Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Advance Acoustic X-i120?


sonique

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

7 minut temu, MobyDick napisał:

Sam jestem technokratą i podchodzę do sprzętu bardziej od strony ich budowy i wynikających stąd cech. Jednak swoje doświadczenia opieram na kilkudziesięciu latach doświadczenia w tej dziedzinie i dziwi minie czasem jakie ludzie wymyślają niesamowite zasady co jak powinno być dobrane pod względem parametrów. Wielu na tym forum powiedziało by że połączenie wzmacniacza który masz nie ma sensu w takim pomieszczeniu z kolumnami które aktualnie używasz. Bo są za małe itd. . I sądzę że chyba wcale nie jest to taki zły wybór i ma sporo sensu . Czy się mylę ? Zawsze można jednak lepiej.

Dzięki za słowa otuchy :P

A tak serio DM601 to spuścizna po poprzednim systemie i lokum (mieszkanie w bloku). Tak więc kolumny do wymiany na bank. Trafią pewnie do sypialni bo sprzedać za 300zł się nie opłaca...

Natomiast DCD-1550AR myślę, że jeszcze da radę. To w sumie pradziadek DCD-1600NE ;)

Za jakiś (dłuższy) czas zastąpi go X-Stream 9 lub podobny z funkcjami sieciowymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dedal75 napisał:

No ja czekam z niecierpliwością na Twój set. Bo chyba nie AA😉

wzm. krzemowy 2x70W zakupiony w lat 78r. i lampowy 2x35W kolumny ewoluowały tak więc obecnie od ponad prawie 30 lat mam te same.

Zaczynałem od fonomastera  i jego kolumn już wtedy preferowano 87dB fakt że pasmo dolne było słabe ok 60Hz. Przeszedłem przez Altusy 140 a następnie obecnie które użytkuję T+A Stratos. Dodam też że przez mój pokój przeszło mnóstwo różnych kolumn od znajomych do testów, tak że miałem możliwości odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karol64208 nie twierdzę że nie masz doświadczenia, jednak temat zobowiązuje. AA ix120 + kolumny i dobre połączenie (synergia) jak wolisz, nie PARAMETRY które forsujesz 😉. Pzdr

Altusy dostałem na 18tke w latach 90tych tylko że to grało wtedy, teraz wolałbym o nich zapomnieć choć imprezy rozkręcały i to chyba tyle. 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Dedal75 napisał:

Zgadzam się z Tobą. 

Miałem z MA Marantza ale serię 6 i to nie grało zresztą od tego czasu miałem 5 wzmacniaczy ale nie z MA kiedyś znajdę 🤔 swoje połączenie. 

Tak że powodzenia 👍

Dzięki, Tobie również :)

Asumując po Twoim nicku to jesteśmy w podobnym wieku więc mamy jeszcze trochę czasu na eksperymenty audio ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubakk nie wiem z czego słuchasz muzy -źródło ale jesteś wielkim błędzie.

dla tego Altusy, JVC wymieniłem na obecne bo miały braki w dolnym paśmie choć były już od 36Hz

mogę się zgodzić że do pop, i podobnej muzy wystarczy ale klasyka elektronika, rock, jazz, to na pewno o wiele za mało.

Włączysz w/w gatunki które wymagają dobrego dołu a będzie go brakować to wtedy szklanki w kuchni będą grać :4_joy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sonique napisał:

Dzięki, Tobie również :)

Asumując po Twoim nicku to jesteśmy w podobnym wieku więc mamy jeszcze trochę czasu na eksperymenty audio ;)

 

Zeby jeszcze kobita tak myślała HAHA. 

Na razie na tamten świat się nie wybieram aczkolwiek różne rzeczy się zdążają, więc z chęcią coś przetestuję jeszcze 🤔. Pzdr 

Co do Altusow, wszędzie mają braki, kupiłem ostatnio ponad 20 letnie Arcusy as3 na dobrych przetwornikach i będę chciał by ktoś zwrotnice przerobił i tu myślę że jest potencjał. Pożyjemy zobaczymy. 

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dolny skraj pasma to warto aby wzmacniacz przenosił bez spadku częstotliwości które kolumny przetwarzają jeszcze przy dużym spadku ich charakterystyki. Taki warunek spełniają obecnie prawie wszystkie wzmacniacze. Górny skraj pasma we wzmacniaczach analogowych ma powiązanie z szybkością narastania sygnału i gaszenia go, dlatego parametry są praktycznie zawsze mocno ponadakustyczne. W przypadki kolumn idealnie aby przetwarzały całe pasmo akustyczne które słyszymy. Dolny skraj pasma jednak  w muzyce jest w większości przypadków mocno zaniedbywany. Do tego nasz słuch potrafi sobie zrekonstrułować te częstotliwości na podstawie harmonicznych. Górny skraj naszego słuchu jest zwykle łatwo osiągany a pasmo przenoszenia większe w tym kierunku to sprawa mocno kontrowersyjna. Tu bardziej chodzi moim zdaniem o marketing.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MobyDick napisał:

Do tego nasz słuch potrafi sobie zrekonstrułować te częstotliwości na podstawie harmonicznych.

harmoniczne powstaną gdy mamy za małe dolne pasmo,efektem tego jest granie wyposażenia pokoju np. szklanki co niektórzy są dumni że szklanki im grają  i to nie ma  nic wspólnego oszukiwaniem nas przez ucho.

 

miałem do testów takie kolumny, ale znajomy szybko je wymienił choć nie przyznał mi początkowo racji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dedal75 napisał:

Zeby jeszcze kobita tak myślała HAHA. 

Na razie na tamten świat się nie wybieram aczkolwiek różne rzeczy się zdążają, więc z chęcią coś przetestuję jeszcze 🤔. Pzdr 

Co do Altusow, wszędzie mają braki, kupiłem ostatnio ponad 20 letnie Arcusy as3 na dobrych przetwornikach i będę chciał by ktoś zwrotnice przerobił i tu myślę że jest potencjał. Pożyjemy zobaczymy. 

 

Kobieta... dlatego właśnie kolumny białe i żadne inne ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele wysokoskutecznych kolumn aby osiągnąć ten parametr ma bardzo krótki liniowy skok membrany głośnika basowego i to sprawia ze dźwięki o dużym natężeniu w tym zakresie są spłaszczane i przez to grają mało dynamicznie.

To jest własnie powodem dla którego kolumny tego typu są obecnie dość rzadkie i buduje się je do specjalnych celów. Zwykle do bardzo słabowitych wzmacniaczy lampowych.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sonique napisał:

Wezmę uwagi pod rozwagę przy wyborze KEFa. Myślę, że wiem póki co na czym stoję. Tylko pytanie: czy przy moich warunkach lokalowych powinienem skłaniać się ku Diamond 30 / R900 / Silver 500 czy Diamond 28 / R700 (tych jest więcej od R900 w salonach) / Silver 300 dadzą radę?

Będę wdzięczny za odpowiedź również na moje pytanie z poprzedniej strony, powyżej 😉

Trochę mniejsze kolumny to zawsze 500-1000zł mniej ba sztuce jakby nie było...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MobyDick napisał:

Oczywiście że zawsze warto brać pod uwagę mniejsze kolumny. Moim zdaniem zbyt wielu ludzi wybiera za duże kolumny niż potrzebuje. Warto rozważyć lepsze kolumny o mniejszych gabarytach mieszczące się w budżecie. R700 są obecnie tańsze niż kiedyś, bo weszły do sprzedaży R7. 

Czyli 45m2 dla R700 i innych klasowo podobnym (Diamond 28, etc) jest OK?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...