Skocz do zawartości

"Uzbrojenie" pokoju akustycznego. Zestaw 5.1 czy Stereo? Budżet 10k


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich użytkowników!

Po kilku godzinach wertowania kolejnych stron internetu zdecydowałem się na rejestrację i założenie własnego tematu.

Doszedłem do wniosku, że każde pomieszczenie jest zupełnie inne tak samo jak i warunki w nim panujące. Wiedza niektórych osób na forach audiofilskich jest ogromna i może znacznie pomóc w najlepszym z możliwych wyborze audio  (konkretnie w przypadku mojego pomieszczenia i aranżacji w nim panującej.)
 

Z audio od zawsze łączyło mnie sporo.  Muzyka , gra na instrumentach,  car audio,  niedrogie zestawy 5.1,  nieco droższe słuchawki  stereo itd.  Czuję różnicę w dźwięku , słyszę więcej niż przeciętna osoba. 

Po raz pierwszy  w życiu postanowiłem zabrać się za to od podstaw i zrobić to tak jak należy.  Wiedząc , że w pomieszczeniu gra nie tylko sprzęt ale także ono samo , dokonałem zupełnej przebudowy pokoju  w którym obecnie urzęduję. (zdaje sobie sprawę , że nie jest to w 100% pokój idealny akustycznie, ale staraliśmy się z projektantem i akustykiem wycisnąć z tego możliwie najwięcej.)

 

Przechodząc do meritum.
Szukamy amplitunera, zestawu głośników i solidnych kabli które zepną całość.  Sprzęt nowy, używany -  jestem otwarty na różne opcje. Były by miło gdyby kolumny wizualnie wpasowały się w industrialne, loftowe wnętrze. ( drewniany akcent ).  Budżet  max do 10k 


Audio będzie używane zarówno do muzyki jak i do filmów . Całość wspierana przez ekran 80 '.

Rozpiętość gatunków muzycznych, których słucham jest szeroka aczkolwiek zdecydowanie możemy wykreślić  techno, heavy metal.
Jeśli miałbym rozpisać to procentowo to  : Rock 50%,  Rap 30%, Jazz 20% Lubię sporo głębokiego , mięsistego i przyjemnego basu więc na tym bym nie oszczędzał. 
Bardzo często wielokrotnie przesłuchuję  gitarowe sola utworów.
Wokal głównie starszych , klasycznych zespołów rockowych  + rap.

Jeśli chodzi o źródło dźwięku to było by świetnie kupić sprzęt który fajnie odtworzy  Płyty CD, Spotify oraz YouTube.( wszystkie wskazówki mile widziane)

Bardzo chciałbym cieszyć się dźwiękiem 5.1. Oglądam sporo filmów i seriali a obecny ekran zachęca do kontynuowania tych nawyków  😉

 

Jeśli jednak zestaw 5.1 nie jest w moim przypadku najlepszym pomysłem -  przyjmę to z jednoczesnym smutkiem i pokorą 😔

 

W załączniku zamieszczam zdjęcie z pełnym opisem i wymiarami panującymi w pokoju na chwilę obecną. (jeśli coś jest nie jasne lub o czymś zapomniałem - dajcie znać zrobię update.)

 

Wysokość pokoju  2,90m. Sufit wygłuszony 20cm wełną i przykryty akustycznym GK od Knaufa.  Podłoga z parkietu na której oczywiście spocznie odpowiedni dywan.

 

Enjoy your weekend everyone!👌☺️

pokoj na forum 2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Masz już to wszystko zrealizowane? Możesz wrzucić zdjęcia? Szczególnie interesuje mnie ta szafa perforowana z pianką. Bardzo dużo masz wytłumienia. Przeważnie panelami pokrywa się jedynie część powierzchni ścian, a u Ciebie mamy na oko coś pod 80%. Możesz coś więcej napisać o założeniach projektowych. Dlaczego tak dużo wytłumienia, a mało rozproszenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Szafa oddana do realizacji. Pokój jest na wykończeniu.  Chętnie podzielę się zdjęciami po zamknięciu całości.

Co do wytłumienia - korzystałem z usług profesjonalnego akustyka.  W tej kwestii ufam takim ludziom bardziej niż sobie. 
Może macie jakieś swoje doświadczenia. Może uważacie , że coś jest błędnie zaplanowane. Chętnie przyjmę wszystkie uwagi.

Edytowano przez Wojciech Mordawski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z profesjonalnym akustykiem ciężko dyskutować;) Ściana za miejscem odsłuchu wydaje się w Twoim przypadku idealna na zastosowanie ustrojów rozpraszających, a mamy ją całą w wytłumiających. Zastanawia też brak ustrojów działających na najniższe częstotliwości (pułapek basowych). Przy całości nakładów, to trochę dziwne. Ale to tylko moje wrażenia. Dlatego chciałem się dowiedzieć, dlaczego tak, a nie inaczej. Może wyszło z obliczeń (pomiarów?), że tak będzie najlepiej.

PS chociaż wróć, jak masz 20 cm wełny na suficie, to pewnie załatwia to sprawę basów. Zresztą pokój był chyba planowany pod kino. Ja mam tylko doświadczenia ze stereo. Pewnie pod kino aranżuje się inaczej.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kamill00 napisał:

Dysponujesz Wojtku jakimiś ,,papierami" z przeprowadzonych pomiarów, które możesz udostępnić? 

Cześć Kamil. Pomiary nie miały miejsca. Koszt takich usług z dojazdami do klienta i doprowadzeniem sprawy od A - Z jest bardzo wysoki. Przy zestawie za 10k zdecydowałem się na doradztwo "na odległość".  Myślę, że i tak jest już znacznie lepiej niż w pokoju gdzie o doradztwie akustyka nie było mowy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy chcesz kino czy stereo to jedynie twoja kwestia. Ja jednak stawiam bym tutaj na kino. Do projektora świetna sprawa. Sam widze p osobie że mając stereo a będąc tak zabieganym jednak bardziej używam kina.

Ale nikomu nic nie narzucam.

Denon X3600 + Monitor audio Bronze 6 set 5.1

Onkyo RZ840 + Heco Aurora 1000 5.1

Zapraszam po wypożyczenie sprzetu od nas i testowanie go w domowych jakże wspaniałych warunkach :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Musisz się liczyć z tym, że jeśli chcesz aby przy zachowaniu kina domowego uzyskać naprawdę dobrą jakoś muzyki w stereo musimy rozglądać się za zdecydowanie już tymi "wyższymi" modelami amplitunerów (co wiąże się też z wyższą ceną) i/lub za takimi, które posiadają wyjście pre out tak aby do stereo wykorzystywać wzmacniacz stereo współpracujący z kinem jako końcówka mocy. Tutaj można zaproponować amplitunery jak koledzy z S4Home lub nawet tańszą ale bardzo dobrą w kinie domowym Yamahe RX-V685. Amplituner ten ma wyjście pre out dla przednich kolumn. Do tego dołączamy wzmacniacz, który ma możliwość pracy z kinem domowym np. Audiolab 6000A czy Atoll IN50 Signature. Do tego bardzo fajnie sprawdzą się Heco Aurora 700 (model 1000 będzie zdecydowanie za duży), Bronze 6 czy Pylon Audio Sapphire 25 (do każdej z tych kolumn występuje reszta do kina domowego). Polecam jednak odsłuchy. Zapraszamy :)

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi. 

Z racji położenia geograficznego do kolegów z Oświęcimia mam "rzut beretem".

Widzę, że bez odsłuchów się nie obejdzie dlatego w najbliższym czasie na pewno się tam zjawię.

1.Możecie przybliżyć mi opcje wypożyczenia? Jak to wygląda w praktyce, jakie są koszta i warunki? 

2. Przekroczenie założonego budżetu nie wchodzi w grę - czy specyfikacja przedstawiona przez Ciebie @Q21jest osiągana w tym limicie?  Radzicie wchodzić w sprzęt nowy czy używany?

 

3. @Q21 @S4HomeCzy możecie przybliżyć mi proszę kwestie kabli? Co konkretnie kupić i w co zainwestować w powyższej lub podobnej specyfikacji.  Kable są na chwilę obecną priorytetem bo za kilka dni muszę wszystko ładnie przeciągnąć. 

Pzdr

Edytowano przez Wojciech Mordawski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...