Skocz do zawartości

Klipsch Heresy IV vs Heresy III


Kubakk

Recommended Posts

Pytanie do @Q21 @S4Home

Pojawiła się nowa odsłona w/w monitorów , na oko widać iż IV jest większa , stąd zwiększył się o 10Hz dolny zakres ?

Zmienił się też chyba średniotonowiec , czy coś jeszcze ? Jak będziecie mieć u siebie , możecie porównać słuchowo ?

3000zł więcej za parę to lekka przesada , chyba że III potanieją ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kubakk napisał:

Pojawiła się nowa odsłona w/w monitorów , na oko widać iż IV jest większa , stąd zwiększył się o 10Hz dolny zakres ?

Nie wiem ile miał poprzednik, ale w pomiarach IV osiągają 57 Hz (-6 dB). Szału brak. Na plus, że są bardzo wyrównane prawie w całym pasmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny które mają spory spadek przy np. 50Hz niekoniecznie musza mieć mało basu. To tylko kwestia jego zasięgu w dół pasma. Mogą mieć za to bardzo mocny bas w rejonie 100 Hz. Inne kolumny mogą schodzić z małym spadkiem do 25 Hz i ogólnie przy płaskiej charakterystyce mogą wydawać się znacznie mniej basowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MobyDick napisał:

Kolumny które mają spory spadek przy np. 50Hz niekoniecznie musza mieć mało basu. To tylko kwestia jego zasięgu w dół pasma. Mogą mieć za to bardzo mocny bas w rejonie 100 Hz. Inne kolumny mogą schodzić z małym spadkiem do 25 Hz i ogólnie przy płaskiej charakterystyce mogą wydawać się znacznie mniej basowe.

Podobno stare monitory z dużymi 38-40cm niskotonowcami potrafiły nisko schodzić , ale basik właśnie taki mało spektakularny ;) 

Poza tym w zakresie 40-80Hz są przyjemne niskie tony z tego co zauważyłem , mastering także sporo zmienia , wydłużenie wybrzmiewania 60Hz może dać więcej przyjemności niż milisekundowe zejścia na 30Hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak nisko schodzą kolumny z basem tylko do pewnego stopnia zależy od średnicy głośnika basowego. Większa średnica membrany umożliwia uzyskanie większego natężenia dźwięku przy tym samym jej wychyleniu. Duży głośnik z lekką membraną w stosunkowo małej objętości może dawać niezbyt nisko schodzący bas. Obecnie również buduje się kolumny o płaskiej charakterystyce pasma przenoszenia, jednak te z podbitym basem sprzedają się lepiej. To nie ma związku z średnicą głośnika, bardziej z odpowiednim strojeniem obudowy i odpowiednimi parametrami dobroci głośnika.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to kolumny które zawsze tak wyglądały "kaboratoryjnie"

One nie mają basu turboniskoschodzącego takiego subwooferowego do jakiego przyzwyczaił nas Klipsch już w kolumnach podlogowych. I faktycznie grają dosć równo jak na Klispcha.

III mieliśmy dawno. Kolumny dość problematyczne z punktu widzenia handlowego bo :P

- sa spore a stoja na podłodze, nie kazdemu pasuje design starych altusów

- ich design jest retro

- graja duzo lepiej z lampką.

To powodowało że nie jest to produkt wybierany co chwile. Nasze długo stały zanim przyszedł ktoś kto patrzył na dźwięk i szukał takiego.

IV nie zamawiam więc pewnie się nie wypowiem. Słuchałem ich krótko bo były na audioshow. Może koledzy coś więcej powiedzą. Ale z tego co wychwyciłem to grają po prostu deczko swobodniej i czyściej bez analityczności. Nie grały jedna głośno. Tu warto by je było sprawdzic. III przy głośniejszym graniu lubiły sobie przypomnieć o swojej "Tubie"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam Heresy III i są to kolumny, do których należy dobrać wzmacniacz z głową. Są bardzo wybredne i potrafią zagrać pudłem co pewnie chcielibyśmy uniknąć. Heresy IV bardzo mnie zaintrygowały ale także mam pewne obawy odnośnie bas reflexu. III słyną z niesamowitej dynamiki i sprężystego basu, pytanie jakie będą IV. Pewnie niebawem się dowiemy.

Ta tuba, o której piszesz znika ale niestety po około 300-400h grania. Gdybym odsłuchał nowych kolumn to w życiu bym ich nie wybrał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak jak @S4Home pisze , problemem jest ich gabaryt. O ile standardowe kolumny można łatwo schować między meblami to przy tej szerokości monitorach jest problem. Chociaż jest oldschool ;) 

Konstrukcyjnie obstawiam iż mniejszy DF jaki generują lampy może być dla nich rozwiązaniem w tematach niższych Hz - bas tak generowany bywa bliższy subwooferowemu - ja np. taki lubię , taki lekko rozlewający się , ale też kiedy w mgnieniu oka łapie kontrolę.

Wersja IV wygląda ciekawiej , chociaż cena ~15tyś za parę już mniej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...