Skocz do zawartości

Brzmienie systemu od czego zależy?


lysy

Recommended Posts

35 minut temu, Kubakk napisał:

 

Mam kolumny z średniej półki , podpięte do średniego zasilania grają poprawnie , podpięte do "nearly" high-end wzmacniacza lampowego każdy dobrze zrealizowany kawałek to jest tzw. miazga :) Co prawda wzmacniacz z pułapu 30-40tyś (gdyby kupować w sklepie coś markowego). 

 

Ciekawi mnie gdyby wyposrodkowac w tym wypadku i po 20kzl na wzmacniacz 20kzl na kolumny. Jak by wypadła konfrontacja. Ale to tylko moje zdanie.

Wiadomo nie liczac akustyki:

Kolumny 50%

Wzmacniacz 25% 

Źródło 20%

Reszta np. Kable i butelka wisky :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tu widzę inna zależność. Połączenie Chorusów z amplitunerem kd Onkyo dawało efektowne brzmienie, lecz niezbyt komfortowe na dłuższa metę. Podłączenie do tych kolumn dobrego wzmacniacza lampowego zdecydowanie poprawiło sprawę. Gdyby podłączyć do nich bardzo drogi i mocny amerykański wzmacniacz hi-end sprawa mogła by nie wyglądać tak różowo i dźwięk były zupełnie inny. Podobnie wyglądała sprawa z Bowers`ami 685s2. Połączenie ich z NAD 375 dało lepsza synergię. Jednak gdyby podłączyć coś co gra twardo i ostro i do tego bardzo mocno nie dało by czegoś takiego. Jednak większość zależy od kolumn. Muszą one jednak stać w odpowiednim pomieszczeniu i odpowiadać nam. Bez dobrej akustyki dla nich również będzie źle. Kolumny zbyt jasne w pomieszczeniu o żywej akustyce zagrają nieprzyjemnie. Również te o łagodnym brzmieniu jeśli umieści się w mocno wytłumionym pomieszczeniu zagrają z bez wyrazu. Na koniec wzmacniacz również musi być do nich dobrze dobrany i to jest ważniejsze od faktu ile on kosztuje. Oczywiście że od droższego można wymagać więcej i powinno być lepiej. Ale to pod warunkiem że dobrze się zgrywa z tymi kolumnami.

5 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ciekawi mnie gdyby wyposrodkowac w tym wypadku i po 20kzl na wzmacniacz 20kzl na kolumny. Jak by wypadła konfrontacja. Ale to tylko moje zdanie.

Wiadomo nie liczac akustyki:

Kolumny 50%

Wzmacniacz 25% 

Źródło 20%

Reszta np. Kable i butelka wisky :D

 

Ja bym stawiał na duży wpływ wisky ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wymiana kolumn na lepsze da bardziej realna różnicę brzmienia niż wymiana wzmacniacza. 

Jeszcze rok temu twierdziłbym podobnie , ale ostatnio przy tych samych kolumnach zmieniłem trzy wzmacniacze / Yamaha MX-1000 ; BC Acoustique EX-502 i obecnie monobloki lampowe WBA / różnice w dźwięku są spektakularne. Przy okazji przejścia na " lampę" zamierzałem zmienić również kolumny, jednak stare Grandy zostają / przynajmniej na razie/ , po prostu jeszcze nie do końca odkryłem ich potencjał :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

Jeszcze rok temu twierdziłbym podobnie , ale ostatnio przy tych samych kolumnach zmieniłem trzy wzmacniacze / Yamaha MX-1000 ; BC Acoustique EX-502 i obecnie monobloki lampowe WBA / różnice w dźwięku są spektakularne. Przy okazji przejścia na " lampę" zamierzałem zmienić również kolumny, jednak stare Grandy zostają / przynajmniej na razie/ , po prostu jeszcze nie do końca odkryłem ich potencjał :)

Moze tak byc jak piszesz z tymi wzmacniaczami. W takim razie masz bardzo dobre kolumny. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 1Ender napisał:

Dobierając wzmacniacz kilka klas lepszy uzyskamy bardzo dobry dźwięk, ale to może być kres możliwości kolumn. W drugą stronę lepsze kolumny nie oddadzą w pełni palety barw dźwięków jeżeli wzmacniacz będzie słabszy klasowo. Można tak w nieskończoność. 

 

To wiadomo ja tez sluchalem swoich kolumn na lepszym wzmacniaczu i bylo lepiej, ale trzeba isc na jakis kompromis.

4 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Jak sprzedawałem Bowers`y 685s2, goście przyjechali odebrać i posłuchać czy okay. Po podłączeniu do MA252 byłem w lekkim szoku, od razu pożałowałem, że tak nisko (cenowo) je sprzedaje, A nawet była myśl "może je zostawić?" Zagrały tak, jak nigdy przedtem spięte z NAD 375.  Tak wiem, dysproporcja cenowa jest duża, że pewnie nikt tego tak nie złączy.

 

No wlasnie Boguslawie nikt by tego tak nie zlaczyl i mozemy tak isc w nieskonczonosc z wymiana wzmacniaczy i kolumn na lepsze.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MobyDick napisał:

Przy zmianie losowo wybranych kolumn, tak bardzo różnych jak te wzmacniacze, różnice w dźwięku były by zapewne znacznie większe. 

Wiesz , że to wszystko jest " płynne" , nie będę się licytował , jakąś bazę trzeba mieć , ja przynajmniej na razie postawiłem na kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Wiesz , że to wszystko jest " płynne" , nie będę się licytował , jakąś bazę trzeba mieć , ja przynajmniej na razie postawiłem na kolumny.

Ja rowniez jestem zdania że kolumny.

Wzmacniacze sa juz bardzo dobrze dopracowane a w danym pułapie cenowym przetworniki dynamiczne to wciąż masakra jesli chodzi o straty nie mowiac juzz o zwrotnicy. Dlatego jak najwiecej pakowac hajsu w kolumny by te byly mozliwie jak najlepsze. Tak sądzę. 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Jeszcze rok temu twierdziłbym podobnie , ale ostatnio przy tych samych kolumnach zmieniłem trzy wzmacniacze / Yamaha MX-1000 ; BC Acoustique EX-502 i obecnie monobloki lampowe WBA / różnice w dźwięku są spektakularne. Przy okazji przejścia na " lampę" zamierzałem zmienić również kolumny, jednak stare Grandy zostają / przynajmniej na razie/ , po prostu jeszcze nie do końca odkryłem ich potencjał :)

Też póki nie nabyłem porządnej lampy sądziłem iż kolumnami trzeba "żonglować" ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W świecie audiofilskim to podstawowa wada takiego rozwiązania. Do tego brak możliwości kombinowania z kablami które łączą kolumny pasywne i wzmacniacz. Pewien problem stwarzają nienajlepsze warunki do pracy wzmacniacza wewnątrz obudowy z głośnikami. Są jednak konstrukcje które rozwiązują takie problemy.

B&W Nautilius

36462bbb98cdc56c603e37038640b1e3.jpg

Tu mamy tyle końcówek mocy co głośników w kolumnach i zwrotnicę aktywną pomiędzy nimi i preampem.

To dopiero jest rozpasanie :) . Znacznie więcej kabli i wzmacniaczy

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MobyDick napisał:

 

B@W Nautilius

36462bbb98cdc56c603e37038640b1e3.jpg

Tu mamy tyle końcówek mocy co głośników w kolumnach i zwrotnicę aktywną pomiędzy nimi i preampem.

To dopiero jest rozpasanie :) . Znacznie więcej kabli i wzmacniaczy

Czyli dla chcacego nic trudnego. Można i tak :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

W najnowszym numerze Audio 04/2020 str. 52 tj. odsluch kolumn Chario jest fajne nawiazanie do tego tematu przytocze fragmenty:

"O ile wzmacniaczem mozna na brzmienie wplywac, to nie mozna nim spacyfikowac silnie zaznaczonych rysow indywidualnych samych kolumn"

 "Jezeli takiego dzwieku szukamy albo jezeli nawet przypadkowe z nim spotkanie przekona nas do jego walorow, bierzmy je (tutaj autor ma na mysli kolumny), a potem mozemy sie pobawic w dobieranie wzmacniacza, odtwarzacza, a nawet kabli, szlifujac to i owo.

"Z duza ostroznoscia podchodzmy do synergii, po pierwsze dlatego, ze uklad sil-wplywow na koncowe brzmienie-jest nierowny i glosniki waza tu najwiecej"

"a po drugie...rezultat brzmieniowy danego polaczenia jednym podoba sie bardziej, innym mniej; zrezszta brzmienie kazdego urzadzenia zawsze obserwujemy w kontekscie jakiegos systemu, a przeciez nasze wrazenia i oceny moga byc rozne. Skoro w takim ujeciu nie ma urzadzen idealnych, to nie ma tez synergii idealnych"

Prosze przeczytac calosc tekstu, zeby nie bylo znowu "wybiorczo" jak w innym temacie na Forum.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lysyrafal napisał:

Skoro w takim ujeciu nie ma urzadzen idealnych, to nie ma tez synergii idealnych"

 Zgadzam się, kolumny są podstawą dla dobrego dźwięku, poza synergia w audio, ktoś kiedyś pomylił znaczenie tego wyrazu i stosowanie w kontekście audio jest niepoprawne i nie uzasadnione- nie istnieje. Każda ocena brzmienia /kolorytu/ jest  tylko oceną subiektywną słuchacza.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Audio&Video nr 7-8/2020 str. 29 cyt.

''Konfrontacja obu tych zestawów głośnikowych mogłaby posłużyć jako koronny dowód potwierdzający wciąż prawdziwą tezę, że to zestawy głośnikowe - a nie wzmacniacz, źródło czy kable - w zdecydowanie największym stopniu determinują brzmienie systemu.''

Audio&Video nr 7-8/2020 str. 44 cyt.

''Nie można także zapomnieć, że każde urządzenie elektroniczne w systemie wpływa na pozostałe, choćby poprzez emisję zakłóceń radiowych i elektrycznych (po kablu i zasilaniu)."

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Tak sobie myślałem ostatnio o tym. Moje zdanie:

1*. Kolumny. 2. Jakość nagrania. 3** Akustyka. 4 Elektronika. 5. Żródło.

*czasami jedynką jest nastrój słuchającego.

**są chwile kiedy zamieniłbym 3 i 4 miejscami.

Aha, no i matematyka. Tych kombinacji elementów trochę jest, zwłaszcza biorąc pod uwagę różne "wagi" czynników.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam, czy istnieje jedna dobra odpowiedź na to pytanie. Jakiś element toru jest najmniej ważny? To usuńmy go i zobaczmy, co się stanie. :)

Albo inaczej: w każdym torze kluczowy wpływ na dźwięk ma to, co jest najsłabsze lub najmniej pasuje do reszty. Bo najbardziej ogranicza system / najwięcej psuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...