Skocz do zawartości

Tani interkonekt DIY. "Zrób to sam"


Recommended Posts

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Na zdjęciu wyraźnie dotyka

To strona gdzie ekran jest połączony z masą, z drugiej jest przycięty i kończy się przed wtykiem ale chyba lepiej byłoby go na końcu zaizolować koszulka i dopiero zacisnąć wtyk bo byłoby sztywniej.

Ten przewód już jakiś czas temu pociąłem. Zrobiłem nowy ze srebrnego zarzonego drucika w fabrycznym teflonie. Gra cały czas i nie podmieniam na inne. Próbowałem ale zawsze wracam do tego srebrnego mimo, że nie jestem pewny czy coś się zmienia w dźwięku. Po prostu po jakimś czasie czegoś brakuje i nie ma innej opcji żeby nie podmienić, bo zaczynam się robić nerwowy, wiercić zamiast spokojnie słuchać, jest jakiś niepokój wewnętrzny. Podmienię i wszystko nabiera kolorów odpowiednich. Wraca spokój, muzyka nie drażni i można spokojnie słuchać 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ napisał:

To strona gdzie ekran jest połączony z masą, z drugiej jest przycięty i kończy się przed wtykiem ale chyba lepiej byłoby go na końcu zaizolować koszulka i dopiero zacisnąć wtyk bo byłoby sztywniej.

Koszulki maja tendencję do zsuwania się , po odcięciu dokładnym ekranu lepiej się sprawdza zwykła taśma izolacyjna mocno nawinięta na przewód.

A może ktoś mi powie co powinienem wlutować w ten srebrny styk połączony z obudową wtyku ? XLR - 3 piny.

IMG_1776.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

I kolejny kabelek , tym razem musiałem zrobić trochę nietypowy ,bo z jednej strony wtyki TSR stereo z drugiej tradycyjne RCA. A jak już odpaliłem lutownicę , to machnąłem też drugi :)

Kabelki na NeoTech Nemoi 5220 z wtykami KaCsa oraz NeoTecha.

A tak przy okazji pochwalę się nową stacją lutowniczą. @elektron6 dzięki za doradzenie jest świetna. Bardzo szybko się nagrzewa do żądanej temperatury , uchwyt jest stabilny , kable się nie plączą / zasilający i lutownicy/.

IMG_1898.JPG

IMG_1895.JPG

IMG_1901.JPG

IMG_1903.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elektron6 dzięki , nie mogłem się doczekać wypróbowania stacji lutowniczej , czekałem na wtyki. @Rega te dziwne kable to do RME. Mam wyjścia XLR , ale też niezbalansowane TS / zamiast normalnych gniazd RCA/ . W instrukcji doczytałem , że można zastosować przejściówkę do tych TSR. Zamiast przejściówki zrobiłem ten kabel. Nie mam na razie pojęcia czy zadziała , sprawdzę jutro. Ale przy okazji zapytam czy dobrze zlutowałem .

RCA :

- środkowy pin - żyła sygnałowa

- obudowa - masa sygnałowa + ekran

TSR :

Wg. rysunku , tylko ekran do "R"

Tutaj cytat z instrukcji :

" Tył ADI-2 Pro ma 2 serwo-zbalansowane wejścia analogowe na gniazdach combo XLR / TRS, 2 Gniazda TS jako wyjścia niezbalansowane, 2 gniazda XLR jako wyjścia zbalansowane, optyczne I / O TOSLINK, a Gniazdo USB i zamykane gniazdo zasilania. Dołączony kabel rozdzielający jest podłączony do DB-9 gniazda i zapewnia wejścia / wyjścia AES przez XLR i koncentryczne wejścia / wyjścia SPDIF przez RCA. ADI-2 Pro posiada dwa analogowe wejścia liniowe, które mogą pracować z poziomami do +24 dBu. Elektroniczny stopień wejściowy wykorzystuje konstrukcję symetryczną serwomechanizmu, która prawidłowo obsługuje sygnały niesymetryczne i zbalansowane, automatycznie dostosowując poziom odniesienia. W przypadku korzystania z niezbalansowanych kabli z wejściami XLR, pin 3 gniazda XLR powinien być podłączony do masy. W przeciwnym razie może wystąpić szum spowodowany niepodłączonym ujemnym wejściem zbalansowane wejście. Wejścia analogowe 1/2 zawierają cyfrową kontrolę wzmocnienia 6 dB przez DSP i do wyboru +4 dBu, +13 dBu, +19 dBu lub +24 dBu jako poziom odniesienia, wykonywane w domenie analogowej. Zabezpieczone przed zwarciem wyjścia liniowe XLR o niskiej impedancji nie działają w układzie serwo symetrycznym! Podłączając niezbalansowany sprzęt przez XLR, upewnij się, że pin 3 wyjścia XLR nie jest podłączony. Podłączenie do masy może spowodować zmniejszenie THD (większe zniekształcenia) i zwiększone zużycie energii! "

i jeszcze :

ADI-2 Pro posiada dwa niezbalansowane wyjścia analogowe, które mogą pracować z poziomami do +21,5 dBu (+19 dBu z głośnością ustawioną na +2,5 dB). Wyjścia liniowe o niskiej impedancji zabezpieczone przed zwarciem 1/2 są dostępne jako gniazda 1/4 "TS z tyłu urządzenia. Po włożeniu złącza stereo TRS styk pierścieniowy jest połączony z masą. Ze względu na niesymetryczne działanie, wyjścia TS są zgodne ze wszystkimi ustawieniami Ref Lev, ale pozostają na poziomie +19 dBu

Jak coś źle podłączyłem to mnie poprawcie proszę. Na zdjęciu tył urządzenia i te gniazda wyjścia obok XLR.

TSR.jpg

IMG_1869.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Kabelki na NeoTech Nemoi 5220 z wtykami KaCsa oraz NeoTecha.

No niemożliwe. Ja dzisiaj też wystrugałem IC. Też Neotech i wtyki KaCsa, tylko jakieś posrebrzane. Nadajemy na tych samych falach Tomek chyba ;) 

Poza tym dzięki, że mi dałeś ten kawałek przewodu, jak widzisz przydał się 👍

 

ic (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ to nie zbieg okoliczności , to przez lata wypracowana , nie dająca się zmierzyć intuicja audiofilska . A'propos spraw po za zasięgiem przyrządów pomiarowych , jak lutuję takie kable jak ten NeoTech i patrzę na jego budowę, to coś jednak w tym graniu kabli musi być. No bo jak komuś się chcę zlecić skonstruowanie maszyny , która będzie powlekała teflonem cienkie blaszki przewodników, to coś w tym jest. Pracowałem z konstruktorami i wiem , że proste i tanie to nie jest . Sporo mija od etapu deski kreślarskiej / sorry teraz programu w kompie/ , zbudowania prototypu , po wdrożenie do stałej produkcji. Po co powlekać teflonem coś co i tak jest w izolacji ? Mamy jeszcze bawełniane nitki by przewód był elastyczny , folię aluminiową , miedziany oplot i zewnętrzną izolację. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

@MariuszZ to nie zbieg okoliczności , to przez lata wypracowana , nie dająca się zmierzyć intuicja audiofilska . A'propos spraw po za zasięgiem przyrządów pomiarowych , jak lutuję takie kable jak ten NeoTech i patrzę na jego budowę, to coś jednak w tym graniu kabli musi być. No bo jak komuś się chcę zlecić skonstruowanie maszyny , która będzie powlekała teflonem cienkie blaszki przewodników, to coś w tym jest. Pracowałem z konstruktorami i wiem , że proste i tanie to nie jest . Sporo mija od etapu deski kreślarskiej / sorry teraz programu w kompie/ , zbudowania prototypu , po wdrożenie do stałej produkcji. Po co powlekać teflonem coś co i tak jest w izolacji ? Mamy jeszcze bawełniane nitki by przewód był elastyczny , folię aluminiową , miedziany oplot i zewnętrzną izolację. 

Jeżeli coś jest poza zasięgiem przyrządów pomiarowych to nie jest tym bardziej poza zasięgiem ludzkiego słuchu? I jeżeli "coś jednak musi w tym być" to może tylko i wyłącznie własne życzenie, jakbyśmy chcieli aby było aby poczuć się po prostu lepiej w tym momencie?

Maszyny do powlekania przewodów teflonem od lat są dostępne jako gotowce w chinach, w cenie oprócz samej instalacji jest również szkolenie przez wykwalifikowany personel. Biorąc pod uwagę marże na kablach, to taki zakup pewnie bardzo szybko się zwraca. Są przecież tacy co potrafią wydać kilka tysięcy złotych na AudioqQuesta, który robi kuku: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/audioquest-wind-high-end-cable-review.17065/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

A'propos spraw po za zasięgiem przyrządów pomiarowych , jak lutuję takie kable jak ten NeoTech i patrzę na jego budowę, to coś jednak w tym graniu kabli musi być. No bo jak komuś się chcę zlecić skonstruowanie maszyny , która będzie powlekała teflonem cienkie blaszki przewodników, to coś w tym jest.

tak jest. Prosta stara zasada że jeżeli cos da sie sprzedać to i producent sie znajdzie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kubakk napisał:

Jak te nowe interkonekty "grają" ?

Mój się jeszcze wygrzewa 😉 Znaczy leży w temperaturze pokojowej i czeka, aż zechce mi się wpełznąć za biurko by go podłączyć. 

@tomek4446 te kabelki naprawdę są dobrej jakości. Nawet kolor miedzi użytej w nich jest bardziej miedziany od innych. To działa na zmysły ale zapewne ma naukowe uzasadnienie lepszości 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli ze jaśniejszy czy ciemniejszy czy tez moze bardzuej intensywny kolor?

Kolor się zmienia w zależności od stopnia utleniania. Ciemniej to gorzej ale zaraz po odizolowaniu z teflonu jeszcze nie jest utleniony, a kolor jest inny tego przewodnika od stosowanych u innych producentów. Jaki jest ten właściwy to chyba tylko uznani producenci osadzeni w biznesie miedzianym wiedzą, a tajwański neotech jest jednym z nich. W każdym razie jeżeli Neotech jako lider rynku wyznacza kierunki, prowadzi badania i je wdraża to chyba ich kolor miedzi może służyć za pewnego rodzaju wzorzec. Tak ja to pojmuję 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Jak te nowe interkonekty "grają" ? Wiadomo własnej roboty będą lepiej niż ze sklepu - sprawdzone - też mam neotecha chociaż zwykłego różowego

Ja nie jestem jakiś zapalony ,, kablarz'' ale te RCA porównywałem z  czterema chyba kablami które koledzy przywieźli do mnie. Nie były to jakieś bardzo dobre i drogie kable. Takie w przedziale cenowym około 2-3 tzł. Jeden z nich ze srebrem miał ciut bardziej zarysowaną górę ale cały balans tonalny miał przesunięty w tę stronę, ale cała reszta pasma była wyraźnie gorsza. Do ciemnego systemu by się może sprawdził. Reszta była wyraźnie gorsza w całości pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HQ150 napisał:

Ja nie jestem jakiś zapalony ,, kablarz'' ale te RCA porównywałem z  czterema chyba kablami które koledzy przywieźli do mnie

U mnie porównania się nie odbędą póki co. Interkonekty to 2 x 1m przewodu Neotech ale we wzmacniaczu od gniazd RCA do potencjometru Volume jest 2 x 1m Klotza o zupełnie innej budowie. Konstruktor dał coaxial czyli żyła w środku i masa jako ekran. Dopóki tego nie zmienię, a mam plan tylko musi poczekać, bo nie wiem jeszcze jakie przewody IC ostatecznie zostaną, to porównania są wg mnie bez sensu 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

we wzmacniaczu od gniazd RCA do potencjometru Volume jest 2 x 1m Klotza o zupełnie innej budowie.

Jakie wymiary tego wzmacniacza? ;) nie myślałeś o krótkiej ścieżce i np. Potek na wałku z tyłu przy rca??

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jakie wymiary tego wzmacniacza? ;) nie myślałeś o krótkiej ścieżce i np. Potek na wałku z tyłu przy rca??

Dobry pomysł. Faktycznie mają kable wewnątrz 2 x 60cm. Potek mógłbym dać między dławiki. Skróciłoby to ścieżkę sygnału ok. 40cm na kanał. Przemyślę to 👍

set (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja teraz mam zamiar w jednym systemie skrócić kable bardzo drastycznie. Tak mocno, że całkiem znikną. Zresztą terminale też. Czyli DAC będzie z pre i końcówką w jednej obudowie. Nie będzie żadnych gniazd i kabli. Tylko wejście USB i wyjście już terminali głośnikowych. Mało tego budowa DAC-a też będzie dzięki temu uproszczona, znikną np. trafa wyjściowe. I myślę, że tego rodzaju kable będą nie do pobicia jeśli chodzi o wpływ na dźwięk.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...