Skocz do zawartości

Wasza wycena (rzadkiego) używanego sprzętu


Recommended Posts

Witam

Chciałbym zapytać w jaki sposób wyceniacie ile można uczciwie zapłacić za używany sprzęt, którego ze świeczką szukać na polskich portalach aukcyjnych, a nawet na zagranicznych. Chodzi mi o sytuację, w której znajdujemy na przykład wzmacniacz którego cena wynosi X, ale chcąc ją porównać nie jesteśmy w stanie tego zrobić, ponieważ jest to produkt np. polskiej manufaktury, która już nie istnieje.

Ja niejednokrotnie spotkałem się z jakimś klockiem, którym poniekąd byłem zainteresowany lecz...... cena zaproponowana przez sprzedającego była "nie do weryfikacji" bo jak obiektywnie poza stanem technicznym i wizualnym wycenić sprzęt, który pojawia się na portalu aukcyjnym raz na 2 lata lub rzadziej.

Jeżeli gdzieś przez Google wygrzebiemy taki produkt, nieważne czy w Holandii czy w USA to jeszcze pół biedy bo mamy jakiś odnośnik....... ale co w przypadku właśnie polskich manufaktur, gdzie 2 teoretycznie takie same urządzenia mogą się jednak różnić zastosowanym potencjometrem, kondensatorami, trafem itp więc kolejny przykład: wzmacniacz X używany rok temu kosztował 5000zł, pojawia się dziś na portalu aukcyjnym i człowiek za niego chce 6500 zł dlatego, że.......zamiast niebieskiego Alpsa jest czarny, są kondy Kemet zamiast Jentzen itp. itd.

Jak do tego podejść ???? (pomijając kwestie że można kupić Yamaha AS-701 i mieć problem z głowy 😂)

Ciekawy jestem Waszych opinii.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie np. Ostatnio przelecialy miedzy palcami pewne sluchawki z dwoma przetwornikami w kazdej muszli,  za €65 pewnej manufaktury i majace juz swoje lata. Pojawiaja sie bardzo rzadko. Jesli juz sie pojawia to za kosmiczne pieniadze. Niejednokrotnie czytałem , ze to tzw. Biały Kruk w audio....

Jaka jest cena tych słuchawek? Odp. Tyle ile ktos jest w stanie zapłacić. Popyt napedza podaż.

Dlatego bardzo trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o takiego "białego kruka" to oczywiście masz rację, że popyt napędza podaż, ale szukam jakiegoś mówiąc żartem wzoru do obliczenia wartości, ponieważ niektóre sprzęty umówmy się że nie są to Porsche 911 z 80 roku które nabierają wartości wraz z wiekiem.

Znajomy podaje mi przykład: ma wzmacniacz polskiej produkcji na Full wypasie (identyczny jak jego producent), który w razie sprzedaży ceni 3000zł mniej jak inny człowiek, który ma wersję 2 ligi niższą.

Po prostu w razie okazji szukam jakiegoś wyznacznika, ponieważ nie chce płacić za na przykład 8 letni sprzęt więcej jak kosztował w momencie produkcji.

Wiem, że to trudne pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi ale jestem właśnie ciekaw jak Wy do tego podchodzicie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kamill00 napisał:

Po prostu w razie okazji szukam jakiegoś wyznacznika, ponieważ nie chce płacić za na przykład 8 letni sprzęt więcej jak kosztował w momencie produkcji.

Ten wzór musisz sam wypracować, kwota przeznaczona na zakup, jakie parametry ma spełniać, warunki lokalowe, źródło dźwięku- jego klasa MP3, CD, vinyl itd.

Musisz dodać do tego zdrowy rozsądek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekiedy sprzęty z nieistniejących już manufaktur , ale nawet takie Sansui które nie są już do dostania mogą mieć cenę zależną od dostępności ;) 

Są sprzęty zrobione zacnie i z wiekiem niewiele tracą ,a niekiedy grają na poziomie mega drogich sprzętów i może do nich warto porównywać ?

Chociaż też ceny rosną z uwagi na "kolekcjonerność" jak np. ceny maluchów , polonezów itp. tak samo pewnie i w sprzętach audio - coraz mniej na rynku a cena rośnie. Czy taki maluch kosztujący 2000 15 lat temu jeździ lepiej niż dziś wart 15000 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

Ten wzór musisz sam wypracować

I chyba udało mi się to zrobić tzn w przypadku polskiej manufaktury za wszelką cenę zdobyć numer telefonu do konstruktora i chwilę z nim porozmawiać.

Wtedy wychodzą może nie wszystkie, ale jednak kwiatki czyli: sprzęt 5-letni okazuje się być 7 letnim, takich kondensatorów ten konstruktor nigdy nie stosował (czyli było grzebane) i jeszcze kilka mniej istotnych, ale jednak ważnych aspektów.......

I co? 

Nagle wychodzi na to, że sprzedający który chciał opuścić 200zł nagle schodzi półtora tysiąca........

 

To że sprzęt gra "dobrze" to jedno, ale sami widzicie na takim przykładzie jak łatwo przepłacić wcale niemałe pieniądze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Dnia 3.09.2020 o 13:18, Lukiluki napisał:

Niestety szukając w internecie nie udało mi się zbalezc zbyt wielu informacji.

Jak ma się udać - to warto podać więcej szczegółów, a nie tylko link do innej strony...

Przecież nawet nie napisałeś, co to za sprzęt. 
... i cóż, że ze Szwecji 😁

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...