Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

15 godzin temu, S4Home napisał:

Słuchałem i 1003 i 1205

Tu jest na pewno kwestia ustawień. albo akustyki.

Pochodź z subwooferem po pomieszczeniu. Mało tego zaproponuję do testów dość kontrowersyjne rozwiązanie ale sprawdzone. Weź suba i postaw po prawej stronie przed kolumną.

Mam wrażenie że tutaj bas ucieka. Trzeba go zachować w miejscu odsłuchu.

To konstrukcja zamknięta ale nie słaba. I przy fajnym ustawieniu dawał radę.

Postaw go przed prawą kolumną i zrób kalibrację jeszcze raz.

Zrobiłem ponowną kalibracje, suba ustawiłem przed prawą kolumną frontową i wszystkie parametry wyskoczyły identyczne jak poprzednio. Fronty i central na 40hz, surroundy na 50hz. Sub podbity na +4, pokretlo bylo na godzinę 14. Poniżej zdjęcie.

20200528_233250.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jasiek88 napisał:

Czemu miała by służyć tak ponowna kalibracja? Jej robienie jest bez sensu jeśli chcemy sprawdzić głośność to wyłączamy kalibrację robimy odsłuch zapamiętujemy sobie jego głośność lub mierzymy następnie przenosimy sub w inne miejsce i porównujemy nie ma sensu robić sobie bałagan gdy nie jest to nasza docelowa lokalizacja.

Keżeli sub jest w innym miejscu to jest to dośc kluczowe. Onkyo nie ma najlepszej kalibracji ale w pozostałych amplitunerach dopasowywane jest też pasmo. Odbicia są inne. Ja zawsze robie kalibrację ponownie.

7 godzin temu, Bartek09 napisał:

Zrobiłem ponowną kalibracje, suba ustawiłem przed prawą kolumną frontową i wszystkie parametry wyskoczyły identyczne jak poprzednio. Fronty i central na 40hz, surroundy na 50hz. Sub podbity na +4, pokretlo bylo na godzinę 14. Poniżej zdjęcie.

20200528_233250.jpg

No to mamy odpowiedź.

Ukłon w stronę wspomnianej kalibracji. Zmiana lokalizacji i to dośc znacznie. A ustawienia te same. Poczytaj wątki i kalibracji amplitunera i zrób to ręcznie. Serio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kanape przy scianie, to nie dam rady zrobic tych 7 i 8, bo musi byc min 50 cm od sciany czy cos takiego.

Dnia 28.05.2020 o 08:26, Jasiek88 napisał:

Czemu miała by służyć tak ponowna kalibracja? Jej robienie jest bez sensu jeśli chcemy sprawdzić głośność to wyłączamy kalibrację robimy odsłuch zapamiętujemy sobie jego głośność lub mierzymy następnie przenosimy sub w inne miejsce i porównujemy nie ma sensu robić sobie bałagan gdy nie jest to nasza docelowa lokalizacja.

Mozesz napisac to samo z przecinkami? :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tenfilip napisał:

Ja mam kanape przy scianie, to nie dam rady zrobic tych 7 i 8, bo musi byc min 50 cm od sciany czy cos takiego.

Odpuść te 50 cm , sam mam od ściany do głowy 40 cm. ,więc mikrofon jest cofnięty tylko jakieś 30 cm. Po prostu po tym pomiarze , uzyskałem zupełnie inny bardziej dynamiczny dźwięk , tylne kolumny amp. ustawił głośniej oraz centralny , fronty bez zmian czyli "0" . Mam te dwa pomiary nowy i stary zapisane w pamięci amplitunera i w szybki sposób mogę przełączać , różnica jest znaczna . Ciekaw jestem , czy tak wykonany pomiar coś zmieni a jak zmieni to w jaki sposób u Was.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jasiek88 napisał:

Nawet nie wiesz ile tlenu kosztowało mnie to zdanie :D

Pytanie do @Bartek09 dlaczego robiłeś kalibrację z sub ustawionym na godzinę 14?

Czy robiłeś kalibrację z ustawieniem godzina 10-12? wychodził ci duży + na avr?

Zaczynalem kalibracje od ustawienia na godzinę 12 i kalibracja podbijala do chyba +6, później godzina 14 i wychodzi +4. Więcej nie chcę kręcić pokrętłem suba bo bas jest wystarczający. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Odpuść te 50 cm , sam mam od ściany do głowy 40 cm. ,więc mikrofon jest cofnięty tylko jakieś 30 cm. Po prostu po tym pomiarze , uzyskałem zupełnie inny bardziej dynamiczny dźwięk , tylne kolumny amp. ustawił głośniej oraz centralny , fronty bez zmian czyli "0" . Mam te dwa pomiary nowy i stary zapisane w pamięci amplitunera i w szybki sposób mogę przełączać , różnica jest znaczna . Ciekaw jestem , czy tak wykonany pomiar coś zmieni a jak zmieni to w jaki sposób u Was.

Chwilowo mam rozmontowane, to nie sprawdze - ale kiedys wydaje mi sie ze lepsze brzmeinie dla glownego odsluchu uzyskalem majac mikrofon za kazdym razem na tej samej pozycji :D - pozycji glownego odsluchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jasiek88 , sprawa jest prosta , system kalibracji zapewnia wyrównanie poziomu wszystkich kolumn  , jedyne z czym sobie żaden nie radzi to sub i tutaj musimy mu pomóc. Jak zaczniemy sami kombinować na tzw. słuch , lub ustawimy dźwięk który nam się "podoba" ,to zwykle nie ma to nic wspólnego z zamierzeniami realizatora. Pierwszym moim kinem był Sony STR -DB 830 QS , potem były 940 QS i najsłabszy z nich STR-DA 50 ES , wszystkie te amplitunery ustawiało się na ucho  , mimo , że to naprawdę świetne klocki / również w stereo , czego nie można powiedzieć o współczesnych/ to nigdy nie udało mi się ustawić tak dobrze dźwięku, jak robi to system kalibracji . Dostosowywanie dźwięku z amp. do własnych preferencji porównałem do tzw. V-ki , w czasach gdzie szczytem marzeń były Altusy 140 / miałem :) / , większość moich znajomych , łącznie ze mną przyznaje, ustawiało na wzmacniaczach podbicie basu i wysokich , dźwięk był bardzo efektowny, ale bardzo odmienny od naturalnego brzmienia instrumentów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak weryfikujesz to co ustawiła autokalibracja? robisz pomiary po? większość systemów kalibruje głośniki na 75db i sub 80db z miejsca odsłuchowego.

Taka ciekawostka o wspaniałej autokalibracji onkyo model rz810 masz dwa głośniki o różnej efektywności jedne fronty heco ~89db a drugi centralny klipsch ~96db co robi kalibracja onkyo? nic zamiast wyciszyć centralny, także ten tego nie ma co ufać auto kalibracji :)

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jasiek88 napisał:

masz dwa głośniki o różnej efektywności jedne fronty heco ~89db a drugi centralny klipsch ~96db

Już abstrahując od kalibracji - dość karkołomne zestawienie kolumn, biorąc pod uwagę różnice w brzmieniu...

Edytowano przez Konrad Kulwicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to standard thx tak się ustawienia kolumny w kinie domowym ~80hz wszystkie a sub ma odpowiadać za niski bas.

To że ty masz duże kolumny nie ma żadnego znaczenia, oznaczenia small i large już dawno powinny zniknąć z amplitunerów wprowadzają tylko ludzi w błąd, onkyo już zrezygnowało z tego nazewnictwa.

Tak samo kalibracja automatyczna i ustawienia zwrotnicy(crossover) wyniki zaraz po jej wykonaniu nie są żadnymi zalecanymi ustawienia, są to to informacja która mówi nam od jakich hz są w stanie zagrać nasze kolumny, tyle i aż tyle. Dalsze dostrojenie należy wykonać ręcznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2020 o 23:18, Jasiek88 napisał:

Jak weryfikujesz to co ustawiła autokalibracja? robisz pomiary po? większość systemów kalibruje głośniki na 75db i sub 80db z miejsca odsłuchowego.

Taka ciekawostka o wspaniałej autokalibracji onkyo model rz810 masz dwa głośniki o różnej efektywności jedne fronty heco ~89db a drugi centralny klipsch ~96db co robi kalibracja onkyo? nic zamiast wyciszyć centralny, także ten tego nie ma co ufać auto kalibracji :)

Klipsz troche fantazjuje z efektywnoscia tych swoich zestawow, zrob pomiary chocby komorka czy przypadkiem nie sa na rowno?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według specyfikacji technicznej. Prawda jest trochę inna. I myślę że te różnice nie będą aż takie duże 6 db.

Nie każda kalibracja daje możliwość pomiaru wysokościowego. Powiedział bym że to raczej rzadkośc.

Tomek polecasz to rozwiązanie nawet jeśli amplituner tego nie ma? Jak Yamaha czy Onkyo?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home Piotrek , przyznaje , ze nie jest to mój pomysł , kiedyś trafiłem na jakimś zagranicznym forum na taką propozycję punktów pomiaru w oparciu o tym jak to wygląda w DL. Nie miałem wówczas pojęcia co autor ma na myśli , bo nie wiedziałem , iż coś takiego jak DL w ogóle istnieje. Ostatnio po kolejnej zmianie ustawienia frontów / nadal stereo jest priorytetem/ , musiałem zrobić kalibrację i tak mi się przypomniało o tym ustawieniu punktów pomiarowych. Polecam , to może za duże słowo , po prostu proponuje spróbować , proces jest odwracalny, więc nie ma się czego bać :)

43 minuty temu, S4Home napisał:

nawet jeśli amplituner tego nie ma? Jak Yamaha czy Onkyo?

Nie wiem co masz na myśli , moja Yamaha ma możliwość ośmiopunktowego pomiaru , jak ktoś ma jeden to wiadomo , że nie zrobi. Mam też możliwość zapisu dwóch oddzielnych pomiarów więc porównanie jest łatwe , jak ktoś nie ma takiej opcji to pozostaje pamięć słuchowa .

Ja u siebie zostawiłem tą opcje z pomiarami robionymi wg. schematu DL , zwiększyły się doznania przestrzeni powodowanej przez dźwięk . To , że są zmiany w ustawieniu łatwo zaobserwować , po zmianie ustawień głośności poszczególnych kolumn oraz wykresach pokazywanych u mnie przez YPAO .

Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale kalibrację i potem odsłuch mam zawsze na ' Natural " 

Ot, można przeprowadzić taki test , a co z tego wyniknie to każdy wnioski wyciągnie sam , w audio jak chyba większość osób wie nie ma jedynej słusznej drogi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...