Skocz do zawartości

Najbardziej popularne amplitunery KD i zestawy kolumn do nich


Bernard

Recommended Posts

Na amazonie kusi cena. Za Denona avr-x2600h i Polk Audio T531 wychodzi 3500 złotych.

Tylko pamiętaj iż GW w PL nie będzie obowiązywać.

Haha nakręciłeś się na tego AVR-x2600, on nie jest zły ale w przyszłości nic z nim nie zrobisz nie rozbudujesz jak poczujesz braku mocy. Ja bym popatrzył na modele wyższe typu 4200/3300/

Sam mam model 4400h i różnice tylko wizualne są od 4500h, po aktualizacji mam wszytko to co najnowsze modele.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tylko" (?) 40 W na kanał? Przy skuteczności kolumn na poziomie 90 dB na 1 W, 40 watów robi hałas 106 dB na kanał w odległości 1 metra. I takie natężenie dźwięku jest z np. siedmiu kanałów plus subwoofer. W pomieszczeniu ok. 5x4 metry da to natężenie dźwięku ponad 110 dB w środku. Chciałbym zobaczyć, jak ktoś wytrzymuje w takim pokoju dłużej niż 15 minut.

Co do wydajności prądowej, Pioneer robi dobre wzmacniacze w klasie D. W ubiegłym roku świadomie kupiłem VSX-1130 i jedyne, czego mu brakuje, to wyprowadzenia wyjść przedwzmacniacza, ale tylko dlatego, że przetwarza 9 kanałów, ale zasila naraz tylko 7. Gdyby miał wyjście pre-out na kolumny frontowe, można by na nim zrobić dźwięk 5.2.4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce też była swego czasu promka na T531. Więc ta z Amazon nie jest niczym wyjątkowym. Na pewno nie aby wodzić się na pokuszenie.

Tak taki amplituner ma realnie około 40W na kanał. I jest to tylko. Względem tego jak producenci prześcigają się w podawanych mocach na naklejkach na amplitunerze to jest to jednak "tylko".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już zostało wytłumaczone, że te amplitunery nie będą grać 130W przy 7 kanałach, więc nie ma się co podniecać marketingiem.

Po drugie, Denony dość agresynie obcinają moc przy wysterowaniu kolejnych kanałów z uwagi na restrykcyjne dyrektywy UE dotyczące norm bezpieczeństwa XD Tak maja i tyle, a jak się to ma do konkurencji? Ile wyciąga to Onkyo 696 na 7 kanałów?

X2500 ma 7x44W przy 8 omach

X4500 dostarcza 9x50W przy 8 omach (2 końcówki więcej, ale chodzi o wskazanie maksymalnego obciążenia), ktoś tu wspominał, że 40 W to straszna bida...no cóż.

Dobrze, że pojawił się głos rozsądku w poście yahoo111, bo reszta jakby woli gadać i przekomarzać się na cyferki ;)

Jak odkręci za mocno volume to mu pojdzie znieksztalcenie na niskie i tyle i tak sie nie kapnie, a jak sie kapnie to zwiększy crossovery na suba i będzie lepiej, chaupy i tak nie rozniesie...

Dobierzcie mu kolumny do X2600 i wszyscy zadowoleni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w przypadku Denon dochodzi jeszcze coś innego.

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/3003-denon-avr-x2500h

przy opcji 4 omów moc drastycznie spada. A nie ma kolumn 8 omowych. Tutaj ok, w skrajnych warunkach ale Denon się wyłączył. Konkurent nie.

Tu masz test mocy Onkyo

https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/3123-onkyo-tx-nr696

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo wyciąga 7x46W, więc 2W więcej dla 8 omów.

Gdzie masz w powyższym teście potwierdzenie, że "przy opcji 4 omów moc drastycznie spada."? Ile to jest drastycznie spada? Gdzie znajdę to zdanie i cyferki?

Nie ma kolumn 8 omowych, co nie znaczy, że należy przełączać się na tryb 4 omowy w amplitunerach i pozbawiać się mocy. Dlaczego zatem producenci ustawiają wyjściowo na 8 omów i dodatkowo utrudniają zmianę tej opcji (Denon), skoro nie ma kolumn 8 omowych xD. Ilu użytkownikó ma ustawione amplitunery na 4 omy? Dla mnie żaden argument, a i samo wyłączenie się to nie defekt, a ostrożność producenta co też jest w teście tak wytłumaczone. Jakby Denon wyłączał się przy 8 omach to byłby już problem. Ale ok, plus dla Onkyo za przejście testu obciążenia w skrajnych warunkach i za preout.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się coś zapytać i upewnić bo już mi się pomieszało. Na logikę, jeśli mamy więcej ohm czyli 8 to musimy więcej mocy dać aby coś głośniej zagrało, co za tym idzie wydziela się więcej ciepła czyli Amp AV przy 8ohm grzeje się i przy dłuższym użytku wyłącza się z przegrzania. Natomiast gdy mamy 4ohm czyli mniejszy opór czy mniej mocy musimy podać na głośniki aby głośniej zagrały to i mniej ciepła nam się wydziela co za tym idzie Amp AV nie grzeje się tak. Ja mam Denon avr-x4400h i mam ustawione na 4ohm. Przy takim ustawieniu Amp AV jest praktycznie zimny, na pewno zimniejszy niż przy 8ohm bo to też sprawdzałem. Teraz jeszcze jedno pytanie, mówicie im mniej ohm tym słabszy sprzęt, czemu producenci piszą NP. przy 8ohm 100W na kanał a przy 4ohm 200W na kanał(czy jak na focie 8ohm=99W a 4ohm=168W), na logikę im mniejszy opór tym więcej mocy.

I teraz właśnie nie rozumiem jak mówicie jeśli robimy z 8 na 4 to Amp AV jest słabszy. Sorry za pytanie ale nie wiem jak to jest w końcu???622525a3633ee050e1f10b8cb2132310.jpg&key=94778946d982b785cc3581b52d9bdd452c2a2e16c6977a04accca4318cbdbd1b

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo proste, przy obciążeniu 4 omowym prąd płynący przez końcówke mocy jest większy niż przy obciążeniu 8 omowym, a co za tym idzie ciepło wydzielane na końcówce jest tez większe. Więc dlaczego jest u Ciebie na odwrót? Ano właśnie dlatego, że sztucznie się tą moc przy 4 omach obniża w celach bezpieczeństwa (tudziez norm europejckich) :) Jesli przy 8 omach ma 100W, a przy 4 200W to wyobraż sobie jaki byłby to piekarnik. Mniejsza moc, mniej prądku płynie, mniej ciepła sie wydziela.

Dlatego ja u siebie mam ustawione 8 omow, Denon owszem grzeje sie, ale mam na górze zamontowany specjalny wiatrak, ktory wyciaga ciepło...amplituner przy najwekszej napierdzielance jest wówczas chłodny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc można wyrazić na kilka sposobów:
P=U·I
P=U²÷R
P=I²·R

Tranzystory na wyjściu dają napięcie. Przy napięciu 10 V, natężenie na obciążeniu 8 Ω wynosi 1,25 A, co oznacza moc 12,5 W, a na obciążeniu 4 Ω natężenie wynosi 2,5 A, czyli moc 25 W. W każdym razie moc jest proporcjonalna do impedancji wyjścia.

Gdyby producent podał maksymalną moc 100 W dla 8 Ω i 200 W dla 4 Ω, oznacza to dokładnie, że nie ma ograniczenia napięcia na wyjściu zależnie od impedancji i zakres napięć wyjściowych jest jednakowy.

W tym wypadku moc jest ograniczona. Wytłumaczenie jest proste. Każde urządzenie elektroniczne nie jest idealne. Wzmacniacze mają skończoną impedancję wejściową i niezerową impedancję wyjściową połączoną szeregowo z obciążeniem. Oznacza to, że na elementach wyjściowych występuje proporcjonalny do prądu spadek napięcia.

Przy impedancji obciążenia 8 Ω i mocy 100 W prąd wyjścia wynosi 3,54 A (napięcie 28,28 V), Przy 4 Ω i mocy 200 W prąd to 7,07 A (to samo napięcie 28,28 V).

Załóżmy, że impedancja wyjściowa wzmacniacza wynosi np. 0,5 Ω. Przy impedancji 8 Ω moc tracona na wyjściu wynosi 1,77 W, a przy impedancji 4 Ω jest to 3,54 W. Po pomnożeniu przez 7 kanałów będzie to 12,37 W i 24,75 W, co stanowi już dość wysoką wartość.

Ograniczenie prądowe może też wynikać wprost z impedancji wyjścia.

P₈=U²÷R₈=99 W
P₄=U²÷R₄=169 W
R₈=8+R₀
R₄=4+R₀
U²=(8+R₀)·99
U²=(4+R₀)·169
99(8+R₀)=169(4+R₀)
792+99R₀=676+169R₀
70R₀=116
R₀=1,66 Ω

Trochę nierealna wartość, bo zwykle jest w granicach 0,1 Ω, ale to jedno z możliwych wyjaśnień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no X4400 to mocy nie zabraknie, to że moc jest skręcana przy ustawieniu na 4 omy nie znaczy, że nagle jej brakuje i amplituner idzie do kosza.

A te wentylatorki na spodzie to nic nie dają, jak cała "droga" do końcówek jest zastawiona innymi bebechami :) Ja zmontowałem sobie wiatrak od chłodzenia procesora z PC na zasilacz i wyciąga mi powietrze od góry. Bez niego górna obudowa czasami wręcz niemal parzyła, z wiatrakiem temperatura pokojowa, a jak go odwrócę by wpompowywał powietrze do środka to jest wręcz zimna :) Jest moc, jest chłód, Denon pożyje dłużej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. moce w przypadku obciążenia 4 omowego są sztucznie ograniczane gdyż amplituner z zasilaczem no raczej niskiej klasy nie wydolił by po prostu.

Zobaczmy np takiego ARCAMA 850

1cd77faeeac952538fb4b34513aff021.jpg

I ten przy wysterowaniu 7 kanałów dostarcza:

7 channels driven, 1kHz, 0.2% THD - 100W/180W

Mało tego moc przy 4 omach wzrasta praktycznie dwukrotnie!!

40W względem 180 robi jednak znaczną różnice. Cena niestety też.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, żadne sprytne wynalazki, po prostu leży on na obudowie u góry :D a że jest w ramce to tak właściwie nic więcej nie muszę dodawać, podpięty jest na zasilacz 6V, to kompromis między hałasem, a prędkością, jest idealnie. Jeśli myślisz o klimie dla Denona, to polecam coś podobnego zrobić, przede wszystkim dla sprzętu, dłużej pożyje jak mu schłodzimy żywot, tym bardziej, że faktycznie grzeje się mocno więc mnie to akurat "rusza".

A cóż to za Silvery 4 omowe masz? Obecna seria 200/300/500 to 8 wg MA...

20200219_174737.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie nie dalo by sie wyciagnac zasilania z usb? Tam jest hyba 5V i z zasilacza komputerowego na te podzespoly tez wychodzi 5V. Czy zle mi sie kojarzy
Da się. Ja tak miałem podłączony wentylatorek od podkładu pod laptop. Miałem go pod ampli. Tylko wkurzało mnie że klapka od ampli jest otwarta. Denon x4400h. Zrezygnowałem z tego i mam na 4ohm ustawione.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, STELVIO napisał:
52 minuty temu, DEMOLKA napisał:
No wlasnie nie dalo by sie wyciagnac zasilania z usb? Tam jest hyba 5V i z zasilacza komputerowego na te podzespoly tez wychodzi 5V. Czy zle mi sie kojarzyemoji848.png

Da się. Ja tak miałem podłączony wentylatorek od podkładu pod laptop. Miałem go pod ampli. Tylko wkurzało mnie że klapka od ampli jest otwarta. Denon x4400h. Zrezygnowałem z tego i mam na 4ohm ustawione.

 

Witam. A jak ustawić ampli w moim przypadku. Mam Denona 2600 do którego podłączony jest set Melodiki BL40 MK3. W typ momencie ampli jest ustawione na 8 ohm, taką wartość dla Melodiki. podaje producent. Ale czytałem kilka testów tych kolumn i wychodzi że  wartość zmierzona oscyluje w granicach 4 ohm (jak chyba większości kolumn psełdo 8 ohmowych). Więc pytanie czy powinienem zmienić ustawienia ampli na 4 (6) ohmy? I jak to wpłynie na pracę zestawu w tym na głośność i zużycie prądu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez robilem taki  chłodzenie na USB jak robilismy domówki na wzmacniaczu :P

Zanim na to wpadlismy to pare z giełdy poszło spalonych :P

8 godzin temu, Darkliroj napisał:

 

Witam. A jak ustawić ampli w moim przypadku. Mam Denona 2600 do którego podłączony jest set Melodiki BL40 MK3. W typ momencie ampli jest ustawione na 8 ohm, taką wartość dla Melodiki. podaje producent. Ale czytałem kilka testów tych kolumn i wychodzi że  wartość zmierzona oscyluje w granicach 4 ohm (jak chyba większości kolumn psełdo 8 ohmowych). Więc pytanie czy powinienem zmienić ustawienia ampli na 4 (6) ohmy? I jak to wpłynie na pracę zestawu w tym na głośność i zużycie prądu?

Daj sobie najmniej jak sie da. Czyli 6 albo 4. Mniej obciaza to amplituner. A w delikarację kolumn 8 omowych nie wiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...