Skocz do zawartości

Kino domowe a rozmiar kolumn


Mateusz Gac

Recommended Posts

Dzień dobry

Od jakiegoś czasu nosimy się z małżonką z zamiarem zakupu zestawu kina domowego. Niestety mnogość konstrukcji dostępnych na rynku nie ułatwia wyboru, dlatego postanowiłem poprosić o radę ludzi bardziej obeznanych w temacie. Pokój w którym planujemy ustawić zestaw ma wymiary ok. 4,5 na 4 metry. Wizualnie najbardziej przypadły nam do gustu małe konstrukcje 5.1 jak harman kardon hkts. Głównie ze względu na ulokowanie kolumn efektowych. Obawiam się jednak, czy takie maleństwa są w stanie zapewnić poprawne nagłośnienie przy stosunkowo dużej kubaturze. Zestaw miałby służyć w 100% do oglądania filmów i seriali głównie z netflixa, rzadziej z plików mkv i płyt blu ray. Do muzyki posiadam oddzielny sprzęt, dlatego tą kwestię można pominąć. Czy według Was takie mini kino jest warte zachodu, czy może lepiej sobie odpuścić zakup? Druga rzecz, która mnie zastanawia to czy mając w miarę sensowne stereo opłaca się inwestować w osobny zestaw kina domowego? Domyślam się, że na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć sami, jednak nigdy nie miałem okazji słyszeć kina domowego z wyższej półki. W filmach akcji zapewne robi to furorę, a jak jest z bardziej "ambitnym" kinem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kd nie chodzi że małe kolumny są złe bo i tak odcinamy je na 80hz a resztę roboty subwofer robi. Chodzi bardziej o ich dźwięk. Mogą być średnie kolumny i bardzo słabo zagrać a mogą być i małe które super zagrają. Nie ma co ukrywać ta różnica to cena. Trzeba zainwestować jednak aby mieć radość z oglądania filmów. W kd wszytko ma znaczenie, Amp AV z odpowiednią ilością mocy, kolumny, najlepiej aby były z tej samej serii aby spójny dźwięk był oraz mocny subwofer aby rozrywał nogawki no i na końcu przewody.

Skieruj swoje pytanie do branży, tu chłopaki zrobią wycenę, powiedz tylko że 100% filmy.
Na niecałe 20m2 spokojnie możesz małe kolumny dać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że jakość idzie w parze z ceną i to się raczej nie zmieni. Budżet nad którym myśleliśmy to ok. 4-5 tysięcy, więc pewnie bez rewelacji. Moja główna rozterka dotyczy tego, czy w tej samej cenie większe kolumny nie zagrają po prostu lepiej. Za małym zestawem przemawia mała inwazyjność w rozmieszczeniu, w dodatku w większości uchwyty są w gratisie. Podstawki nie wchodzą w grę, a trochę obawiam się wieszania monitorów ważących po 8kg na uchwycie. No i tak naprawdę nie do końca jestem przekonany jak podejść do tematu i czy na pewno zestaw 5.1 da efekt wart zachodu.

Zapomniałem dodać, wymogiem są niewielkie kolumny efektowe. Najlepiej, żeby nie były głębsze niż 15cm.

Edytowano przez Mateusz Gac
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zestaw stereo jest (lub będzie) w tym samym pokoju, w którym planujesz umieścić set kina domowego? Jeśli tak to możesz połączyć kino domowe i stereo kupując amplituner AV z wyjściem pre out. Wtedy pozostanie Ci jedynie dokupienie kolumny centralnej, głośników efektowych i suba. Koszty więc maleją 🙂. Pozdrawiam 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 100 procent to kino to taki zestaw bez problemu jest w stanie nagłośnić i odda. Efekty w takim pomieszczeniu.

Akurat w harmana to bymn je szedł bo to marka a nie jakościowy produkt. Ale podobne rozwiązania jak tannoy tfx, elac Scarlet czy heco ambient ci to zapewnia. Do tego amplituner z dobra kalibracja jak denon x2600 czy Yamaha 685 i macie fajne kino.

Zapraszam po porady i wyceny. 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...