Skocz do zawartości

Audio dla początkującego do salonu 2-2,5 tys.


Ues

Recommended Posts

Szukam sprzętu audio do salonu ok. 30 m2 (z aneksem kuchennym), część wypoczynkowa nie jest na środku, lecz z boku. Główne pytanie to czy soundbar z satelitami czy amplituner z samodzielnie dołożonymi głośnikami (z tym, że tylne satelity bezprzewodowe). Ma służyć do dwóch celów:

  • do słuchania muzyki strumieniowo (Spotify)
  • do oglądania filmów (Netflix i gorsze jakościowo skompresowane pobrane pliki video)

Zaczęło się od tego, że obecne głośniki komputerowe Creative Inspire 2.1 przestały wystarczać. Mam podłączone pod telefon i tak słucham muzyki, ale jednocześnie wyposażyłem się również w TV LG i chciałem polepszyć sobie doznania ze słuchania muzyki i oglądania TV, a jednocześnie się przy tym nie wykosztować. Od razu zrezygnowałem z opcji samego soundbaru i zacząłem szukać przynajmniej soundbaru z dodatkowym subwooferem. I tak oto trafiłem na Polk Audio Magnifi Max SR, który ma dodatkowe satelity, które mógłbym postawić za plecami siedząc na kanapie. Niestety naczytałem się negatywnych opinii na temat trzasków, co mnie skutecznie zniechęciło. Konkuruje on również z soundbarem JBL Bar 5.1, które również mi się spodobały, ale niestety mają satelity na baterie, a nie widzi mi się noszenie ich co jakiś czas, żeby się naładowały albo żeby obejrzeć film albo też inny soundbar Sony HT-RT5, ale on jest niedostępny obecnie w sprzedaży, przynajmniej ja nie widzę. I tu pytanie dodatkowe, czy na takich satelitach w 5.1 również leci dźwięk, jeśli słucham muzyki że Spotify, czy tylko w momencie np. oglądania filmu, który jest w Dolby?

Na razie nie wyszedłem bardzo poza poszukiwania soundbara, ale dowiedziałem się, że może lepiej będzie złożyć zestaw kina domowego/stereo samodzielnie. Nie znam się za bardzo na tym wszystkim, nie jestem audiofilem, więc nie rozróżnię czy dane dźwięki są czy ich nie ma, ale jeśli są to wolałbym, żeby było je słychać z głośników. W związku z tym proszę o pomoc w doborze sprzętu. Moje wymagania:

  • odtwarzam muzykę strumieniowo ze Spotify (albo za pomocą telefonu, który jest podpięty za pomocą mini-jack do głośników albo poprzez TV, ale docelowo przez cast) - do tego głównie jest mi potrzebny sprzęt
  • oglądam filmy, seriale na Netfliksie 4K (tu zależy mi na wykorzystaniu dźwięku przestrzennego, chciałbym usłyszeć dźwięki zza kanapy) - to na drugim miejscu
  • odtwarzam wideo z YouTube z TV LG 4K (WebOS 4.5)
  • oglądam filmy z własnych zbiorów na DVD przez laptopa, ale nie mam dedykowanego odtwarzacza DVD
  • oglądam pobrane z internetu lub innych źródeł w gorszej jakości - nie wiem czy tu jest możliwość symulacji dźwięku przestrzennego skoro materiał video go nie ma
  • kanapa jest zlokalizowana 4,5 m od TV i szafki RTV gdzie będzie się mieścił zestaw audio/soundbar i nie wyobrażam sobie ciągnięcia kabli przez salon do satelit (nie ma jak po podłodze, a kłuć nie będę, bo dopiero zakończył się remont), ale przednie głośniki, subwoofer może być na kablu (a nawet lepiej gdyby był)
  • muzyka którą słucham, to tak naprawdę wszystko po trochu - pop, rock, house, hip-hop, ale też klasyczna
  • dobrze by było, aby sprzęt miał wycinanie basów - wieczorem albo w nocy, aby nie dudniło innym domownikom, którzy chcą spać
  • dobrze by było, aby głośnością podczas oglądania TV dało się sterować poprzez pilot do TV, ale żeby było osobny pilot, gdybym chciał posłuchać muzyki
Edytowano przez Ues
Dodanie info
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie kino (ampli KD+kolumny 5.1) tylko używki, a i z tym może być problem. Soundbar'a nikt Ci tutaj nie poleci, pieniądze wyrzucone w błoto - chyba, że masz taką ochotę.

Ja sugerowałbym albo stereo (wzmacniacz + dwie kolumny) i to też raczej w używkach, albo zwiększenie (przynajmniej podwojenie) budżetu. A takich tematów KD w tych pieniądzach, na tym forum masz na pęczki 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...