przesterowaniem, ale takich poziomów głośności przecież nigdy się praktycznie nie osiąga (kto będzie korzystał w normalnym pokoju ze 100W?). Łagodne przesterowanie, to z praktycznego punktu widzenia lipa. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miesięczniku Audio od dawna mierzono moc dla wzmacniaczy pracujących w klasie AB dla 1%. Jednak gdy mierzą moc wzmacniaczy lampowych, podają ją dla większych zniekształceń, ze względu na łagodniejszy wzrost zniekształceń wraz z mocą. Wiem ze jedna z norm DIN przewiduje podawanie mocy dla 10% zniekształceń. Niektórzy producenci podają moc dla swoich wzmacniaczy przed wejściem w przesterowanie , własnie w rejonie gdzie ich zniekształcenia są bardzo niskie. Często jednak gdyby podać ich moc przy 1 % lub 10%  moc ta była by niewiele wyższa. Impulsowe końcówki mocy TI charakteryzują się zwykle stosunkowo niskimi zniekształceniami w zakresie użytecznych mocy w warunkach domowych w zakresie gdzie wzmacniacze w kalsie AB mają je większe. Gwałtowne wchodzenie w przesterowanie jest dość groźne głównie dla głośników wysokotonowych. Gdy takie zniekształcenia pojawiają się w bardzo krótkich odcinkach czasowych mogą zbytnio nie przeszkadzać lecz skutecznie mogą uszkodzić sprzęt. 

Wzmacniacze lampowe pracujące w klasie A często również mają podobny rozkład zniekształceń, czyli niewielkie w dolnym zakresie mocy z dość łagodnym ich wzrostem w zakresie większej mocy. Osobiście uważam ze ważniejsze są niskie zniekształcenia w zakresie użytkowym niż fakt podawania mocy przy ich większej lub mniejszej wartości. Gdy głośniki grają bardzo głośno, zwykle one same wnoszą więcej zniekształceń niż elektronika do nich podłączona.

Ten wzmacniacz Q5pro wprawdzie nie aspiruje do miana hi-end, ale już podłączenie do niego kolumn tej klasy może mieć jakiś sens.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

W miesięczniku Audio od dawna mierzono moc dla wzmacniaczy pracujących w klasie AB dla 1%. Jednak gdy mierzą moc wzmacniaczy lampowych, podają ją dla większych zniekształceń, ze względu na łagodniejszy wzrost zniekształceń wraz z mocą.

Zasadniczo dla lamp Audio też podaje pomiar dla 1% zniekształceń. Czas z litości publikują też dodatkowo dla 5%;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre wzmacniacze lampowe zachowują się pod względem zniekształceń zachowują się podobnie do tranzystorowych i wtedy traktowanie ich inaczej traci sens. Są jednak i takie których moc w takim reżimie 1% była by śmiesznie niska, a może łagodnie wzrastać sięgając nawet 40% i da się tego słuchać w praktyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...