Skocz do zawartości

Dobór przedwzmacniacza.


Recommended Posts

Cześć,

Udało mi się nabyć nową zabawkę Dual dt 250 ( wkładka AT3600L) na mega promocji w lidlu za 250zł.
Sprzęt który posiadam to :

Amplituner Onkyo  tx 8250

Głośniki dali zensor 3

Gramofon został podpięty do wejścia PHONO lecz gra dość cicho, jestem przyzwyczajony do oglądania tv z amplitunera ( wejście optyczne) i tutaj Tidal w najwyższej wersji przy dużo niższej nastawie gra dość fajnie (50-55), a gramofon muszę ustawić na 60-65. Dodam tylko ze dopiero wchodzę w temat gramofonów, więc przepraszam za brak wiedzy. Moje pytanie jest takie, czy należy dokupić przedwzmacniacz? Jeśli tak to jaki? Nie chcę dać zbyt dużo (200-400zł max) bo gramofon jak już się dowiedziałem cudem techniki nie jest. Dodam jeszcze że będzie używany raz na jakiś czas aby w sobotni wieczór odpalić sobie fajną płytę.

Pozdrawiam,
Kamil

Edytowano przez Dead_Universe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gramofon ma chyba wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy?
Próbowałeś go włączyć i podłączyć pod zwykłe (czyli inne niż PHONO) wejście w Onkyo?

Cudem techniki faktycznie nie jest - ale jak na początek i za taką cenę to czemu nie 🙂
Bo o tym, że można lepiej to zapewne wiesz - ale wtedy będzie to sprzęt używany.

Natomiast co do sensu zakupu przedwzmacniacza gramofonowego do tego Duala- to wg mnie lepiej wstrzymać się trochę i pograć na razie tak jak jest, a potem tę kwotę (najlepiej trochę ją jeszcze powiększyć) przeznaczyć na lepszy gramofon i grać poprzez PHONO w Twoim Onkyo.

Pozdrawiam
PS. Jak Ci się udało trafić nówkę  za taką cenę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dead_Universe napisał:

Gramofon został podpięty do wejścia PHONO lecz gra dość cicho

I tak będzie , nie jest to jakaś wada , spokojnie. Sygnał z wkładki jest słaby i pre go wzmacnia, ale mimo wszystko różnica w głośności zawsze będzie w porównaniu z innymi źródłami. Tak jak pisał @RoRo nie ma sensu inwestować w jakieś zewnętrzne pre , opanuj na tym gramiaku kalibracje , po prostu zasmakuj w czarnym krążku i jak dojdziesz do wniosku , że ma to sens to dopiero wtedy coś zmień. 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedz. Zostanę narazie przy przedwzmacniaczu z Onkyo i się pobawię. 
Gramofon ma wbudowany wzmacniacz lecz według mnie przez Onkyo gra lepiej. 

W sobotę była w lidlu jakaś mega wyprzedaż i można było kupić ten model za 250zł ( 5 sztuk tylko było).

Mam jeszcze jedno pytanie czy ewentualnie zmiana wkładki na inną mogłaby coś pomoc ? Mam opcje kupić od znajomego wkładkę ortofon concorde qbert i nie wiem czy warto w tego duala inwestować oraz czy ta wkładka podejdzie pod Onkyo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze 1Ender i wspomina Roro gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz a na tylnej obudowie przełącznik line/phono odpowiedzialny za załączenie go. Jeśli podłączasz pod wejście phono we wzmacniaczu to przełącznik na phono, wtedy odłączasz przedwzmacniacz gramofonu (trochę to wbrew logice) i odwrotnie jeśli pod inne wejście wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dead_Universe napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie czy ewentualnie zmiana wkładki na inną mogłaby coś pomoc ? Mam opcje kupić od znajomego wkładkę ortofon concorde qbert i nie wiem czy warto w tego duala inwestować oraz czy ta wkładka podejdzie pod Onkyo.

W tym temacie ktoś ostatnio pytał o to czy wkładka podejdzie ale przepadł.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Gramofon ma przedwzmacniacz wbudowany. Powinieneś podłączyć go to dowolnego gniazda liniowego w amplitunerze. 

Pozdrawiam 

Napisałem wyżej, że próbowałem przepuszczać sygnał przez wbudowany przedwzmacniacz lecz grał według mnie gorzej niż ten w Onkyo.

Muszę poczytać jeszcze o tych wkładkach tylko ( głupie pytanie ) nie jestem pewny czy ta wkładka Orotofon jest MM czy MC, ponieważ Amplituner Onkyo ma wbudowany przedwzmacniacz na wkładki MM

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, 1Ender napisał:

Chyba nie rozumiesz. Phono jest dla gramofonów bez przedwzmacniacza. Masz takie gniazda, CD, Tuner, Aux? Podłącz pod dowolne. 

Pozdrawiam 

Rozumiem dokładnie, gramofon ma przełącznik line/phono i mogę wyłączyć przedwzmacniacz i podłączyć do phono do wzmacniacza, lub włączyć i podpiąć pod zwykłe wejście AUX. Jak pisałem wyżej próbowałem tego i tego. Uważam ze na przedwzmacniaczu z Onkyo gra lepiej. 

Edytowano przez Dead_Universe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość wypróbowania tej wkładki Ortofon Q.Bert Concorde, to może warto ja sprawdzić przed zakupem. Ta wkładka powinna chyba zagrać głośniej. Musi być w wersji która będzie miała mocowania do Twojego gramofonu. Generalnie to jest wkładka do scratchowania z przyciemnionym brzmieniem do głośnego grania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dead_Universe napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie czy ewentualnie zmiana wkładki na inną mogłaby coś pomoc ? Mam opcje kupić od znajomego wkładkę ortofon concorde qbert i nie wiem czy warto w tego duala inwestować oraz czy ta wkładka podejdzie pod Onkyo.

Wkładki Concorde są przeznaczone dla DJ do scratchowania , więc raczej nie ma sensu. To jest typ MM, więc jeśli kolegę masz blisko to można spróbować - musiałbyś jeszcze poszukać w Internecie jaką ma masę i oraz wymagany nacisk igły na płytę i sprawdzić w instrukcji Twojego gramofonu czy będzie pasować.
Ma wyższe napięcie wyjściowe niż standardowe więc (jak już Ci napisał MobyDick) może trochę głośniej zagrać.
Zazwyczaj też tego typu wkładki jak Concorde nie potrzebują headshela - wyciągasz cały headshell wraz z wkładką ze swojego Duala i montujesz Concorde'a.

Jest parę fajnych stron w internecie dotyczących gramofonów i ich ustawiania, bez problemu je znajdziesz i w wolnych chwilach poczytaj trochę.

Wg mnie  - nie warto inwestować w ten gramofon. Był kupiony w dobrej cenie i po prostu potraktuj go jako pierwszy, tak by "liznąć" winyle i by się osłuchać i nauczyć gramofonu. Dopiero jak Cię wciągnie, to wtedy iść wyżej.
Jak wspominałem wcześniej - można lepiej, ale nie od razu Kraków zbudowano. Więc ewentualne opinie innych o tym, że jest to kiepski gramofon (można to spotkać na innych forach - gdy była brana pod uwagę wyjściowa cena tego gramofonu) to jedno - ale gdy będziesz patrzył na niego przez pryzmat ile kosztował (i że nie stracisz przy jego odsprzedaży) to nie powinieneś mieć powodu do stresu.

Pozdrawiam
PS. Co do niepotrzebnie powtarzających się  wypowiedzi innych uczestników dyskusji o konieczności podłączenia gramofonu do właściwego wejścia amplitunera - to gratuluję cierpliwości 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...