Skocz do zawartości

Dali Oberon 5 lub B&W 606 na półce RTV?


Ozi

Recommended Posts

Witam, planuję zakup zestawu stereo z możliwością późniejszego rozszerzenia do 5.1. Zastosowanie głównie do filmów, rzadziej do muzyki, głównie muzyka elektroniczna. Amplituner będzie Yamahy, rozważam model RX-V685 lub RX-A880. Do tego któraś z kolumn: B&W 603, Dali Oberon 5 lub głośniki podstawkowe B&W 606. Cały szkopuł w tym że mam szafkę RTV po całej ścianie (zdjęcie). I będę musiał najprawdopodobniej umieścić kolumny na tej szafce. Szafka ma wysokość 38 cm, moje uszy na kanapie są na wysokości około 115 cm i odległość z siedzenia do kolumn to około 3,3-3,4 m. Cały pokój to lekko ponad 19 m2. W dwóch salonach powiedzieli, że nie będzie problemu ze względu na to, że są to nie za wysokie kolumny (B&W 603 oraz Dali Oberon 5). Jakie jest Wasze zdanie na temat takiego rozwiązania razem z amplitunerem? Chciałbym zakupić, któraś z tych dwóch kolumn, ale w ostateczności biorę pod uwagę B&W 606. Czy te głośniki w takim wypadku są lepszą opcją niż kolumny podłogowe wymienione wyżej? Z góry dziękuję, za wszystkie sugestie.87602832_3639027256168552_1612702963438977024_o.jpg.c2826170b8f6642d161bccde3fe7b5d4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Widziałem już kilka razy Dali Oberon 5 na szafce i niestety nie było to idealne rozwiązanie. Myślę, że zdecydowanie lepiej postawić na dobre monitory. Yamaha rxv 685 w zupełności wystarczy i możesz pomyśleć o Pylon Audio Diamond Monitor. Uzyskasz potężniejsze brzmienie niż na tych kolumnach podłogowych. Alternatywą mogą być Kef q350, które prezentują nieco jaśniejsze brzmienie. Jeśli ma to być system głównie do kina to koniecznie weź pod uwagę subwoofer taki jak choćby Klipsch spl100, który spokojnie sobie poradzi w takim pomieszczeniu.

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny lub umówienia się na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

Miejsce kolumn podłogowych, jak sama nazwa wskazuje, jest na podłodze. W Twoim wypadku lepiej sprawdzi się pójście w monitory i wsparcie tego subwooferem, tym bardziej, że i tak docelowo będziesz dążył do 5.1. A jakie? To już kwestia gustu i preferencji. Wybierz się na odsłuch i posmakuj kilku różnie grających zestawów, wtedy będziesz trochę "mądrzejszy" ;) 

Co do ampli, z tych dwóch stawiałbym na 685. Z wyższych kalkuluje się pójście dopiero w A1xxx. A8xx jest taką trochę zapchajdziurą pomiędzy nimi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do amplitunera to tak podejrzewałem, że A880 trochę bez sensu kupować, a A1080 to trochę za dużo na mój budżet, więc pewnie będzie V685.

No dobrze, jeśli się zdecyduję na głośniki podstawkowe (KEF q350, całkiem sensownie się prezentuje czy B&W 606, ewentualnie co jeszcze polecicie) to czy one nie będą za nisko stały na takiej niskiej półce 38 cm? Wówczas głośniki będą miały maks lekko ponad 70 cm. Czy wypadałoby jakieś standy do nich?

Jeśli kupię monitory to i od razu kupię sub. Bezprzewodowy sub Yamahy ma sens? Wówczas postawiłbym go po stronie kanapy, czy jednak po kablu i nie ma dyskusji? W tym przypadku mam miejsce więc też nie będzie problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka sprawa

1. Podłogowe na szafce nie przejdą.

2. Podstawki będą też za nisko. Ale można zastosować podkładki które skierują dźwięk delikatnie do góry. Tu duże modele by się przydały jak ELAC B6.2 albo Monitor Silver 100

3. Subwoofer tylko kablowo

4. Yanaha 880 moim zdaniem szkoda kasy. Jeśli szukasz dobrego kina to dopiero A1080 albo 685 + końcówka mocy.

Służe pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki, to już pewien obraz mam jeśli chodzi o subwoofer i wzmacniacz. Klipsch spl100 wygląda całkiem interesująco (szkoda tylko, że nie ma w białej kolorystyce). Tak zaczął mnie korcić ten wzmacniacz A1080 tylko czy to nie będzie przerost formy nad treścią jeśli pójdę w monitory. No i będę musiał rozejrzeć się za jakąś promocją może na ten wzmacniacz albo się skończy na V685. 

No właśnie tak podejrzewam, że kolumny podłogowe mogą być trochę za wysoko (chociaż Oberon 5 w teorii powinien być w okolicach wysokości uszu na mojej szafce), a monitory będą z kolei za nisko na niej. I tak, źle i tak niedobrze. Jakieś sugestie co do wspomnianych podkładek pod monitory? Jakie? Gdzie warto kupić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w takim razie idź w 685 do tego monitory jak silver 100. A różnice dołóż do lepszego suba niż ten klipsch. Subwoofer serii silver jest bardzo dobry. Albo rel z modelami t7i. 

Nie chodzi o samą wysokość. Bo ona była by pewnie ok. Chodzi o to iż kolumna podłogowa jest tak skonstruowana aby drgania zatrzymać w sobie i stać na twardym podłożu. Na szafce będzie grać płytko. Papierowo. 

19 godzin temu, Ozi napisał:

Gdzie warto kupić? 

U nas :)

zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

U nas :)

zapraszam

W najbliższym czasie wybiorę się na odsłuch u siebie do salonów i może coś wybiorę. Wówczas skorzystam pewnie z oferty na podkładki. Wchodziłem na Waszą stronę, ale nie znalazłem ich w akcesoriach, także zapewne odezwę się, żeby uzyskać takową ofertę. 

Rel T7i po przeszukaniu neta wydaje się ciekawy tylko oczywiście u mnie nie jest dostępny od ręki, żeby na żywo sprawdzić. Silver jakoś nie przypadł do gustu mi, a i droższy jest.

Tak poza tym zacząłem myśleć czy zmieściłbym kolumny na podłodze jednak. Na zdjęciu zaznaczyłem miejsca, gdzie mogłyby stać ewentualnie. Po prawej stronie nie ma problemu bo jest otwarta przestrzeń, więc problemu bliskości ściany nie ma. Gorzej z lewą kolumną, bo musiałaby być parę centymetrów od nieszczęsnej półki rtv. (stół mogę przestawić w inną pozycję, więc nie ma problemu, z tym że mógłby zasłaniać kolumnę). I tu moje pytanie czy w takim ustawieniu kolumny mogłyby być? Ze względu na tylny bass reflex zarówno w B&W 603 jak i Dali Oberon 5 mogłyby tak stać czy ze względu na bliskość szafki przy lewej kolumnie odpadają właśnie i trzeba szukać alternatywy? Jeśli tak to jakieś propozycje?  Czy nie ma co kombinować i definitywnie pójść w monitory?

87602832_3639027256168552_1612702963438977024_o.jpg.c2826170b8f6642d161bccde3fe7b5d4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten TV wisi tak wysoko, że pod nim spokojnie możesz zrobić jedną półkę (np. zlicowaną z dolną krawędzią tej wiszącej szafki, żeby to w miarę estetycznie wyglądało) i na niej ustawić zarówno central jak i monitory.

Owszem, można postawić oba fronty podłogowe przed szafką, ale z użytkowego punktu widzenia może okazać się to niefortunnym pomysłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

no dobra ale czy lewa stoi przed szafką a prawa obok? One maga mieć skrajnie różne warunki pracy wtedy.

Pomysł nie głupi ale raczej do amplitunera z lepsza kalibracją.

dokładnie tak jak piszesz lewa przed szafką stałaby, a prawa raczej obok (przed zrobiłoby się wąskie gardło, żeby wejść do salonu, dlatego z boku bardziej). Czy wymienione przeze mnie kolumny nadawałby się do tego? no i oczywiście w takim przypadku jakie propozycje amplitunera jak tak?

3 godziny temu, Markcox napisał:

ten TV wisi tak wysoko, że pod nim spokojnie możesz zrobić jedną półkę (np. zlicowaną z dolną krawędzią tej wiszącej szafki, żeby to w miarę estetycznie wyglądało) i na niej ustawić zarówno central jak i monitory.

Owszem, można postawić oba fronty podłogowe przed szafką, ale z użytkowego punktu widzenia może okazać się to niefortunnym pomysłem.

na zdjęciu się wydaje, że wysoko wisi ze względu na niską szafkę RTV, w praktyce jak się siedzi na kanapie to wzrok ma się mniej więcej w połowie wysokości TV. Też jest opcja zrobić półkę, tylko to co stolarz sobie policzy za to, to lepiej chyba przeznaczyć te pieniądze na jakiś element audio. 

Owszem masz rację, z użytkowego punktu widzenia takie kolumny trochę skomplikują sprawę, ale liczę się z tym. 

 

Także nadal się zastanawiam czy kombinować z kolumnami czy przy takim salonie odpuść sobie je i pójść w monitory. Wszystkie sugestie nadal mile widziane :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie w sumie rację, że słaby pomysł z takim ustawieniem kolumn i już chyba pogodziłem się z tym, że będą monitory. Amplituner wybrany, z subwoofer się zastanowię jeszcze między Rel-em, a Klipsch. Półki raczej dorabiać nie będę, ale podkładki pod monitory będzie trzeba dokupić w takim przypadku. W przyszłym tygodniu umówiłem się na odsłuch w białostockim top hifi na B&W 606, zobaczę co będzie miała konkurencja ze sklepu RMS. Niestety do Oświęcimia czy Pabianic trochę za daleko dla mnie na odsłuch jakiś monitorów, ale inne elementy można kupić i przez internet ;) Podskoczę może jeszcze do stolicy na coś. 

Zarys co trzeba na początek już mam, może pomożecie jeszcze w rozgryzieniu jak poradzić sobie z głośnikami na tył? Chyba też lekko nie będzie jak z przodem :P Gniazdka głośnikowe mam na ścianie za kanapą przy listwie podłogowej, więc problemu z ciągnięciem kabli przez cały pokój nie będzie. Mankamentem jest to, że nie wiem co to za kable, raczej zwykłe z marketu typu Castorama (nie znalazłem oznaczeń żadnych jedynie co to zmierzyłem, że mają średnicę z 3 mm). Bardziej potrzebuję porady jak ustawić głośniki. Czy zawiesić je tuż nad kanapą na wysokości uszu przy użyciu uchwytów np. Vogel's 200 (w tym wypadku kable głośnikowe będą iść po ścianie, trochę mało estetycznie) czy przesuwać kanapę (trochę do przodu i  w bok) i bawić się w standy? Tylko czy wtedy w kącie jeden z głośników nie będzie za bardzo przytłoczony? 

 

No i oczywiście jakie głośniki polecacie na tył? Ewentualnie czy przejdą Yamahy MusicCast 20? 

 

PS. Wybaczcie bałagan, ale przy małym dziecku ciężko o porządek...

20200220_070242.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Kolumny będziesz miał dość blisko.

Musicast da radę. Ale to nietanie kolumny.

Ja stawiam na tanie MelodikaBLS20. Małe a zwinne.

W jakim sensie, że będą blisko? Należałoby szerzej rozstawić je? na tym zdjęciu byłoby to około 2,7 m między jednym, a drugim.

Cenę znam i jestem w stanie zapłacić do około 1 tys. za sztukę na tył. Chociaż wiadomo taniej zawsze spoko ;)

A te Melodiki niestety wyszły z obiegu, nie znalazłem ich nigdzie do kupienia. Znalazłem co najwyżej BL20 lub BL10, ale to już bardziej klasyczne głośniki podstawkowe.

 

No i prosiłbym mających większe doświadczenie ode mnie czy na tył w takim wypadku iść w standy czy wieszać na ścianie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...