Skocz do zawartości

centralny


PoLeK

Recommended Posts

  • 1 month later...
Bez centralnego nie bedziesz slyszal wielu wielu dzwiekow. Wiekszosc dialogow we filmach jest odtwarzana przez glosnik centralny.Ja mam amlpli sony i narazie brak centralnego ale jak robilem auto kalibracje (przez mikrofon kalibracyjny) nie znalazlo mi glosnika centralnego wiec pusicl te dzwieki przez fronty i jakos sie da ogladac filmy w 5.1 Ale na moim poprzedni sprzecie Sony TA-VE200 (bodajrze, nie pamietam dokladnie) nie bylo tego bajeru i nie szlo ogladac filmow z dzwiekiem 5.1 gdyz glosnika odpowiedzialnego za dialogi nie bylo wiec "trza" bylo w stereo icon_razz.gif

Pozdro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kiedyś myślałem, że da się oglądać bez centra, bo i YAMAHA w swoim DSP doskonale rozbija dźwięki centralnego na główne kolumny! I dlatego nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że coś się traci przez taką konfiguracje w dźwięku jeśli chodzi o informacje!!! Natomiast jest jedna różnica i moim zdaniem nie podważalna na korzyść centralnego: mianowicie często ląduje on bezpośrednio w pobliże ekranu i to daje że wokale są bardziej ,,przyklejone" do wyświetlanych postaci. Dźwięk jakby płynął bezpośrednio z ekranu!!! Jeśli masz duże pełnowartościowe głośniki główne, to szybciej zrezygnowalbym z subwoofera niż z centralnego. Ważne też, by centralny był z tej samej serii co główne!!!!!!!!!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - mając centralny możesz w dużym stopniu regulować głośność dialogów, bo w niektórych filmach rozmowy są zbyt ciche lub zbyt głośne.
A przy symulacji centralnego na głośnikach frontowych będzie już dużo gorzej.

Jeżeli masz problem z dokupieniem centralnego tej samej firmy co fronty, to warto popróbować z dowolną ekranowaną kolumną którą postawisz koło telewizora i wtedy sam ocenisz, czy warto "wchodzić" w centralny. Poza tym jednak sporo osób odpuszcza sobie wymóg dopasowania centralnego tej samej serii co kolumny przednie (a za 100zl już kupisz niezły używany centralny Tonsila, za 200zł nówkę JAMO czy inną "firmówkę" - więc finansowo napewno "da się").

Pozdrawiam
PS. Jakie masz kolumny frontowe i pozostały sprzęt?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Central jest ważnym elementem - to wynika z definicji systemu - 5.1, a więc dla każdego głośnika jest nagrana osobna ścieżka audio. Ale...
Nie jest powiedziane że central musi być... Ja osobiście mam system 4.0 do oglądania filmów ( nie mam totalnie gdzie postawić centrala, więc usunąłem go w opcji amplitunera) i nie narzekam na lokalizację czy zrozumiałość dialogów. Mało tego, jak podłączyłem kiedyś centralny od kumpla spadła moc na frontach i już nie było tak fajnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeremi a był to centralny od twojego zestawu? Jeśli od innego to mogło zachodzić jakieś niedopasowanie.Wiadomo że nim więcej głośników tym bardziej spada moc na pojedynczy kanał gdyż większość ampli ma za słabe zasilacze w stosunku do mocy jaką może osiągnąć pojedyńcza końcówka ,ale wydaje mi się że nie jest to aż tak słyszalne
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii dialogöw musze sie zgodzic z RoRo. Przy uzyciu centralnego masz pelnä swobode regulacji glosnosci dialogöw, bez ingerencji w glosnosc pozostalych kanalöw, odpowiedzialnych za efekty przestrzenne, czyli jednä z podstawowych zalet KD. Poza tym, zrödlo dialogöw powinno byc mniej wiecej tam, gdzie widzisz danä rozmowe, czyli w poblizu ekranu. Owszem, mozna rzucic dialogi na fronty, ale bedzie tym "mniej czytelnie" jesli chodzi o przestrzennosc dzwieku (a tym samym przekaz akcji filmu), im bardziej bedä od siebie, (a tym samym od ekranu), oddalone kolumny frontowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibic1, Nie był to central z mojego zestawu. Oczywiście zdaje sobie sprawę i jestem świadom, że centralny musi być pasmem przenoszenia, a co najważniejsze charakterystyką idealny jak fronty. Inaczej mogą interferować ze sobą fale akustyczne.
Dialogi to pasmo 200-5000 Hz, najlepiej naturalnie słyszalne przez ucho ludzkie (krzywe izofoniczne). Dodadkowo zastosowane dwa takie same głośniki w centralu, powodują że na wstępie centralny ma wyższą o 6 dB skuteczność w stosunku do frontów.Więc jego zastosowanie jest raczej oczywiste i w 95 % przypadków niepodważalne. Ja należę akurat do tych 5% icon_smile.gif
Co do mocy - jasne, amplituner mając 300W na 4 kanały gra inaczej niż mając te same 300W na 5 kanałów. Kwestia wydajności modułu zasilacza.
Oczywiście, nikogo nie namawiam do eksperymentów usuwania głośnika centralnego! icon_eek.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mam u siebie (Dali IKON 7 + IKON Vokal 2) ewidentie pokazuje oraz dowodzi, że centralny musi być z tej samej serii. Dźwięk przechodząc z jednej ze stron na drógą, nie może zmieniać tym samym siły, barwy, czy dokładności przekazywanych informacji. Żeby temu zapobiec najlepiej właśnie mieć rekomendowany do danej serii centralny, w ostateczności produkt z innej serii -> ale jednego producenta!!! Oczywiście wzmaciacz do KD może mieć pewne korekcje dźwięku, mój też ma i nigdy nie udało mi się dopasować tonalnie całości. Dziś mam problem z głowy i kapitalny dźwięk, nie uważam też że seria droższa może wykluczać potrzebę posiadania centra, wręcz przeciwnie!!! Teraz doceniam jakość głośnika środkowego, a to nadczym zastanawiam się dotyczy tylko odcięcia najniższych częstotliwości? Ale to jeszcze testuje.................
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...