Skocz do zawartości

Brzmienie systemu od czego zależy?


lysy

Recommended Posts

W tym temacie chce zapytac co wedlug Was ma najwiekszy wplyw na brzmienie systemu?

Pozwolilem sobie wyodrebnic cztery najwazniejsze elementy, a mianowicie:

1) Kolumny,

2) Wzmacniacz,

3) Zrodlo,

4) Akustyka.

Prosze nie sugerowac sie tutaj kolejnoscia tych elementow calkowicie przypadkowa.

Ewentualnie od czego zaczac budowe dobrego brzmienia systemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, fajny temat:). Jaką więc uwagę należy przykładać do poszczególnych składowych.

1) Kolumny - trzeba kupić najlepsze jak się da.

2) Wzmacniacz - należy nabyć wystarczający (do konkretnego pomieszczenia i konkretnych kolumn)

3) Źródło - mało istotne, szkoda sobie zawracać głowę dłuższym myśleniem na ten temat. Liczy się funkcjonalność.

4) Akustyka - trzeba mieć co najmniej wystarczającą, bez ewidentnych wad. Jednak im lepsza, tym zadowolenia ze słuchania większe.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kolumny dopasowane do akustyki pomieszczenia w którym gra i które będą odpowiadały słuchaczowi ze względu na jego gusta muzyczne i wizualne.

2. Wzmacniacz który będzie najlepiej nam pasował do posiadanych kolumn.

3. Gdy wszystko już dobrze gra warto aby źródło dźwięku tego nie popsuło. Jeśli nie jest idealnie wtedy może lekko kompensować coś co nam nie odpowiada.

4. Akustykę należy doszlifować w miarę możliwości do posiadanego sprzętu w pomieszczeniu w którym słuchamy.

5. Na samym końcu akcesoria które nie zepsują całości i jeśli to możliwe doszlifują niedostatki. 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, 1Ender napisał:

3. Wzmacniacz i źródło (równoważny poziom) 

Czyżby? To co byś wolał? Wzmacniacz za 10 000 zł + tanie CD/DVD za 150 zł, czy wypasione CD za 10 000 zł sparowane ze wzmacniaczem cyfrowym za 150 zł. Jeśli wzmacniacz i źródło są tak samo ważne, to oba zestawienia powinny zgrać na tym samym (wysokim, czy niskim - nieistotne) poziomie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszytko jest ważne, nawet przewody rca-rca czy do kolumn. Zazwyczaj kupujemy na co nas stać. Teraz na rynku pełno "budżetowego" sprzętu. Denon, Marantz, Onkyo, Yamaha , Cambrige Audio, Roksan, Dali, Klipsch, Monitor Audio, Heco itp. Duże czy małe kolumny, wzmacniacz i pożarne źródło czy all in one kupić? To wszytko zależy od tego czego oczekujemy. Jedni szukają super dźwięku to kupią wzmacniacz bez wodotrysków plus osobne klocki a inni wolą funkcjonalność a jeszcze inni minimalizm. Nie ma górnej czy dolnej granicy cenowej. Jeśli masz 3tys to coś kupisz i za 7też fajne stereo. Akustyka, to chyba ja prościej zrobić, dywan, jakieś obrazy itp i już jest lepiej. Najgorzej kolumny i pod nie sprzęt dobrać czyli pierwszy to wzmacniacz, każde ludzikiem ucho jest inne i każdemu na czym innym zależy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, BaliGdynia napisał:

Najgorzej kolumny i pod nie sprzęt dobrać czyli pierwszy to wzmacniacz, każde ludzikiem ucho jest inne i każdemu na czym innym zależy.

Masz racje kolejnosc wyboru tez jest wazna poniewaz duzo ludzi nie wie jak to zrobic. Wyjatkiem moze byc jak czegos sie nie oplaca juz naprawiac albo dostalismy jakis sprzet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kubakk napisał:

PS: temat do gówno burzy , czy też niekończącej się historii która zakończy się stwierdzeniem , że najlepsza była wieża sony

Szkoda, ze tak to odebrales poniewaz inni podeszli do tego zagadnienia inaczej. Rozumiem, ze znalezles swoje brzmienie ale niektorzy go dopiero szukaja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lysyrafal napisał:

Szkoda, ze tak to odebrales poniewaz inni podeszli do tego zagadnienia inaczej. Rozumiem, ze znalezles swoje brzmienie ale niektorzy go dopiero szukaja. 

Doświadczenie forumowe ;) 

Każdy będzie wg własnej subiektywnej opinii oceniał co jest ważniejsze , często przez brak doświadczenia - dlatego podsumowałem temat zgodnie z logiką :D 

Przez lata się naczytałem wielu mitów , z którymi zresztą sam się spotkałem źle oceniając brzmienie danego elementu , źle dobranego do reszty ,itd.

Przy wysokich pułapach $ także można źle dobrać wzmacniacz do kolumn , a logicznie myśląc kolumny zagrają tak jak wzmacniacz sygnał podeśle , wzmacniacz przekaże sygnał taki jaki mu źródło zapoda. Hardkorowiej można by rzec iż źródło cd inaczej zagra zależnie od płyty (masteringu ,itp.). Do tego dorzućmy iż np. wzmacniacz lampowy inaczej przesyła sygnał (częstotliwości) zależnie od zastosowanych lamp sterujących. Permutacji nagle stworzy się mnóstwo i spróbuj coś dopasować :D prawda @Bogusław Kożyczkowski

PS: do tego akustyką można przykryć/odkryć dane pasma i zabawa trwa :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kubakk napisał:

Przez lata się naczytałem wielu mitów , z którymi zresztą sam się spotkałem źle oceniając brzmienie danego elementu , źle dobranego do reszty ,itd.

 

Masz racje jest duzo zmiennych, ale ludzie ktorzy zabrali glos maja doswiadczenie.

Nie wszyscy szukaja brzmienia z tak wysokiej polki jak Ty, a sprowadzanie tego do wiezy Sony to sobie odpusc.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kubakk napisał:

Doświadczenie forumowe ;) 

Każdy będzie wg własnej subiektywnej opinii oceniał co jest ważniejsze , często przez brak doświadczenia - dlatego podsumowałem temat zgodnie z logiką :D 

Przez lata się naczytałem wielu mitów , z którymi zresztą sam się spotkałem źle oceniając brzmienie danego elementu , źle dobranego do reszty ,itd.

Przy wysokich pułapach $ także można źle dobrać wzmacniacz do kolumn , a logicznie myśląc kolumny zagrają tak jak wzmacniacz sygnał podeśle , wzmacniacz przekaże sygnał taki jaki mu źródło zapoda. Hardkorowiej można by rzec iż źródło cd inaczej zagra zależnie od płyty (masteringu ,itp.). Do tego dorzućmy iż np. wzmacniacz lampowy inaczej przesyła sygnał (częstotliwości) zależnie od zastosowanych lamp sterujących. Permutacji nagle stworzy się mnóstwo i spróbuj coś dopasować :D prawda @Bogusław Kożyczkowski

PS: do tego akustyką można przykryć/odkryć dane pasma i zabawa trwa :P 

POTWIERDZAM! 

A o co chodzi? 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie zależy od kolumn, wzmacniacza, odtwarzacza, dopasowania, jakości nagrania, kabli, akustyki, korekcji, nośnika, antywibracji, oprogramowania. Nie sprawdzałem tylko wpływu zasilania. Dużo mamy elementów wpływających na finalne brzmienie. Największy wpływ sądzę, że mają kolumny.

 

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...