Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze pierwszego sprzętu stereo


oxygen225

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym prosić szanownych forumowiczów o pomoc w doborze pierwszego zestawu stereo.

1. Kwota jaką dysponuje to około 3000zł.

2. Myślałem o sprzęcie nowym. Dopuszczam jednak taką możliwość, aby np. wzmacniacz był używany, z tym zastrzeżeniem, że sprzęt musi być w miarę świeży. Chciałbym uniknąć kupowania kilkunastoletnich sprzętów- ta dziedzina jest dla mnie całkiem nowa, nie znam się ani trochę na tym, więc obawiam się że nie umiałbym ocenić stopnia zużycia itd. Generalnie trzymajmy się tego, że ma to być sprzęt nowy.

3. Nie mam sprzętu towarzyszącego, buduję całość od zera.

4. Powierzchnia pokoju to około 16m2.

5. Sprzęt chcę użytkować kilka lat, raczej nie planuję jego rozbudowy.

6. Nie mam specjalnych wymagań co do funkcji. Idealnie byłoby, gdyby wzmacniacz miał wyjście usb czy też wbudowanego daca, ale zdaję sobie sprawę że w tym budżecie nie ma co wybrzydzać. Nie zamierzam też podłączać zestawu pod telewizor. Ogólnie zanim zaczniemy naciągać budżet, chciałbym abyście wiedzieli, że moje oczekiwania nie są zbyt wygórowane. Chciałbym po prostu, aby sprzęt zagrał lepiej niż stara wieża Thomsona. 

 

 Szukałem nieco w internecie i znalazłem kilka pozycji, które by mnie interesowały:

Kolumny:

-Polk Audio T50 (obecnie w kilku sklepach można je dostać za 1000zł)

-Taga Harmony Tav 606 v3

-Heco Victa Prime 502

-Magnat Supreme 1002

Wzmacniacze:

-Pioneer A10 ae (zastanawiałem się też czy nie dopłacić do wyższego modelu 30AE)

-Cambridge Audio AM5

-Taga Harmony Hta 25b

-Znalazłem też dosyć blisko mnie używany wzmacniacz Cambridge Audio Azur 351A

Odtwarzacze:

-Onkyo C7030, a także odtwarzacze dedykowane Cambridge Audio Am5 i Pioneer A10ae

 

Będę bardzo wdzięczny jeśli pomożecie mi coś z tego wybrać. 

Pozdrawiam.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wymienione kolumny to dość słabe lub bardzo słabe pozycje. Wydasz 3k a to nie jest mało i nie będziesz zadowolony. Nie szukaj nowych kolumn za 1000zl para bo to kasa w błoto. Zwiększ budżet na kolumny a wzmacniacz używkę.

 

Jutro branża jak wypije kawę coś Ci zaproponuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż masz 16m2 czyli nie powinieneś postawić dużych kolumn, ponieważ mogą się udusić w takim pomieszczeniu. Ze swojej strony zaproponowałbym 2 rozwiązania :

1. Onkyo 8250 czyli amplituner stereo + filigranowe kolumny podłogowe Indiana Line Nota 550x 

2. Nad c326bee + monitory Focal Chorus 706 + odtwarzacz sieciowy np. Yamaha wxad10 lub odtwarzacz bluetooth ifi Audio Zen Blue.

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny lub umówienia się na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wiem czy się zrozumieliśmy. Ja zdaję sobie sprawę, że za te pieniądze nie dostanę nie wiadomo czego. Proponujecie mi sprzęt o wiele droższy, tymczasem ja potrzebuje po prostu posłuchać muzyki na czymś lepszym niż stara wieża. Rozumiem, że Polk Audio T50 też do niczego się nie nadaje? (wydaje mi się, że te kolumny były chwalone nawet na tym forum,  Heco Victa Prime 502 chyba też). 

No dobrze, a co byście powiedzieli na połączenie Heco Victa Prime 702 z tym używanym wzmacniaczem Cambridge Audio Azur 351A? Interesują mnie też opinie o odtwarzaczu Onkyo C7030. Generalnie postarajmy się wybrać coś z tego co napisałem lub po prostu napiszcie mi jeśli tak uważacie, że nie uzyskam istotnego przeskoku jakościowego pomiędzy więżą, a tym co wyszukałem i wtedy dam sobie całkiem spokój.

Kolego raf123 możesz napisać coś więcej o tej Tadze? Podobają mi się wzmacniacze lampowe, choć to hybryda w tym wypadku, ale lampy wyglądają ciekawie. Z jakimi kolumnami użytkujesz ten wzmacniacz? Na początku myślałem właśnie, aby połączyć tą Tagę z Polk T50 i z Onkyo C7030.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki Mistral bow a4 kupione w holenderskim sklepie na promocji które jak mi się wydaje bardzo dobrze współpracują z tym Polskim wzmacniaczem

 Taga Harmony HTA-25B bo o nim mowa zbiera same pochlebne recenzje w Europie bo jest to prawdopodobnie najlepszy sprzęt do 1500zł w tej chwili na świecie . Taki Wiedźmin w świecie wzmacniaczy .

 

Jedna z recenzji z Francuskiego sklepu 

Google tłumacz 

Aby być jak najbardziej obiektywnym, zaczekałem nieco ponad miesiąc, aby wyrazić opinię na temat tego małego wzmacniacza. Jego rozmiar nie jest bardzo duży, nie ma go w „Widziałem cię”, ale z drugiej strony nie powinieneś ufać jego wyglądowi. Mały rozmiar, ale duży w tym, co wychodzi i wyraża. Zastąpiłem chińskie lampy, które niewiele są warte lampami lepszej jakości. Dlatego wyrażę swoje uczucia z rurkami, które umieściłem. 2 6n1P zastąpiony przez 6AQ8 ECC85 NOS Tungsram, a 2 6P1 przez 2 6P1P-EV NOS Svetlana. Dźwięk jest dość niezwykły, precyzyjny w całym paśmie, bez zagłębień. Miękka góra, ciepła średnica i bas, które nie są oczywiście fatalne. J ' byli również zaskoczeni mocą, jaką może zapewnić pomimo niskiej mocy. Jakość wykonania jest równie dobra, emanuje solidnością. Łączność BT odbywa się bez problemów. Mogę tylko doradzić temu wzmacniaczowi, kto chce podejść do świata lampy, nawet jeśli nie jest to pełna lampa, ale hybryda. Za oferowaną cenę możesz tam iść z zamkniętymi oczami, ponieważ słyszałem wiele droższych, które nie są warte tej małej Taga Harmony.

 

https://www.son-video.com/article/haute-fidelite-amplificateurs-amplis-dac/taga-harmony/hta-25-noir?utm_source=awin&utm_medium=affiliation&utm_campaign=awinaffiliation&awc=15509_1578909874_4607bdb61bca8099fb3820daff777d44&utm_campaign=269861&utm_medium=Affiliation&utm_source=Awin#ficheAvis

Edytowano przez raf123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak posłuchać wybranego sprzętu wtedy może będę mądrzejszy. Poczytałem jeszcze trochę i wydaje mi się, że odrzucę Magnat Supreme 1002 i Taga Tav 606V3. Odrzucę też wzmacniacz cambridge audio am5 i dedykowany jemu odtwarzacz. Odsłucham natomiast: Polk Audio T50, Heco Victa Prime 502 i 702, Taga hta 25b, Pioneer pd 10 ae oraz odtwarzacze Onkyo C7030 i Pioneer Pd10. Może ktoś się jeszcze wypowie, kto ma kolumny Polk Audio T50 dużo o nich dobrego można wyczytać w internecie.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, w takim razie odsłucham tylko heco 502, z 702 dam sobie spokój. Odsłucham też Magnaty 1002 i 802 oraz Polk Audio T50.

Kolego S4Home mógłbyś coś więcej mi napisać o tych Polkach T50 czy to rzeczywiście jest taka słabizna? Prawdę powiedziawszy najbardziej nastawiałem się na te Polki. Wydaje mi się, że przeglądając stare tematy widziałem nawet Twoje wypowiedzi na temat tych kolumn, że są przyzwoite. Ludzie porównują je z Pylon Pearl 25 i na ogół widzę, że mają dobre opinie. Ciekawe jakby zagrało połączenie Pioneer a30+Polk Audio T50? 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 1Ender dzięki za linki. Zasadniczo nie myślę o używanych kolumnach, dopuszczam używany, ale w miarę świeży wzmacniacz. Kolumny chciałbym nowe. Na ten moment podjąłem decyzję, że nie będę się spieszył. Odsłucham sobie spokojnie te Polki i Heco. Znalazłem już sklep, daleko nie mam więc spróbuję, a jak już się przekonam że to gra słabo to wtedy będę myślał czy nie pójść w używki, bądź wstrzymać się jeszcze trochę z zakupem i zwiększyć budżet.  

Znalazłem jeszcze wzmacniacz Onkyo A9130 moglibyście coś o nim napisać? Mają go w tym sklepie. Wzmacniacz ma wbudowany DAC, co na początku rozwiązywałoby mi problem źródła. Mógłbym poszukać takiego używanego, ale nowy też mieściłby się w moim budżecie, pytanie tylko czy jest sens?

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam ponownie szanownych forumowiczów.

Minęło kilka miesięcy, odkąd prosiłem Was o pomoc, a ze względu na sytuację w kraju nie udało mi się niczego odsłuchać. Teraz chciałbym już sprawę sfinalizować, a więc pozwoliłem sobie odgrzać temat. Przez ten czas wiele czytałem o sprzęcie audio.  Teraz szukam nieco lepszych kolumn, ale do rzeczy. Przeglądając internet wybrałem wstępnie kolumny takie jak: Pylon Pearl 25, Pylon Opal 20 oraz Indiana Line Nota 550X (obecnie w jednym ze sklepów można je dostać za 1340zł). Rezygnuję też całkowicie z odtwarzacza CD (przynajmniej na ten moment). Jako źródło dźwięku posłuży mi laptop, do tego chciałbym dokupić Daca. Wstępnie wybrałem dwa: Cambridge Audio Dac Magic 100, oraz Dac uNostromo V6.  Jeśli chodzi o wzmacniacze to rozglądam się za używanymi Nad C326BEE oraz Cambridge Audio AXA 35.  Zastanawiam się też dalej nad  Taga Harmony hta 25b, przekonuje mnie funkcjonalność tego wzmacniacza. 

Które z tych kolumn będą najlepsze Waszym zdaniem?  Który wzmacniacz i który Dac wybrać? Zależy mi na tym, aby zestaw dobrze sobie radził w takiej muzyce jak rock czy metal.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pearl 25 to dobre udane i tanie konstrukcję. nie dają od siebie szału ale tez nie bedziesz z nich niezadowolony. Bezpieczny wybór w swojej cenie.

Masz jeszcze wieksze Heco Victa 702, Faktycznie Idniaan line nota 5550x który zagra cieplej albo Nieco dołozyc i mieć Tannoy 7.4 albo Melodike BL 40 MKIII.

Te dwie są bezkonkurencyjne względem wymienionych.

 

NAD C326 szukaj już po serwisie. Wtedy pogra u Ciebie wiele kolejnych lat.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Dnia 8.06.2020 o 21:08, oxygen225 napisał:

Witam ponownie szanownych forumowiczów.

Minęło kilka miesięcy, odkąd prosiłem Was o pomoc, a ze względu na sytuację w kraju nie udało mi się niczego odsłuchać. Teraz chciałbym już sprawę sfinalizować, a więc pozwoliłem sobie odgrzać temat. Przez ten czas wiele czytałem o sprzęcie audio.  Teraz szukam nieco lepszych kolumn, ale do rzeczy. Przeglądając internet wybrałem wstępnie kolumny takie jak: Pylon Pearl 25, Pylon Opal 20 oraz Indiana Line Nota 550X (obecnie w jednym ze sklepów można je dostać za 1340zł). Rezygnuję też całkowicie z odtwarzacza CD (przynajmniej na ten moment). Jako źródło dźwięku posłuży mi laptop, do tego chciałbym dokupić Daca. Wstępnie wybrałem dwa: Cambridge Audio Dac Magic 100, oraz Dac uNostromo V6.  Jeśli chodzi o wzmacniacze to rozglądam się za używanymi Nad C326BEE oraz Cambridge Audio AXA 35.  Zastanawiam się też dalej nad  Taga Harmony hta 25b, przekonuje mnie funkcjonalność tego wzmacniacza. 

Które z tych kolumn będą najlepsze Waszym zdaniem?  Który wzmacniacz i który Dac wybrać? Zależy mi na tym, aby zestaw dobrze sobie radził w takiej muzyce jak rock czy metal.

Witam

Mam podobny dylemat co Ty, z tym ze ja mam już kolumny Taga 806 od wielu lat i póki co zostają. Gra to od kilku miesięcy w kinie domowym Denon 1600H a wcześniej Onkyo które niestety padło. No i teraz chciał bym jeszcze jakieś dobre stereo. No i tu pojawiają się schody czy Taga Harmony hta 25b zagra zdecydowanie lepiej z tymi kolumnami niż kino domowe denona i czy będzie warte tych pieniędzy bo trzeba będzie dołożyć Streamer YAMAHA WXAD-10 Do tidala. Jasne, najlepiej samemu posłuchać ale ta cholerna pandemia wszystko psuje. Może zdecydowałeś się już na jakiś wzmacniacz ?Ta Taga mnie trochę kręci bo ładna jest ;) no ale jak zdecydowanie lepiej będzie grało co innego to trudno, w końcu kupuje się dla ucha a nie oka. No i budżet niewielki mam żeby żona mnie nie zabiła ;) a z tymi kolumnami to pewnie nawet nie watro iść w coś droższego. Będę wdzięczny jak odpiszesz czy na coś się zdecydowałeś. A jak by ktoś był ciekawy to gra to w salonie 30m.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2020 o 11:51, fifipl napisał:

Witam

Mam podobny dylemat co Ty, z tym ze ja mam już kolumny Taga 806 od wielu lat i póki co zostają. Gra to od kilku miesięcy w kinie domowym Denon 1600H a wcześniej Onkyo które niestety padło. No i teraz chciał bym jeszcze jakieś dobre stereo. No i tu pojawiają się schody czy Taga Harmony hta 25b zagra zdecydowanie lepiej z tymi kolumnami niż kino domowe denona i czy będzie warte tych pieniędzy bo trzeba będzie dołożyć Streamer YAMAHA WXAD-10 Do tidala. Jasne, najlepiej samemu posłuchać ale ta cholerna pandemia wszystko psuje. Może zdecydowałeś się już na jakiś wzmacniacz ?Ta Taga mnie trochę kręci bo ładna jest ;) no ale jak zdecydowanie lepiej będzie grało co innego to trudno, w końcu kupuje się dla ucha a nie oka. No i budżet niewielki mam żeby żona mnie nie zabiła ;) a z tymi kolumnami to pewnie nawet nie watro iść w coś droższego. Będę wdzięczny jak odpiszesz czy na coś się zdecydowałeś. A jak by ktoś był ciekawy to gra to w salonie 30m.

 

Witaj,

Ja ostatecznie dołożyłem i kupiłem wzmacniacz również Taga, ale hta800. Do tego mam kolumny Heco Aurora 700. Także niestety o tej małej Tadze hta 25b nie będę mógł nic Ci powiedzieć. Jedyne co mogę powiedzieć, to że Hta 800 wygląda estetycznie i gra moim zdaniem bardzo ładnie. Niestety po dość krótkim czasie użytkowania zaczął trzeszczeć potencjometr. Taki to już chyba urok nowych sprzętów (to nie ta sama jakość co lata temu). Na szczęście jest gwarancja, muszę go odesłać do serwisu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu sprawy doszedłem po prostu do wniosku, że lepiej dołożyć i kupić lepszy sprzęt na lata. Kupowałem na podstawie opinii wyczytanych w Internecie oraz na podstawie opinii sprzedawców. Błędów niestety się nie ustrzegłem. Aurora 700 jest dużą kolumną i w 16m2 (w szczególności, że pomieszczenie jest kwadratowe), bas mocno się wzbudzał w niektórych utworach. Musiałem kombinować z ustawieniem. Jest lepiej i wydaje mi się, że pełny sukces jest możliwy, ale muszę jeszcze dokupić panele akustyczne i pułapki basowe, gdyż dwie ściany mam niemal całkowicie puste. Teraz chyba mimo wszystko wybrałbym mniejsze kolumny.

Pytasz czy warto dołożyć. Moim zdaniem warto kompletować przyzwoicie grające stereo. Ja nie znam się na tym, aż tak dobrze, ale z tego co można wyczytać na forach to kino domowe nie nadaje się do słuchania muzyki. Niekoniecznie też wiąże się to z wydawaniem mnóstwa pieniędzy. Możesz poszukać sprzętu używanego w dobrym stanie. Nie wiem też jak te Twoje kolumny czy nadają się do stereo, czy ich też nie musiałbyś wymienić. Wydaje mi się, że najlepiej jak napiszesz nowy temat. Forumowicze którzy bardziej się znają na pewno Ci doradzą. Wracając jeszcze do tej Tagi hta 25b to teraz doczytałem, że masz pomieszczenie 30m2. Ten wzmacniacz ma niewielką moc, wydaje mi się, że nawet zakładając, że gra fajnie to raczej jest to urządzenie przeznaczone do małych pomieszczeń w połączeniu z kolumnami podstawkowymi, ale tak jak mówię najlepiej jakbyś napisał nowy temat, opisał dokładnie jaki masz sprzęt, pokój i co chcesz osiągnąć. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam dokładnie. Ale to połączenie tej ciepłej Tagi z ciepłymi aurora 700 powoduje nadmierny bas momentami. A swoją droga to 16m to faktycznie takie graniczne pomieszczenie dla nich. U znajomego ma je w 15. le pokój bardzo wytłumiony i nie odczuwa buczenia czy dudnienia.

Ale podejście miałeś dobre. Kupiłeś raz na kilka lat. Warto było dołożyć i mieć na prawdę spokój.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

nie pamiętam dokładnie. Ale to połączenie tej ciepłej Tagi z ciepłymi aurora 700 powoduje nadmierny bas momentami. A swoją droga to 16m to faktycznie takie graniczne pomieszczenie dla nich. U znajomego ma je w 15. le pokój bardzo wytłumiony i nie odczuwa buczenia czy dudnienia.

Ale podejście miałeś dobre. Kupiłeś raz na kilka lat. Warto było dołożyć i mieć na prawdę spokój.

Piotr

 

a jak się ma obawa kolegi oxygen225 że Taga hta25b nie uciągnie kolumn Taga 806 ? Znaczy że będzie za mało mocy do pokoju 30m2. Dodam że nie ma to być sprzęt do głośnego słuchania czy robienia dyskotek. Raczej do delikatnej muzyki w tle, jakiś blues, klasyczna, soul itp Żadnego rocka i mocnego grania. Do dyskotek dzieciaków będzie grało jak do tej pory kino domowe Denon 1600h. No i najważniejsze czy będzie słychać różnicę w tych sprzętach na tych kolumnach ? Nie wykluczam w przyszłości wymiany frontów ale na to przyjdzie czas. I tu rodzi się kolejne pytanie, zestaw kolumn Tagi ma 6 Ohm czy muszę szukać o takiej samej impedancji czy da się mieć przy kinie domowym fronty powiedzmy 4 albo 8 a resztę 6. Przepinać kino - stereo mam zamiar czymś takim https://allegro.pl/oferta/przelacznik-stereo-dwa-wzmacniacze-jedna-pary-kolu-9580183281

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, S4Home napisał:

nie pamiętam dokładnie. Ale to połączenie tej ciepłej Tagi z ciepłymi aurora 700 powoduje nadmierny bas momentami. A swoją droga to 16m to faktycznie takie graniczne pomieszczenie dla nich. U znajomego ma je w 15. le pokój bardzo wytłumiony i nie odczuwa buczenia czy dudnienia.

Ale podejście miałeś dobre. Kupiłeś raz na kilka lat. Warto było dołożyć i mieć na prawdę spokój.

Piotr

 

Pamiętam właśnie, że w którymś temacie pisałeś o tym, że znajomy ma w 15m2, ale to chyba były Heco Music Style 900 jeśli dobrze pamiętam? Music Style 900 i Aurora 700 to jest to samo? Ja mam wrażenie, że u mnie te problemy to sprawka słabej akustyki. Nie wiem jak to opisać, ale chyba nie tyle przeszkadza mi ilość basu co jego jakość. Nie wiem czy używam odpowiednich określeń, ale bas jest taki rozlazły, kotłuje się, długo wybrzmiewa. Przez te kilka miesięcy słuchania znalazłem też na Spotify trzy utwory, w których sprzęt potrafi zatrząść całym pokojem. Ogólnie tragedii nie ma, zdarza się to dosyć rzadko, ale wiadomo chciałoby się aby było idealnie. Słabym punktem mojego systemu jest też DAC. Na razie gram na tanim przetworniku chińskim, jest to sama płytka bez obudowy nawet. Zastanawiam się też na ile on może wpływać na jakość niskich tonów? Docelowo na pewno będę musiał się rozglądnąć za jakimś lepszym Dacem. Próbowałem też znaleźć coś w rodzaju przejściówki, abym mógł wyprowadzić sygnał z laptopa poprzez usb, a wpiąć się przez optyczne we wzmacniaczu i skorzystać z wbudowanego daca, ale nic takiego nie znalazłem, może słyszałeś gdzieś o tego typu urządzeniu, najlepiej niedrogim ;) Podejrzewam, że ten wbudowany DAC może być lepszej jakości niż ten mój chiński zewnętrzny. Problemem też jest brak zasłon, ale już niedługo będą. 

Edytowano przez oxygen225
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS900 i Aurora 700 grają nieco inaczej. Ale na pewno nie na tyle aby jedne można było wstawiać do 15 metrów a drugie nie :)

Pisałem nieco o ich różnicach:

https://www.facebook.com/S4Home/posts/1414793725299270

6 godzin temu, oxygen225 napisał:

Nie wiem jak to opisać, ale chyba nie tyle przeszkadza mi ilość basu co jego jakość. Nie wiem czy używam odpowiednich określeń, ale bas jest taki rozlazły, kotłuje się, długo wybrzmiewa

No właśnie, bo luźno grający bas w kolumnach połączony jest z głębszym luźnym basem z wzmacniacza. A małe pomieszczenie potęguje sprawę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...