Skocz do zawartości

Nóżki do Kolumn


Recommended Posts

Ma w planie zakupić nowe kolumny i fabryczne nóżki z kolcami nie bardzo mi się podobają. Pomijam fakt, że jak małżonka zobaczy, że wbijam te kolce w panele podłogowe, to dostanie zawału.

Kolumny to KEF Q750, które nb. z tymi fabrycznymi nóżkami i kolcami wyglądają, jakby przygniotły jakiegoś drona.

Istnieją jakieś nóż czy inne elementy, które zastąpią te fabryczne kolce i nie zniszczą paneli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Adam Wesolowski napisał:

Kolumny to KEF Q750, które nb. z tymi fabrycznymi nóżkami i kolcami wyglądają, jakby przygniotły jakiegoś drona.

Istnieją jakieś nóż czy inne elementy, które zastąpią te fabryczne kolce i nie zniszczą paneli?

Może to tak wygląda jak przygnieciony dron ale celowo nogi są rozstawione szerzej aby poprawić stabilność kolumny. Mnie się takie nogi podobają ale oczywiście nie każdemu muszą. 

Co do kolców na gołe panele to kiepski pomysł bo ślady będą na pewno. Możesz zastosować podkładki (speaker spike shoes) pod te kolce aby nie uszkodzić paneli. Można również podłożyć płytę z marmuru lub twardego drewna pod kolumną. Rozwiązań jest wiele. 

No i można przecież zamiast kolców wkręcić w te wystające nogi od kolumn całkiem inne, nie ostro zakończone stopki. Może coś takiego jak w linku i na zdjęciach Ciebie zainteresuje. Nie muszą być te, mogą być inne tańsze jeśli znajdziesz. W tym przypadku należy dobrać odpowiednie stopki do wagi kolumn jakie posiadasz. 

To tylko jeden z pomysłów: 

https://www.amazon.co.uk/IsoAcoustics-Gaia-III-Isolation-Pucks/dp/B01NBN0UWQ/ref=sr_1_1?keywords=IsoAcoustics+GAIA+III&qid=1580553118&sr=8-1

 

51ocu670pIL.jpg.48c90031c6803cb21d20026da834bdb9.jpg

 

61lrIPayvPL._SL1024_.thumb.jpg.24c6f00fe4ffd2c96bb495cfab873f00.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pol_pl_Viablue-HS-Discs-Black-podkladki-

Wpisz w wyszukiwarkę google frazę : podkładki pod kolce kolumnowe

Najprostsze rozwiązanie to podłożyć pod te kolce monety.

Inne rozwiązanie to kolce z tępymi zakończeniami np. takie:

d07e43cf4dd397640a70a1b73683

https://allegro.pl/oferta/kolec-kolce-kolumnowe-glosnikowe-hd-8-gwint-m6-7912838919

Dobrze jest mieć jednak pewność jaki jest gwint w który można je wkręcić.

Te z obrazka są wyposażenie w nakrętki do wbicia w otwór do wywiercenia w kolumnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości jeszcze przeglądałem akcesoria/nogi  do kolumn i w pewnym sklepie do produktu jest dołączony dość ciekawy film. 

https://www.futureshop.co.uk/townshend-seismic-isolation-podium-pair

Na filmie jak widać, niezły dron z tego podium ;)           chciałbym sprawdzić coś takiego kiedyś u siebie, może tańszego... 

 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj 😲 Mam wrażenie, że kolega @MobyDick, chyba niezbyt uważnie oglądał filmik ;) Chwieją się z częstotliwością kilku Hz, a ponadto mają masę jakieś 1000 razy większą niż membrana głośnika. Ze względu na bezwładność membrana ich na pewno nie ruszy na tyle mocno, aby miało to znaczenie. Nich kolega spróbuje pchać i ciągnąć ciężarówkę z częstotliwością choćby 20Hz ;)

Małe tłumienie jest jak najbardziej wskazane. Wraz ze wzrostem tłumienia maleje nachylenie krzywej obrazującej przenoszenie wibracji. Pogarszają się więc właściwości izolacyjne w zakresie wyższych częstotliwości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba są dwie szkoły ustawiania kolumn.

- Na sztywno do podłogi, może nawet czymś dociążone

- Na izolacji - sprężynach/poduszkach

Chyba nie można z góry powiedzieć, że któraś jest lepsza od drugiej bo o ile wniesie jakieś zmiany do dźwięku to przecież każdy subiektywnie je oceni i wybierze co mu pasuje. W każdym z ustawień pudło może rezonować inaczej a w nim przecież głośniki. To zbyt skomplikowane aby powiedzieć które ustawienie jest bardziej "poprawne".   Trzeba samemu się przekonać, ale poczekam z takimi ćwiczeniami  do wymiany kolumn.  

@nowy78 temat Wibracje i Drgania czytałem, może nie w całości. Czasem tam wrócę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adam Wesolowski napisał:

Istnieją jakieś nóż czy inne elementy, które zastąpią te fabryczne kolce i nie zniszczą paneli?

Podłączę się pod temat. Do tej pory ' śmiałem się z 'biednych" co to im , żona nie pozwala ...... , ale przyznam , że i mnie to dotknęło :) Od wczoraj mam świeżutko wycyklinowany i polakierowany parkiet , oczko w głowie żony. A , że pokój został całkowicie prze aranżowany / inny dywan , meble , tapeta , ustawienie sprzętu itd. / to czeka mnie od nowa pozycjonowanie kolumn. Bydlaki ważą po 45 kg. sztuka i ponieważ wielokrotnie je przesuwałem / na starym parkiecie jakieś się niczym nie przejmowałem :) / gdy były na kolcach z podkładkami na welurze wiem , że rys się nie uniknie. Ba samo , wkręcenie kolców i postawienie kolumny , a potem jeszcze trafianie z podkładkami powoduje uszkodzenia podłogi i może ten stan rzeczy być mało akceptowalny :) Muszę iść więc w stopki. Jak na razie znalazłem :https://www.q21.pl/pylon-audio-nozka-plaska-exclusive.html z tym , że nie pasuje mi gwint , bo mam M8 i musiałbym przerabiać gniazdo , druga opcja to 

https://www.audiostyl.pl/soundcare-superspikes-kolce-pod-kolumny-m8-4-szt-p-1630.html

ale robi się drogawo. 

5 godzin temu, MobyDick napisał:

ewentualnie mozesz użyć coś takiego :

To do mnie zaczyna przemawiać , szczególnie cenowo , muszę tylko znaleźć na M8.

3 godziny temu, JohnDoe napisał:

chciałbym sprawdzić coś takiego kiedyś u siebie, może tańszego... 

Przy nieocenionej pomocy kolego @nowy78 zrobiłem plan projektu pojedynczej platformy / jeszcze nie zrealizowany/ na bazie:    https://www.sgrhifiracks.com/collection/statement-model-5-high-end-hifi-rack/ , na razie nie bardzo mam czas ale chyba będę musiał się za to zabrać lub co też kusi bo wymaga tylko podania nr. karty kredytowej :https://www.aliexpress.com/item/32803431936.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3f1b3421DH6ZpQ&algo_pvid=0133966c-21b0-4376-9a22-506405f02228&algo_expid=0133966c-21b0-4376-9a22-506405f02228-0&btsid=ebfa48c6-71a8-4cf3-986e-f254df3aebdf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7,searchweb201603_52

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Sprężyny rządzą - warto wypróbować :)

Piotrek daje słowo , że w końcu postawie Grandy na sprężynach , ale jakoś sobie na razie nie wyobrażam przesuwanie na nich kolumn :) No , chyba , że zaczną skakać :) A , poważnie to widziałem efekt końcowy u Ciebie i przyznaje , że tak wizualnie jak i dźwiękowo pierwsza klasa. 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomek4446 napisał:

Piotrek daje słowo , że w końcu postawie Grandy na sprężynach , ale jakoś sobie na razie nie wyobrażam przesuwanie na nich kolumn :)

U mnie nie ma możliwości przesuwania. Trzeba najpierw znaleźć optymalne rozwiązanie, a dopiero ustawić na sprężynach ;) A jest to jeszcze trudniejsze niż na kolcach, tym bardziej, że jak wiesz moje Usherki ważą niewiele mniej ode mnie 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie trzeba przesowac i kolce +podkładki się nie sprawdzały masę roboty. 

Kilka razy spadły z podkładek panel uszkodzony, jestem po remoncie więc to że tak powiem wymuszone troszkę. 

Teraz jest tak, choć to nie mistrzostwo dizajnu 😁 ale moje potrzeby użytkowe spełnia. Dodam 6pln szt M8

Pzdr

c0dc6a48bb377e42med.jpg

bd85ca04f0c4192dmed.jpg

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Do tej pory ' śmiałem się z 'biednych" co to im , żona nie pozwala ......”. 
To już nawet nie chodzi o to czy pozwala. Problem w tym, że jak człowiek małą ryskę gdzieś pod głośnikiem zrobi to się nagada i będzie wypominać latami. Rysa przez całą długość błotnika oczywiście nie jest istotna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

jestem tu nowy, a właściwie nowy dla Was, bo ja część z Was dość dobrze kojarzę albowiem od jakiegoś czasu przeglądam kilka wątków tego forum. Chciałem się "ujawnić" w zakładce "Wibracje i drgania" (i tam szerzej napiszę, nie chcę zaśmiecać wątku koledze) ale nadarzyła się okazja więc voila. Ćwiczyłem różne ustawienia, płyty kamienne +kolce, płyty kamienne + filce, filce tudzież różne gumy i gumopodobne. Rozwiązanie na odpowiednio dobranych sprężynach jakie propaguje kolega @nowy78 absolutnie zdaje egzamin co do zasady. Nie praktykowałem go na kolumnach więc nie będę filozofował. Bardzo dobrze odcina kolumnę od podłogi pumeks ale ten zwykły szary (te kolorowe syntetyki zamulają dźwięk). W moim pokoju jest miękka drewniana podłoga ponadto od czasu do czasu zmieniam położenie kolumn dlatego skończyło się na stalowych kolcach i dębowych gniazdach. Rozwiązanie to zapewnia mi najlepsze moim zdaniem warunki soniczne i umożliwia swobodne przemieszczanie kolumn.

WP_20171027_17_51_40_Pro.jpg

WP_20171027_19_27_40_Pro.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 2.02.2020 o 09:07, Dedal75 napisał:

ale moje potrzeby użytkowe spełnia.

Właśnie jestem bliski zakupu takich stopek , myślę nad skróceniem tej śruby , też mam M8. Nic mądrzejszego na razie nie znalazłem, a w każdym razie co by uzasadniało wydanie np.300 zł. Tyle jeszcze mogę dać za osiem kawałków metalu ze śrubą podbitych gumą lub innym miękkim materiałem, ale po za tą kwotę to już zaczyna się dostosowywanie ideologii do produktu by uzasadnić cenę . To tak wg. mnie.

Dnia 2.02.2020 o 16:40, MobyDick napisał:

Bardzo dobrze na takim podłożu sprawdzają się zamiast zwykłych kolców  śruby zamkowe grzybkowe.

Ok. ale moja jedna kolumna waży 45 kg. i już widzę jak ten zaokrąglony koniec śruby robi idealna rysę przy przesuwaniu kolumny :) 

Estetyczne stopki do kolumn to jakiś niszowy towar czy co ? , kolców jest mnóstwo , w rozsądnych cenach a stopek jakoś nie znalazłem. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...