Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Advance Acoustic X-i120?


sonique

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

16 minut temu, Karol64208 napisał:

Od cyferek trzeba zacząć żeby nie stracić kaski na zbędny sprzęt.

Tylko od cyferek z wiarygodnego źródła (prospekt nim nie jest). A po drugie, trzeba wiedzieć, co te cyferki oznaczają (i jeszcze ważniejsze - czego nie oznaczają).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Karol64208 napisał:

albo S/N powyżej 90dB, jak kto woli

 

Podajesz parametry wzmacniaczy. Ochłoń Kolego i zacznijmy od początku. Pzdr

Zakres mocy w watach          Moc reprezentatywna w decybelach          

30-39 w         15db

40-49 w.        16db

50-64w          17db

65-79w          18db

80-99 w.        19db

100-124w.     20db

125-159w.     21db

160-199w.     22db

200-249w.     23db

250-300w     24db

Dodajesz db na podstawie mocy wzmacniacza do efektywności głośnika i uzyskujesz maksymalny wynik ciśnienia akustycznego wytworzonego przez glosnik

Nie dynamika itd

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sonique, tutaj masz wiecej info o kolumnach; 

 https://rms.pl/baza-wiedzy/1998-moc-glosnikow-kolumn-co-naprawde-oznacza

i w tym miejscu można zakończyć dyskusję. 

"Łatwo zauważyć, przeglądając specyfikacje różnych zespołów głośnikowych, że różnice w skuteczności nie są duże – najczęściej na poziomie kilku decybeli. W tym wypadku pozory mylą. Różnica 3dB oznacza dwukrotną przewagę jednej kolumny nad drugą, 6dB – czterokrotną, itd. Kolumny o skuteczności 94dB przy podaniu tej samej mocy zagrają dwukrotnie głośniej, niż te o skuteczności 91dB."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Karol64208 napisał:

"Łatwo zauważyć, przeglądając specyfikacje różnych zespołów głośnikowych, że różnice w skuteczności nie są duże – najczęściej na poziomie kilku decybeli. W tym wypadku pozory mylą. Różnica 3dB oznacza dwukrotną przewagę jednej kolumny nad drugą, 6dB – czterokrotną, itd. Kolumny o skuteczności 94dB przy podaniu tej samej mocy zagrają dwukrotnie głośniej, niż te o skuteczności 91dB."

Ten tekst jest nieco mylący. "Przewaga" nie oznacza w tym przypadku, że kolumny bardziej skuteczne zagrają lepiej. Nie będą też grały u nas głośniej, tylko dokładnie tak, jak będziemy chcieli - jak sobie ustawimy na wzmacniaczu. Znowu mydlenie oczu. Skutecznością kolumn musimy się przejmować jedynie wtedy, gdy nasz wzmacniacz jest bardzo słabą lampą.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Karol64208 napisał:

Różnica 3dB oznacza dwukrotną przewagę jednej kolumny nad drugą, 6dB – czterokrotną, itd. Kolumny o skuteczności 94dB przy podaniu tej samej mocy zagrają dwukrotnie głośniej, niż te o skuteczności 91dB."

Myślę, że jednak trzeba to trochę wyprostować. Po pierwsze co autor miał na myśli mówiąc o przewadze? Skuteczność, to sprawność z jaką kolumny zamieniają energię elektryczną w falę akustyczną. Jeżeli nie potrzebujemy ciśnień akustycznych zbliżonych do koncertu na żywo, innymi słowy mieszkamy w bloku i słuchamy "normalnie" - jak większość, a przy tym dysponujemy wzmacniaczem o mocy choćby 20 W, to i 85dB skuteczności wystarczy. Natomiast nie bardzo widzę jakikolwiek związek skuteczności z jakością.

W każdym razie jeżeli chodzi o dalszą część cytatu (cyferki), to już są bzdury. Aby odczucie głośności było podobne w kolumnach o skuteczności różniącej się o 3dB, trzeba doprowadzić dwa razy większą moc do tych o niższej skuteczności (4 x jeżeli różnica wynosi 6dB). Nie działa to jednak odwrotnie, czyli tak jak jest napisane powyżej. Oczywiście poczucie głośności jest sprawą dość subiektywną, ale przyjmuje się (spotkałem się) z oceną, że zwiększenie mocy o 10 dB daje poczucie podwojenia głośności (przy tej samej skuteczności kolumn).

2 minuty temu, Kraft napisał:

Ten tekst jest nieco mylący. "Przewaga" nie oznacza w tym przypadku, że kolumny bardziej skuteczne zagrają lepiej.

No właśnie ;) Pisaliśmy w tym samym czasie.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, nowy78 napisał:

Oczywiście poczucie głośności jest sprawą dość subiektywną, ale przyjmuje się (spotkałem się) z oceną, że zwiększenie mocy o 10 dB daje poczucie podwojenia głośności.

 

Podstawowa zależność, której uczy się każdy inżynier – spadek o 3 dB oznacza zmniejszenie mocy o połowę.


https://mikrokontroler.pl/2014/09/02/jak-myslec-decybelami/

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, nowy78 napisał:

Skoro cytat z mojej wypowiedzi został nieco okrojony, to doradzę przeczytanie w całości jeszcze raz to co napisałem. Podkreślam - bardzo uważnie.

Ok. Zauważyłem i niechcący Cie zdenerwowałem. Sorki. Mimo to link przydatny.

Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że dla wielu nie ma znaczenia technika tylko wygląd sprzętu, a wystarczy zrobić eksperyment w domu i przestaniemy dyskutować z fizyką

16 minut temu, nowy78 napisał:

jak większość, a przy tym dysponujemy wzmacniaczem o mocy choćby 20 W, to i 85dB skuteczności wystarczy. Natomiast nie bardzo widzę jakikolwiek związek skuteczności z jakością.

proponuję zrobić doświadczenie a wtedy się przekonasz nie ważna moc ale dynamika.

/ efekt masz taki że słuchając muzyki dźwięk masz płaski, no chyba że dasz full, a przy zwiększonej dynamice masz cicho /sąsiedzi nie narzekają / a dźwięk masz pełny.

proponuję przeczytać cały art jest niewielu którzy opisali poprawnie zjawisko.

27 minut temu, nowy78 napisał:

W każdym razie jeżeli chodzi o dalszą część cytatu (cyferki), to już są bzdury.

proponuję podejść do tego matematycznie i zobaczysz jak jest różnica w cyferkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam Wszystkim za podjęcie tematu. Każdy post jest dla mnie istotny. 
 

Jednak gdzie nie gdzie zabrakło mi powyżej odpowiedzi na moje pytanie rozumiane w sposób: z jakimi kolumnami Advance Acoustic X-i120 (lub X-i125 - są bardzo podobne) da nam efekt odpowiedniego zgrania (synergia) w moich warunkach i przy moich oczekiwaniach (jazz, pop, budżet maks. Pylon Diamond 30). Bardziej zależy mi na wrażeniach niemierzalnych, subiektywnych, acz jednak w pewien sposób pewnych i - gdy spytać wiele osób - powtarzalnych. Dane na papierze, choć też istotne, mają to do siebie, że kastrują sprzęt z magii i czaru - tego bowiem w cyfry ująć się nie da. 
 

A więc? Czy ktoś ma takowe doświadczenie ze sprzętem AA? X-i120, X-i125, lub przynajmniej X-i105?

Na mojej liście póki co:

Diamond 30 (lub 28)

KEF R900

dam szansę:

Monitor Audio Silver 500 (lub 300)

Fyne Audio F502

Tannoy XT8F
 

Będę wdzięczny za Wasze typy. Wcześniej czy później wyląduję na odsłuchach a wtedy maks. 4-5 kolumn bym przesłuchał więc muszę się przygotować 😉

I zapomniałem dodać (bo nie tylko ucho ale i oko ważne): preferowany kolor to biały. Inny kolor tylko gdy biały w danym modelu nie występuje a ów model zostawia resztę wyraźnie w tyle 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem na ix75 i starej map105 ale przynajmniej coś 😁 od AA brzmienie jednak nie odbiega strasznie od wyższych modeli. Mój typ MA. Ewentualnie Audiovector qr3. Pzdr

PS może Ci się uda starsze serię wychaczyc gdzieś w jakimś sklepie! 😉 Monitor Audio 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol dobiera kolumny do wzmacniacza k na odwrót na podstawie parametrów. I to tych podawanych przez producenta. Gdyby ktoś słuchał takich porad to daleko by nie zaszedłem a na audioshow nie widzieli byśmy ani jednej lampy. Mam nadzieję tylko że autor ma głowę i po prostu takich porad nie słucha.

Druga sprawa to kefy zostały całkowicie przeprojektowane. Niby r7 jest następcą r700. Ale r900 nie mamy. Jedt bowiem wyższy r11. Ja i tak uważam że silver 300 lub 500 sprawdza się lepiej. Advance jest .kim zdaniem za miękki dla kefa. Poleciłem ci go do odsłuchu ale w ciemno nigdy tego nie kupuj. 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Grałem na ix75 i starej map105 ale przynajmniej coś 😁 od AA brzmienie jednak nie odbiega strasznie od wyższych modeli. Mój typ MA. Ewentualnie Audiovector qr3. Pzdr

PS może Ci się uda starsze serię wychaczyc gdzieś w jakimś sklepie! 😉 Monitor Audio 

Dzięki. Z pewnością przesłucham. Przy moich gabarytach pomieszczenia celuję w Silver 500, czyż nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Karol dobiera kolumny do wzmacniacza k na odwrót na podstawie parametrów. I to tych podawanych przez producenta. Gdyby ktoś słuchał takich porad to daleko by nie zaszedłem a na audioshow nie widzieli byśmy ani jednej lampy. Mam nadzieję tylko że autor ma głowę i po prostu takich porad nie słucha.

Druga sprawa to kefy zostały całkowicie przeprojektowane. Niby r7 jest następcą r700. Ale r900 nie mamy. Jedt bowiem wyższy r11. Ja i tak uważam że silver 300 lub 500 sprawdza się lepiej. Advance jest .kim zdaniem za miękki dla kefa. Poleciłem ci go do odsłuchu ale w ciemno nigdy tego nie kupuj. 

Pozdrawiam

 

Wezmę uwagi pod rozwagę przy wyborze KEFa. Myślę, że wiem póki co na czym stoję. Tylko pytanie: czy przy moich warunkach lokalowych powinienem skłaniać się ku Diamond 30 / R900 / Silver 500 czy Diamond 28 / R700 (tych jest więcej od R900 w salonach) / Silver 300 dadzą radę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sonique napisał:

Tylko pytanie: czy przy moich warunkach lokalowych

pisałem na ten temat, musisz dobrać kolumny o dobrej dynamice, przy takiej powierzchni i w miarę żeby nie było echa-odbić dźwięku. Czym głośniej tym większy problem dlatego jest ważna dynamika.

Poz tym wszystkim musisz wyznaczyć trójkąt równoramienny dla kolumn i siebie - wyznacza miejsce słuchania muzy.

Dla gatunków  muzy którą chcesz słuchać musisz patrzeć na pasmo dolne.....

https://rms.pl/baza-wiedzy/1998-moc-glosnikow-kolumn-co-naprawde-oznacza

czytałeś to?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...