Skocz do zawartości

Pc-y555 + kolumny z kina domowego = ??


Samuel

Recommended Posts

Na początek witam wszystkich userów tego forum.
Mam mały problem, zawsze do pracy przy komputerze używałem słuchawek, wystarcza mi to nadal ale gdy chcę obejżec z kimś film film na komputerze to pojawia się problem. Z braku kasy jestem zmuszony do kombinowania, po wizycie w piwnicy znalazłem oldschoolową "wieże"(??) JVC PC-Y555. W komplecie są oryginalne głośniki ale membrany nie są w najlepszym stanie. Całość po podłączenie do komputera gra, ale membrany są popękane dlatego jakość dźwięku nie jest najlepsza. Od znajomego za flaszkę odkupiłem komplet głośników (nówki) od kina domowego Philips. W skład zestawu głośników wchodzi 5 satelit i 1 subwoofer. Postanowiłem podłączyć je wszystkie wyżej wymienionej starej "wieży" JVC. I tutaj pojawił się problem ponieważ nie wiem jak to zrobić, "wieża" ma 2 wyjścia na głośniki a ja niewiem jak podłączyć te głośniki (szerego, równolegle czy może jeszcze inaczej).
Dane głośników:
5x głośnik satelitarny: 5W, 4Ω,
1x subwoofer: 10W, 4Ω,
Info spisane bezpośrednio z głośników ponieważ wg. Philipsa jedna satelita ma 500W a subwoofer 1000W.

Oryginalne głośniki miały 6W,6Ω. Nie mam pojęcia ile W ma ta wieża, ponieważ niema na niej nic napisane. Na wyjściu do głośników napisane jest tylko "speaker min. 6Ω"

Od razu mówię że nie liczę na system 5.1, oraz na jakąś gigantyczną moc ponieważ pokój w którym stoi komputer ma wymiary ~3,5m x ~2m. chciałnym natomiast wykorzystać jakoś ten subwoofer ponieważ lubie dobry basik (bez zwrotnicy się chyba nie obejdzie).
Od razu mówię że nie mam narazie kasy, w przyszłości może dokupie jakiś wzmacniacz, ale narazie muszę się trzymać tego co mam.
Proszę o pomoc w podłączenie tego wszystkiego, oraz ewentulanym rozmieszczemu. Niżej załączam poglądowy rysunek pokoju.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywnego suba najprościej, można podłączyć do jednego z wyjść (lewy lub prawy) jeżeli posiada wbudowaną zwrotnicę (dodatkowa cewka i kondensator). Jeżeli takiej zwrotnicy nie ma, to trzeba ją wykonać samemu, gdyż inaczej sub będzie przenosił całe przetważane pasmo, zagłuszając satelity.
Lepszym rozwiązaniem jest podłączenie suba, do obydwu wyjść wzmacniacza poprzez dodatkowe 2 rezystory 6-8Ω/5W.



Podane wartości nie są krytyczne i mogą być z tolerancją +/- 10%. Kondensatory 47uF można zrobić z dwóch elektrolitów 100uF, połączonych szeregowo minusami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info co i jak. Mam jeszcze jedno pytanie, czy taką zwtotnicę muszę kupić (jeżeli tak to gdzie i ile może ona kosztować), czy mogę ją zrobić nawijająć 250zwojów z drutu nawojowego 0,6mm, tak jak na zdjęciu.

[img]http://photos.allegro.pl/photos/oryginal/11/1192/119286/11928636/119286364[/img]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości rozebrałem dzisiaj ten wzmacniacz i stwierdziłem że zbudowany jest on z dwóch koncówek mocy Toshiba ta8207k, a wg. google jedna taka koncówka ma moc 4,6W. Jeżeli to prawda to niewiem czy jest sens podłaczania tego wszystkiego do tak słabego wzmacniacza.
Rozmawiałem dzisaj ze znajomym powiedział mi że ma na sprzedaż wzmacniacz 4x 25W rms 4ohm, wzmacniacz domowej roboty, na koncówkach philipsa(tda1554), wszystko w obudowie od wzmacniacza Marantz. Mówił że chce za niego 100zł. Jeżeli uważacie że jest on tyle wart i że przyda się do tych głośników to może go kupię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...