Skocz do zawartości

CXA81/CXN V2 Recenzja


Gość

Recommended Posts

Jedna lub dwie osoby pytały mnie o opinie o CXN V2, którego posiadaczem stałem się kilka dni temu. Myślę, że bardziej logiczne i praktyczne jest założenie nowego wątku. Tym samym również inni posiadacze będą mogli się wypowiedzieć a może i ja się czegoś dowiem.

Mój CXN V2 współpracuje ze wzmacniaczem CXA81. Wcześniej posiadałem amplituner KD Yamaha RX-V481D (który aktualnie szuka nowego właściciela). Różnice w jakości dźwięku są zauważalne chociaż na razie grają ze starymi kolumnami i z byle jakimi kablami zarówno RCA (CXA - CXN) jak i tymi łączącymi głośniki. W słuchawkach też słychać wyraźną poprawę jakości dźwięku chociaż i słuchawki mimo tego, że zapłaciłem za nie prawie 1000 PLN niby nie są super (założyłem osobny temat, żeby zebrać jakieś opinie, ale nie doczekałem się żadnej odpowiedzi). Na pewno słychać o wiele więcej szczegółów. Wczoraj np. w jednym z utworów odkryłem obecność nowego istrumentu. To tyle jeżeli chodzi o całość systemu. O ile temat nie umrze przedwcześnie, uaktulanię tę część jak uda mi się w końcu kupić jakieś kolumny, chociaż obawiam się, że z przyczyn ode mnie niezależnych może to trochę potrwać. Ogólnie jestem zadowolony z zakupu i mam nadzieję, że po zakupie nowych kolumn i kabli będę jeszcze bardziej zadowolony.

 

Co się tyczy samego CXN V2 Series 2 (będzie trochę porównywania z Yamaha RX-V481D):

Plusy:

można podłączyć kluczyk USB z moimi utworami FLAC również do tylnego portu, CA twierdzi, że można też podłączyć dysk HDD. Mam nadzieję, bo planuję w przyszłości zakup dysku SD.

zapewne jest jeszcze wiele inych plusów - temat otwarty.

 

Minusy:

- urządzenie nie pamięta, co odtwarzało przed wyłączeniem tzn. w RX-V481, jeżeli słuchałem np. Simply Red to po ponownym włączeniu amplitunera znów odtwarzał Simply Red i to ten sam utwór tylko, że od początku. W CXN po włączeniu pojawia się menu początkowe i trzeba przebrnąć przez całość, wybrać jako źródło USB, dostać się do odpowiedniego katalogu, itd.

- podobnie jest z radiem. Jeśli wcześniej słuchałem np. RMF FM, to po ponownym włączeniu urządzenia zaś muszę się przebić przez całe menu (Radio/Location/....) i w przelecieć całą listę kilkuset stacji radiowych, żeby dotrzeć do tej wcześniej słuchanej. O liście Ulubione można zapomnieć a w App StreamMagic (osobny temat) jest tylko Ostatnio Wybrane. Mam nadzieję, że Angole wpadną w końcu na to, żeby dorzucić Ulubione i przy kolejnym update pojawi się opcja Ulubione Stacje. Zamierzam w tej kwestii napisać, krótki feedback to Panów z CA, bo w Polsce dzieciaki z liceum informatycznego lepiej by napisały system operacyjny. Na całe szczęście CXN z całej listy dostępnych krajów pamięta ten ostatni wybrany, więc jak wejdę w Radio/Location to mam od razu zaznaczone Poland. Uff. Co do funkcjonalności Radia wypowiem się jeszcze, bo dopiero teraz zamówiłem internet WiFi (wcześniej nie był mi potrzebny) i narazie podpiąłem się jak pasożyt pod ten sąsiada. Jak będę miał swój, to potestuję lepiej.

- na wyświetlaczu oprócz tytułu utworu, nazwy albumu, jakości pliku (np. 44.1kHz/16 bit - użyteczna informacja) pojawia (bynajmniej powienien) się też obrazek (okładka albumu). Ten obrazek zapisany jest jako metadane w pliku FLAC, podobnie jak nazwa utworu, autor, nr utworu, itd. CXN odczytuje te informacje z wyjątkiem tegoż obrazka (okładki albumu). Czyli jak w danym katalogu jest zbieranina utworów/plików różnych wykonawców i każdy plik ma inny obrazek to zapisny jako metadane to na ekranie widzę tylko badziewiacką nutkę, tak jakby tej informacji po prostu nie było. Jedynym remedium jest wrzucić do katalogu jakiś obrazek i ten też zostanie wyświetlony na ekranie. Jeśli katalog zawiera utwory z tego samego albumu to nie problem, ale jak mam w/w zbieraninę utworów różnych wykonawców to co mam wrzucić. Na razie wrzuciłem tylko jakiś obrazeczek, żeby nie było wiochy, bo jak znajomi się dowiedzą, że kupiłem sprzęt za tyle kasy i on nie wyświetla obrazków zapisanych bezpośrednio w pliku, to będą mieli ubaw po pachy.

- aplikacja StreamMagic na iPad/iPhone: no tutaj to się wyspiarze po prostu popisali. Napisanie tej aplikacji zlecili chyba jakiemuś praktykantowi. Na pierwszy rzut pojawiają się Popular Radio Stations oczywiście lokalne tj. jak ktoś mieszka np. w Bawarii, to pewnie pojawi mu się Antenne Bayern, itd. Nie wiem po jakiego czorta. Do lokalnych stacji nie trzeba mieć streamera sieciowego, wystarczy zwykłe radyjko za 100 PLN. Na drugi rzut pojawiają się Recent Stations. W zakładce Radio jest tylko opcja Search i za każdym razem trzeba wyszukiwać swoją ulubioną stację. Paranoja. O opcji Ulubione również i tutaj można zapomnieć. Ewentualnie zdementuje te opinie jak już będę miał internet stacjonarny i w pełni będę mógł używać kontroli przez WiFi. W sprzęcie za tyle pieniędzy można to było zrobić o wiele lepiej. Wystarczy tylko zebrać do kupy opinie użytkowników i od razu będzie wiadomo co poprawić.

- jeśli chodzi o same sterowanie urządzenia za pomocą aplikacji: w Yamaha była opcja WiFi Direct, czyli amplituner miał wbudowany własny router WiFi i nie trzeba było mieć routera w domu, żeby sterować urządzeniem. Tutaj trzeba mieć router zewnętrzny inaczej o sterowaniu można zapomnieć. Przejrzałem całe ustawienia CXN i bynajmniej czegoś takiego nie znalazłem.

 

To tyle opini z mojej strony. Jak odkryję jeszcze jakieś plusy czy minusy to dopiszę. Zapraszam wszystkich posiadaczy także tych tymczasowych (Branża HiFi, którzy wiele już widzieli) do dyskusji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne plusy:

- wyświetla polskie znaki diakrytyczne, w Yamaha były tylko "krzaczki",

- kolejność utworów jest taka jaka zapisana w Track Number a nie w kolejności alfabetycznej. Bolało mnie to w Yamaha, bo na przykład w albumie "Cisza" Budki Suflera kolejność przynajmniej pomiędzy 1. i 2. utworem była ważna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artsky napisał:

Jak masz laptopa, to podłącz go po usb ze wzmacniaczem i zobacz, czy jest duża różnica jak słuchasz z CXN.

A w jakim celu?

1 godzinę temu, Miras23 napisał:

Pomimo, że są jakieś tam plusy w Cambridgu, to nie kupiłbym tego urządzenia ze względu na charakterystykę dźwięku. Jak poprawią to za jakiś czas, to jak najbardziej byłby to godny wzmak.

Toteż ja nikogo nie namawiam. Jestem tylko zwykłym użytkownikiem. Ktoś prosił mnie o coś w rodzaju recenzji, więc napisałem. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciebie być może to nie interesuje, ale jak widzisz innych tak. A skoro masz oba te sprzęty to chyba nie jest problemem to sprawdzić? W końcu po to jest to forum aby rozmawiać, wymieniać się poglądami i pomagać sobie nawzajem. Może to pomóc innym w podjęciu decyzji przy budowaniu swojego zestawu audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No

2 godziny temu, Damian D napisał:

W końcu po to jest to forum aby rozmawiać, wymieniać się poglądami

No właśnie, „wymieniać poglądami”. Widzisz tu gdzieś jakąś wymianę poglądów? Jest tu kilku posiadaczy tegoż sprzętu i jakoś dotychczas żadnej wymiany nie było. Też bym chciał poznać opinie innych użytkowników: do jakich kolumn mają to podpięte, bo jestem na etapie selekcji tudzież inne informacje np. jak to gra z winyliami, itd., itp.

PS. Ja też chciałem poznać poglądy o kablach RCA i nie powiem, żebym został zasypany opiniami a tego używa każdy, kto ma ten czy inny sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 29.02.2020 o 16:55, Adam Wesolowski napisał:

Widzisz tu gdzieś jakąś wymianę poglądów?

Adam ,na dowód , że takie recenzję mają jednak znaczenie i oddźwięk / może nie od razu :) / niech będzie fakt ,że ponieważ nadal przymierzam się do zakupu streamera Twoja recenzja jest mi bardzo pomocna i przeczytałem " od deski , do deski". Szczerze mówiąc tak własnie powinien wyglądać opis sprzętu , a więc jego wady i zalety w kontekście funkcjonalności , odtwarzanie lub nie poszczególnych formatów , ogólnie jak dany sprzęt się sprawdza w codziennym użytkowaniu , /czy na wyświetlaczu coś widać , czy trzeba zainwestować w lupę :) /. Opisy wrażeń dźwiękowych tak lubiane przez zawodowych recenzentów , zajmujące nieraz 3/5 opisu urządzenia / 1/5 zajmuje z czym to urządzenie grało , na jakich kablach , listwach, i kto był wydawcą płyty i jaka wykładzina była na podłodze i ...../ są zbędne . 

Adam, swoim opisem właśnie dałeś mi do myślenia , zobaczę jak te wszystkie funkcję o których pisałeś są rozwiązane przez konstruktorów Pioneera / N70/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że jak jest jakiś felerny egzemplarz to ja na niego trafię.

Podłączenie obu urządzeń przez Control Bus daje jakieś korzyści oprócz możliwości ściszania z poziomu CXN?

Instrukcja trochę lakoniczna.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Trochę odkopie temat. 

A ja mam pytanie. Może jest jakieś rozwiązanie mojego "problemu" Mam CXA81 oraz CXN V2. Jak ustawię CXN jako przedwzmacniacz, mogę ograniczyć max głośność z CXN. Fajne to bo dzięki temu na cichszych odsłuchu mam lepszą kontrolę głośności zwłaszcza wieczorem (do CXA mam podłączony TV po światełku a głośność jest niższa z TV dzięki temu mogę łatwiej sterować głośnością we wzmacniaczu).  Jednak jak robię głośniej lub ciszej ścisza się naraz i CXA81 i CXN przez co na wzmacniaczu mam już ściszone a na CXN jeszcze jedzie w dół. Jednym słowem oba urządzenia się ściszają. Idzie ustawić to tak aby ustawić max głośność ale cxn nie sterowała głośnością tylko we wzmacniaczu? Podłączyłem na próbę również CXN po światełku ale głośność jest taka sama jak po analogu. 

Zapas mocy po prostu jest za duży :) Jeszcze się nie zdążyło abym czuł potrzebę słuchania głośniej niż na 50% mocy wiec o tyle mógłbym ograniczyć wyjście z CXN. 

Następny element to wyłączenie sprzętu. Nie można wyłączyć z pilota samego CXN jak zmieniam źródło dźwięku we wzmacniaczu. Tego pewnie jednak się nie uda przeskoczyć bo nie ma oddzielnego przycisku power dla CXN tylko jest jeden do wszystkiego. 

Edytowano przez Picy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...