Skocz do zawartości

Akustyka małego pokoju dla produkcji, mixu i masteringu


ghostproducer

Recommended Posts

Siema "Ja się wiążę z takim problemem..."

Mianowicie zajmuję się produkcją oraz mixem i masteringiem swoich bitów.
Użytkuje na co dzień monitory Resident Audio M5. 
Pomieszczenie, w którym teraz produkuje nie jest zaadoptowane akustycznie. Pogłos, dźwięk odbija się od ścian,
Jest umeblowane. Nie ma za bardzo opcji na przestawianie mebli tym bardziej na ich wyrzucenie oraz przystosowanie pomieszczenia wyłącznie do celów produkcyjnych.
Poniżej zamieszczam załącznik, który przedstawia w/w pomieszczenie, wraz z wymiarami.
Na rysunku pokazane jest jak stoją meble. Zaznaczyłem także gdzie jest okno i drzwi. 

Proszę o radę. Co mogę zrobić by poprawić akustykę w pomieszczeniu?
W jakich miejscach powiesić pianki lub porozstawiać panele?

Zaznaczam, że nie mam za bardzo ruchów z przedstawianiem mebli.
Budżet nie duży, produkuję zupełnie hobbistycznie ale chcę poprawić komfort pracy,

Legenda do rysunku:
A; kalax z ikei
B: sofa
C: szafa
D, D2: dwa jednakowe stoliki z ikei
E, E2: krzesła
F: Drzwi
G: Okno

Ogólnie znam trochę teorie dotyczącą akustyki i nie miałbym problemu z zaaranżowaniem pomieszczenia gdyby było puste. W tym przypadku nie mam za bardzo pomysłu.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to...
1. Odsunąć trochę stoliki od narożnika
2. Powiesić panele z pianki absorbujące na ścianie za monitorami 
3. Powiesic panele z panki absorbujące na scianie za plecami
4. Powiesić panel narożnikowy w narożniku

IMG_1473.JPG

Edytowano przez ghostproducer
uzupełnienie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć, temat jest ciekawy, ale ciężki, moim zdaniem najlepiej byłoby zacząć od pomiarów w pokoju, aby ustalić najkorzystniejsze miejsce do ustawienia odsłuchu i miejsca pracy. Jeśli jesteś w stanie to zrobić sam typowym programem typu REW lub podobnym to masz przed sobą dużo zabawy, pod tym względem szuka się podobnie jak przy pokoju odsłuchowym HiFi z tą różnicą, że jesteś skazany na odbicia które wygeneruje miejsce pracy. Pomiary będą też bardzo potrzebne do określenia co należy skorygować/adaptować. Trzeba dużo wiedzy żeby właściwie je zinterpretować i jeszcze więcej żeby dobrać odpowiednie rozwiązanie na znaleziony problem, ale jak masz chęci to może być świetną okazją do nauki. W studiach generalnie szuka się silnego, równomiernego wytłumienia, te najnowsze z najwyższej półki z którymi się spotkałem w necie trzymają RT na poziomie 0,2  ale powiedzmy że to jest inna liga, inne środki i nie będziesz próbował doścignąć najlepszych, bo nie ma takiej potrzeby. Dla mnie fajnym źródłem wiedzy i informacji był między innymi kanał na YT Audioforo, ale jest po hiszpańsku, masz tam tour po studiu masteringu Nicka Litwina, które jest mega, zbudowane od podstaw w sposób bezkompromisowy na ile się da, lekcje masteringu od Nicka a także innych , wywiady z inżynierami od akustyki z najwyższej półki, niektóre po angielsku więc jeśli nie jest to problemem, polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...