Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Advance Acoustic X-i120?


sonique

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

pisałem na ten temat, musisz dobrać kolumny o dobrej dynamice, przy takiej powierzchni i w miarę żeby nie było echa-odbić dźwięku. Czym głośniej tym większy problem dlatego jest ważna dynamika.

Poz tym wszystkim musisz wyznaczyć trójkąt równoramienny dla kolumn i siebie - wyznacza miejsce słuchania muzy.

Dla gatunków  muzy którą chcesz słuchać musisz patrzeć na pasmo dolne.....

https://rms.pl/baza-wiedzy/1998-moc-glosnikow-kolumn-co-naprawde-oznacza

czytałeś to?

Tak. Przypominam też sobie, że już jakiś czas temu też to czytałem szukając info na ten temat. Dobry artykuł. I cyfry oraz parametry do pewnego stopnia są niezwykle ważne. Jednak kolumny o bardzo zbliżonych parametrach zagrają jednak inaczej jeżeli chodzi o barwę i ogólnopojęty klimat. Z cyframi sobie poradzę. Bardziej chodzi mi o to drugie - mniej uchwytne - wynikające z doświadczenia, które pojawia się wtedy gdy ktoś łączył podobny sprzęt do mojego z RÓŻNYMI zestawami i wyciągał wnioski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał zwrócić uwagę na głośność z jaką będziemy słuchać i wielkość kolumn. Duże kolumny słuchane cicho mogą nie zabrzmieć dobrze, podobnie jak zbyt małe słuchane głośno. W tym kontekście dane podawane przez producentów można sobie o kant d... potłuc bez odsłuchu i to trzeba brać pod uwagę cały system a nie tylko głośniki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jurek5551 napisał:

Ja bym chciał zwrócić uwagę na głośność z jaką będziemy słuchać

dlatego dobra dynamika kolumn zapewnia nam ten komfort słuchania, cicho a zarazem głośno choć to nie będzie konieczne bo przy dobrej dynamice kolumn możemy słuchać cicho a dźwięk będzie pełny i szczegółowy + dobra pasmo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jurek5551 napisał:

Ja bym chciał zwrócić uwagę na głośność z jaką będziemy słuchać i wielkość kolumn. Duże kolumny słuchane cicho mogą nie zabrzmieć dobrze, podobnie jak zbyt małe słuchane głośno. W tym kontekście dane podawane przez producentów można sobie o kant d... potłuc bez odsłuchu i to trzeba brać pod uwagę cały system a nie tylko głośniki. 

Nie mam żadnych sąsiadów i czasem dam czadu :)

Jednak, na codzień - jak większość z nas - słuchał będę raczej ciszej, ‚w przelocie’ -  wykonując inne aktywności w domu.

13 minut temu, MobyDick napisał:

Myślę ze warto brać pod uwagę FOCAL ARIA 926 White . Ta aukcja jest  wprawdzie nieaktualna, jednak są na niej w białym wykończeniu.

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2378-aria-936

Dzięki, poczytam.

18 minut temu, Karol64208 napisał:

dlatego dobra dynamika kolumn zapewnia nam ten komfort słuchania, cicho a zarazem głośno choć to nie będzie konieczne bo przy dobrej dynamice kolumn możemy słuchać cicho a dźwięk będzie pełny i szczegółowy + dobra pasmo.

Zwracam uwagę aby kolumny miały z 90dB przynajmniej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Dedal75 napisał:

Ale i tak dowiesz się jak to zagra, dopiero po ustawieniu ich w swoim salonie nie po czytaniu artykułów i tabelek. No i nie prosto z kartonu bo muszą się trochę rozruszać 😉. Pzdr 

Całkowita racja... straszne to ale prawdziwe.

Znam kogoś kto pisywał recenzje HiFi o zasięgu ogólnopolskim, i ten ktoś poradził mi abym recenzjami się w ogóle nie kierował (i tu podał argument, który mnie kompletnie powalił gdy uświadomiłem sobie jak to się może odbywać - nie chcę tego pisać i wolę zachować dla siebie) i wybierał sprzęt na słuch. A propos, zwróciliście uwagę, że żadna recenzja nie obsmaruje sprzętu jeżeli jest taki sobie lub wręcz słaby? W każdej tylko achy i ochy. A podczas odsłuchów dno... ;)

 

1 minutę temu, Kraft napisał:

No to chyba wszystkie ze swojej listy możesz skreślić, bo one nie mają takiej skuteczności:). Naprawdę daruj sobie ten parametr. Np. KEF R900 mają 86 dB i co z tego? Nie zagrają?

Przesłucham wszystkie - spokojnie ;)

Pylon Diamond 30 ma 91dB :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon Diamond 25 ma mieć wg producenta 88dB, a ma wg audio 86dB. Dlatego spodziewałbym się po Pylon Diamond 30 skuteczności poniżej 90 dB. Jednak to nadal dość efektywne kolumny. Myślę że kolumny ze skutecznością 84dB nie będą tu stwarzały żadnego problemu.

Recenzje audio mają to do siebie ze są na ogół dość zwięzłe w opisie brzmienia i raczej pozbawione ochów i achów, za to jest w nich sporo istotnych informacji, szczególnie co do strony technicznej. Ostatecznie trzeba zawsze posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dedal75 napisał:

MA bx5 które miałem w tabelkach 90db, po testach AV bodajże 85-86 db

A 4 db to sporo jeśli trochę czytaliśmy 😁 i tu możemy się podpierać wyliczeniami 👍

Pzdr

@sonique a teraz na czy grasz? 

Na czym gram?   Haha... obawiałem się, że wcześniej czy później ktoś zapyta :P

Jak wspomniałem, X-i120, do tego Denon DCD-1550AR, i - B&W DM601 S1 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MobyDick napisał:

Jednak to nadal dość efektywne kolumny. Myślę że kolumny ze skutecznością 84dB nie będą tu stwarzały żadnego problemu.

jakie masz w domu,możesz napisać?

Bo jak na razie nikt nie napisał nic o swoich kolumnach i nikt nie przeliczył na cyferki.

Ten artykuł jeszcze raz polecam wszystkim, praw fizyki nie da się oszukać.

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/2378-aria-936

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Karol64208 napisał:

jakie masz w domu,możesz napisać?

Sam buduję kolumny i używałem/mam  kolumny o bardzo różnych skutecznościach, do tego wzmacniacze o bardzo różnych mocach używałem/podłączałem i miałem okazję się przekonać jak źle potrafią zagrać nisko skuteczne kolumny z bardzo słabym wzmacniaczem lub wysokoskuteczne z bardzo mocnym. Jednak wiem że w większości przypadków zupełnie przeciętnej mocy są w stanie napędzać niezbyt skuteczne kolumny. Ważniejsza jest synergia kolumn ze wzmacniaczem niż ścisły dobór mocy, szczególnie gdy chodzi o śrubowanie jednego i drugiego parametru w górę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dedal75 napisał:

Wypadało by zapytać 😁 prawda? 

Marzył mi się kiedyś xi 125 no ale po epizodzie z ix75 czegoś mi brakowało. Może kiedyś przetestuję u Ciebie HAHA. Pzdr

Zależy czego szukasz ale ja jestem urzeczony X-i120. Nota bene, ktoś kto mi go polecił po wysłuchaniu moich preferencji powiedział po pierwsze, że w tych pieniądzach trudno o równie dobry start z przygodą HiFi, po drugie zaś - że znacznie różni się od X-i90 czy X-i105, nie mówiąc już o X-i75. To wszystko podobny styl grania - jednak jakże inny...

3 minuty temu, MobyDick napisał:

Ważniejsza jest synergia kolumn ze wzmacniaczem niż ścisły dobór mocy, szczególnie gdy chodzi o śrubowanie jednego i drugiego parametru w górę.

Właśnie. Wreszcie ktoś to napisał. I o to właśnie zapytałem w tytule tematu, jakieś 3 strony temu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem technokratą i podchodzę do sprzętu bardziej od strony ich budowy i wynikających stąd cech. Jednak swoje doświadczenia opieram na kilkudziesięciu latach doświadczenia w tej dziedzinie i dziwi minie czasem jakie ludzie wymyślają niesamowite zasady co jak powinno być dobrane pod względem parametrów. Wielu na tym forum powiedziało by że połączenie wzmacniacza który masz nie ma sensu w takim pomieszczeniu z kolumnami które aktualnie używasz. Bo są za małe itd. . I sądzę że chyba wcale nie jest to taki zły wybór i ma sporo sensu . Czy się mylę ? Zawsze można jednak lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Synergia, synergizm, synergiczność, efekt synergiczny (z gr. συνεργία współpraca) – współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Termin ten jest pojęciem ogólnym, mającym zastosowanie w wielu różnych dziedzinach."

ale żeby była dobra suma to nie możemy mieć wzm.90dB od 10Hz do 100kHz a kolumny 87dB  40Hz do 36kHz.  Wzmacniacz i kolumny to nie oddzielne elementy tylko zespół urządzeń zależnych od siebie. Jednen mocniejszy element, a drugi słabszy, niestety da nam wynik i efekt tylko tego słabszego. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...