Skocz do zawartości

Podłączenie UNITRA ADAM gs 424


Recommended Posts

Witajcie forumowicze, 

jestem w posiadaniu gramofonu Unitra Adam gs 424. Z racji wieku (mojego, nie gramofonu ;) ) nie wiem o tego typu sprzęcie kompletnie nic, a chciałbym zacząć z niego korzystać. Teraz pytanie - jak zrobić to możliwie najmniejszym kosztem, ale jednak na tyle dobrze, by to działało. Na pewno muszę wymienić igłę (z tego co widzę to potrzebuję igły Mf-102 - około 50 zl na portalu aukcyjnym), ale ten sprzęt nie zagra bez wzmacniacza. Jaki wzmacniacz sprawdzi się najlepiej do tego konkretnego gramofonu, pamietając, że nie chcę wydać fortuny? Nie jestem audiofilem, po prostu pomyślałem, że miło byłoby, gdyby ten sprzęt sobie działał :). Czy oprócz wzmacniacza potrzebuję czegoś jeszcze? Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolumnach oczywiście wiem ;)
Czy nie potrzebuję także czegoś takiego jak przedwzmacniacz? 
Jeśli chodzi o wzmacniacz - czy mógłby polecić ktoś jakiś możliwie najtańszy o akceptowalnym poziomie? Mogę szukać używanych. 
ed. Nie wiem ile może kosztować akceptowalnej jakości wzmacniacz, więc nie określiłem na początku budżetu. Nie wiem czy są to pieniądze rzędu 300 zł czy 1300 zł. Mógłbym prosić o jakieś przykładowe modele? Tak jak pisałem, mogą być używane. 

Edytowano przez A7x
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić wzmacniacz z wbudowanym przedwzmacniaczem phono. Najprościej byłoby byś założył jakiś budżet i wtedy można coś podpowiedzieć. Bez problemu kupisz wzmacniacz za 300zł, który będzie grał, podobnie za 1300zł jak i 13000 itd ;) 

Można by też pomyśleć o jakimś amplitunerze i nie potrzebowałbyś ewentualnego tunera, to też jakaś opcja.

Zakup igły do MF bym porzucił i kupił nową wkładkę np AT95 lub wariant ciut tańszy AT91, choć ja wszedłbym w pierwszy wybór. Adam to całkiem przyzwoity gramofon i zasługuje na przynajmniej taką wkładkę.

Oczywiście nowa wkładka to nowe problemy z kalibracją, ale to już inna bajka.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

podepnę się do tematu, mam taki sam gramofon, do tego Yamaha RX-S600D, w której jak doczytałem nie ma wejścia na gramofon, dlatego dokupiłem przedwzmacniacz. Niestety dźwięk z gramofonu jest trochę przytłumiony, głośniki wydają buczenie, coś a la sprzężenie no i trzeba dać sporą głośność żeby dobrze słyszeć co nie jest potrzebne w przypadku słuchania radia czy spotify. czy trzeba sprzęt jakoś ze sobą skalibrować czy w ogóle jedno z drugim nie ma prawa współgrać?

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomasz Pluta napisał:

czy trzeba sprzęt jakoś ze sobą skalibrować czy w ogóle jedno z drugim nie ma prawa współgrać?

Niczego nie kalibrujesz , podłączasz gramofon pod przedwzmacniacz gramofonowy, a ten pod wejście analogowe amplitunera , włączasz na ampie to wejście pod którym masz gramofon , tryb stereo i musi grać. Co do jakości szału nie będzie ale grać będzie. 

4 godziny temu, Tomasz Pluta napisał:

coś a la sprzężenie

Masz prawdopodobnie przydźwięk i może on być z różnych powodów , bliskość kolumn , przydźwięk sieciowy , złe uziemienie / okablowanie/ gramofonu itd. Tutaj trzeba iść po nitce do kłębka i wiem z doświadczenia , że proste to to nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.02.2020 o 20:43, Chili napisał:

zakup igły do MF bym porzucił i kupił nową wkładkę np AT95 lub wariant ciut tańszy AT91,

odradzam zakup tych AT są słabe:92_thumbsdown:.

 

Dnia 22.02.2020 o 15:43, A7x napisał:

O kolumnach oczywiście wiem ;)

podaj parametry kolumn moc - W?  jak już je masz, czy też musisz kupić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei, z Adama na wyjściu są RCA (chinche/czincze) czy wtyk DIN? Jeśli RCA to należałoby połączyć przewodem masę gramofonu z GDN przedwzmacniacza, jeśli jednak dobrze pamiętam to Fonicowskie produkty nie lubiły rozdziału mas na kanały i działało to, że masa kanału lewego i prawego to był jeden przewód we wtyku DIN (środkowy oznaczony jako 2) ale to już inna historia.

Połącz na próbę masy obudów (metalowe) i daj znać co i jak.

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

odradzam zakup tych AT są słabe:92_thumbsdown:.

A poza odradzaniem coś Kolega poleci do konkretnego tematu? Ewentualnie ciekaw jestem tych słabości AT95.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Chili napisał:

Po kolei, z Adama na wyjściu są RCA (chinche/czincze) czy wtyk DIN? Jeśli RCA to należałoby połączyć przewodem masę gramofonu z GDN przedwzmacniacza, jeśli jednak dobrze pamiętam to Fonicowskie produkty nie lubiły rozdziału mas na kanały i działało to, że masa kanału lewego i prawego to był jeden przewód we wtyku DIN (środkowy oznaczony jako 2) ale to już inna historia.

Połącz na próbę masy obudów (metalowe) i daj znać co i jak.

A poza odradzaniem coś Kolega poleci do konkretnego tematu? Ewentualnie ciekaw jestem tych słabości AT95.

z gramofonu wychodzi wtyczka DIN ale mam też przejściówkę z DIN do cinch.

połączyć masy obudów, czyli co? wybacz ale ja zielony w tym jestem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, skoro to jest DIN i przedwzmacniacz ma taką opcję to powinno być ok. A zobacz jak będzie z przejściówką, choć to taki bardziej Lucky punch.

To spróbujemy z drugiej strony - Zdejmij headshell ( głowkę ramienia) i sprawdź, czy przewody mają dobry styk, oczywiście ostrożnie pęsetą, by czegoś nie pourywać.

P.S. ...i poproś może Moderatora by przeniósł twój temat do nowego wątku, by koledze A7x nie "zaśmiecać" go ;) , no chyba, że już sobie odpuścił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Pluta na spokojnie, temat powinien być do ogarnięcia. Jeśli masz troszkę cierpliwości, to po kolei możemy eliminować poszczególne elementy, by znaleźć rozwiązanie. Na dziś zacząłbym od pożyczenia "na chwilkę " wzmacniacza z wbudowanym pre gramofonowym i podłączył na próbę.

Gramofonu nie pozbywał bym się, choćby z powodu potencjalnej usterki, co spowoduje spadek ceny a i sam gramofon ma swój charakter. 

PS to wersja 420 czy 424?

Ewentualnie może masz opcję podjechania do kogoś, by podpiąć gramofon :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tomasz Pluta napisał:

 chyba sprzedam ten wzmacniacz bo on nadaje się do kina domowego a kupię coś innego.

No dobra. Spróbuj tak:

- gramofon pod pre

- pre do liniowego wejścia amplitunera

- kabel uziemienia / obojętnie jaki , cienki miedziany może być elektryczny/ do zacisku Gdn w pre i pod śrubkę obudowy amplitunera.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chili napisał:

nie żebym się czepiał, ale nie powinno być raczej połączenie mas gramofonu z przedwzmacniaczem?  

Uważaj , gadasz z facetem który przez m-c walczył z przydźwiękiem , by się dowiedzieć , że gramofon stoi za blisko kolumn :) 

- po pierwsze trzeba się dowiedzieć co to za przydźwięk , sieciowy np. charakteryzuje się tym , że nie rośnie wraz z głośnością. Wyłączamy kolejne urządzenia , aż nastanie cisza / u mnie przydźwięk sieciowy powoduje zasilacz Maliny . gdy włączam gramofon , wyciągam zasilacz z gniazdka i jest cisza/

- potem mamy pętlę masy , i tu już tak łatwo nie jest. Ja załatwiłem cholerstwo podłączając kabel uziemienia z gramofonu do śrubki obudowy wzmacniacza i drugi kabel uziemienia między pre phono a tą samą śrubkę obudowy wzmacniacza.

Wszystko to oczywiście przy założeniu , że wszystkie połączenia wewnątrz gramofonu są ok. ,a szczególnie prawidłowy punkt masy / uziemienie ramienia , plinty/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...