Skocz do zawartości

Zestaw pod tv do małego salonu


Lukasz Krawczyk

Recommended Posts

Witajcie serdecznie,

To mój pierwszy wpis na forum i z tej strony witam wszystkich użytkowników.

Trochę poczytałem i mam nadzieję, że znajdę tutaj pomoc.

Sprawa wygląda następująco:

Chciałem polepszyć dźwięki z telewizora, więc zacząłem rozglądać się za soundbarem. Cena była kilka stówek. W ramach researchu dotarłem do informacji, że soundbary są be i lepiej zainwestować w mikrowieżę. Cena zrobiła się ok. 1000pln. Więc dalej research no i okazuje się że przydałoby się wejście optyczne. Okazało się, że temat już taki budżetowy się nie robi, bo znalazłem produkty typu denon d-m41, ceol, czy jakieś Pioneery. Cena wzrosła do ok. 2000pln. Trafiłem też tutaj, gdzie dowiedziałem się, że denon też jest be. Stąd postanowiłem poradzić się Was.

Szukam ciekawego zestawiku do małego salonu. Jestem laikiem w temacie audio choć lubię brzmienie studyjne (w sensie selektywne). Wiele lat muzykowałem i miałem niedrogie aktywne monitory studyjne presonus eris e5.  Brzmienie na tamten czas i warunki mi odpowiadało. Zauważyłem, że jest masa różnych produktów i konfiguracji sprzętu audio i nie chciałbym się pogubić. 

Pytanko zatem proste, co można skonfigurować, aby wskoczyć na wyższą jakość audio w stosunkowo ograniczonym budżecie. Przyjmijmy w wersji eko, bazując nawet może na używkach, ale z potencjałem do rozbudowy. Czy inwestować w rozwiazania typu mikrowieża, czy kompletować jakiś zestawik?

Odległości od tv jest niewielka (ok. 2m) dlatego chyba widziałbym (w przyszłości) dwa stojące głośniki w skrajnych wnękach, a na tą chwilę dwa głośniki na stojakach średniej wysokości. Ale jeśli jestem w błędzie to proszę skorygujcie moje założenia ;)

Rodzaj muzyki w zasadzie badzo szeroki: chill, klasyka, relaks, ale też rock/metal czy elektro.

Z góry dziękuję za pomoc.

Tak wygląda miejsce zdarzenia:

IMG_20200212_230003.jpg

Edytowano przez Lukasz Krawczyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie opcje - pierwszą jest zbudowanie systemu na dobrym, niedużym amplitunerze i do tego dwa dobre monitory. Patrząc także na wystrój, proponowałbym Cambridge Audio One z kolumnami Q Acoustics 3020i. Zestaw może być biały, natomiast najważniejsze, że zaoferuje wysoka jakość dźwięku.

Drugą opcją są kolumny aktywne. Spójrz na mocne System Audio Saxo 7 activ. To zestaw, który tak pod względem wyposażenia jak i brzmienia powinien Cię w pełni usatysfakcjonować.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, porównania i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i propozycje.

Q21 - to ciekawe bo właśnie rzucił mi się w oczy ten amplituner Cambridge Audio i nawet te głośniki Q Acoustics spodobały mi się (w ciemno).  Chociaż bardziej podoba mi się druga propozycja z aktywnymi kolumnami ze wszystkimi "bajerami" jak to ujął S4Home :)

Ostatecznie nie słucham CD i nie potrzebuję mieć tego odtwarzacza. Także myślę, że będę się kierował w stronę aktywnych głośniczków. Pytanie mam tylko o jakim rozstawieniu myśleć, Czy tak jak pisałem, na statywach po skrajnych stronach kominka i szafki rtv, czy na kominku i szafce w mniejszym rozstawie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witajcie ponownie,

Trochę czasu minęło odkąd otworzyłem wątek, ale nie próżnowałem w tym czasie. Nie wiem ile godzin spędziłem na forach i youtube zagłębiając się w temat ale dużo ich było. Znalazłem kilka fajnych kanałów, gdzie w miarę wiarygodnie można posłuchać różnych głośników i w zasadzie jestem w szoku jak duże są różnice. Wiadomo, Ameryki nie odkryłem.

Zweryfikowałem swoje finanse oraz potrzeby. Trochę krucho zrobiło się ostatecznie z $$ wiec szukam rozwiązań budżetowych, ale perspektywicznych. I nadal mam też dylemat z rozstawieniem zestawu w pomieszczeniu. Ostatecznie po przeczytaniu poradnika o polu dźwięku, zdecydowałem, że głośniki chciałbym w okolicach tv, żeby utworzył się trójkąt o boku ok 2m pola dźwięku. Dlatego odpadają bardzo duże monitory, które zawalą mi salon. No i nie mam opcji postawienia głośników ma statywach, bo ich odległość względem sofy byłaby 2x większą. W grę wchodzą tylko takie statywy 10-15 cm, żeby głośniki były na na poziomie głowy.

Druga sprawa to nie potrzebuję bardzo dużej mocy. Wczoraj słuchając tv na poziomie 25 stwierdziłem, że dźwięk wypełnia odpowiednio całe mieszkanie a przy ok 30 milo słychać muzykę na balkonie. No i stwierdziłem, że potrzebuję głośników uniwersalnych, takich muzycznych nie do końca analitycznych. Słucham naprawdę sporego rozstrzału muzyki od pantery przez korna, mansona, godsmacka (młodość...), po lżejsze klimaty typu bonnie raitt (album souls alike, miodzio), dalej erykah badu, klasyki disco funk, elektornika dnb, po Jopek, Karolina Kozak, jazzy typu e.s.t.... także różności.
Ok, do brzegu

Na wzmacniacz padł wybór smsl q5, który wyhaczyłem w Czajna (Chinach) za ok 400zl. Wybór padł na cyfrę, ponieważ u mnie cały dzień leci muzyka. Tranzystor pracujący ok 16h w ciągu dnia, zżerałby tonę prądu a i nie wiem czy to by było dobre dla niego.

Do lepszych muzycznych doznań chciałbym użyć w przyszłości wzmacniacza lampowego. Na początek budżetowego, którym zachwycał Steve Guttenberg (https://youtu.be/vCk12xzivp8) To zamysł, żeby rozpocząć przygodę z lampą.

I teraz pytanie o głośniki. Potrzebne są małe ale ciekawe i ew z dużą czułością (jeśli miałbym ruszać temat lampy). I poki co muszę bazować na używkach. I tak, obecnie znalazłem na Alledrogo używki:

1. Boston Acoustics A26 - 500zl (wyglądają jak idealne ma start)

2. Dali zensor 1 -850-1000zl 

3. QA 3010i (ew. 3020i choć wygladaja na dość duże (choc bardziej głębokie) i podobno potrzebują statywu, żeby zabrzmieć) na ebay odnowione przez producenta za ok 600zl.
Za nimi przemawia ten filmik (https://youtu.be/1MOPH8lRqOc) stopa centrali brzmi tak naturalnie, że się zachwyciłem. Ogólnie brzmią super, ale na nagraniu są napędzane wysokiej klasy sprzętem.

4. Głośniki którymi zachwycają się ludzie w stanach Micca RB42 (cena ok 800zl). I muszę przyznać, że na tym teście brzmią obiecująco (https://youtu.be/VCSxsf24AVg). A przesłuchalem każdy test głośników tego gostka i te głośniki wypadają naprawdę sympatycznie, w tym zakresie cenowym.

5. Zainteresowały mnie też głośniki PSB Alpha P5 (https://youtu.be/tS5GHODZrzI) choć przekraczają moje możliwości finansowe oraz

6. Klipsch RM41/51 choć tutaj czytałem różne opinie.

Także chciałbym prosić o poradę, jak skonfigurować zestaw pod moje możliwości i potrzeby :)
(choć wiem ze najbardziej aktywni są przedstawiciele sklepów. Przykro mi, że narazie na mnie nie zarobicie, może w niedalekiej przyszłości się uda :) )
Tych, którzy dotrwali do końca, przepraszam za tak długi wpis. Ale to wynik zsumowania wszystkich myśli.

Edytowano przez Lukasz Krawczyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek Mondalski napisał:

Topping MX3 za 590 PLN i do tego używane kolumienki Cambridge Audio SX-50 (na OLX za 599 PLN).

Razem: 1189 PLN.

 

Dzięki za propozycję. Co prawda na olx nie ma w tej cenie tych głośników ale widzę są w morele za 750zl, więc cena akceptowalna.

Mam pytanko jakie przewody zastosować do tego zestawu razem z smsl? Raczej skłaniam się ku smsl, bo posiadam już wzmacniacz słuchawkowy i jestem zadowolony.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Napisano (edytowany)

Witajcie!

po ponad roku temat stereo powrócił i ja też wracam żeby się poradzić. :)

Wpadł mi w oko taki zestaw stereo: https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/zestaw-stereo-nad-c316bee-v2-psb-speakers-alpha-p5.html

Widziałem obszerny test głośników PSB i jest on bardzo obiecujący. Jednak do tego zestawu musiałbym dokupić dac i odbiornik bluetooth. Spędziłem dzisiaj wiele godzin w poszukiwaniu sensownego dac w sensownych pieniądzach (3-3,2k to maksymalny budżet) i widzę, że ten zestaw to wydatek kolejnych min 700zl.

taki(jakiś) dac znalazłem najtańszy i taki odbiornik BT lub dac z bluetooth marki Shanling BA1

Idąc dalej znalazłem wzmacniacze zintegrowane a tu w bardzo kuszacej cenie NAD C328, który razem z głośnikami zmieściłby się w budżecie. Jednakowoż wiele źródeł (np Steve Guttenberg) mówi że wbudowane dac-i to nienajlepsza opcja bo są słabe. No i nie wiem co myśleć, sądzić i robić. 

Do puszczania muzyki używam bluetooth i to się nie zmieni. 

Alternatywę widzę w aktywnych głośnikach PSB Alpha AM5, ale jakoś chętniej bym widział zestaw stereo do jakiejś przyszłej rozbudowy..

Reasumując

pytanie 1 co jest lepsze w moim przypadku C316 czy C328?

pytanie 2 jeśli lepszy jest wzmacniacz nie-hybrydowy to jaka jest opcja na bluetooth z dac?

Z góry dziękuję za info!

PS. Interesuję się również tą opcją https://www.q21.pl/nad-c316-v2-fyne-audio-f301.html chociaż mam taki kłopot, że opcję z PSB mogę osłuchać w Krakowie, choć głośniki Fyne wydają sie bardzo ciekawe

PSS podobno lepszy od C316 jest Cambridge audio axa35, który jest w podobnych pieniądzach ale nie rozwiązuje problemu z bluetooth

Edytowano przez Lukasz Krawczyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...