Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

10 godzin temu, STELVIO napisał:

A dlaczego po kalibracji sub nie może być na +6 czy np na -8. Przy gain na godz 12? Dlaczego trzeba walczyć o wartości najbliższe zeru? Skąd to się wzięło?

Czy jest ktoś w stanie normalnie/prosto wytłumaczyć to pytanie? Dlaczego trzeba walczyć o wartości najbliższe zeru?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, STELVIO napisał:

Czy jest ktoś w stanie normalnie/prosto wytłumaczyć to pytanie? Dlaczego trzeba walczyć o wartości najbliższe zeru?

Nie trzeba.

Trzeba tylko kiedy uzyskuje maksimum. Bo nie wiesz czy to prawdziwa wartośc czy nie.

Mozna

Dlaczego? Dlatego żeby zostawić większe pole do manewru manualnego. A to jednak ważne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend pobawiłem się troszkę z kalibracją i efekt był taki, że najniższą wartość jaką uzyskałem na amplitunerze dla suba to +4 (głośność na subie max). Zmieniałem też jego ustawienie i brak większego wpływu na to co ampli ustawia. Ostatecznie zostawiłem najbardziej odpowiadające mi ustawienia po kalibracji: sub na 12h i ampli +5.

Dnia 21.02.2020 o 18:14, S4Home napisał:

Nie trzeba.

Trzeba tylko kiedy uzyskuje maksimum. Bo nie wiesz czy to prawdziwa wartośc czy nie.

Mozna

Dlaczego? Dlatego żeby zostawić większe pole do manewru manualnego. A to jednak ważne.

Czy dobrze rozumiem? Jeśli chciałbym zmienić głośność suba to robię to na amplitunerze? Tak to powinno wyglądać? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

@BaliGdynia d). Bass Mode ustawiamy LFE (nie LFE plus MAIN, BOTH itp)

Odnośnie tego to się spotkałem też z wersją, że jednak LFP + Main powinno być ustawione.

LFE (Domyślne): Uzupełnienie sygnału w kanale niskiej częstotliwości o sygnał niskiej częstotliwości z kanałów wyposażonych w głośniki określone jako “Małe” i wyprowadzenie tego sygnału przez subwoofer.

LFE+Main: Sumowanie sygnałów niskich częstotliwości z wszystkich kanałów i wyprowadzenie ich przez subwoofer.

Ale im dłużej czytam te opisy tym większy mętlik mam w głowie :D

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temu ja jak pierwszy raz ustawiałem to wybrałem najbezpieczniej chyba, fronty Large fullpass, a reszta na 80hz, samo LFE na 120hz, a w subie manualnie na max hz. Z ustawień mikrofonu z dźwięku reference to zmieniłem na L/P bypass i tak na początku mnie cieszyło takie ustawienie, a z czasem eksperymentowałem sobie z ustawieniami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ja dodam, że sprawdzałem wiele konfiguracji, a na koniec skończyłem jak większość podejrzewam. Nie wiem może słuch nie wymagający. Akustyka w między czasie zmieniła się sporo. I jest ok. Wszystkie kolumny na małe i 80Hz, suby LFE 120Hz i reference. Po kalibracji podgłośniłem leciutko atmos. O jeden db chyba. I to wsio. Trzeba przyznać, że filmy mają także różne głośności czy rodzaje efektów. Kiedyś często musiałem coś zmieniać. Na tę chwilę jedynie zdaża mi (ale rzadko) zmieniać w menu o 1,5 lub 2 db suby. Zależy dużo od kopii filmu. Ale nawet na płytach potrafią się różnić. Więc krótko mówiąc na teraz już nic nie kombinuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że podepne się do tematu. Onkyo nr686 + wharfedale 10.4 + 10.1 + 10.cs bez suba. Pomieszczenie ok. 11m2. 

Kalibracja ustawiła fronty na full band, centralny i surround na 40hz, lfa 120hz, odległości poprawnie. Po sprawdzeniu specyfikacji i kilku postów poprawiłem odcięcie central na 80Hz, surr na 60Hz.

Wiem, że kolumny, które posiadam, to model wyjątkowo zamulony. Doszedł do tego Onkyo, żeby trochę rozjaśnić. Niestety jako człowiek przyzwyczajony przez lata do jasnych słuchawek, troszkę cierpię z powodu niskiego buczączego/bzyczącego basu, braku przestrzeni. Kalibracja niewiele pomogła. Dodatkowo, jeżeli zmienię opcje accuEq room calibration na on (all Ch) z on (ex L/R) sytuacja się pogarsza - dudni jeszcze bardziej. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Wiem, że to najprostsza i najgorsza kalibracja na rynku. Mierzy odległości, bada odcięcia i wprowadza korekty głośności. Czy wprowadza dodatkowo jakieś ustawienie equalizera? Wg instrukcji tak - ma badać akustykę pomieszczenia i wg tego wprowadzać regulację barwy, żeby uzyskać płaska charakterystykę. Natomiast proces kalibracji trwał dosłownie minutę. Wydaje mi się że emitowane dźwięki nie zmieniały częstotliwości podczas kalibracji. Byłoby to czary, gdyby w tak krótkim i prostym procesie wszystko pomierzył... 

2. Jeżeli jednak wprowadził regulację barwy, można to gdzieś podejrzeć/ skorygować? Nie znalazłem, w instrukcji cisza. Mogę tylko ustawić swoje presety, tylko czy one zastępują autokorekcję czy ja poprawiają?

3. Opcja accuEq room calibration. Czemu domyślnie jest ustawiona bez frontów, czyli on (ex L/R)? Rozumiem, że decyduje ona tylko o korekcji barwy, nie o ustawieniach odległości, odcięć, itd?

4. Na koniec ciekawostka związana z próbą pozbycia się dudnienia. Pierwsze, za co się zabrałem, to ustawienie kolumn. Stoją w bardzo niefortunnym miejscu - od tyłu ściana, z boku drewniany bok mebli, z drugiej strony jest ok - szafka RTV. W największym stopniu zlikwidowałem dudnienie przez... maksymalne przysunięcie kolumn do mebli. Czary jakieś... Uprzedzając pytania: przy wysunięciu kolumn na środek pokoju jest lepiej, ale dudnienie cały czas czuć.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kalibracja w onkyo to tragedia.

2. (ex L/R) oznacza wyłączenie kalibracji dla głośnika lewego i prawego z przodu, więc nie dziw się że są problemy z basem bo widocznie masz je w pomieszczeniu.

3. Nie nie możesz podejrzeć jak wyszła kalibracja i co zostało zmienione.

4. Wprowadzone odległości i głośności kolumn są uwzględniane zawsze nawet jeśli kalibracja nie jest włączona.

5. Akustyka to nie są żadne czary tylko matematyka i fizyka.

6. W tak złym akustycznie pomieszczaniu spróbował bym ręcznie skorygować za pomocą EQ częstotliwości dla frontów niestety bez pomiarów jesteś skazany na "szukanie" częstotliwości, ale wstępnie można obstawić że jest u Ciebie problem z okolicą ~ 40hz.

7. Pamiętaj że z gó** bata nie ukręcisz więc nie wymagaj że mając np złe ustawione kolumny w tragicznej akustycznym pomieszczeniu kalibracja to poprawi, przeważnie jest tak że tak poprawi że wytnie połowę dźwięku :D

8. Jeśli twoje miejsce odsłuchowy znajduje się pod ściana to jest problem który zawsze będzie powodował problemy z basem.

9. Masz za duże frontowe  kolumny do pomieszczenia, do takiego wstawia się podstawki.

10. Surr też mają być 80hz.

11. Wyniki po kalibracji z ustawieniami hz to informacja o tym jaką mają twoje kolumny sprawność nie jest to w żadnym wypadku ustawienie zalecane, takie rzeczy należy zawsze korygować ręcznie.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 20.02.2020 o 08:11, DEMOLKA napisał:

Mam ten sam zestaw kolumn tylko z Pioneerem vsx528. Zauwazylem ze na subie volume wystarczy musnac o przyslowiowe kilka minut i ampek ustawia zakres np od -2 do +2 db. Mi sie udalo za 4 razem trafic idealnie w zero a pokretelko ledwie tykalem. Zaczalem na polowie a skonczylem na ok 1/3.

Witam. przy kazdym takim musnieniu i lekkim przestawieniu glośności crosover z mikrofonem wykonuje sie raz jeszcze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.03.2020 o 09:25, Stolarz napisał:

A jak macie ustawione (włączone/wyłączone) wynalazki typu: Dynamic EQ (Offset poz.odn. 5/10/15dB) i Dynamic Volume?

Tego offstetu tez nie ogarnalem.

Pytanie: Czy zostawiac wlaczony projektor/telewizor do kalibracji? Sa one zrodlem szumu (zwlaszcza projektor), ktory jednak z reguly bedzie obecny w trakcie ogladania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...