Skocz do zawartości

Tani interkonekt DIY. "Zrób to sam"


Recommended Posts

Koledzy, zwracam się do was z prośbą jako praktyków o dobór drutów do interkonektów. 

Co wziąć na warsztat? 

Belden? A może coś z solid neotecha Up- OCC

1. Solid 11 zł za mb. 0,2 mm2 

https://avcorp.pl/product-pol-3931-Neotech-SOCP-24-Przewod-solid-core-miedz-UP-OCC-24AWG-w-PVC.html

2. Solid 19 zł za mb. 0,5 mm2 

https://avcorp.pl/product-pol-3929-Neotech-SOCP-20-Przewod-solid-core-miedz-UP-OCC-20AWG-w-PVC.html

3. Linka 22 zł za mb. 0,2 mm2 

https://avcorp.pl/product-pol-3937-Neotech-STDCT-24-Linka-miedz-UP-OCC-24-AWG-w-teflonie.html

4. Linka 27 zł za mb. 0,33 mm2 

https://avcorp.pl/product-pol-3936-Neotech-STDCT-22-Linka-miedz-UP-OCC-22-AWG-w-teflonie.html

5. Solid 28 zł za mb. 0,8 mm2 

https://avcorp.pl/product-pol-3928-Neotech-SOCP-18-Przewod-solid-core-miedz-UP-OCC-18AWG-w-PVC.html

6. Plecionka 28 zł za mb. 0,2 mm2 w bawełnianym oplocie. 

https://avcorp.pl/product-pol-3942-Neotech-BRDCC-24-Plecionka-miedz-UP-OCC-w-bawelnianym-oplocie-24-AWG.html

 

Co do tego? Ekran i oplot? A może zrobić nie ekranowany przewód? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Solid 11 zł za mb. 0,2 mm2 

Nie mam wielkiego doświadczenia ale doczytałem, że solid 24AWG Neotecha jest super na IC. Wykorzystałem go jako przewód sygnałowy w moim wzmacniaczu i konsekwentnie wykonałem interkonekty z tego przewodu. Polecam Amphenole jako wtyki. Są niedrogie ale bardzo dobrej jakości. Oczywiście gdybyś robił z tego przewodu pamiętaj żeby poskręcać żyły. To dobry sposób na zakłócenia stosowany od dawna w telekomunikacji. W "granie" przewodów nie wnikam ale warto pamiętać, że jeżeli grają to w każdym systemie będą inaczej współpracowały. Nie da się przewodów definiować w oderwaniu od reszty toru audio. Trzeba próbować u siebie w konkretnych warunkach. Pozdrawiam. 

IC (Medium).jpg

amph (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2020 o 11:33, MariuszZ napisał:

solid 24AWG Neotecha jest super na IC.

Mariusz , mam pytanie , muszę zrobić jakiś IC między pre a wejściem do DDRC-24 , problem polega na tym , ze IC musi być na tyle elastyczny, by go zgiąć pod dużym katem / 160-170st./ bo tak idiotycznie zrobili wejścia w DDRC , jak jest z promieniem zgięcia w Neotechu ?

Wtyki Amphenola są super potwierdzam , świetnie się lutuje , rozwiązanie z otworem na masę sygnałową proste i rewelacyjne , po zalutowaniu 100% pewności , że nic nie odpadnie.

I taki wtręt jeszcze , wczoraj zakładałem wtyki bananowe Furutecha , niezbyt lubię tą firmę ,ale do wtyków dostałem " milion " śrubek w oddzielnej torebeczce , jedne krótsze , drugie dłuższe , myślę kurcze rewelacja , jak ktoś ma grubszy kabelek to krótsze, jak cieńszy odwrotne / jak śrubka wystaje to nie idzie wkręcić osłony pinu/ , ktoś pomyślał ! . I było by wszystko pięknie, tylko trzy śrubeczki nie miały gwintu :) No , ale może się czepiam, z gwintem to każdy potrafi, a bez ..... :) 

55 minut temu, 1Ender napisał:

Koledzy, ekran dajemy od źródła? Mam przewód kierunkowy.

Ja tak robię , ale znam przypadki / @nowy78/ , że wtyka się odwrotnie , musisz poeksperymentować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, 1Ender napisał:

Ja lutuje cyną z miedzią i srebrem. 


Osobiście "jadę" na zwykłej z ołowiem ze starych zapasów :)

Kiedyś lutowałem wtyki słuchawkowe do HD 650 cyną WBT ze srebrem i był to mój pierwszy i ostatni raz :)

8 minut temu, 1Ender napisał:

Lepiej przylutować i śrubkami przymocować osłonkę. 

Masz rację tak zwykle lutuje wtyki RCA ze śrubkami , wywalam ta przy pinie , przekładam żyłę sygnałową i zalutowuję a wkręcam tylko tą zaciskowa na kablu.

W przypadku bananów jak na razie nie lutuje , bo nabrałem mnóstwo kabli głośnikowych / Neotech , Tara Labs, Audioquest , PSC , Chord , Kimber, Alpha Core , Dali/ i bawię się w przepinanie , z nadzieją , ze wreszcie usłyszę taka różnicę , że szczęka mi opadnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MariuszZ napisał:

No jedynie można się obawiać, że kryształy miedzi się popsują jak za mocno będziesz wyginał 😉

Dzięki , zamawiam więc. A co do kryształów, to się mniej martwię jak o te, no , elektrony , bo jak przyspieszą na łuku i nie wyrobią / siła odśrodkowa/, to mi może połowa sygnału zniknąć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 do polutowania IC DIY bardzo polecam przewód Belden 8402.  To chyba jeden z najlepszych przewodów jakie słyszałem. I to nie tylko moje zdanie. Do dostania na e-bay.https://www.ebay.pl/itm/BELDEN-8402-CABLE-AUDIOPHILE-HIGH-END-MICROPHONE-CABLE-RCA-INTERCONNECT-1M/392691256240?hash=item5b6e390bb0:g:eaAAAOSwStdeODCA  Cena bardzo ,,przyjazna,, w stosunku do jakości. Mam dwa interkonekty na tym przewodzie. Dla mnie robił je nasz forumowy Kolega Audio Autonomy.  Zdałem się na Jego fachowość i ... młode ręce i oczy. Przetestował Angel (znany z tego oraz sasiedniego forum). Ma  bardzo dobre opinie n/t tego przewodu. Pozdrawiam.

PS Kabel bardzo elastyczny.

20191118_174850.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, MariuszZ napisał:

No jedynie można się obawiać, że kryształy miedzi się popsują jak za mocno będziesz wyginał 😉

A to akurat fakt (oczywiście pomijając wpływ na dźwięk :) ). Obróbka plastyczna powoduje zmiany w strukturze krystalicznej metali. Można to sprawdzić samemu wyginając wiele razy grubszy (łatwiej wtedy zauważyć) drut miedziany. Będzie coraz twardszy w miejscu gięcia. Można jednak z powrotem uporządkować kryształy poprzez obróbkę termiczną. Podgrzewamy zapalniczką (najlepiej aż zacznie świecić) i po ostygnięciu znów jest miękki :) Może to o to chodzi w wygrzewaniu kabli 🤔 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 1Ender napisał:

. Dwa przewody równolegle bez skrętu.

Tu raczej trudno pisać o lepszym graniu bo to kwestia gustu. Nie skręcone przewody są bardziej wrażliwe na zakłócenia z zewnątrz co w szczególnych przypadkach może doprowadzić do sytuacji, że muzyka zabrzmi inaczej, dla jednych ciekawiej, lepiej, a dla innych gorzej, co może być zasługą wszędobylskich zakłóceń. W mieszkaniu naliczylem ok. 20 urządzeń siejących falami EM o różnych nateżeniach i częstotliwościach. Każda z tych fal ma potencjał by indukować prądy wirowe w innych przewodach. To fakty przed którymi nie uciekniemy 😉

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Obróbka plastyczna powoduje zmiany w strukturze krystalicznej metali.

Oczywiście. Dlatego między innymi wymyślono przewody z cienkich i giętkich linek wielożyłowych. Taki solid 24AWG Neotecha trudno byłoby w normalnym użytkowaniu popsuć tzn. zniszczyć jego strukturę krystaliczną. Jest wystarczająco elastyczny do naszych celów wg mnie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za propozycje kabelków , 

7 godzin temu, Rega napisał:

do polutowania IC DIY bardzo polecam przewód Belden 8402

Wygląda dobrze , na razie zamówiłem Neotecha solid , Belden będzie następny.

5 godzin temu, MariuszZ napisał:

Nie skręcone przewody są bardziej wrażliwe na zakłócenia z zewnątrz

Skręcasz ręcznie czy maszynowo :) tj. wkrętarką , wiertarką itp. ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego będą używane? Bo jeśli do lampy to polecam całkowicie srebrne. Ja używam takich. Dość sztywne, ale dają radę. Robione na zamówienie w Danii. Lekko wyostrzają skraje pasma ocieplonego przez lampy. Robiący te kable nie udziela informacji na ich temat, poza tym że są wykonane z litego srebra metodą wyciągania i zgniatania na zimno.

 

20190816_162900 (1).jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Rega napisał:

Bo jeśli do lampy to polecam całkowicie srebrne.

Właśnie rozmawiałem z Witkiem , On też twierdzi abym nabył srebro do monobloków , a jak tak mówią już dwie osoby to coś w tym musi być.

50 minut temu, Rega napisał:

Ja używam takich. Dość sztywne, ale dają radę. Robione na zamówienie w Danii.

Brzmi drogo :) Ale wyglądają fantastycznie.

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Lutuję do wtyku i delikatnie skręcam paluszkami. Nie za mocno żeby nie połamać

Czyli mojej Makity 1500W raczej nie uruchamiać ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MariuszZ napisał:

Szkoda, że nie napisali w szczegółach jaka jest budowa i z czego. Ja może sprawdzę u siebie srebro ale konsekwentnie jak zrobię IC to i przewody we wzmaku srebrne pociagnę. Inaczej to trochę bez sensu będzie 😉

A może zrobić 1 para od chincha srebro , 2 para miedź będzie od razu na 2 opcje :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kubakk napisał:

od razu na 2 opcje

Czyli tak jak srebrne IC, a we wzmaku miedziane przewody sygnałowe, pół na pół... mimo wszystko warto pochylić się nad zagadnieniem bo przecież sygnał audio z IC przez RCA nie trafia od razu na siatkę sterującą lamp wejściowych tylko jeszcze jakimiś przewodami leci i kto wie czy mu się to podoba 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie szlag trafił mój plan taniego kabelka :) 

https://www.blackdotaudio.eu/przewod-solid-core-neotech-sost-26-26awg-045mm-w-teflonie-up-occ-srebro-p-4193.html

Rozumiem , że żyła sygnałowa oraz masa powinny byś z tego samego kabelka . I może nie byłoby najgorzej gdyby nie drobny szczegół , że od pre do mobloków potrzebuję kabelka 2 x 2m. A więc 8 mb. tego drutu z linku i właśnie mi wyszło , że cały projekt wyniesie z wtykami / srebro / ponad 1k.                https://www.blackdotaudio.eu/wtyk-rca-cinch-kacsa-rp-190st-srebro-na-kabel-8mm-p-3104.html 

A miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...