Skocz do zawartości

CXA60 i kolumny


mioko (Michał)

Recommended Posts

Witam

Temat jak jeden z wielu i o tym samym. Dobór kolumn.

Mam świeżo nabytego CXA-60. Przesiadka z Topaza AM10 i Paradigmów Titan v.6.  Podobało mi się, ale... no właśnie, ale. Podobno to normalna kolej rzeczy :) (te przesiadki).

Postawiłem na niego jako kontynuację poprzedniego - to po pierwsze, a po drugie wyczytałem, ze w tym budżecie jest to wybitnie naturalnie brzmiący wzmacniacz, a w tym kierunku chcę podążać. Lubię słyszeć to co jest nagrane, jak jest coś miłego to niech tak brzmi, jak coś nieprzyjemnego, to niech takie będzie. Gitara ma być gitarą, perkusja perkusją, syntezator syntezatorem a wokal wokalem i td.

Niestety z tymi Paradigmami zupełnie CXA się nie zgrywa - jak dla mnie. Dźwiękowy bałagan. Trudno mi to opisać, nie potrafię określić po audiofilsku ;) . Instrumenty się przesłaniają. Bas potrafi przysłonić perkusyjne uderzenia te w nieco wyższych tonacjach. Wokale (zwłaszcza kobiece) są ostre, aż uszy bolą przy głośniejszym słuchaniu, jakby za głośne względem całej reszty (nie chodzi o przesterowanie). Zastanawiam się czy to nie może być kwestią tego, że wzmacniacz jest za mocny dla nich, sam nie wiem, za mało słyszałem w życiu różnych kombinacji żeby się tu silić na jakieś profesjonalne opisy. Ale wszyscy piszą, że do CXA kolumny trzeba dobrać bardziej niż do innych sprzętów (nie mnie to oceniać)

A czego szukam... hmmm. Lubię bardzo głęboki ale dynamiczny i szybki bas, ale nie przesłaniający szarpnięć strun gitary, harfa żeby grała jak harfa, skrzypce żeby były skrzypcami, w wyższych dźwiękach lubię jak wypowiedziane S brzmi jak S. Lubię jak głos jest głosem i wszystko żeby fajnie było poukładane, żeby można było wyławiać te smaczki z nagrań, detaliki, które cieszą gdy nagle znajdujesz je w kawałku, który słyszałeś setki razy wcześniej. Pewnie brzmi to jak słowa dyletanta, bo nim jestem, ale liczę na to że pomożecie mi w podejściu do tematu i znalezieniu tego złotego grala w skromnym niestety budżecie ;) .

W poprzedniej konfiguracji tzn topaz + titany zacząłem odkrywać co to jest przestrzenność stereo, jak sprawdzasz, czy kolumny nadal stoją w tym samy miejscu co je postawiłem.

To wszystko to pewnie opis sprzętu za setki tysięcy, niestety ich nie mam, ale chciałbym osiągnąć, jak każdy pewnie, maksimum z tego na co mogę sobie pozwolić.

A czego słucham? Wszystkiego co mi wpadnie w ucho. Nie ważny gatunek. Od elektroniki przez techno, pop, rock, R&B, Soul, Bluesa i td. po klasykę.

Zależy mi nie tylko na słyszeniu, w tym wszystkim, samej melodii, co też jest ważne oczywiście, ale szczególików, pojedynczych dźwięków, instrumentów ich brzmienia - jak szarpnięcie struny gitarowej :) .

Co rozważam - budżet oraz jakby moje wyobrażenie kierunku, w którym powinienem podążać:

Dynaudio Emit M20 lub Dynaudio Emit M30 czytałem o nich sporo fajnych opinii, a są w przystępnych cenach.

Wharfedale Evo 4.2 może Wharfedale Evo 4.3 lub Wharfedale Evo 4.4 - nie ukrywam, że oprócz tego, że również o tej firmie czytałem miłe słowa to również podobają mi się wizualnie.

To dopiero początek poszukiwań, jeszcze ich nie słyszałem. Ale od czegoś trzeba zacząć, a wiem, że nie uda mi się usłyszeć wszystkiego.

Rozważałbym opcję możliwości pożyczenia sprzętu do domu na odsłuch przed ostateczną decyzją.

Co o tym sądzicie?

Wiem, że w s4home jest możliwość wypożyczenia do odsłuchu, może i inni by się zgodzili. Trochę niezręcznie by mi było brać sprzęt na zwykły zakup z premedytacją, że go oddam za tydzień czy dwa.

Pozdr.

Michał

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Zapraszam do nas, chociaż przed wypożyczeniami najlepiej jest jednak podjechać do salonu i porównać wiele różnych konfiguracji w jednym pomieszczeniu, wybrać najbardziej optymalne dla Ciebie i wtedy wypożyczyć. 
Dynaudio Emit M30 to bardzo dobra opcja, chociaż do listy dopisałbym także Pylon Audio Ruby 25 MK, ewentualnie serie Diamond oraz koniecznie System Audio Saxo 40 jeśli masz salon około 20m2 lub Saxo 60 przy większym salonie.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q21 napisał:

Zapraszam do nas, chociaż przed wypożyczeniami najlepiej jest jednak podjechać do salonu i porównać wiele różnych konfiguracji w jednym pomieszczeniu, wybrać najbardziej optymalne dla Ciebie i wtedy wypożyczyć. 
Dynaudio Emit M30 to bardzo dobra opcja, chociaż do listy dopisałbym także Pylon Audio Ruby 25 MK, ewentualnie serie Diamond oraz koniecznie System Audio Saxo 40 jeśli masz salon około 20m2 lub Saxo 60 przy większym salonie.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

 

Witam! Dzięki za odpowiedź!

Jest niestety szkopuł, że mam do was trochę za daleko, żeby się pojawić osobiście, mimo, że to by była opcja najlepsza. Pozostaje mi pożyczanie i odsłuch u siebie. Dlatego chciałbym pogadać najpierw i wybrać 3-4 typy i je sprawdzić. O ile to w ogóle możliwe, to zawężenie, typowanie, wykonać na tzw. gębę. Rozumiem, że opcja wypożyczenia w Q21 jest możliwa?

Już biorę się za poszukiwania opisów i testów tego co podesłałeś :) .

Jak zauważyłeś biorę pod uwagę również kolumny podstawkowe. Mam bardzo fajnie granitowe, ciężkie standy. Dlatego napisałem również Dynaudio Emit M20, czy Wharfedale Evo 4.2

Brałem pod uwag również w przyszłości doposażenie systemu w SUB-a. Czy dobrze wnioskuję, że daje to właściwie swobodną możliwość doboru kolumn lepszych w tych wyższych partiach?

Nie piszesz nic o serii Wharfedale Evo 4. A nie ukrywam, że bardzo, wizualnie, mi się podobają. Ale może fachowiec od razu powie - tego nie bierz w ogóle pod uwagę.

Pokój trójkątny około 20m2.

Michał

Edytowano przez mioko (Michał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cxa60 z emit m30,jak dla mnie idealne zestawienie.

Proponuję jeszcze fyne audio f501/f502,lub tannoy xt8f.

To zestawy które testowałem i pasują do tego wzmaka.Produkowany dźwięk oczywiście różni się przy każdym z nich, kwestia indywidualnych preferencji.Pewnie można lepiej,ale nie słyszałem jeszcze innego lepszego połączenia niż wyżej podane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było śmieszniej podłączyłem stareńkie kolumny "ze strychu" TDL RTL3. Kiedyś grały u mnie z technics-ami. I powiem Wam, że nareszcie da się słuchać. Kto by pomyślał... stare TDL-e...

Mar Ka, dzięki za podpowiedzi. Również poczytam. Tak jak napisałem, nie bardzo mam możliwości, żeby jeździć po odsłuchach tu i tam. Wyszedłem z założenia, że poczytam o wszystkich propozycjach, posłucham ludzi, wybiorę kilka typów i spróbuję je umówić do odsłuchu w domu.

Mógłbyś w kilku zdaniach napisać co cię urzekło w tym co masz i dlaczego nie wybrałeś tych pozostałych propozycji? Tak swoimi słowami, jak człowiek człowiekowi - wiesz 😉

Jest taki wybór, że głowa boli, trudno się zdecydować. Ale z doświadczenia wiem, że na początku zawsze robi się mętlik w głowie. Późnej się to układa i można decydować. Łatwiej mi było się zdecydować na wzmacniacz 😃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem wyrównanego dźwięku, którego można słuchać godzinami.Zależało mi na bardzo dobrej podstawie basowej z całą jej ròżnorodnścią.Średnica jest lekko cofnięta,a góra aksamitna i absolutnie niemęcząca.Scena rozległa w swojej szerokości.Dużo się dzieje w każdym paśmie odsłuchowym i moim prywatnym zdaniem emity m30 pasują jakby były stworzone do tego wzmacniacza.Mam zestaw około roku juz, kolumny są na tyle rozwojowe, że zagrają o tyle dobrze jak dobrą elektronikę im podasz.

Mam je na około 17m2,są moim zdaniem bezpieczne akustycznie.Nie mam żadnych adaptacji,ficzeròw itp historii.Grają po prostu bardzo,ale to bardzo dobrze.Miałem wcześniej Zensor 7 i nie dorastają do pięt emitom...

Tannoy oraz Fyne audio w mojej opinii grają ciekawie,ale trochę efekciarsko.Jest dobra podstawa basowa,ciekawa średnica.Warto pochylić się nad górą pasma,czy po czasie nie będzie męczyć z Cxa60.Jest ciekawa,ale moim zdaniem zbyt atakująca i może okazać się udręką po dłuższym czasie i nie do zniesienia.Dlatego też je odrzuciłem i wybrałem emity.Musisz posłuchać niestety, inaczej się nie da.Najlepiej w pomieszczeniu docelowym, chociaż emity nie zaskoczyły mnie negatywnie brakiem odsłuchu w domu przed zakupem.

Btw,negocjuj cenę na emity,można je wyrwać za około 4600-4700.Pytaj mnie co i gdzie jak będziesz zainteresowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, a Zensor 7 są w tej chwili w takich rewelacyjnych cenach... Ale już z kilku źródeł słyszałem że to nie to z CXA60. Chociaż może warto posłuchać?

Szczerze mówiąc, jak pisałem wcześniej, rozglądam się również za dobrymi monitorami/podstawkowymi, z może nieco słabszym basem, ale za to z pozostałymi OK. Tu mam spore nadzieje względem Wharfedale Evo 4.1/4.2. Dla mnie są piękne. Piszą że są bardzo przyzwoite. Ale brakuje im nieco rozmachu dołu. Zaoszczędziłbym nieco grosza, który mógłbym później mieć jako dokładkę do wsparcia wszystkiego dobrym SUB-em. Chociaż tu obawa, żeby znowu nie pojawiło się tego basu za dużo...

Lubię również gdy jednak tej średnicy jest trochę, żeby nie było słychać na strunach gitary, czy wokalach naleciałości skrajów pasma. Mądrżę się jakbym był znawcą, ale wiem (tak mi się przynajmniej wydaje) co chcę. Nie wiem tylko czym to osiągnąć.

Może ktoś coś takiego stosował i mógłby się wypowiedzieć (zestaw+SUB), zobaczymy. Tu liczę nieco na kolegów z doświadczeniem sprzedawcy (nie handlowym a znawcy 🙂) bo mają większe możliwości zestawiania i słuchania różnych konfiguracji w salonie, gdzie pracują.

Edytowano przez mioko (Michał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej posłuchać Zensor 7, mogą się spodobać,ale...U mnie odpadły z cxa60 przez słaby dół bez solidnej podstawy,brak szczegółowości dalszych planów prezentowanej sceny oraz instrumentów w tym dole.Grało to słodką wysuniętą przed "twarz" średnicą i cykającą/otaczającą  przestrzenną górą pasma.Dòł niestety był wycięty.Jak na początku się podoba,tak później męczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mar Ka napisał:

Najlepiej posłuchać Zensor 7, mogą się spodobać,ale...U mnie odpadły z cxa60 przez słaby dół bez solidnej podstawy,brak szczegółowości dalszych planów prezentowanej sceny oraz instrumentów w tym dole.Grało to słodką wysuniętą przed "twarz" średnicą i cykającą/otaczającą  przestrzenną górą pasma.Dòł niestety był wycięty.Jak na początku się podoba,tak później męczy.

Czy to samo mogłoby dotyczyć CXA81 czy to już brzmieniowo inny wzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Do CXA60 lepiej już pasują Oberon 7. Są bardziej dociążone.

Ale też bym obstawiał dynaudio EMIT 30. Ewentualnie drożej ale lepiej Fyne F502.

Napisz do nas to Ci wypożyczymy kolumny na testy domowe. Chyba że do nas masz bliżej to zapraszam. Posłuchasz na miejscu więcej.

Dzięki, odezwę się na pewno. Natomiast najpierw chciałbym wybrać tych kilka wiodących, żeby nie zginąć później przy odbieraniu i wysyłaniu sprzętu ;) .

A mógłbyś coś napisać przy okazji czy kiedyś łączyłeś/łączyliście stereo z SUB-ami i jakie to dawało efekty (oprócz efekciarskich). Chodzi o dociążenie, czegoś co jest bardzo dobre ale za lekkie. Czy to w ogóle możliwe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mar Ka napisał:

Najlepiej posłuchać Zensor 7, mogą się spodobać,ale...U mnie odpadły z cxa60 przez słaby dół bez solidnej podstawy,brak szczegółowości dalszych planów prezentowanej sceny oraz instrumentów w tym dole.Grało to słodką wysuniętą przed "twarz" średnicą i cykającą/otaczającą  przestrzenną górą pasma.Dòł niestety był wycięty.Jak na początku się podoba,tak później męczy.

No to może Zensor 7 + SUB? Wiem, że męczę, ale nikt mi nie odpowiedział jak na razie w temacie, czy próbował z SUB-em i było tak albo inaczej i w jakiej konfiguracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

5 godzin temu, Adam Wesolowski napisał:

Czy to samo mogłoby dotyczyć CXA81 czy to już brzmieniowo inny wzmacniacz?

Szczerze nie wiem.Miałem w planie przesiadkę lub chociaż przetestowanie cxa80,poprzednika cxa81.

Wszystkie źródła podają,że cxa80 to nieporównywalnie lepiej grający klocek, więc mogłoby to zagrać zupełnie inaczej. Mam tylko porównanie przy zmianie kolumn w cxa60.

3 godziny temu, mioko (Michał) napisał:

No to może Zensor 7 + SUB? Wiem, że męczę, ale nikt mi nie odpowiedział jak na razie w temacie, czy próbował z SUB-em i było tak albo inaczej i w jakiej konfiguracji.

Moim zdaniem,lepiej stereo zamiast zestawu 2.1

Do emitòw sub niepotrzebny,a także nosiłem się z zamiarem ratowania zensoròw subem.

Wydasz podobnie lub więcej.

Z resztą każde inne,wymienione kolumny zagrają lepiej niż Zensor 7,ale to tylko moja opinia.Niekoniecznie emity.

Jakbym miał więcej miejsca i kasy,to prawdopodobnie stanęłyby w ich miejscu xt8f lub f502.Wtedy naprawdę sub jest zbędny.

Edytowano przez Mar Ka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Mar Ka napisał:

Szczerze nie wiem.Miałem w planie przesiadkę lub chociaż przetestowanie cxa80,poprzednika cxa81.

Wszystkie źródła podają,że cxa80 to nieporównywalnie lepiej grający klocek, więc mogłoby to zagrać zupełnie inaczej. Mam tylko porównanie przy zmianie kolumn w cxa60

Szkoda. Od soboty mam CXA81 (+CXN V2). Podłączyłem tak jak przywiozłem pod byle jakie stare kolumny i przez byle jakie kable za 5 PLN/metr, bo nie dane mi było odsłuchać w salonie żadnych kolumn.

Różnicę między Yamaha RX-V481D a CXA słychać od razu. W słuchawkach również o wiele lepiej, ale słuchawki też żadne z górnej półki. Różnica jest znaczna. CXA z CXN też podłączone byle jakim przewodem RCA. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mar Ka napisał:

  Jakbym miał więcej miejsca i kasy,to prawdopodobnie stanęłyby w ich miejscu xt8f lub f502.Wtedy naprawdę sub jest zbędny.

No tak, ale to już inne pieniążki są. A opcja z SUB-em daje możliwość rozciągnięcia w czasie wydatku. No i MOŻE (bo tego nie wiem) daje większe możliwości (?). Masz dodatkowe opcje regulacji natężenia basu i częstotliwości odcięcia (?). Fajnie gdyby się wypowiedział ktoś kto to kiedyś próbował.

Teraz Zensory7 możesz kupić nawet w okolicy 2.5 tyś PLN. (za parę)

Edytowano przez mioko (Michał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycofują, dlatego że seria Zensor zostaje zastąpiona Oberonami.

Czy 2500 to super okazja?Ja za swoje zapłaciłem chyba niecałe 2700 jakieś 1,5 roku temu.Bardzo ciężko było je sprzedać pomimo stanu sklepowego.Oddałem za 2550  i mogę napisać że miałem farta.Pisali z propozycją kupna 2000-2200 max.Było marudzenie że to nie są dobre kolumny i tyle są w stanie zapłacić.

Bujałem się z nimi z 3 miesiące na olx.W końcu poszły... płakałem...ale ze szczęścia😂

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Zensory czy Oberony to jedno i to samo, nawet w tych pierwszych bas jakby lepszy.Jak na moj sluch nie warto doplacac do oberonow. Okolo miesiaca temu syn kupil Zensor 7 za2800zl i Marantza pm6006 za 1480. W tej cenie nic lepszego sie nie znajdzie. Slyszalem ze z CXA60 dobrze zagraja. Lecz podstawa odsluch.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mar Ka napisał:

Cxa81 to jednak mocniejszy i lepszy wzmak, więc spodziewałbym się przynajmniej opadu szczęki.

Jakieś światełko w tunelu jest.

Tylko ten tylny Bassreflex mnie martwi, bo jak łupnie to sąsiadce zza ściany obrazy i ikony pospadają. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech,ten tylny br to naprawdę nie jest wyznacznik.Miałem z przodu w Z7,była kiszka.Emity mają z tyłu,ok,odsuwam od ściany,ale niewiele.Miałem dosunięte do ściany,nie było tragedii.Zaślepiłem zatyczkami z kompletu,zmniejszył się bas.

Chyba większe znaczenie ma akustyka,wzmacniacz i dobrze dobrane kolumny.Gdy wszystko zagra razem ze sobą,to kierunek br jest bez znaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mar Ka napisał:

Zaślepiłem zatyczkami z kompletu,zmniejszył się bas

No właśnie. To też nie rozwiązanie, żeby zamienić Zensor 7 na Oberon 7, zatkać BR i mieć bas jak w Zensor 7 albo gorszy.

Z tym odsuwaniem to też jestem trochę sceptyczny: telewizor na ścianie, szafka TV przy ścianie a kolumny 0.5 metra od ściany.  Nie bardzo mi się to podoba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...