Skocz do zawartości

Głośniki dla KD Onkyo 686


rawka1

Recommended Posts

Witam.

Czytam trochę forum lecz jednak nie do końca wiem jakie nagłośnienie wybrać.  Amplituner to Onkyo TX686.  Wymiary pokoju to 4m x 4m. 60% to filmy a 40% muzyka.   Głośniki to tylko wiszące lub na podstawkach ( z powodu braku miejsca ) Jest to moje pierwsze KD, a czym więcej czytam tym mniej wiem w tym temacie. Czy ktoś z kolegów pomógł by w wyborze głośników?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na zdjęciu pokój jest trochę mało ustawny a ponadto jest przejściowy po przekątnej pokoju. Po drugiej stronie pokoju stoi narożnik, dlatego u mnie wchodzą w grę tylko głośniki które mogę postawić na meblach lub powiesić na ścianie. Na razie podłączone mam dwie kolumny stereo do czasu, za nim nie kupię innych.  Jeżeli chodzi o budżet to tak do końca się nie zastanawiałem. Chciałbym jakąś średnią półkę. Mam  trochę ograniczony  wybór jeżeli chodzi o rozmiary głośników.  Centrarlny planuję położyć na półkę nad TV. Basowy myślałem postawić obok TV.  Przednie głośniki planuję aby były tak jak teraz widoczne kolumny lub powiesił bym na ścianie. Tylne z powodu przejściowego pokoju tylko ściana mi zostaje. Wiem że to nie zbyt dobra lokalizacja głośników ale nie mam innego wyboru. 

87549128_870171280097811_4052469589882175488_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe , że trochę przesadziłem z tą muzyką, ale  70% KD i 30 % muzyki to na pewno będzie. Tak jak jest na zdjęciu ( meble ) to wszystko musi zostać.  Zdaję sobie sprawę że możliwość rozstawienia głośników w pokoju i mieć dobry odsłuch, to będzie spory problem, ale myślę , że znajdzie się jakieś rozwiązanie.  Budżet myślę , że ok 4 tys. chyba, że po czasie jeszcze się coś zmieni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem podobnego zdania. 

Zwłaszcza,mając w tym wszystkim na uwadze jeszcze wisienkę na torcie - o ile dobrze ją zrozumiałem

20 godzin temu, rawka1 napisał:

Basowy myślałem postawić obok TV

obok TV, tzn. też na szafce? Pamiętaj, że miejsce sub'a jest na podłodze. Ten narożnik jest naprzeciwko TV - w miejscu, z którego robiłeś zdjęcie, czy w drugim "kącie"?

Zastanów się, czy nie lepiej będzie Ci pójść w solidne monitory i wzmacniacz stereo+dac

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trzy wersje. Jedna to tak jak piszesz , druga to oba głośniki pod sufitem. Trzecia to obie pod sufitem a lewy głośnik nad drzwiami, czyli byłby bardziej oddalony od centralnego. Centralny planowałem  na półce nad TV a sub obok TV bo z przodu na podłodze nie mam miejsca. Patrząc na zdjęcie to prawy przedni róg pokoju to TV a lewy tylny róg to narożnik. Narożnik dochodzi do samych drzwi więc tylne głośniki tylko na ścianie. Nic innego już raczej w tym układzie nie wymyślę a głośniki jakieś chciałbym kupić.  Wzmacniacz może w przyszłości , na razie chciałbym jednak jakieś 5.1 Zgodzę się, że odsłuch w takim układzie może być niezbyt dobry lecz chcąc głośniki w moim przypadku nie mam innego wyjścia.  

 

Jak lewy głośnik trafił by nad drzwi to centralny trafił by na szafkę gdzie obecnie jest kolumna. Wtedy  może będzie trochę lepiej.

Edytowano przez rawka1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rawka1 napisał:

 Zgodzę się, że odsłuch w takim układzie może być niezbyt dobry lecz chcąc głośniki w moim przypadku nie mam innego wyjścia.  

 

Jak lewy głośnik trafił by nad drzwi to centralny trafił by na szafkę gdzie obecnie jest kolumna. Wtedy  może będzie trochę lepiej.

Drogi kolego. Ale umieszczanie głośników w taki sposób to bardzo niefortunne rozwiązanie i moim zdaniem wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeśli już chcesz koniecznie poprawić jakość dźwięku z TV, kup soundbar, powieś tv na ścianie a za resztę kup kilka piw. Inne rozwiązania moim skromnym zdaniem mijają się z celem. Pozdrawiam 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soundbar miałem lecz sprzedałem bo chciałem KD. Kupiłem Onkyo 686 i jednak pomimo ważnych uwag kolegów ( za które bardzo dziękuję )  z problemem   rozmieszczenia  głośników będę chciał spróbować. Nie wiem jaki będzie skutek mojej decyzji lecz raczej chcę zaryzykować.

Edytowano przez rawka1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc jednak... dalej podtrzymuję zdanie, że nie ma to żadnego sensu. Można poczynić pewne ustępstwa w prawidłowym ustawieniu 5.1, ale u Ciebie to już nie jest kompromis, a totalna abstrakcja i bliżej temu będzie do dźwięku zewsząd, bez żadnego ładu, niż przestrzennemu brzmieniu. Trzy elementy: miejsce odsłuchu, obraz, dźwięk - one wszystkie muszą jakoś współgrać ze sobą, a u Ciebie w tym układzie wszystkie leżą. Umoczyłeś już w ampli KD i chcesz brnąc w to dalej, "rozrzucając" bez żadnych zasad kolumny po pokoju, z sub'em na szafce. Oczywiście nikt Ci nie zabroni spróbować - Twój hajs, Twoja sprawa. 

Chciałeś pomocy? To w tym układzie brzmi ona "nie idź tą drogą". Chcesz poprawić sobie wrażenia dźwiękowe? Postaw nawet aktywne monitory koło TV i wrażenia będą dużo lepsze. 

Wrzuć szkic planu pomieszczenia z rozmieszczeniem mebli/okien/drzwi, może da się to jeszcze uratować poprzez przemeblowanie?!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja ci coś doradze jako osoba która montowała wiele takich kin i finalnie widziała jak to gra. 

Daj sobie spokój że stereo. 

Wiem to u ciebie 70 procent. Ale idź w dobre kolumny mini które zapewnią ci świetne kino a też takie na których muzyka będzie leciała w tle bez obciachu.

Tannoy tfx, elac Starlet, kef e305 i to sobie powieszisz obok telewizora albo odelikstnie szerzej nad szafkami.

Serio dobrze ci radzę. Przy opcji muzycznej wywalisz kasę w błoto. 

Pozdrawiam i zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serio?? stereo nie, przy ustawieniu miejsca odsłuchowego po przekątnej pokoju, względem ekranu, a 5.1 już tak? siedząc w ogóle poza linią obrazu i całego frontu? przecież to tym bardziej się nie sprawdzi, bez znaczenia, czy będzie to zestaw oparty o kolumny duże, czy małe.

W każdym razie kolego rawka1

11 godzin temu, Markcox napisał:

nikt Ci nie zabroni spróbować - Twój hajs, Twoja sprawa.

;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odręcznie narysowałem. Nie wiem czy rysunek jest na tyle czytelny aby się na nim połapać o co chodzi.

Z mebli w pokoju to tylko narożnik szafka z komodą widoczne na zdjęciu oraz w prawym dolnym rogu na rysunku mała szafka.

Myślę że muszę się zastanowić co dalej z głośnikami KD.  Na razie to już nie wiem do końca co zrobić. 

87482850_538082653733776_782468141396525056_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dlaczego? Bo takie mikro głośniki wyżej jest w stanie rozmieścić dobrze. Szeroko. Najważniejszy centralny będzie koło tv i sub z przodu. Reszta to równe ustawienie nawet powyżej poziomu. Te mikro kolumny nie są tak czule na wysokości. Dobra inaczej. Wiadomo że ustawienie prawidłowe da lepsze efekty. Ale źle ustawione stereo słuchać bo nie da się go ustawić. A źle ustawione kino można powalczyć ustawieniami. 

Takie jest moje zdanie. Ale nie forsuje go na siłę. Ja tam tego słuchać nie będę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok czyli jeśli jest to przejściowy pokój to czemu przejścia nie zrobisz tam gdzie narożnik i przesuń kanaoe aby stała prostopadle to TV, narożniki można odkręcać i zmieniać strony bez problemów.
Telewizor musisz powiesić na ścianie to bez dwóch zdań aby pod nim umieścić centralny głośnik. Subwoofer możesz umieścić obok szafki tam gdzie drzwi lub koło kanapy jak zmieni miejsce (o ile się da) tylne efekty na standach postawisz za kanapą no i te nieszczęsne fronty. Ten po prawej ok niech stoi sobie na szafce ale prawy musi być na tej samej wysokości czyli dajesz go na ścianę obok szafki na uchwyt ścienny. Kalibracja może zrobi swoje ale cudów nie ma co oczekiwać. Szczerze jeśli ma być słabe byle jakie 5.1 to lepiej w stereo iść. A może da radę inaczej aranżacje zrobić, inna ściana???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, BaliGdynia napisał:

narożniki można odkręcać i zmieniać strony bez problemów

Z tym akurat się nie zgodzę. Sam mam narożnik i w żaden sposób nie da się zmienić jego konfiguracji. Zresztą - wydaje mi się, że sporo osób wchodzi tutaj z jakąś wizja czy pomysłem i chcą tylko potwierdzenia tego, że to co wymyślili będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli forumowicze są innego zdania wtedy albo autor wątku kończy rozmowę albo stara się przekonać siebie i innych, że jego pomysł jest ok. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...