Skocz do zawartości

Jak dobrac wzmacniacz do kolumn


thomas76

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Ja również mam problem i będę bardzo wdzięczny za jakieś sugestie szanownego grona ekspertów. Mianowicie wiele lat grał u mnie TECHNICS SA-GX170 podłączony do BOLERO 200.
A teraz "nadejszla wiekopomna chwila" i myślę o zmianie. W tym tygodniu chciałbym coś kupić. Przyglądałem się i odsłuchałem YAMAHĘ RX-797, w sklepie było OK, ale czy moje BOLERO 200 przypasują do rx-797 ?
Jak myślicie?
Technics grał nie najgożej, ale wydaje mi się że ubogo. Nie miałem nigdy innego sprzętu, więc porównania brak.
Może macie propozycje innych amplitunerów. Chętnie rozważę. Nie chcę zmieniać sprzętu tylko na nowy. Ma być nowy i zdecydowanie lepiej grć.
Pozdrawiam !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stało się.
Nie mogłem już wytrzymać tych poszukiwań, a przede wszystkim oczekiwania. Jest YAMAHA RX-797. I... super dżwięk! Przy tym zupełnie nowe oblicze BOLERO. Groją czysto, mocno i wyraźnie w jeszcze szerszym zakresie częstotliwości niż dotychczas je słyszałem. Jestem zdumiony, że tak potrafią. TECHNICS grał zupełnie inaczej, dużo słabiej i z pewnością nie tak czysto. Taki zestaw jak dla mnie może być. Jest świetnie, przynajmniej na razie. Bo widziałem już pewne kolumny głośnikowe, które hmmm... 3 tysiące to na razie za dużo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
No i się zaczęło. Apetyt rośnie w miarę słuchania!
Po kupnie RX-797 chodzi za mną zmiana głośników.
Znów problem, co wybrać. Najlepiej ampli pod pachę i do sklepu. Jednak zanim to nastąpi to może bardziej doświadczeni koledzy coś podpowiedzą żebym wiedział jakie odsłuchiwać.
Wiele lat słuchania BOLERO 200 musiało pozostawić jakieś skrzywienie. Chociażby to, że mojej żonie podoba się basior. Nie powiem, że mnie nie, ale bas to nie wszystko. Myślę o takim dobrym, szerokim brzmieniu. Ze sporym basem, ale nie może brakować reszty. Na początek wpadły mi w oko MAGNAT SUPREME 2000. Ciekawe parametry i co ważne, przystępna cena. Co Wy na to?
Ogólnie słucham pop, i muzyki "radiowej", czasami coś ze Sunrise. Od czasu do czasu też coś w stylu Bon Jovi.
Bardzo proszę o propozycje.
Oczywiście cena i jeszcze raz cena. Ale wiem, że można kupić coś wysokiej jakości i nie przepłacać.
I tu ukłon w Waszą stronę.
Pozdrawiam!
Aha, jeszcze coś. Co to znaczy, że kolumna jest ekranowana magnetycznie? Jeżeli jest to jest lepsza?
I czy kolumny 4 omowe są lepsze od 8 omowych. Taki duży jest spadek mocy wzmacniacza przy 8 omowych dlatego tak wnioskuję. Kiedyś ktoś stwierdził, że 4 omowe grają ładniej, czy to prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.
Nie widzę odzewu, więc ponawiam moją prośbę o pomoc. Tym bardziej, że moja sytuacja nieco się skomplikowała. Okazuje się, że w moim zapyziałym mieście nie ma dobrego sklepu gdzie mógłbym odsłuchać jakąś ofertę kolumien podłogowych. Do najbliższego dużego miasta mam ponad 100 km, więc wasze propozycję będą tym bardziej pomocne kiedy wybiorę się na wyprawę.
Więc krótko, moje Bolero to konstrukcja z początku lat 90-tych. 35Hz-2kHz. Bas dość mocny i miękki, ale całość jakoś taka jakby niepoukładana.
Więc szukam czegoś ok. 2 tys. za parę. Musiałby być BARDZO dobrze wyeksponowany bas, ale nie może brakować reszty. Odwołuję się tu do Waszego doświadczenia bo na pewno orientujecie się jak mniej więcej brzmią dane modele.
Ja wogóle się nie znam. Moje Bolero są duże, a patrząc na obecne modele są dużo mniejsze, a podawane parametry lepsze. Jak się tu połapać i coś wybrać? Nie mogę się przekonać.
Czy szukać 4 omowych, czy lepiej 8 omowych?
Pomórzcie. Podajcie jakieś typy.
Ampli to Yamaha RX-797, muzyka to GENESIS, CELIN DION, BON JOVI, BAJM te klimaty najczęściej. Pokój ok. 20m2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Aha, jeszcze coś. Co to znaczy, że kolumna jest ekranowana magnetycznie? Jeżeli jest to jest lepsza?

Ekranowana magnetycznie kolumna - to znaczy, że może stac blisko telewizora i nie zakłóca jego pola magnetycznego.
Wystaczy zblizyć na chwilę magnes do ekranu i juz widać ładne zakłócenia i tęczę wokoło...
I z tego powodu wszystkie kolumny centralne-z założenia stojące bardzo blisko telewizora (i większość kolumn do kina domowego także) jest ekranowana magnetycznie.

Co do dylematów związanych z kolumnami 4ro i 8io omowymi (zresztą nie telko z tego powodu) warto poczytac sobie dział FAQ icon_cool.gif
http://audio.com.pl/index.php?page=faq&katId=3
Raczej nie można powiedzieć, że kolumny 4omowe są lepsze od "ósemek". To zależy już od samych kolumn... no i od tego, jaki dźwięk Ci się podoba icon_cool.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam wszystkich ponownie.Dokonalem zakupu wczesniej wspomnianych kolumn Monitor Audio RS6.Sa to kolumny 6 omowe a rekomendowana do nich moc wzmacniacza to 40-120watt.No i dobralem do nich wzmacniacz Harman Kardon HK980,ktory ma moc 80watt przy 8omach a 120watt przy 4omach.Wiec przy wspomnianych 6omach powinien miec okolo 100watt.Mysle ze to dobry piecyk do tych kolumn i je dobrze wysteruje.Sprzet mam dopiero od wczoraj,wiec dopiero zaczolem zabawe z jego wygrzewaniem.Mam nadzieje ze to dobry wybor.Jest to najleprzy sprzet w moim zyciu,jak do tej pory.Takze powolutku powolutku ale zawsze delikatnie do przodu.Pozdrowienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...