Skocz do zawartości

Yamaha R-N803D + kolumny do 5,5 tyś zestaw


Pabloku

Recommended Posts

Witam wszystkich.


Jestem przed zakupem pierwszego zestawu stereo, mój budżet to 5-5,5 tys za całość. Muzyka jakiej głównie słucham to szeroko pojęty rock oraz metal od Metalliki, Black Sabbath, Iron Maiden po Pink Floyd, Queen czy Dire Straits. Wżną kwestią jest dla mnie to żeby zestaw dobrze grał przy cichym wieczornym słuchaniu.

Sprzęt ma stać w prostokątnym pokoju, który ma około 18m2. Najlepiej by było jak najbliżej ściany. Schemat pokoju wstawiam poniżej.

Po przeanalizowaniu rynku, padło na Yamahę R-N803, która wydaje się być najbardziej kompletnym urządzeniem w tym przedziale cenowym. Zależy mi żeby mieć możliwość odtwarzania plików FLAC z pendrive, a wszystko obsługiwać z poziomu smartfona.

Jestem po odsłuchu w salonie kilku kolumn z tą Yamahą i moje wrażenia są następujące:
1. Monitor Audio Bronze 6. Wyraźnie brzmiące wysokie tony, ładnie brzmiący wokal i gitary. Moim zdaniem zabrakło tu basu. Na pewno na plus wygląd.
2. Heco Aurora 700. Po wielu pozytywnych opiniach miałem duże oczekiwania odnośnie tych kolumn. Bas tu był dużo bardziej odczuwalny niż w poprzednich.  Wokal w porządku, czuć było ogólnie głębię dźwięku nawet przy cichszym słuchaniu nie było źle. Zabrakło tu jednak klarowności przy wysokich tonach, mniejsza szczegółowość ogólnie.
3. POLK AUDIO Signature S55. Szczerze to było trochę rozczarowanie. Dominowały tu niskie tony, które były rozwlekłe. Wokal trochę wycofany i miałem wrażenie, że przytłumiony.
4. Focal Chorus 716. Po pierwszych dźwiękach było tu słychać, ładnie brzmiące gitary i dość szczegółową górę. Bas tu był punktowy i wyraźny, dało się go odczuć na sobie. Do wokalu też nie miałem uwag. Moim zdaniem było to takie połączenie Aurory z Bronze. Na plus bass reflex z przodu. Uważam, że to było najlepsze połączenie, chociaż słuchanie trwało tylko 20 minut. Zastanawiam się czy dłuższym słuchaniu to połączenie nie byłoby troszkę męczące. Minusem okazała się cena, która przekraczała mój budżet.

To są tylko moje subiektywne odczucia, żadnym znawcą nie jestem.

Werdykt jest taki, że jeśli Focal Chorus 716 jest za drogi to może warto rozejrzeć się za czymś używany o podobnym charakterze brzmienia? Ewentualnie jeszcze Heco, ale jakoś nie do końca jestem przekonany. 
Na jakie inne modele warto zwrócić uwage, które dadzą mi brzmienie na porównywalnym lub wyższym poziomie? 

Zwróciły moją uwagę używane kolumny KEF R500, które można kupić za całkiem niezła cenę teraz.

Liczę na fachowe porady. Niestety nie do końca otrzymałem takowe na innym forum.

Pozdrawiam

IMG_20200219_114053.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze że sam słyszałeś różnice i wiesz mniej więcej na jakim dźwięku Tobie zależy.
5tys same kolumny czy cały komplet ma być?
Ostatnio z kolegą byliśmy w salonie i też pod Yamahę testy robiliśmy ale pod Amp AV taki tam cienki model Dla mnie ciekawie zagrały Pylon Audio Perl 27 i Diamond 28 ale one ponad budżet Twój, w przyszłym tygodniu idziemy jeszcze raz aby Saaphire25 i Dynaudio Emit30 posłuchać no i koledze bardzo się spodobały Heco Aurora700.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 5,5 tys. chcę przeznaczyć na komplet. Nie wykluczam kupna używanego sprzętu. Aurora 700 grała całkiem przyzwoicie, może zabrakło mi tych wysokich tonów, dlatego, że słuchałem jej bezpośrednio po Bronze 6.
Ja miałem też wrażenie jakby tego basu w Aurorach za dużo czasami było ale znajomy mówił iż jemu się to podoba, jak powiedział "fajny miękki bass jest" tak jak mówię, mnie pozytywnie zaskoczyły Pylony Pearl27, temu Saaphire25 będziemy testować. Jak masz możliwość to Klipsch R-620F co prawda nie jest to seria RP bo pewnie RP260 lepiej by zagrało ale te R-620F też ciekawie grały.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem wszystko wiesz. Testujesz i wielki plus za to. Nic więcej ci nie doradzimy jak wskazanie kolejnych modeli do odsłuchu.

Z mojej strony i moim zdaniem kef nie. Ale używane monitor audio silver rx8 tak.

Pozdrawiam

A czy dźwięk MA Silver rx8 można porównać z Bronze 6, czy to odmienne granie?

I dlaczego KEF nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 5 wyraźnie odstają jakościa.

7 ki SA znacznie lepsze. Szerokość gry to przepaść.

23 godziny temu, Pabloku napisał:

A czy dźwięk MA Silver rx8 można porównać z Bronze 6, czy to odmienne granie?

I dlaczego KEF nie?

Bo kef gra dużo ciepłej. Łagodniej. Delikatniej. Z tego co piszesz to nie twój dźwięk. Na pewno nie w ciemno. Chyba że sprawdzisz i się przekonasz. Ja lubię taki.

Nie rx8 to inne granie niż bronze 6. O ile góra tak samo jest rozdzielcza i dokładna. O tyle dół jest znacznie miększy. Zaokrąglony. Cieplejszy. Uzyskasz efekt mruczenia :):)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się widzę używane KEF R500, Dali Oberon 7 oraz MA Silver RX8 można dostać w podobnej cenie, jednak może być problem z odsłuchem. I ciężko na cokolwiek się zdecydować.

Tak jak wcześniej pisałem podobała mi się szczegółowa góra w kolumnach, robiło to pozytywne wrażenie, jednak odsłuch trwał tylko kilkanaście minut. Nie wiem czy po dłuższym słuchaniu nie staje się ten aspekt męczący. Gdzieś kiedyś wyczytałam, że B&W (nie pamiętam jaki model) w salonach odsłuchowych robi pozytywne wrażenie grając tak detalicznie, a później w domu czar pryska i to męczy. Nie wiem czy to jest prawda.

Edytowano przez Pabloku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolumnami B&W moze tak byc, ze po pewnym czasie beda meczyc ale to wszystko kwestia indywidualna.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ale 5 wyraźnie odstają jakościa.

7 ki SA znacznie lepsze. Szerokość gry to przepaść.

Piotrze czy nie uwazasz ze 7 beda za duze do tego pomieszczenia ktore ma autor tematu, a druga sprawa moim zdaniem 803 slabo sie sprawdza z 7?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na kolejnym odsłuchu w innym miejscu, tym razem pokój odsłuchowych był bardziej wyciszony i odsłuch trwał trochę dłużej, słuchaliśmy kolejnych czterech kolumn z Yamahą. 

Na odsłuchu byliśmy we 3 osoby i każdy z nas odniósł podobne wrażenia.

Oto i one:

1. Mission QX-3.

Już przy cichym starcie było czuć te kolumny w całym pomieszczeniu. Bardzo przyjemnie mruczący bass, punktowy nie zlewający się. Dobrze brzmiący wokal i góra delikatnie zaokrąglona, lecz raczej precyzyjna, przyjemna dla ucha. Wyraźne stereo. Ogólnie moim zdaniem dobra spójność grania, nawet przy głośnym słuchaniu nic się nie rozjeżdżało. Duży plus za wygląd i wykonanie, subiektywne to najlepsze kolumny pod tym aspektem, jakie słuchałem. Minus to WYSOKA cena.

2. Indiana Line Tesi 561.

Kolumna zauważalnie mniejsza od poprzedniej. Znaczenie mniej odczuwalny bass. Jej dźwięk określiłbym jako neutralny. Nic szczególnego tu się nie wybijało, grało ogólnie poprawnie, ale bez polotu. Mniejsza głębia dźwięku, gorsze stereo. Przyzwoity wokal.Dźwięk był mniej klarowny.

3. Elac Debut 2.0 F5.2.

Dźwięk dobrze wypełniający pomieszczenie. Wybijająca się góra i raczej środek, mniej słyszalny i odczuwalny bass. Wokal brzmiący naturalnie, bez zastrzeżeń. Dobrze brzmiące instrumenty perkusyjne. Tutaj był problem przy cichym słuchaniu, niemalże całe wypełnienie pomieszczenia zanikało, słyszalne były głównie wysokie tony.

4. PSB Imagine x1t.

Kolumn tych nie planowałem słuchać, jednak w salonie zaproponowano mi ich odsłuch i nie żałuję. Połączenie takie grało przyjemnie, góra czysta, bardzo dobry wokal, wyeksponowany środek. Bass przy cichym słuchaniu odczuwalny i nawet przyjemny. Gorzej było wraz ze wzrostem głośność, niskie tony zaczynały się zlewać i brakowało tu tej precyzji, troszkę przypomniało mi się Polk Audio s55e. Na pierwszy rzut oka, wykonanie tych kolumn nie zachwycało.

Po przesłuchaniu tych wszystkich kolumn zostało jeszcze kilka minut, więc poprosiłem o ponowne podłączenie QX-3 i znowu był efekt WOW. Po prostu nie chciało się nigdzie ruszać z tego pomieszczenia.

Zastanawiam się tylko czy zagra to tak dobrze w moim pokoju.  

Jedynie co mnie zniechęca to ta cena... I tu jest ciąg dalszy dylematu.

Nigdy nie słuchałem KEF, czy to podobna szkoła grania do Mission? Modele używane z serii R można kupić teraz w całkiem niezłych pieniądzach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pabloku napisał:

Zastanawiam się tylko czy zagra to tak dobrze w moim pokoju.  

 

Bedzie mniej basu w Twoim pokoju, ale w takim pokoju jak masz to w zupelnosci moze wystarczyc. Mozna kupic te kolumny z nizszym modelem R-N602 i wtedy bedzie blizej zalozonego budzetu. Dobrze abys wypozyczyl i sprawdzil w domu jak to gra z tym, ze Top Hi-Fi nie wypozycza sprzetu.

19 godzin temu, Pabloku napisał:

Nigdy nie słuchałem KEF, czy to podobna szkoła grania do Mission? Modele używane z serii R można kupić teraz w całkiem niezłych pieniądzach.

Zapytaj kolegi Inferno jak te kolumny graja poniewaz je posiada (chociaz inne modele KEF R900 i MISSION QX-2 i polaczone z inna elektronika).

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.02.2020 o 17:21, lysyrafal napisał:

Piotrze czy nie uwazasz ze 7 beda za duze do tego pomieszczenia ktore ma autor tematu, a druga sprawa moim zdaniem 803 slabo sie sprawdza z 7?

to 18 metrów. Nie jest tak źle. A jednak 7 a 5 no różnica w stereofoni jest.

Dnia 20.02.2020 o 20:33, lukluk71 napisał:

Od wczoraj mam zestaw Heco Aurora 700 z Yamaha rn803. Mega zadowolony jestem. Przeszedłem z zestawu Onkyo 8250 Pylon Pearl 25. 

Jaka powierzchnia.

14 godzin temu, Pabloku napisał:

Do tej pory Mission jest liderem szkoda, że tak mało jest używanego sprzętu tej firmy i dziwi mnie, że jest tak rzadko tutaj wymieniany.

Do szczęścia brakuje mi tylko posłuchania KEF i może Dali, ale nie wiem czy to już się uda.

Stare serie Mission były dostępne wszędzie. Nowe tylko w TopHiFi , ich sprzedaż spadła więc znacząco. Stąd i mały wybór na rynku wtórnym. Chyba że UK. Tak znajdziesz bez problemu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W końcu zdecydowałam się na zakup i padło na Yamahę RN-803D + Mission QX3 + kable VAN DEN HUL CLEARWATER. Sprzęt już jest u mnie od kilku dni. Jak tu kiedyś ktoś napisał, że przy zakupie audio cena wynosi n+1 podobnie też było u mnie, jednak było warto delikatnie naciągnąć budżet. Z zestawu jestem bardzo zadowolony. Gra bardzo przyjemnie, ładnie się wpasował w pomieszczenie, jest bardzo funkcjonalny i wygodny w obsłudze. O to chodziło!

Pragnę wszystkimi z branży i spoza niej podziękować za udzielone mi porady. W szczególności dziękuję Q21 oraz TopHiFi Lublin za przygotowanie odsłuchów w salonach, dało mi to bardzo dużo w poznawaniu i dobieraniu odpowiedniego dźwięku do mojego gustu. Dla Q21 dziękuję również, za świetną jak dla mnie ofertę cenową za amplituner oraz kable.

Przekonałem się na własnej skórze, że warto słuchać sprzętu przed jego zakupem. Niektóre tak zachwalane na forach zestawy były dla mnie lekkim rozczarowaniem, za to inne bardzo miłym zaskoczeniem. Mi akurat podpasowalo takie granie i słuchanie mojego zestawu daje mi dużo radości. Jednak to prawda, że z dźwiękiem jest jak ze smakiem, każdy odbiera to troszkę inaczej i jest to kwestia indywidualna.

Jeszcze raz wszystkim dziękuję, zachęcam do słuchania i na nowo poznawania muzyki.

Pozdrawiam Paweł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...