Skocz do zawartości

CXA60 i kolumny


mioko (Michał)

Recommended Posts

Ale ja zatkałem br tylko eksperymentalnie,bas się zmniejszył delikatnie.

Bardziej chodzi mi o to że z tylnym otwartym br po dosunięciu do ściany nie było dudnienia,lub jakiegoś dyskomfortu w odsłuchu.Jedyne co,to uległa pogorszeniu scena i źródła pozorne.Można słuchać i owszem,ale tu już gra wszystko razem tak jak napisałem wyżej.

W tej chwili kolumny skręcone w trójkąt do słuchacza,odstawione jakieś 30-40cm od ściany.

Więc kierunek br jest bez znaczenia, dlatego że każdej kolumnie wypada zapewnić odrobinę przestrzeni.

Edytowano przez Mar Ka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

1 minutę temu, Karol64208 napisał:

Dlaczego  nie pasuje one?

Jak chcesz podobne to szukaj o podobnych parametrach. 

Powiem tak. Za mało słyszałem, żeby się mądrzyć. Ale czytałem sporo opinii, że z innymi kolumnami dostanę zdecydowanie lepszy dźwięk. Oczywiście chcę najpierw posłuchać i dopiero wtedy podjąć decyzję. Jeżeli zmiany nie będą zauważalne, wśród kolumn, na które mnie stać, to zostawię stare TDL-ki :). Które zresztą z sentymentu BARDZO lubię. Zobaczymy. Chcę najpierw te różnice usłyszeć.

38 minut temu, Mar Ka napisał:

Ale ja zatkałem br tylko eksperymentalnie,bas się zmniejszył delikatnie.

Bardziej chodzi mi o to że z tylnym otwartym br po dosunięciu do ściany nie było dudnienia,lub jakiegoś dyskomfortu w odsłuchu.Jedyne co,to uległa pogorszeniu scena i źródła pozorne.Można słuchać i owszem,ale tu już gra wszystko razem tak jak napisałem wyżej.

W tej chwili kolumny skręcone w trójkąt do słuchacza,odstawione jakieś 30-40cm od ściany.

Więc kierunek br jest bez znaczenia, dlatego że każdej kolumnie wypada zapewnić odrobinę przestrzeni.

Z tego co sam zauważyłem, z tymi moimi TDL-ami, to zatkanie br zmniejsza głębokość basu, ale i hmmm utwardza go (?), robi się jakby krótszy, zyskuje na dynamiczności. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mioko (Michał) napisał:

Z tego co sam zauważyłem, z tymi moimi TDL-ami, to zatkanie br zmniejsza głębokość basu, ale i hmmm utwardza go (?), robi się jakby krótszy, zyskuje na dynamiczności.

tego br. nie zatykaj, albo dlaczego chcesz go zatkać. Większość obecnych kolumn ma br, albo fałszywe membrany.O.o a parametry dużo słabsze.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol64208 napisał:

tego br. nie zatykaj, albo dlaczego chcesz go zatkać. Większość obecnych kolumn ma br, albo fałszywe membrany.O.o a parametry dużo słabsze.

😁, nie, spokojnie. Raczej piszę o wynikach eksperymentów, a nie tego czy chcę czy nie chcę. Bawię się tym i piszę o tym co zaobserwowałem :) nic więcej.

Czyżbyś znał TDL-e? Trochę chyba schodzimy z wątku...

Edytowano przez mioko (Michał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Karol64208 napisał:

Crossover: Electrical 2 way second order network
Frequency Range: 35Hz - 20kHz
Sensitivity: 90dB

jak sprawdziłem twoje w/w parametry, to ciężko będziesz miał co wybrać, szukaj w tych param. i bierz na odsłuch, będziesz miał porównanie.

:) No właśnie, w tą stronę idę. Natomiast mam starszy zestaw, w którym usłyszałem coś, czego tu nie mam. O wiele lepszą stereofonię i hmmm, nie wiem jak się to nazywa fachowo - to, że lepiej było słychać poszczególne instrumenty, które składały się na cały dźwięk, jakby scenę. Natomiast tu jest tak, że jest bardzo melodyjnie, jakby to powiedzieć, słucha się tego przyjemnie, ale jako całość. W tym nieco ginie ta szczegółowość. No i bas. Trochę mi tu, tak jakby wchodzi, oddziałuje na pozostałe dźwięki, które są w innych hmmm częstotliwościach (?). Jak widzisz nie wyrażam się może fachowo, ale wiem czego szukam. Jeśli nie znajdę pozostanę przy tym co mam aż coś znajdę :)

Po cichu rozważam też jakąś próbę modernizacji, ale musiałbym znaleźć kogoś, kto się na tym zna, tak naprawdę i ma w tym doświadczenie, żeby nie zepsuć co i tak nie jest złe.

Edytowano przez mioko (Michał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, Karol64208 napisał:

 

prawdopodobnie to są 3 way - drożne bez br. ale też większe skrzynie mają.

Nie, pisząc zestaw mam na myśli wzmacniacz + kolumny. I nie są 3 drożne, są to podstawkowe Paradigmy Titan-y. Ale niestety ze wzmacniaczem CXA60 nie da się ich słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, mioko (Michał) napisał:

Z tego co sam zauważyłem, z tymi moimi TDL-ami, to zatkanie br zmniejsza głębokość basu, ale i hmmm utwardza go (?), robi się jakby krótszy, zyskuje na dynamiczności. 

Dobra konstrukcja i dobrze dobrany sprzęt obronią się same.

Dlatego nie ma sensu sugerować się przy wyborze kolumn kierunkiem wylotu tego otworu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mar Ka napisał:

Dobra konstrukcja i dobrze dobrany sprzęt obronią się same.

Dlatego nie ma sensu sugerować się przy wyborze kolumn kierunkiem wylotu tego otworu.

Trudno się z tym nie zgodzić :)

A co do kierunku wylotu, to niech ma i od góry ;) byleby dobrze grało.

Czytam i czytam i powoli powstaje lista. Dziś wieczorem lub jutro ją opublikuję co chciałbym posłuchać.

Ale będzie ze skrajności w skrajność chyba...

Edytowano przez mioko (Michał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ten BR tylny trochę męczy, bo jak się okaże, że muszę kolumny odstawić "kilometr" od ściany, to nie bardzo mi to w kolor. Inaczej już bym dzisiaj zamówił.

Tak się zastanawiam jakby to wyglądało z Monitor Audio Bronze 6. Z obrazków wynika, że mają BR z przodu i z tyłu. 

Boli mnie ten tylny BR, bo i Monitor Audio Silver mi wpadły w oko, chociaż droższe, ale też mają tylko z tyłu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie cały czas do tego dążę.Nie wiem skąd się wzięło to przekonanie że tylny jest Beee,a przy przednim możemy sobie dostawić skrzynię przy ścianie.Totalna bzdura z cyklu "podaj dalej".

Jedna i druga przy ścianie nie będzie grała dobrze, każdą trzeba trochę odsunąć.

Edytowano przez Mar Ka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze dodam do tego też muszą być dobre głośniki - zastosowane.

No i należy pamiętać że moc podawana na kolumny powinna być równa 1 - 1 do  powierzchni pokoju  w którym słuchamy.

Wtedy nie mamy dodatkowych niechcianych efektów akustycznych, no chyba że chcemy sąsiadów wysiedlić:D

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Mar Ka napisał:

Właśnie cały czas do tego dążę.Nie wiem skąd się wzięło to przekonanie że tylny jest Beee,a przy przednim możemy sobie dostawić skrzynię przy ścianie.Totalna bzdura z cyklu "podaj dalej".

Jedna i druga przy ścianie nie będzie grała dobrze, każdą trzeba trochę odsunąć.

Wiesz co, bzdura nie bzdura. Nie to że neguję co piszesz, ale myślę, że to wszystko jest pojęciem względnym. Nad gustami się nie dyskutuje. To wszystko kwestia wielu składowych, gustu również. Bo co to znaczy "grała dobrze", to subiektywna ocena i każdemu będzie się podobało co innego.

Jedyne wyjście to słuchać, kombinować, przestawiać.

Tu zdecydowanie powinniśmy wspierać sprzedawców, którzy umożliwiają pożyczanie sprzętu do odsłuchów, bo to dla nich jest dodatkowy koszt i sporo zachodu. Ale dzięki temu łatwiej nam jest wybierać nie w ciemno. Nie jestem specem, ale oczywiste jest dla mnie to, że odsłuch w przygotowanym do tego salonie u sprzedawcy nic nie da (w każdym razie niewiele), bez posłuchania tego u siebie, tam gdzie będzie toto stało.

Dla mnie jest to duża ulga, to, że mam ich wsparcie. Chociaż nie powiem, w tej dyskusji liczyłem w większym stopniu na ich zaangażowanie, bo w końcu kto jak nie oni znają tak wiele różnych rozwiązań w zasięgu ręki, obcują z tym na co dzień.

Edytowano przez mioko (Michał)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, mioko (Michał) napisał:

Dzięki, odezwę się na pewno. Natomiast najpierw chciałbym wybrać tych kilka wiodących, żeby nie zginąć później przy odbieraniu i wysyłaniu sprzętu ;) .

A mógłbyś coś napisać przy okazji czy kiedyś łączyłeś/łączyliście stereo z SUB-ami i jakie to dawało efekty (oprócz efekciarskich). Chodzi o dociążenie, czegoś co jest bardzo dobre ale za lekkie. Czy to w ogóle możliwe?

Tak. Ale z subami do tego przystosowanymi. Efekt nieziemski. Jakość porównywalna do kolumn podłogowych znacznie droższych. Ale to budżet znacznie wyższy. Dobry sub do stereo to 2k jeden. A dwa robią znacznie lepsza robotę. Do tego trzeba to przemyślanie ustawić i skonfigurować.

Uważam że przy tym budżecie nie powinieneś rozwazac tego rozwiązania. Wzmacniacz i dobre kolumny podłogowe dadzą ci odpowiednią ilość basu. Dlatego zalecam abyś sprawdził sprzęt w domu. Akustyka wiele ci zmieni. 

Kilku krotnie na tym forum to pisałem i był o tym nawet temat.  bliskość ściany czy też dudnienie nie ma.znaczenia względem położenia bas reflexu. Gdzie w kolo powielany jest ten mit?

Pozdrawiam

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

eee jak dobrac moc do powierzchni pokoju?

1W x 1m2 dla kolumny, to jest uproszczone, ale się sprawdza, przy założeniu skuteczności 90dB z wyż.

Nasze ucho jest tak zbudowane że najlepiej - liniowo odbiera dźwięki w okolicach 90dB.

Można się pobawić w obliczenia dla kubatury pomieszczenia, ale wynik wyjdzie podobny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, S4Home napisał:

Tak. Ale z subami do tego przystosowanymi. Efekt nieziemski. Jakość porównywalna do kolumn podłogowych znacznie droższych. Ale to budżet znacznie wyższy. Dobry sub do stereo to 2k jeden. A dwa robią znacznie lepsza robotę. Do tego trzeba to przemyślanie ustawić i skonfigurować.

Uważam że przy tym budżecie nie powinieneś rozwazac tego rozwiązania. Wzmacniacz i dobre kolumny podłogowe dadzą ci odpowiednią ilość basu. Dlatego zalecam abyś sprawdził sprzęt w domu. Akustyka wiele ci zmieni. 

Kilku krotnie na tym forum to pisałem i był o tym nawet temat.  bliskość ściany czy też dudnienie nie ma.znaczenia względem położenia bas reflexu. Gdzie w kolo powielany jest ten mit?

Pozdrawiam

Piotr

Hej!

Mimo wszystko mógłbyś podać kilka przykładów takich subów, tak dla poczytania? Są kolumny, które chciałbym usłyszeć, a o których piszą włąśnie, że wszystko ok, tylko mało dołu. Rozważam taki zakup żeby w późniejszym okresie dokupić sub-a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Kilku krotnie na tym forum to pisałem i był o tym nawet temat.  bliskość ściany czy też dudnienie nie ma.znaczenia względem położenia bas reflexu

Mógłbyś nakierować, gdzie był ten temat, bo nie mogę znaleźć a chętnie bym poczytał.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...