Skocz do zawartości

Edifier r1600tiii aktywne DAC fx-audio x3 porażka co dalej? Szybki rozsądny wybór kolejnego DAC


Łukasz -_-

Recommended Posts

Witam

Mam to co mam i w ciągu 10 lat nie zmienię bo mnie nie stać. Głośniki aktywne Edifier R1600TIII - wiem słabo - taka pozostałość po komputerze. Ostatnio wpadłem na pomysł że użyje ich do TV Samsung. Poczytałem, poszperałem - pewnie za mało - kupiłem DAC fx-audio x3. Podłączyłem RCA, Toslink i niestety moc mnie rozczarowała zwłaszcza gdy odtwarzam na tv przez dysk USB ripy filmów najczęściej wiadomo AC3 i DTS. Mam ustawione głośniki na max a siła dźwięku jakby była na 20%. Wkurzające. Ktoś na Allegro stwierdził po moim zapytaniu że ten DAC ma słabą moc wyjściową cokolwiek miał na myśli. Polecił żebym zainwestował w smsl M8A. Na aliexpress cena jeszcze do ogarnięcia przeze mnie odstawszy na dwa miesiące papierosy. Pytanie czy będzie jakaś zmiana mocy i dźwięku? Po za tym wolałbym aby DAC który kupię miał możliwość połączenia się z komórką i odtwarzania z niej muzy. Podsumowując filmy z USB dysku i tv cyfrowy Polsat - Głośne odtwarzanie MOC i muzyka MP3 FLAC inne lepsze formaty z komórki. Miejsce sypialnia z TV i Edifier R1600TIII. MAX BUDŻET NA DAC 750 zł bo jeszcze muszę kupić dobrej jakości RCA i Toslinka. Pozdrawiam i ufam że mi pomożecie. Lubię neutralne granie podążające w stronę analitycznego rzeczywistego brzmienia - tutaj improwizuję przepraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M8A to czysty DAC , więc nie ma prbl we współpracy z zestawem aktywnym. 

Natomiast ja bym wypróbował trochę inny sposób. Często Samsungi mają dwukierunkowy BT , pytanie czy ten Twój też. Jak tak , to zakup zabawki typu

https://allegro.pl/oferta/adapter-odbiornik-audio-bluetooth-5-0-aptx-ll-rca-8894471672  załatwia temat połączenia z TV i smartfonem. Bo obawiam się że nawet zakup DACa za 750 za wiele nie pomoże  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukasz -_- napisał:

Witam

Mam to co mam i w ciągu 10 lat nie zmienię bo mnie nie stać. Głośniki aktywne Edifier R1600TIII - wiem słabo - taka pozostałość po komputerze. Ostatnio wpadłem na pomysł że użyje ich do TV Samsung. Poczytałem, poszperałem - pewnie za mało - kupiłem DAC fx-audio x3. Podłączyłem RCA, Toslink i niestety moc mnie rozczarowała zwłaszcza gdy odtwarzam na tv przez dysk USB ripy filmów najczęściej wiadomo AC3 i DTS. Mam ustawione głośniki na max a siła dźwięku jakby była na 20%. Wkurzające. Ktoś na Allegro stwierdził po moim zapytaniu że ten DAC ma słabą moc wyjściową cokolwiek miał na myśli. Polecił żebym zainwestował w smsl M8A. Na aliexpress cena jeszcze do ogarnięcia przeze mnie odstawszy na dwa miesiące papierosy. Pytanie czy będzie jakaś zmiana mocy i dźwięku? Po za tym wolałbym aby DAC który kupię miał możliwość połączenia się z komórką i odtwarzania z niej muzy. Podsumowując filmy z USB dysku i tv cyfrowy Polsat - Głośne odtwarzanie MOC i muzyka MP3 FLAC inne lepsze formaty z komórki. Miejsce sypialnia z TV i Edifier R1600TIII. MAX BUDŻET NA DAC 750 zł bo jeszcze muszę kupić dobrej jakości RCA i Toslinka. Pozdrawiam i ufam że mi pomożecie. Lubię neutralne granie podążające w stronę analitycznego rzeczywistego brzmienia - tutaj improwizuję przepraszam.

Też kiedyś miałem podobny dylemat - posiadałem kartę dźwiękową od Asusa i aktywne kolumienki Edifier R1280T. Zamiast dokładać pieniądze na ulepszenia, postanowiłem zainwestować w wzmacniacz, DAC, kolumny. Ale w pierwszej kolejności trochę poczytałem na forum o sprzęcie audio. I nie żałuję wydanej kasy, ponieważ skok jakościowy dźwięku nie ma porównania.

Edytowano przez Piotr_Piotr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że dźwięk AC3 lub DTS z płyt ma z natury niższy poziom głośności niż z płyty CD i w tym problem. Jeśli te Edifiery mają bardzo niską czułość wejścia to żaden DAC tu nic nie da. Próbowałeś podłączyć je do wyjścia słuchawkowego ?

Impedancja wejściowa wzmacniaczy mocy audio, w tym takich wbudowanych w głośniki aktywne jest wysoka i moce na takim wejściu są bardzo niskie. Potrzebne jest źródło o wysokiej wartości napięcia wyjściowego  aby zrekompensować niski poziom zapisanego dźwięku w postaci plików które grają cicho. Standardowe maksymalne napięcie na wyjściu w pełni wysterowanego wyjścia CD lub DAC-a to 2V, rzadko zdążają się o znacznie większej wartości. Jeśli problemem jest tylko to ze trzeba mocniej odkręcić pokrętło głośności aby głośniki grały wystarczająco głośno , to wtedy nie jest żaden problem. Prawdziwy problem jest wtedy gdy pokrętło głośności jest ustawione na maksimum i jest nadal zbyt cicho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to dlaczego jak miałem je podłączone do kompa prze kartę zintegrowana zwykła Realtek grały super głośno, czy jakbym podłączył je do topping mx3 to wznak w tym dacu zadziałałby? Albo inny dac który ma moc wyjściową większą niż ten nieszczęsny fx-audio X3... Nie wierzę że te głośniki są takie ciche hmmm

41 minut temu, MobyDick napisał:

Prawda jest taka że dźwięk AC3 lub DTS z płyt ma z natury niższy poziom głośności niż z płyty CD i w tym problem. Jeśli te Edifiery mają bardzo niską czułość wejścia to żaden DAC tu nic nie da. Próbowałeś podłączyć je do wyjścia słuchawkowego ?

Impedancja wejściowa wzmacniaczy mocy audio, w tym takich wbudowanych w głośniki aktywne jest wysoka i moce na takim wejściu są bardzo niskie. Potrzebne jest źródło o wysokiej wartości napięcia wyjściowego  aby zrekompensować niski poziom zapisanego dźwięku w postaci plików które grają cicho. Standardowe maksymalne napięcie na wyjściu w pełni wysterowanego wyjścia CD lub DAC-a to 2V, rzadko zdążają się o znacznie większej wartości. Jeśli problemem jest tylko to ze trzeba mocniej odkręcić pokrętło głośności aby głośniki grały wystarczająco głośno , to wtedy nie jest żaden problem. Prawdziwy problem jest wtedy gdy pokrętło głośności jest ustawione na maksimum i jest nadal zbyt cicho.

Tak na maxa i nadal cicho niezadowalająco, da się oglądać filmy ale szału brak

59 minut temu, mkk napisał:

M8A to czysty DAC , więc nie ma prbl we współpracy z zestawem aktywnym. 

Natomiast ja bym wypróbował trochę inny sposób. Często Samsungi mają dwukierunkowy BT , pytanie czy ten Twój też. Jak tak , to zakup zabawki typu

https://allegro.pl/oferta/adapter-odbiornik-audio-bluetooth-5-0-aptx-ll-rca-8894471672  załatwia temat połączenia z TV i smartfonem. Bo obawiam się że nawet zakup DACa za 750 za wiele nie pomoże  

Nie ma w nim bluetooth hehe a wyjścia tylko 1 USB Toslink i HDMI

Pokój mały 4 metry2 moje wymagania niewielkie ma być głośniej dlatego pomysł z nowym dac

 

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

1. Jaki duży pokój? 

2. Jakiej muzyki słuchasz? 

3. Jaki lubisz dźwięk? 

4. Czy dopuszczasz sprzęt używany? 

Twoje kolumny mają wbudowany wzmacniacz, nie wiem czy ten model może działać jako kolumny pasywne. 

Co Ty na to @MobyDick??? 

Wolę nowy dac a jak nie będzie ratunku dla edifierow to sprzedam je bo są jak nówki i kupię soundbar hmmm wolałbym nie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe że problem tkwi nie w DAC-u lecz w TV. Nie wiem jaką czułość wyjściową ma ten  fx-audio x3. Wydaje się mało prawdopodobne żeby miał jakąś nietypowo małą. Najlepiej gdybyś miał możliwość pożyczyć po prostu jakiś inny DAC. Ten TV może dawać obniżoną głośność i to w połączeniu z niską czułością Edifierów da efekt cichego grania plików o niskim poziomie głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, mkk napisał:

No nie , soundbar jest gorszym pomysłem . 

Bawiłeś się pokrętłem volume w dacu ? Opcja nr 2 , ustawienia tv , często gęsto w menu są ustawienia dla poziomu wyjścia audio digital

Dac ma pokrętło do głośności słuchawek nie głośników? Tv wszystkie opcje sprawdzone.

Przed chwilą, Łukasz -_- napisał:

Dac ma pokrętło do głośności słuchawek nie głośników? Tv wszystkie opcje sprawdzone.

Dac to fx-audio X3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, 1Ender napisał:

Tu nie dać winien tylko kolumienki 😏

Jak? Grają super z kompem

53 minuty temu, MobyDick napisał:

Bardzo możliwe że problem tkwi nie w DAC-u lecz w TV. Nie wiem jaką czułość wyjściową ma ten  fx-audio x3. Wydaje się mało prawdopodobne żeby miał jakąś nietypowo małą. Najlepiej gdybyś miał możliwość pożyczyć po prostu jakiś inny DAC. Ten TV może dawać obniżoną głośność i to w połączeniu z niską czułością Edifierów da efekt cichego grania plików o niskim poziomie głośności.

Hmmm mam drugi tv innej firmy może podłącze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV często na wyjściu cyfrowym mają obniżony poziom wyjściowy na np. wprowadzenie regulacji barwy i w tym drugim sytuacja moze być podobna ( choć niekoniecznie identyczna ).

Gdybyś podłączył do komputera tuner TV DVB-T na USB to okazało by się że dźwięk jest również znacznie cichszy niż plików muzycznych słuchanych z plików. Wtedy również musiałbyś podkręcać głośniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko dywaguję. Ale wygląda na to że czułość wejściowa głośników które masz jest niska. Wtedy albo pozostaje podłączyć zamiast nich coś co ma wejście o większej czułości lub trzeba włączyć pomiędzy głośniki które masz a DAC coś co podniesie napięcie. Czymś takim może być przedwzmacniacz. Czymś takim może być odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy. Stąd pomysł na podłączenie ich do wyjścia słuchawkowego. Tyle że powinien to być wzmacniacz słuchawkowy który da na wyjściu wyraźnie wyższe napięcie. Czyli do słuchawek o dość wysokiej impedancji.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkk napisał:

Albo wersja hard :D

https://m.sklep.rms.pl/kabel-polaczeniowy-jack-stereo-3-5mm-2xrca-digital-vitalco-d-j2r10-hq-1m

Nie wierzę żeby w tej konfiguracji brakło głośności :D

RCA do głośnika a Jack do wyjścia słuchawkowego w dac? Można tak zadziała?

Na forach zagranicznych piszą że jak dac ma pokrętło moduł do sterowania głośności głośników a nie słuchawek to zadziała to lepiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, 1Ender napisał:

1. Jaki duży pokój? 

2. Jakiej muzyki słuchasz? 

3. Jaki lubisz dźwięk? 

4. Czy dopuszczasz sprzęt używany? 

Twoje kolumny mają wbudowany wzmacniacz, nie wiem czy ten model może działać jako kolumny pasywne. 

Co Ty na to @MobyDick??? 

 

Chyba takiego urządzenia potrzebuję Audiolab Q-DAC...w opisie... Analogicznie jak w przypadku M-DAC, cyfrowy przedwzmacniacz wbudowany w QDAC daje możliwość kontroli głośności. Pozwala to na współpracę ze wzmacniaczem stereo, takim jak Audiolab M-PWR lub parą AKTYWNYCH GŁOŚNIKÓW...

TYLE ZE KOSZTUJE PONAD 1000 a ja mam budżet do 800

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pytałem czy próbowałeś podłączyć te kolumny do wyjścia słuchawkowego. Jest szansa ze poziom wyjściowy napięcia będzie tam większy. Szczególnie gdy ustawisz głośność na maksimum. Pisałem o tym również. Więc jeśli pytasz, to czytaj gdy ktoś odpowiada.

Zupełnie nie o to chodzi. Jeśli maksymalne napięcie wyjściowe na RCA jest takie samo jak w DAC-u który masz , to sytuacja będzie taka sama jak masz . Jednak podłączenie do wyjścia słuchawkowego może sprawę poprawić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MobyDick napisał:

Już pytałem czy próbowałeś podłączyć te kolumny do wyjścia słuchawkowego. Jest szansa ze poziom wyjściowy napięcia będzie tam większy. Szczególnie gdy ustawisz głośność na maksimum. Pisałem o tym również. Więc jeśli pytasz, to czytaj gdy ktoś odpowiada.

Zupełnie nie o to chodzi. Jeśli maksymalne napięcie wyjściowe na RCA jest takie samo jak w DAC-u który masz , to sytuacja będzie taka sama jak masz . Jednak podłączenie do wyjścia słuchawkowego może sprawę poprawić.

Wiem sprawdzę czytam wszystkie posty

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Tak dla pewności zapytam. Czy wtedy gdy głośność jest niewystarczająca z głośników masz ustawiony potencjometr na głośnikach na maksimum i z poziomu pilota również masz ustawiony max ?

Tak

Opcja z podłączeniem całego zestawu tzn. Edifier-ów z dac i nawet bez potwierdzila że na zintegrowanej karcie muzycznej dźwięk jest OK super głośno. Z innego źródła dowiedziałem sie też że fx-audio ma na wyjściu moc sygnału 1,1 V. Jakieś pomysły bo już wiadomo że głośniki są jak dla mnie mocne i sprawne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie warto pomyśleć o innym DAC-u , bo to prawie 2 razy niższe napięcie niż standard. Przy wyborze DAC-a warto zwrócić uwagę na to jaka jest czułość jego wyjścia. Powinna ona wynosić 2V .

Problemem tak na prawdę jest niska czułość wejścia tych głośników. Standardowo wynosi ona zwykle około 0,2 V i przy takiej czułości źródło które dostarcza 1,1V nawet po uszczupleniu o nie wartości poziomu zapisu plików nie powinno być problemem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MobyDick napisał:

No to faktycznie warto pomyśleć o innym DAC-u , bo to prawie 2 razy niższe napięcie niż standard. Przy wyborze DAC-a warto zwrócić uwagę na to jaka jest czułość jego wyjścia. Powinna ona wynosić 2V .

Problemem tak na prawdę jest niska czułość wejścia tych głośników. Standardowo wynosi ona zwykle około 0,2 V i przy takiej czułości źródło które dostarcza 1,1V nawet po uszczupleniu o nie wartości poziomu zapisu plików nie powinno być problemem.

Proponują mi dac magic 100, myślisz że to najlepszy wybór do kwoty 750?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...