Skocz do zawartości

Lutowanie, stacja lutownicza, zakres temperatur. Jak lutować, by nie spalić elementów.


Recommended Posts

@RoRo  czy to dobry dział? Czy raczej DIY? Ewentualnie proszę o przeniesienie.

Zwracam się do Was z prośbą o podzielenie się doświadczeniem w zakresie lutowania elektroniki. 

Kupiłem stację lutowniczą tani chińczyk. Zakres temperatur do 480 °C. 

Jestem aktualnie po naprawie podświetlenia panelu klimatronika w samochodzie. Wszystko działa jak należy. Udało się niczego nie spalić 😁

Początkowo ustawiłem temperaturę na 350 °C. Za mało. 375 °C, też za mało. Dopiero przy 400 °C udało się przelutować zimne luty. Bałem się o przegrzanie elementów na płytce. Ale nic takiego nie nastąpiło. Miałem szczęście?

Dodam, że nie mam dużego doświadczenia w tym temacie. Mogę powiedzieć, że dopiero zaczynam przygodę z lutownicą. 

1. Jakie Wy stosujecie temperatury do lutowania? 

2. Na co zwrócić szczególną uwagę przy lutowaniu elektroniki? 

3. Jakie używacie groty do lutowania? Rozmiar? 

4. Jaką "mieszankę lutowniczą" (cyna, topik, itp.) jaki skład %, najlepiej używać? 

5. Czym czyścić grot? 

Jeżeli możecie to proszę o zamieszczanie filmików z "operacji pacjentów" 😉

Pozdrawiam 

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, 1Ender napisał:

@RoRo  czy to dobry dział? Czy raczej DIY? Ewentualnie proszę o przeniesienie.

1Ender,
przeniosłem wątek do DIY.

Do czyszczenia grotu używam druciaka oraz kalafonii, czasem nawilżonej gąbki.

Do czyszczenia starej, prymitywnej lutownicy zdarzało mi się używać nawet papieru ściernego i scyzoryka - ale to była  po prostu staroć do wszystkiego (a nie do elektronik)

Pozdrawiam
PS. Poza tym są dostępne filmiki i poradniki odnośnie lutowania, więc warto skorzystać (pierw z pomocy wujka G. przy wyszukiwaniu, a potem pooglądać i poczytać). Niewątpliwie w taki sposób będzie szybciej 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, 1Ender napisał:

czym czyścić grot? Jaki zakres temperatur stosujesz?

Mam zwykłą transformatorówkę do zadań specjalnych i preferuję ją od zwykłej z grotem. Nie mam regulacji temperatury, a czyszczę papierowym ręcznikiem z rolki kilkukrotnie złożonym żeby łap nie oparzyć. Transformatorówka szybko się nagrzewa i lepiej grzeje. Cyna że srebrem jej nie straszna. Tylko miedziane groty trzeba często wymieniać bo się palą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój chińczyk 

IMG_20200213_134229.thumb.jpg.04674d419a1d686cdd015fb4afcffcd5.jpg

 

IMG_20200213_134338.thumb.jpg.d736f9c5ef9c8b4c40cca3dd08a8a0a8.jpg

 

IMG_20200213_134245.thumb.jpg.3843bfd079094c74677c78ee94cc8600.jpg

Jak widać grot mocno zabrudzony. 

Czyli co rozgrzać lutownicę i czyścić ręcznikiem papierowym? Czy na zimno? Papier ścierny, a może jeszcze coś innego? 

@MariuszZ  @Audio Autonomy

Ta stacja też bardzo szybko się nagrzewa. Przy czym kolba jest bardzo lekka. Ogólnie polecam. Koszt tego modelu to około 70 zł + wysyłka. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...