Skocz do zawartości

Dobór głośników do wzmacniacza klasy D


Kers124

Recommended Posts

Witam przychodzę z zapytaniem czy taki układ ma prawo działać czy cewka głośnika nie pójdzie z dymem i czy całość ma sens? Chciałbym do tych niskotonowych dodać te malutkie tweetery równolegle. Czy całość jest ok i nie pójdzie z dymem? Nie jestem audiofilem i moje wymagania nie są duże chcę aby po prostu to grało i nie było wielkiej tragedi.

wzmacniacz: https://abc-rc.pl/product-pol-7650-Modul-wzma...na-TPA3116-D2-kompletny-wzmacniacz-audio.html

głośniki niskotonowy https://allegro.pl/oferta/glosnik-sony-eastech-136-120mm-26-60-100w-6ohm-4983013079?reco_id=a5943936-44e7-11ea-bf7f-b02628c846f0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

głośniki wysokotonowe https://allegro.pl/oferta/soprany-tweetery-glosniki-wysokotonowe-alda-tw-17-8908586805

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Z głośnikami wysokotonowymi i ich mocą sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż to wygląda na pierwszy rzut oka dla kogoś kto się na tym nie zna. Głośnik taki ma cewkę nawiniętą małej średnicy drutem która bez zwrotnicy uległa by spaleniu już przy bardzo niewielkiej mocy. Przenoszą one niewielki zakres częstotliwości i w sygnale muzycznym większość mocy przypada na niskie częstotliwości. Rzeczywista moc głośników wysokotonowych to często kilka watów. Gdy producent pisze 150  lub np. 200 W to nie jest mocą głośnika tylko do jakiej mocy maksymalnej kolumn można je użyć. Tu zbyt małej mocy tego głośnika bym się nie obawiał. Moc jaka będzie dostępna w tym wzmacniaczu w dużej mierze bezie zależała od napięcia jakie dostarczy podłączony do niego  zasilacz i jego wydajności prądowej. 50W na kanał możesz uzyskać mając kolumny o impedancji 4 omy i zasilacz z napięciem 24V ze zdolnością do oddawania 5 A. Przy impedancji 6 ohm szacuję że ta moc będzie mniejsza niż 40W. Przy niższym napięciu i pod warunkiem że zasilacz będzie odpowiednio wydajny będzie mniej. przy zasilaniu napięciem 12V przy 4 omach będzie to 20W a przy kolumnach 8 ohm 15W. Te głośniki wysokotonowe mają na kablu filtry górnoprzepustowe, co pozwoli podłączyć je równolegle z głośnikiem niskośredniotonowym taki jak te które podałeś wcześniej. Poza tym mają dołączone elementy montażowe umożliwiające zamontowanie ich  na 2 sposoby. Robiąc otwór w płycie do której będą przykręcone głośniki najlepiej użyć opcji w której są na zdjęciu. Pozwala ona kierować głośnik tam gdzie chcesz bez obracania całej kolumny. Druga opcja sprawia ze głośniki będą wystawały ponad powierzchnię i będą odchylone o stały kont. Jaki zamierzasz użyć zasilacz ?

Dolne pasmo przenoszenia tego głośnika 1500 Hz to wartość bez dołączonego filtru.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie dla testów myślałem aby zasilić to lionkami z bms 12v. Z racji że daje to małą wydajność mógłbym dwa takie same pakiety z bms połączyć szeregowo = 24v. Ewentualnie np taki zasilacz https://allegro.pl/oferta/orig-zasilacz-fsp-fsp180-aaan1-24v-7-5a-180w-fv-8088423114 . Jako że jestem zielony dość to te głośniczki które podesłałeś https://allegro.pl/oferta/glosniki-wysokotonowe-alphard-etp-110tc-5798887215 nie spaliły by się pomimo 20w rms? I jeśli chciałbym tego użyc to musze używać dodatkowo jakiejś zwrotnicy?

A mogło by być tak że te 2 głośniki wysokotonowe https://allegro.pl/oferta/glosnik-eastech-60w-srednio-wysokotonowy-08-6ohm-5005548324?reco_id=20bc0587-4529-11ea-b989-b02628d00240755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951 i pod nie jakiś kondensator szeregowo + tamte 2 niskotonowe? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu moc tych głośników podłączonych pod te duże będzie taka mała? Czemu tak jest że do tych wysokotonowych dociera tam mało mocy? Czyli lepiej wybrać ten zestaw https://allegro.pl/oferta/glosniki-wysokotonowe-alphard-etp-110tc-5798887215 . Te zwrotnice to działa tak że są normalnie dwa wyprowadzenia od głośników i w tych kablach są kondensatory? 

I nie przeszkadza to że te moje niskotonowe mają 6 ohm a te wysokotonowe ALPHARD ETP-110TC mają 4ohm?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie w tych głośnikach masz połączone szeregowo z nimi na płytce drukowanej kondensatory foliowe 4,7 mikrofarada i rezystory 2,2 ohma . Końce wyprowadzonych przewodów możesz podłączyć do wolnych wyprowadzeń przy głośnikach niskośredniotonowych, bo na zdjęciu widać ze są tam 2 pary.

Jak połączysz szeregowo głosik 4 omy z rezystorem 2,2 który jest w zwrotnicy, to da około 6 ohm.

Napisałem żebyś przeczytał ze zrozumieniem. Mylisz moc głośnika z mocą kolumn do jakiej są przeznaczone głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOce kolumn podaje się wg norm, które przewidują rozkład mocy w zależności od częstotliwości. Dla przykładu głośnik wysokotonowy który ma moc np. 10 W można użyć w kolumnach o mocy 100 W gdy będzie filtrowany filtrem 2 rzędu przy 3 kHz i w kolumnach o mocy 200W gdy będzie filtrowany podobnym filtrem przy częstotliwości 8 kHz.

1 minutę temu, Kers124 napisał:

Czyli całość jest ok i powinno to w miarę dobrze grać? Wydaje mi się że tak to trzeba podłączyć dobrze myślę?

1234.jpg

Tak. Przy głośnikach wysokotonowych masz już filtry i możesz je podłączyć do terminali przy niskośredniotonowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to chyba wszystko, całość powinna w miarę dobrze grać 😖. I pomimo jakie napięcie dam to te wysokotonowe się nie spalą też przy 24v? I mógłbyś jeszcze raz powiedzieć jak wyznacza  się czy ten głośnik wysokotonowy znając jego moc i moc tego dużego? Nie do końca zrozumiałem jak to wyznaczasz wiedząc że idzie do niego mniejsza moc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w głowie wszystkich norm na głośniki. 20W jak na ten głośnik wydaje mi się mocą zawyżoną. Jednak gdy dasz całą moc np. 20W na głośnik wysokotonowy w kolumnie na której pisze że ma moc 200W to jest bardzo możliwe że się spali. Jeśli mocno przesterujesz wzmacniacz o mocy 20W podłączony do kolumn o mocy znamionowej 200W to również jest możliwe że spalisz głośnik wysokotonowy. Jednak im mocniejszy będzie to głośnik, tym więcej wytrzyma.

Głośniki wysokotonowe o mocy 20W stosuje się często w kolumnach estradowych o mocy kilkuset wat. Dlatego na oko nie wygląda mi on na taki głośnik. Dlatego wydaje mi się ta wartość zawyżona. Inne głośniki samochodowe tego producenta mają zwykle moc 2 razy  mniejszą ( 10/20W ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. A na tym moim wzmacniaczu 2x50w zakładając że udało by się jakoś wyciągnąc tą moc to gdybym podkręcił na maksymalną moc to nic nie powinno się stać? A tak spoza tematu kiedyś jak robiłem prosty głośnik bluetooth  na jakimś układzie chyba pam 2x15 wat na 12v to gdy podkręcałem głośność na maksymalną to głośniki zaczynały bardzo trzeszczeć i było to dość okropne. Wiesz czym jest to spowodowane jak można tego uniknąc czy to normalne przy najwyższych głośnościach?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe że wzmacniacz ulegał przesterowaniu, bo wtedy bardzo rosną zniekształcenia. Gdy do wejścia doprowadzisz sygnał który po wzmocnieniu przekracza moc maksymalną , dochodzi do przesterowania. Również gdy zasilanie nie wyrabia z dostarczaną ilością potrzebnego natężenia prądu może dochodzić do podobnego zachowania. Dlatego jeśli coś takiego słyszysz należy zmniejszyć głośność, aż to ustąpi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co powinienem uwzględnić przy robieniu tego projektu aby móc odtwarzać muzykę na najwyższej głośności? A co do zasilania co polecasz bo chciałbym aby był to głośnik mobilny ale nie jestem pewien czym to zasilić. 2 pakiety z ogniwami 18650 z bms połączone szeregowe dając 24v mogły by być?

Edytowano przez Kers124
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie szeregowe ogniw nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo wszystkie musiały by mieć dokładnie taką samą impedancję aby oddawały pod dużym obciążeniem pełne napięcie w bloku na wyjściu. Zwykle im się je dłużej używa, tym te różnice rosną i część napięcia rozprasza się na samych ogniwach. Łatwo to sprawdzić mierząc napięcie na wyjściu bloku ogniw pod ich dużym obciążeniem. Teoretycznie najlepiej było by używać dużo ogniw połączonych równolegle i potem przetwornicy DC/DC. W praktyce czegoś takiego się raczej nie stosuje. Myślę ze długo nie pograsz bardzo głośno na baterii ogniw 18650 w pakiecie około 24V. Do tego raczej nie powinieneś tego napięcia przekraczać nawet bez obciążenia. Myślę że jeden pakiet dający 20V powinien być w porządku. Można czasem w Lidlu kupić gotowe akumulatory do elektronarzędzi 20V i ładowarki do nich. Można kupić takie akumulatory w których są po 2 ogniwa połączone równolegle. Razem 10 ogniw 18650 z elektroniką zapobiegającą przeładowaniu i nadmiernemu rozładowaniu poszczególnych ogniw w pakiecie. Poza tym możesz użyć akumulatorów samochodowych ołowiowych. Tyle ze te będą ciężkie. Jeśli się da najlepiej zasilać coś takiego z sieci kiedy się da. Ten zasilacz 24V 7,5A powinien być odpowiedni do tego wzmacniacza. Nie wiem tylko czy nie będzie wymagał lepszego filtrowania niż to co ma w środku.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie potrzebował dodatkowego filtrowania tzn? Czy bez dodatkowych przeróbek powinien dać radę? A tak zaczynając temat obudowy to zastanawiam się między nasz reflex a membrana bierną. Co byłoby tu lepsze? I druga sprawą jest wielkość obudowy. W parametrach głośnika niskotonowego jest podane 30L. Jest to objętość obudowy jaka powinienem wykonać? I patrząc że mam 2 głośniki powinno być to 60L czy nie? Chciałbym dodać że raczej chciałem aby głośnik był w miarę mobilny więc nie chce robić ogromnych obudów.

Co do zasilania myślę że będę robił to na dwa sposoby mobilny czyli jakiś akumulator który da mała moc żeby po prostu pograć i w domu czyli przez zasilacz z pełną mocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vas 30l to parametr teoretyczny wiążący powierzchnię membrany z jej podatnością zawieszenia. W zależności od  objętości obudowy i strojenia obudowy uzyskasz inną charakterystykę pasma przenoszenia w zakresie niskich częstotliwości. W programie np. Win ISD możesz zamodelować charakterystykę w zależność od parametrów obudowy w którą włożysz głośnik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunel jest łatwo wyliczyć , kupić i ewentualnie skrócić. Co do membrany musiał byś wiedzieć jakiej użyć i jak ją dostroić. 

Przy tych głośnikach wyliczyłem że warto użyć obudowy o objętości  przynajmniej 12 litrów na głośnik z tunelem średnicy 5cm i długoscią 19 cm.

Lepsze były by obudowy 15 l z tunelem 5cm i długością 10 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli np wybierając obudowę 15l basa reflex 5cm i 10cm to są to wymiary na jeden głośnik czy na oba? Chodzi mi że jeśli montuje dwa głośniki to powinny być dwie rurki i ta podwójna objętość? I co do obudowy mam kilka pytań :D. Ma to znaczenia gdzie umieszczę te bas reflex? I głośniki powinny być jakoś oddzielone na dwie części odgradzające?

Mógłbym wzorować się na tym projekcie? Nie wiem czy wielkość obudowy się zgadza ale chodzi mi o rozstawienie głośników nisko i wysokotkowych a z tylu bas reflex. Czy jest to poprawny pomysł? 

 

Edytowano przez Kers124
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 litrów to objętość na jeden głośnik. 2 głosiki wymagają 2 razy większej objętości i 2 takie tunele lub jeden o tej samej długości i 2 razy większej powierzchni. Myślę jednak ze lepiej zrobić 2 takie kolumny i osobno wzmacniacz które można w jakiś sposób połączyć gdy jest taka potrzeba. Generalnie jeden głośnik który ma trzydzieści kilka litrów objętości brutto to dość sporo do przenoszenia na raz. Jak to rozwiążesz to twoja inwencja i sprawa.

Taki głośnik z Tonsilu wymaga jakichś 5 litrów objetości obudowy: https://allegro.pl/oferta/glosnik-niskotonowy-tonsil-gdn-13-40-2-4-ohm-8129462781

Jednak jego skuteczność jest znacznie mniejsza i wymaga zwrotnicy. Bez niej będzie mało basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej chciałbym aby to było jakby w jednej obudowie tylko pytanie czy lepiej zrobić jedna obudowe 30l czy dwie oddzielne 15l które będę oddzielne z oddzielnymi bas reflexami które np złącze razem? Gdzie dźwięk jest jakby lepszy gdy dwa głośniki są obok siebie w odbudowie czy każdy ma swoją? A tak poza tym słyszałem że dobrym materiałem jest drewno MDF do wykonywania takich konstrukcji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...