Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

Chodziła lodówka , liczy się :) Nie mam rzutnika , ale coś się wymyśli i w wolnej chwili postaram się zrobić pomiar z dużym szumem tła i bez zobaczymy co wyjdzie.

30 minut temu, Tenfilip napisał:

Z ciekawosci - zalozyles, ze powyzej 200 Hz nic ciekawego korekcja nie robi i dlatego nie testowales?

Analiza pełnego pomiaru jest trudna więc skupiłem się tylko na wykazaniu różnic w tym najtrudniejszym paśmie i najbardziej " przeszkadzającym". Pomiar oczywiście obejmował 20-20k Hz . Dirac Live najbardziej spektakularnie działa do 300 - 500 Hz . 

Ale jak chcesz to proszę :

lewy kanał

niebieski YPAO

czerwony DL

kanał prawy 

pomarańczowy YPAO

błękitny DL 

 

kanał lewy.jpg

kanał prawy.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra , nazwijmy ten wykres DL z pomiaru pierwszego innym niż niebieski :)

Czy YPAO RSC jest , kiepskie , nie wiem, jest to system stworzony przez Yamahę , na forach zdania są podzielone, ale nikt nie nazwał go kiepskim / a wręcz przeciwnie/ .Przeczytaj porównania YPAO z Audyssey , główną zaletą jak dla mnie YPAO jest to , że pokazuje wykresy dla każdego kanału po pomiarach i każdy kanał mogę manualnie zmienić wprowadzając własne ustawienia, choćby bazując na wynikach bardziej precyzyjnego Dirac Live.

Ale przekonałem się już wielokrotnie , że są to wszystko tylko wspomagacze , nic nie zastąpi fizycznie zrobionej adaptacji akustycznej pomieszczenia. Robiłem pomiary u kolegi z wręcz idealnie zaadaptowanym oddzielnym pomieszczeniem odsłuchowym i tam np. Dirac Live miał niewiele do roboty. Piszę niewiele ,bo jednak poprawił pasmo ok. 120 Hz. :)

Na ile skuteczny jest Audyssey , możesz się przekonać robiąc pomiary REW , wszystko będzie widać jak na dłoni :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Dobra , nazwijmy ten wykres DL z pomiaru pierwszego innym niż niebieski :)

Czy YPAO RSC jest , kiepskie , nie wiem, jest to system stworzony przez Yamahę , na forach zdania są podzielone, ale nikt nie nazwał go kiepskim / a wręcz przeciwnie/ .Przeczytaj porównania YPAO z Audyssey , główną zaletą jak dla mnie YPAO jest to , że pokazuje wykresy dla każdego kanału po pomiarach i każdy kanał mogę manualnie zmienić wprowadzając własne ustawienia, choćby bazując na wynikach bardziej precyzyjnego Dirac Live.

Ale przekonałem się już wielokrotnie , że są to wszystko tylko wspomagacze , nic nie zastąpi fizycznie zrobionej adaptacji akustycznej pomieszczenia. Robiłem pomiary u kolegi z wręcz idealnie zaadaptowanym oddzielnym pomieszczeniem odsłuchowym i tam np. Dirac Live miał niewiele do roboty. Piszę niewiele ,bo jednak poprawił pasmo ok. 120 Hz. :)

Na ile skuteczny jest Audyssey , możesz się przekonać robiąc pomiary REW , wszystko będzie widać jak na dłoni :) 

Hej, narazie uzywam mikrofonu od Audyssey, ale moze kiedy sprawie sobie lepszy i sie w to wgryze, narazie mam remont i rozmotnowane kino ;)

Tez nie wiem czy jest kiepskie to YPAO, trudno powiedziec - z opinii jakie do mnie trafily to jednak Audssey radzi sobie najlepiej z tym powszechnych systemow (Diraca bym takim nie nazwal). W Audyssey tez mozesz zrobic zmiany krzywej etc. tylko ze z poziomu urzadzenia z Androidem - i doplacajac ~100 zl za ta przyjemnosc.

Na czym aplikujesz zmiany Diraca? W sensie co przetwarza Ci sygnal?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Dirac jest drogi trzeba to sobie powiedzieć.

Dlatego najlepiej wypadła na tym Yamaha która od lat rozwijała swój system i doszła na prawdę do bardzo dobrych rezultatów.

Denon i Marantz nadal płaci Audysseyowi. I to jest dobra opcja ale przez to coś za coś

Onkyo zaryzykowało i dopiero teraz to rozwija. Pytanie czy to dobry moment na takie "zabawy"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Witam wszystkich. Odkopię trochę temat otóż wlasnie mecze się z kalibracja onkyo 609 i magnat 202/252c/302a sub.

Otóż kalibracja ustawia mi fronty na 40 Hz centralny 90 Hz. Natomiast w dB front na -6 centralny -5 a sub -4. Pokrętła sub ustawione podczas kalibracji na godz 12 i fr i vol. Dodam iż mikrofon umiejscowiony był od podłoża na wysokości 60 cm (chyba nieco za nisko) i w dodatku sub od mikrofonu jest po prawej stronie i niewidoczny dla mikrofonu ( bo zasłania kanapa) ale dużym glosnikiem skierowany do centrum pokoju. Dodatki jak dynamic eq wl i Volume  także na poziomie light. Dodam że aby posłuchać dość głośno to muszę rozkręcić ampli na ok 60 % ( w przypadku plików flaac  z usb mniej ale yt z tv to na taki poziom). Pytanie czy mogę ręcznie po takiej kalibracji pozmieniać dB na wartość 0 czy szukać w pokoju miejsca w którym to po kalibracji automatycznej wartości będą bliskie 0?? Fronty  202 stoją na meblościance ok 1.5 m nad uchem słuchacza.. ale skierowane są w dół nieco. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli musze go dać wyżej.

Dzięki tadekk55 🙂

Hm a już myślałem że jest ratunek dla tej głośności bo tu niektórzy pisali ze ręcznie zmieniają dB na 0 wyl. Dynamic volume i eq tylko pytanie jaka jest odpowiednia droga. Po prostu przesiadłem się że starej konstrukcji new mildton 200 gdzie były napędzane równie starym technicsem i tam rozkręcając do połowy juz nie szło wysiedzieć a tu 60 % i zaczyna być cos słychać.. i stąd szukam rozwiązania 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pokrętło odcięcia ustawiałem na 12.. Powoli wszystko staje się jaśniejsze. To teraz będę tak kombinował aby dal amli 0 na suba. 

Co do sorround obecnie nie mam ale przyjdą jutro magnat 102. 

Masz racje co do różnic wysokości bo wczoraj ampli zle mi ustawił odleglosc do suba więc i tak poprawiałem ręcznie. Dziś będą ponowne testy i zobaczymy co mi pokaże. Dzięki JaZz! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jak ci dojdą tyły to i tak będziesz musiał zrobić jeszcze raz. Bo dokonanej kalibracji ogladnij film. Ale z dobrym dźwiękiem HD. Po kilku filmach będziesz mógł dokonać zmian. Tudzież w ich trakcie 

Manualne korekty są mile widziane.

Piotr

Zgadza się.. ale chociaż może bardziej poznam sprzęt i jego zachcianki jeśli będę miał tyle kalibracji za sobą 😁 cos na netflixie na pewno wpadnie, jestem ciekaw czy znow mi tak wyciszy kolumny..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Doniu99 napisał:

i stąd szukam rozwiązania

No to zrozum że większość amplitunerów podczas automatycznej kalibracji jest kalibrowanych na 75db z miejsca osłuchowego, co to znaczy? że jak włączysz ustawienia zmiany głośności dla poszczególnych głośników z każdego ma dobiegać szum różowy o głośność 75db z miejsca odsłuchowego.

Po automatycznej kalibracji należy zweryfikować odległości czy zostały poprawnie zmierzone a następnie głośności możesz to zrobić jedynie posiadając decybelomierz.

A problem montażu mikrofonu od amplitunera rozwiąże tani stojak fotograficzny z allegro.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JaZz napisał:

Sub rządzi się swoimi prawami. Ja jego odległość zostawiam tak jak ampli ustawił.

I masz rację , to , ze odległość na ampli. jest przekłamana to norma. Suba ustawiamy ręcznie , aż uzyskamy na ampli "0" . Lub po prostu na ucho, by wtapiał się w resztę kolumn i nie był słyszalny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

I masz rację , to , ze odległość na ampli. jest przekłamana to norma. Suba ustawiamy ręcznie , aż uzyskamy na ampli "0" . Lub po prostu na ucho, by wtapiał się w resztę kolumn i nie był słyszalny. 

No właśnie mi od jakiegoś czasu pokazuje bardzo dokładnie, aż nabrałem podejrzeń :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak radził Jazz kalibracje. I sub udało się na 0 dB ustawić. Oczywiscie z ustawieniem odcięcia na subie na max a vol na godz 10. Natomiast pozostałe lewy -6 prawy -5 i center -4... 

Podobno nie ma glupich pytań: Rozumiem maskownice nie mają większego wpływu na kalibracje?

Edytowano przez Doniu99
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój ok 13m2. Prostokąt.

Szare - okna

Brązowe- kanapa

Czerwone- kolumny

Pomarancsowe - sub 

Niebieskie- TV

Zielone - biurko

Mik do kalibracji umieściłem 1 m od okna po lewej bo tam będzie docelowo kanapa.

Kolumny są na meblościance. Fronty na wysokości 2m natomiast centralny na ok 185 cm. 

Kolumny delikatnie skierowane w dół 

 

projekt.jpg.881da9d591c45b543aae5bb8fe26bd30.jpg

Edytowano przez Doniu99
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JaZz napisał:

Jak będzie docelowo to kalibracja od nowa 👍

Nieraz mają,  nie raz nie. Ja tam mam cały czas ściągnięte. 

Zdaję sobie sprawę że nawet małe przestawienie mebli = kalibracja.. natomiast to jeszcze trochę 😀

Tez wlasnie w poprzednich kolumnach  miałem ściągnięte zawsze..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam kolegów. 

Mam inne pytanie odnośnie auto kalibracji urządzenia nad t747 . Chciałem dokupić mikrofon kalibracyjny tylko mam problem ponieważ nad jest słabo znany w Polsce i nigdzie nie mogę znaleźć oryginału.  Można kupić np audyssey od yamahy onkyo denona ?

Jaki wtyk powinien być?   Maly jack dwupinowy trzypinowy? wpinany w  frontpanel ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...