Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Advance Acoustic X-i120?


sonique

Recommended Posts

Witam forumowiczów :)

Pytanie jak w temacie.

Muzyka: jazz, dobry pop, muzyka świata, czasem klasyczna, elektronika, rock. 

Pomieszczenie: salon 27m2 połączony z kuchnią 11m2 oraz hallem 6m2, czyli całość ok. 45m2.

Nie za bardzo mam jak odsłuchać wszystkie kolumny więc chcę zawęzić liczbę do dwóch, trzech. Ktoś polecił mi Pylon Diamond 30. Na co jeszcze warto zwrócić uszy? :)

Z góry dziękuję za pomoc. 

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Odpowiem tak:

Słuchałem w sklepie Tannoy XT8F, MA 500, oraz Quadral Platinum Plus Seven na Marantzu 7000N, Marantzu 8006, oraz Heglu Röst. Jedynie zestaw Marantz 8006 plus Quadral mi się spodobał. 
 

Jestem początkującym audiofilem nie mam jasno sprecyzowanych preferencji. Jednak wiem na pewno, że doceniam delikatną górę, ciepły i wyraźny środek, oraz dobrze kontrolowany niski bas. 
 

Pewien audiofil polecił mi do Jazzu AA X-i125 plus Diamond 30 (lub jako nieco słabsza opcja Diamond 28). Ja dysponuje akurat AA X-i120, który jest bardzo podobny do X-i125. Więc Diamondy są naturalnie w kręgu moich zainteresowań. Chcę nabyć kolumny nowe. Używane rczej nie wchodzą w grę. Budżet max Diamond 30. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon Audio Diamond 30 są rzeczywiście bardzo dobrą opcją do Twojego systemu. Alternatywą może być wysoka seria Kef R900, to potężne kolumny, które będą moim zdaniem absolutnie najlepszym uzupełnieniem wzmacniacza AA. Warto jeszcze posłuchać polską konstrukcję Audio Academy Hyperion IV Plus oraz Fyne Audio F502.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, w salonie mamy dziesiątki modeli kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sonique napisał:

Muzyka: jazz, dobry pop, muzyka świata, czasem klasyczna, elektronika, rock.

do tej muzy musisz wybrać kolumny o dobrym paśmie,  żebyś był zadowolony z dźwięku to dolne od 32Hz do przynajmniej 24kHz  o skuteczności od 90dB z wyż- dla takiej powierzchni jaką masz,  moc powyżej 100 W RMS dla kolumny. Markę i producenta raczej szukaj wg. tych parametrów.

Nie wiem czy masz już wzmacniacz, ale kolumny dobierz mocniejsze min.20% od mocy wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Q21 napisał:

Pylon Audio Diamond 30 są rzeczywiście bardzo dobrą opcją do Twojego systemu. Alternatywą może być wysoka seria Kef R900, to potężne kolumny, które będą moim zdaniem absolutnie najlepszym uzupełnieniem wzmacniacza AA. Warto jeszcze posłuchać polską konstrukcję Audio Academy Hyperion IV Plus oraz Fyne Audio F502.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, w salonie mamy dziesiątki modeli kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać. 

Dziękuję. KEF R900 rzeczywiście ciekawe po przecenie ;) AA Hyperion IV Plus sprawdzę. A jak nie spodobał mi się XT8F na odsłuchach to F502 ma małe szanse ;)

Mam do Was 5h samochodem więc to już wyprawa. Muszę przemyśleć bo pomysł niezwykle kuszący. Nie codziennie kupuje się kolumny ;) 

5 godzin temu, Karol64208 napisał:

do tej muzy musisz wybrać kolumny o dobrym paśmie,  żebyś był zadowolony z dźwięku to dolne od 32Hz do przynajmniej 24kHz  o skuteczności od 90dB z wyż- dla takiej powierzchni jaką masz,  moc powyżej 100 W RMS dla kolumny. Markę i producenta raczej szukaj wg. tych parametrów.

Nie wiem czy masz już wzmacniacz, ale kolumny dobierz mocniejsze min.20% od mocy wzmacniacza.

Mam Advance Acoustic X-i120 - mocny, ciepły i muzykalny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty dalej z technicznymi aspektami :(

Moim zdaniem akurat Diamond 28 jest lepszy od 30tki.

A Jeśli brzmienie Marantza z quadralem najbardziej Ci się podobało to nie spodoba Ci się KEF, I Advance Acoustic.

Brzmienie które Ci się spodobało to brzmienie analityczne, dokladne, ale nie jasne, nie kłujące. Tam nie ma mydlenia ciepłem.

Uważam że smiało możes iśc w te Quadrale. Ewentualnie wynegocjować u nas lepsza cenę na serie Platinum. Podobne brzmienie zapewni Ci Monitor Audio z serii Silver 300.

Zapraszam na odsłuch i po wypożyczenie sprzetu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:A Jeśli brzmienie Marantza z quadralem najbardziej Ci się podobało to nie spodoba Ci się KEF, I Advance Acoustic.

 

Dzięki.
 

W tamtym momencie miałem możliwość odsłuchania podanych przeze mnie kolumn na Marantzach i Heglu. I ze wszystkich kombinacji utworzonych z tamtych klocków najbardziej podeszła mi ta akurat. A że takie brzmienie jest dla mnie tym idealnym i poszukiwanym - tego nie napisałem 😉

Bo nie jest. 8006 rzeczywiście imponuje ale analityczność To nie mój kierunek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sonique napisał:

Dziękuję. KEF R900 rzeczywiście ciekawe po przecenie ;) AA Hyperion IV Plus sprawdzę. A jak nie spodobał mi się XT8F na odsłuchach to F502 ma małe szanse ;)

Mam do Was 5h samochodem więc to już wyprawa. Muszę przemyśleć bo pomysł niezwykle kuszący. Nie codziennie kupuje się kolumny ;) 

Mam Advance Acoustic X-i120 - mocny, ciepły i muzykalny. 

Zapraszam serdecznie, poza wymienionymi modelami będziemy mieli dla Ciebie jeszcze kilka innych ciekawych propozycji. Ale to już wychodzi podczas odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem akurat Diamond 28 jest lepszy od 30tki.

wybrałbym 30-tki i posłuchał w domuB| elektronikę i kalsykę.

Impedance4 Ohm

Bandwidth32 Hz - 20 kHz

Nominal power120 W

Maximum power250 W

Efficiency91 dB

a 28-ki 

Impedance4 Ohm

Bandwidth36 Hz - 20 kHz

Nominal power120 W

Maximum power250 W

Efficiency90 dB

Kefy 

mają trochę pogmatwaną specyfikację 

33Hz-50kHz (-6dB) TYPICAL IN-ROOM BASS RESPONSE||27Hz (-6dB) FREQUENCY RESPONSE||48Hz-28kHz (±3dB) HARMONIC DISTORTION||<0.3% 120Hz-20kHz (90dB, 1m) MAXIMUM OUTPUT||111dB AMPLIFIER POWER||15-250W (recommended) NOMINAL IMPEDANCE||8Ohms (min.3.2Ohms) FINISHES||Black Gloss / White Gloss / Walnut

33Hz-50kHz (-6dB) = to samo ±3dB

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Miałem kiedyś Marantza, Creeka, CA z Monitor Audio i dopiero zagrały właśnie z Advancem. 

Także ja z mojej strony polecam MA. Pzdr 

MA mogą być ciekawe jak sądzę. Silver 500 jest w kręgu moich (dalszych) zainteresowań. Dzięki!

1 godzinę temu, S4Home napisał:

To model już wychodzący. Więc nie wybrzydzaj z kolorem.

My już go nie mamy.

Wtedy ewentualnie zrobię Ci dobrą cenę na nowę R7. Są białe.

Na KEFach się nie znam. Czy więc R7 to bezpośredni następca R900? Tak, widzę właśnie, że R900 nie zostało dużo ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Karol64208 napisał:

33Hz-50kHz (-6dB) = to samo ±3dB

-6 dB i ±3dB to zdecydowanie nie jest to samo. Tak w ogóle Karol, to za bardzo się ekscytujesz danymi katalogowymi. Zazwyczaj mają one mało wspólnego z faktycznymi parametrami. Producenci żyją w tym zakresie w alternatywnej rzeczywistości. To, że jeden producent podaje dolny zakres pasma 35 Hz, a drugi 45 Hz o niczym nie świadczy. W realu pierwsze kolumny mogą mieć faktyczny spadek 40 Hz (-6 dB), a drugie 35 Hz (-6 dB). Jeśli już patrzeć na parametry to tylko na pomiary w pismach branżowych. Ale i tu trzeba uważać, bo poszczególne redakcje mierzą różnymi metodami i otrzymane wyniki nie są w pełni porównywalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, zgadzam się co do sprawdzenia wiarygodności testów w pismach branżowych, ale ogólne wstępne zapoznanie się ze specyfikacją podpowie nam co będzie słychać, lub nie.

Co do pasma  jeżeli dla 38Hz bedzie -3dB np. dla 100Hz będzie +3dB to przelicz dla 50W RMS jak powstanie różnica w paśmie, a i tak sin. dla  -3dB +3dB =6dB ropiętości pasma.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek -6dB był zapewne podawany od średniej wartości skuteczności kolumn. Do tego zaznaczono że taki otrzymuje się w typowym pomieszczeniu mieszkalnym, bo w otwartej przestrzeni przy tej częstotliwości spadek były zapewne znacznie większy. Pasmo 120Hz-20kHz dotyczy pomiaru zniekształceń przy określonym natężeniu dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol64208 napisał:

ogólne wstępne zapoznanie się ze specyfikacją podpowie nam co będzie słychać, lub nie.

No własnie nie. Równie dobrze można spojrzeć na gabaryty i konstrukcję kolumn i starać się te parametry przewidzieć. Skuteczność metody zbliżona

 

10 minut temu, Karol64208 napisał:

-3dB +3dB =6dB ropiętości pasma.

To tak, Ty jednak pisałeś "-6dB = to samo ±3dB", a to już co innego, bo "-6dB" to nie tolerancja pasma, a (najczęściej) spadek względem poziomu średniego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisałem ze specyfikacji w/w , i dlatego napisałem że mają pogmatwaną 

2 godziny temu, Karol64208 napisał:

33Hz-50kHz (-6dB) TYPICAL IN-ROOM BASS RESPONSE||27Hz (-6dB) FREQUENCY RESPONSE||48Hz-28kHz (±3dB) HARMONIC DISTORTION||<0.3% 120Hz-20kHz (90dB, 1m) MAXIMUM OUTPUT||111dB AMPLIFIER POWER||15-250W (

starali się wykazać dokładnością, ale  parametry uwzględnia się dla całego pasma 20Hz do 20kHz, lub napisać pasmo od - do ?dB

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2020 o 21:17, sonique napisał:

Muzyka: jazz, dobry pop, muzyka świata, czasem klasyczna, elektronika, rock. 

Pomieszczenie: salon 27m2 połączony z kuchnią 11m2 oraz hallem 6m2, czyli całość ok. 45m2.

Możesz zacząć od 30, jak nie to szukaj o podobnych parametrach lub lepszych, czasami warto cofnąć wstecz i może znajdziesz jakieś lepsze używane, wielu pozbywa się na rzecz nowszych a nie wiedzą co tracą.

Masz duże pomieszczenie 45m2 to najlepiej szukaj kolumn z dynamika powyżej 90dB, a z kolei gatunki muzyczne wymagają dobrego pasma dolnego, bo inaczej będą grały szklanki w kuchniO.o góra może kończyć się na 2 kilku kHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...