Skocz do zawartości

wzmacniacz a moc głośnika


Recommended Posts

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

kolumny muszą być mocniejsze od 25-40%

@S4Home : "Moc wzmacniacza powinna być wyższa od mocy głośnika". 

Nic już nie rozumiem.

Coś mi tu nie gra. Podam taki przykład: na tym samym forum polecane były kolumny np. Heco Aurora 700 (zalecana moc wzm.: 30-300W) lub KEF Q750 (zalecana moc wzm.: 15-150W) wraz ze amplitunerem R-N803D o mocy 2 x145 W. W obu przypadakach wzmacniacz nie jest mocniejszy od kolumn.

Pomijam fakt, że w przypadku obu kolumn nie jest podawana ich moc, tylko moc rekomendowanego wzmacniacza (w postaci zakresu).

Panowe specjaliści ("To oczywiste rzeczy dla ludzi którzy zajmują się głośnikami") dogadajcie się między sobą i za pomocą jakiegoś merytorycznego dowodu (numerki, wzory itd., itp.) pokażcie w końcu jak to wygląda nam laikom, bo jak sami do wszystkiego będziemy musieli dochodzić, to nikt już na to forum nie będzie zaglądał, bo po co. Zostaniecie tylko wy sami i nie będzie już komu napisać "Zapraszamy na odsłuchy i wycenę". 

O co by się kurczę człowiek nie zapytał, to zawsze jakieś enigmatyczne odpowiedzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Powtórzę odpowiedź. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. To wszystko.

Zalecana moc nie jest objęta żadnymi normami, tylko sugestią konstruktora w doborze wzmacniacza do kolumn. Jeśli podłączysz do tych kolumn wzmacniacz o mocy 150W to będzie wszytko w porządku. Jednak stosunkowo łatwo będzie uszkodzić te kolumny gdy ktoś będzie się chciał przekonać jak głośno mogą zagrać. Faktycznie już przy mocy rzędu kilkudziesięciu watów zapewne nie będzie się chciało słuchać głośniej, bo będzie to już nieprzyjemne i moc wzmacniacza na takim poziomie była by zupełnie wystarczająca dla nich.

Czy jeśli założysz opony zimowe z indeksem pozwalającym jechać na nich 200 km/h  do samochodu który może jechać 250 to coś się stanie? Nie, do puki nie będziesz próbować jechać szybciej niż pozwalają na to te opony. Jednak nawet po autostradzie nie można jechać tak szybko. Z głośnikami jest to trochę bardziej skomplikowane, ale trochę podobnie.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Karol64208 napisał:

Coś nie tak, jak wzm full to głośniki wyskoczą z obudowy:4_joy:, to tak jak byś żarówkę 230V podłączyć do 440V, proponuję pomyśleć co się pisze.

Ehhh

Wiem co mówię.

Ty od razu kręcisz wszystko na maksa. 

To w jaki sposób producenci podają moc pewnych rzeczy to jedna sprawa 

Bo amplituner na pudełku będzie miał 160 a w rzeczywistości  2x 50

Ale pomijając totalnie ta kwestię.

To zdania nie zmienię.

Szybciej kolumny głośniki spalisz słabym wzmacniaczem. Przykre że tego nie wiesz.

Ciekaw jestem na podstawie jakich parametrów wybierasz wkładki gramofonowe. Otwórz się na dźwięk. A nie tylko na fizykę. Chyba że cię zaproszę na urodziny pokażesz dzieciom magię z żarówka i cytryną 😛

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, S4Home napisał:

To w jaki sposób producenci podają moc pewnych rzeczy to jedna sprawa 

Bo amplituner na pudełku będzie miał 160 a w rzeczywistości  2x 50

to proponuję zmienić producenta, bo w tedy sprzęt jest niskiej klasy.

Adamie, nie chcę nikomu ujmować wiedzy, ale należy czytać literaturę fachową, nie fora i to co piszą producenci. 

Tylko co piszą inżynierowie od fizyki , elektroniki i akustyki.

producenci zazwyczaj zawyżają swoje parametry sprzętu i zawyżają później sprzęt jaki powinno się zastosować

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Tak spalilem kopulka w swoich Altusach 300.

Przykro mi że spaliła się kopułka, ale Altusy jak dobrze pamiętam, miały ten problem po 81r dużo znajomych miało z tym problem, niezależnie od wzm.

Natomiast napisz z czego słuchałeś muzy-źródło, i jaki wzm. Ci to zrobił. 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lysyrafal napisał:

A kto tutaj przytacza wszystkie dane producentow?

jak się wczytasz co piszę to zauważysz że nie przepisuję co piszą producenci tylko jakie parametry dobry sprzęt powinien mieć, a to jest zasadnicza różnica. Czy gdzieś w moich postach wymieniłem producenta?

Czas na relaxB|, idę dokończyć słuchać Waters

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Karol64208 napisał:

Adamie, nie chcę nikomu ujmować wiedzy, ale należy czytać literaturę fachową, nie fora

Problem w tym, że dla mniej wprawnych przejście z teorii do praktyki nie jest takie łatwe. Trzeba trochę popracować w danej dziedzinie, żeby tę teorię do końca zrozumieć i umieć zastosować.

Dam Ci książkę o programowaniu obiektowym i po tygodniu czytania spróbuj od razu napisać jakąś aplikację. 

 

Nie wiem jak inni, ale jak mnie ktoś o coś spyta tj. o wyjaśnienie czegoś z dziedziny, którą się zajmuję to spróbuję mu bezinteresownie wyjaśnić a nie odsyłam na studia. Ale ja to ja.

 

Nie wiem, czy autor postu w końcu dostał odpowiedź, bo ja nadal nie jak to jest z tym co piszą. Teraz to już chyba nic nie kupię, bo nawet jak popróbuj to, co mi tutaj proponują to dalej nie wiem, czy to się będzie kompatybilne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria fizyki w audio niejednokrotnie zderzyła się z rzeczywistością. Karol jest z założenia fanem sprzętu spełniającego kryteria HiFi. I w sumie się cieszę że taka osobę na forum mamy.bo dyskusja jest ciekawsza.

Nie widziałem jednak aby fizyk projektował wzmacniacz. Osoba znająca się na elektronice prędzej. Oczywiście pewne aspekty fizyki są potrzebne.

Ale informacja kieruj się tym i tym przy wyborze pod kątem parametrów to dla mnie przeskok o 30 lat w tył. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, S4Home napisał:

Teoria fizyki w audio niejednokrotnie zderzyła się z rzeczywistością. Karol jest z założenia fanem sprzętu spełniającego kryteria HiFi. I w sumie się cieszę że taka osobę na forum mamy.bo dyskusja jest ciekawsza.

Nie widziałem jednak aby fizyk projektował wzmacniacz. Osoba znająca się na elektronice prędzej. Oczywiście pewne aspekty fizyki są potrzebne.

Ale informacja kieruj się tym i tym przy wyborze pod kątem parametrów to dla mnie przeskok o 30 lat w tył. 

1. jakie dziedziny obejmuje fizyka?

2. niestety  prawa w fizyce, /elektronika, akustyka, dynamika, ciśnienie itd/ są stałe, zmienny jest tylko pogląd ludzi którzy nie chcą się.......

Adam, sorki nie chodziło mi żeby dopiec  Ci lecz podesłałem materiał do przeczytania o kolumnach,

jeszcze raz zaglądnij na tą stronę, jest to dość przejrzyście i obiektywnie napisane.

https://rms.pl/baza-wiedzy/1998-moc-glosnikow-kolumn-co-naprawde-oznacza

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

Adam, sorki nie chodziło mi żeby dopiec

Nie odebrałem tego w ten sposób. 

Właśnie mam zamiar się dokształcić, dziś wieczorem perwsza lekcja przy dźwiękac dobrej muzy z niedobrego sprzętu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Karol64208 napisał:

Przykro mi że spaliła się kopułka, ale Altusy jak dobrze pamiętam, miały ten problem po 81r dużo znajomych miało z tym problem, niezależnie od wzm.

 

To jest wina slabych wzmacniaczy stosowanych do tych kolumn a nie problemu Altusow, ale tak sie pisze jak sie nie umie czegos wyjasnic. Piszesz iz kolumny maja byc mocniejsze od wzmacniacza skoro ja tak mialem w swoim zestawie i jestem pewny, ze duzo Twoich znajomych rowniez i kopulki sie palily. Dlaczego tak sie stalo (nie przyjmuje wyjasnienia jw.)?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lysyrafal napisał:

To jest wina slabych wzmacniaczy stosowanych do tych kolumn a nie problemu Altusow, ale tak sie pisze jak sie nie umie czegos wyjasnic. Piszesz iz kolumny maja byc mocniejsze od wzmacniacza skoro ja tak mialem w swoim zestawie i jestem pewny, ze duzo Twoich znajomych rowniez i kopulki sie palily. Dlaczego tak sie stalo (nie przyjmuje wyjasnienia jw.)?

Czytalem gdzies ze slaby wzmacniacz przesterowujacy sie wprowadza znieksztalcenia przed ktorymi nie potrafi sie "obronić zwrotnica (filtr wysokopasmowy)" kopółki uszkadzajac ją. Ale nie moge znaleźć tego akurat by to potwierdzić linkiem... tak wiec również jestem zdania, jak @lysyrafal

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lysyrafal, docelowo moc wzmacniaczy wykorzystuję do 60% natomiast kolumn do 40%, ma to na celu uzyskanie jak najlepszego dźwięku.

Takie wartości przy odpowiednim źródle dźwięku nie jest nam nic  w stanie zepsuć sprzętu.

Użytkuję od ponad 40 lat sprzęt i nigdy nie zepsuł się / były to różne marki/.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, S4Home napisał:

Karol ponawiam pytanie. Na jakiej podstawie i jakich parametrów dobierasz wkładkę do gramofonu!?

Witam, nie spotkałem tego pytania, to proste mam dwie jedną MM a drug o którą pytasz to MC to zależy do którego wejścia jest gramofon podłączony.

A teraz proszę odpowiedz na moje pytanie, czy jesteś elektronikiem czy akustykiem?

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Karol64208 napisał:

Wspominałem już wielokrotnie że kolumny muszą być mocniejsze od 25-40% od wzmacniacza

 

18 godzin temu, Karol64208 napisał:

lysyrafal, docelowo moc wzmacniaczy wykorzystuję do 60% natomiast kolumn do 40%, ma to na celu uzyskanie jak najlepszego dźwięku.

 

Zastanow sie co piszesz poniewaz, zeby uzyskac dobra jakosc dzwieku trzeba miec mocny wzmacniacz i nie mowie tu o wykorzystywaniu calej jego mocy. Wnioskuje z tego co piszesz to nie miales do czynienia z dobrej jakosci sprzet tylko naczytales sie ksiazek i tyle masz wiedzy (wiecej trzeba sluchac a mniej czytac).

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wzmacniaczy sprawa wykorzystania ich mocy może wyglądać różnie. Wiele obecnie produkowanych jest tak że ich zasilacz jest zbyt słaby do uzyskiwania pełnej mocy. Pozwala to chwilowo uzyskać większe poziomy głośności. Jednak towarzyszy temu pewne spłaszczanie dźwięku. Są jednak i takie które im grają głośniej tym jest lepiej aż do momentu przesterowania. Tak powinno budować się wzmacniacze estradowe, jednak wiele wzmacniaczy klasy hi-end ma wręcz nadmiarowe zasilanie. Wzmacniacze pracujące w klasie A również zwykle nie wykazują potrzeby posiadania nadmiaru mocy. Wtedy wykorzystywanie tylko części mocy nie szczególnie ma sens. Co do kolumn, sprawa wygląda tak że zwykle tylko niewielka część obciążenia dopuszczalną mocą daje dobry dźwięk i tylko ten zakres powinniśmy używać. Ma się to niekoniecznie w stałej proporcji do ich wytrzymałości. Z tej perspektywy należy używać kolumn które dostarczą nam wystarczającej głośności z wzmacniaczem który zapewni im dobry sygnał je zasilający i jest to kwestia dość indywidualna pod każdym względem. Tworzenie zasad procentowych mija się tu z celem. Zniekształcenia i moc wyglądają najbardziej różnie w przypadku kolumn w funkcji częstotliwości. Dlatego rodzaj muzyki nie jest tu bez znaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick. Oczywiście masz rację dla każdej jednostki sprzętu może się różnić, to zależy od jakości produktu, jego faktycznych parametrów i dlatego określa się wartość w % dla ułatwienia użytkownikowi dobór poszczególnych elementów zestawu akustycznego. W taki sposób nie popełni się podstawowych błędów, i zabezpieczy sprzęt przed uszkodzeniem a także zapewni dobrą jakość odsłuch. Są jeszcze inne składowe; akustyka pomieszczenia jego  wielkość  ale nie m2 a kubatura m3.

Dla znawców tematy elektroniki i akustyki podstawą są parametry faktyczne danego sprzętu i dobierają go na tej podstawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział że jeśli chodzi o akustykę pomieszczenia istotne są jego wymiary. Zakłada się że wysokość nie jest tym największym i zbytnio się nie zmienia. Dlatego zwykle mówi się o powierzchni pomieszczenia. Na to jak głośno będą nam grały kolumny istotna jest odległość w której siedzimy od głośników. Dla przykładu inne będzie zapotrzebowanie na moc w pomieszczeniu 60m kw (150 m sześciennych ) gdy kolumny stoją na przeciwległej ścianie gdy siedzimy przed nimi na kanapie a inne gdy mówimy o głośnikach przy komputerze które stoją na biurku tuż przed nami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MobyDick napisał:

Ja bym powiedział że jeśli chodzi o akustykę pomieszczenia istotne są jego wymiary.

niestety ma to wpływ , jak wiesz kolumny dźwięk wytwarza pewne ciśnienie, bo inaczej by nic nie było słychać.

To jest zasadniczy błąd, bo przyjmujemy m2 a wysokość pomieszczeń  jest niestety różna np 20m2 wys.2,4 a 20m2 i wys.3m daje to sporą różnicę.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...