Skocz do zawartości

Rozbudowa kina 5.0 do 5.?.2


Grzegorz Obst

Recommended Posts

Cześć,

Nosze się z zamiarem rozbudowy kina z 5.0 do 5.x.2 co rodzi następujące pytania.

Po pierwsze, subwoofer(y?) czy ma sens ładować się w dwa suby (mam na myśli coś pokroju SVS-12NSB, ewentualnie jaka alternatywa dla nich) jeżeli będą one ustawione mniej więcej tak jak na rzucie? W zakamarkach internetów znalazłem informację że przy dwóch subach jednym z optymalnych ustawień jest właśnie 1/4 i 3/4 szerokość ściany (inne możliwości dopadają, zostaje tylko ta). Nie jestem tez w 100% przekonany do tych SVS, ponoć buczą, zdarzają się problemy z diodami i potrafią odmówić posłuszeństwa w ogóle, więc czy jest jakaś alternatywa dla nich? Dodam że ogranicza mnie też wysokość subwoferów (max 42cm ze względu na ekran). Czy może jednak dać sobie spokój z dwoma bo ich potencjału i tak nie wykorzystam i pozostać przy jednym?

Druga to Atmosy, w tym przypadku mogę pozwolić sobie na dwa dodatkowe kanały na suficie (atmosy "zawisną" na wysokośc ok 2,55m), wiem że rozmieszczenie wszystkich głośników nieco odbiega od ideału Dolby ale może być tak, bądź wcale. SL i SR zamocowane są na wysokości ok 130 cm czyli trochę powyżej linii uszu i czy razem z atmosami nie będzie to wszystko "za blisko głowy". System który obecnie mam to Canton GLE i Onkyo 686. I ostatnie pytanie czy na Atmosy nadadzą się STX E-200n (ze względu na wielkość) czy szukać czegoś lepszego ale również gabarytowo mocno kompaktowego.

 

Dziękuje z góry za odpowiedzi.

AtmosSub.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzegorz Obst napisał:

jeżeli będą one ustawione mniej więcej tak jak na rzucie?

każde pomieszczenie pod względem akustyki rządzi się swoimi prawami, więc takiej gwarancji nikt Ci nie da. Natomiast sam fakt przewagi dwóch subów, nad jednym jest niezaprzeczalny i nie chodzi tu wcale o dwa razy większe pier***nięcie, jak niektórym mogłoby się wydawać. Poczytaj trochę na ten temat - jest cała masa informacji w internetach.

Zawsze możesz sprzęt wypożyczyć bez ryzyka i sprawdzić to na "żywym organizmie" we własnych czterech ścianach - to będzie jedyna słuszna forma odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytanie.

 

O jakiej w ogóle wielkości pomieszczeniu rozmawiamy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 m2

Trochę właśnie poczytałem, nie zależy mi na przestawianiu ścian tylko na jakości, wypełnianiu pomieszczenia, wiadomo że do kina im mocniejszy sub tym lepszy, ale nie o moc samą w sobie chodzi, liczę na to też że przy dwóch subwooferach całkowicie one "znikną" - dźwięk będzie "w całym" pomieszczeniu a nie dochodził z konkretnego miejsca.

A gdzie można pożyczyć dwa identyczne subwoofery?

Edytowano przez Grzegorz Obst
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Grzegorz Obst napisał:

tylko na jakości, wypełnianiu pomieszczenia

 

1 godzinę temu, Grzegorz Obst napisał:

liczę na to też że przy dwóch subwooferach całkowicie one "znikną" - dźwięk będzie "w całym" pomieszczeniu

i taką właśnie m.in. rolę ma odegrać dual sub, ale nikt w ciemno nie da Ci gwarancji, że zrobią to właśnie w tych miejscach, w których je sobie wymyśliłeś (aczkolwiek szanse oczywiście są ;))

1 godzinę temu, Grzegorz Obst napisał:

A gdzie można pożyczyć dwa identyczne subwoofery?

na pewno u chłopaków z piszącej tutaj "branży"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ekran jest za duży. Ta lewa kolumna wychodzi do grania w inne pomieszczenie.

Drugiego suba zrobił bym symetrycznie do C względem pierwszego.

I dokładnie tak. Dual sub powoduje "znikanie" subwooferow. Cisnienei generowane przez takie suby jest większe przez co swobodniejsze. Moim zdaniem warto. Tylko szkoda mi tego lewego kanału nieco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...