Skocz do zawartości

Zestaw do 500 PLN do TV dla niewymagających


Finalfen

Recommended Posts

Witam,

Będę wdzięczny za poradę ponieważ jestem kompletnie zielony w tematach audio, a mam wrażenie że większość poradników na necie które czytałem zdaje się być ze sobą sprzecznymi, albo po prostu pisanymi pod producenta.

Chcę polepszyć dźwięk z TV (przede wszystkim brakuje mi basów). Kilka informacji nt. tego co szukam:

  • Budżet 500 PLN
  • Do nagłośnienia pokój 18 m2
  • Wysokość elementów zestawu nie może przekraczać 27 cm
  • Podłączenie z TV przez kabel lub bluetooth (chociaż bluetooth oczywiście preferowany)
  • Przeznaczenie: filmy, streamy, trochę muzyki z youtube

Jak sądzicie co byłoby dla mnie najlepszym rozwiązaniem ? soundbar ? zestaw 2.1 ? soundbar + subwoofer ? coś innego ? i które modele w granicach 500 PLN byście polecili

Dla potwierdzenia, że nie jestem wymagającym słuchaczem powiem, że w domu do słuchania muzyki korzystam z: Sven MS2050 i ten zestaw jest dla mnie wystarczający

Z góry dzięki za porady

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi autorze wątku. Niestety kwota 500 zł nie poprawi jakości dźwięku z Twojego TV. Jeśli czujesz nieodpartą potrzebę wydania tych 500 PLN, pojedz do sklepu, zobacz co jest w tej cenie i po prostu to kup. Czy kupisz produkt x czy y, raczej nie zrobi wielkiej różnicy. A jeśli chcesz kupić coś co nie będzie wyrzucaniem pieniędzy w błoto to niestety ale musisz dozbierać trochę kasy. Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 Ok, ale twoim zdaniem ile musiałbym dorzucić do mojego budżetu żeby kupić jakiś w miarę satysfakcjonujący (niewymagającego konsumenta) zestaw ? Np. jeśli 300 PLN miałoby zrobić wielką różnicę to myślę że ostatecznie mógłbym trochę dorzucić do budżetu, ale jeśli myślisz np o kwotach 1000+ PLN to uważam, że przeceniasz moje zdolności poznawcze dla odbieranych dźwięków ;)

Tak jak mówię w domu mam zestaw 2.1 z mocą głośników 12.5W i subwoofera 30W, które do casualowego słuchania muzyki mi wystarczają. 

@mkk a masz na myśli jakieś konkretne zestawy, lub czym przede wszystkim sugerować się wybierając sprzęt - tylko mocą ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączałem i o ile jakość audio była dla mnie wystarczająca, to niestety nie byłem w stanie zsynchronizować obrazu z dźwiękiem - tu co ciekawe opóźnienie powiększało się stopniowo wraz z transmisją dźwięku/obrazu (nie udało mi się tego przeskoczyć ustawieniami w TV). Domyślam się że opóźnienia powstawały na komunikacji przez bluetooth TV z "mini wieżą".

Stąd chcę dokupić dodatkowy zestaw audio. @mkk już doradził mi że w tej cenie lepiej kupic 2.1 niż soundbara co też trochę podejrzewałem. Zastanawiam się jeszcze które z zestawów komputerowych w budżecie 500 PLN dałoby najlepszy efekt (chociaż mam całkowitą świadomość że "najlepszy efekt" dla niektórych może być nadużyciem :D)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A problem z rozsynchronizowania się dźwięku jest związany z opóźnieniami w transmisji bluetooth. Jeśli podłączysz wieżę którą masz kablem, problem zniknie. Czy w TV który masz ma wyjście słuchawkowe w którym głośność zmienia się wraz z poziomem ogólnym głośności ? Wiem że w niektórych Philipasach zmiana głośności na wyjściu słuchawkowym jest dość głęboko w menu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ten wzmacniacz miałby tu zastosowanie jako podłączony przewodowo. Funkcja bluetooth jest tu dodatkiem. Jeśli jednak chodzi o sam sposób  transmisji to był on rozwijany. Sporo zależy od używanych kodeków do transmisji dźwięku. W przypadku nowszych wersji bluetooth po obu stronach jest szansa że dźwięk będzie się mniej rozjeżdżał. Jednak generalnie transmisji bluetooth zawsze towarzyszy jakieś opóźnienie ze względu na proces buforowania. Urządzenia obsługujące kodeki o najmniejszych opóźnieniach aptX LL są dość drogie i nie znajdziesz go w tak tanim wzmacniaczu. Jest on jednak oparty o bardzo dobry układ który pozwala dawać naprawdę dobry dźwięk przewodowo. W przyszłości możesz go rozwinąć o jakiś DAC  i mimo że tak śmiesznie tani powinien naprawdę dobrze zagrać. Cena  kolumn Canton SP206 również jest bardzo niska na niemieckim Amazonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze ten maleńki wzmacniacz wydaje się dziwnym rozwiązaniem. Jego spartańska budowa ogranicza się do płytki drukowanej z potrzebną elektroniką przykrytej dwiema płytkami z obu stron. Wysoka sprawność układu pozwala użyć bardzo mały radiator. Większym problemem jest znalezienie dla niego dobrego zasilacza o odpowiednich parametrach i takiego który nie będzie dawał ze swojej strony zakłóceń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sugestia mkk była taka aby podłaczyć głosniki SVEN MS-2050 do TV przy użyciu kabla i to ma sens znacznie większy niż podłączanie ich przez bluetooth, bo w taki sposób unikniesz opóźnienia. Użycie wyjścia cyfrowego do podłączenia zewnętrznego DAC-a teoretycznie powinno poprawić jakość dźwięku w stosunku do wyjścia słuchawkowego. Myślę jednak że te głośniki są na tyle kiepskie że praktycznie nic to nie da. Jeśli chcesz poprawić dźwięk po pierwsze potrzebne są do tego wyraźnie lepsze kolumny. Te Cantony SP206 mają w naszym kraju teoretycznie cenę regularną na poziomie 1800 zł za parę. Do nich potrzebny jest wzmacniacz i ten który podałem za przykład powinien zapewnić wystarczającą moc oraz naprawdę dobrą jakość dźwięku z jego strony przy podłączeniu przewodowym. Nie bez znaczenia jest tu jest odpowiedni zasilacz. Od niego zależna jest możliwa do osiągnięcia moc wzmacniacza i pozom szumów oraz innych zakłóceń. Podłączenie w przyszłości poprzez ewentualny DAC do TV z wyjścia cyfrowego może bardziej podnieść jakość dźwięku i miało by to wtedy znacznie większy sens. Jednak wskazany byłaby tu taki który ma regulowaną głośność z pilota, aby nie trzeba było podchodzić do TV gdy chcesz zmienić jej poziom lub wyciszyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cześć Panowie,

Chciałem wam podziękować za pomoc. Finalnie ponieważ nie chciałem dodatkowo zagracać szafki RTV wzmacniaczami, DAC i dodatkowym zestawem głośników postanowiłem pójść na łatwiznę i podłączyć moją mini wieżę kablem do TV.

Tu mam pytanie bonusowe dla własnej pewności: mówiąc o kablu RCA potrzebuję: Jack 3.5 mm - 2xRCA i wtedy Jack idzie do gniazda AUDIO - IN ? Chce się upewnić bo na logikę wydawałoby mi się że to powinno być AUDIO - OUT jako że dźwięk z TV będzie wychodził na zewnątrz do głośników - pewnie źle sobie to tłumaczę :) 

(sory za spam przez przypadek wkleiło mi 3 obrazy i teraz nie widzę opcji ich skasowania)

image.png

image.png

image.png

Edytowano przez Finalfen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze pewne prawdopodobieństwo że gniazdo SCART w tym TV może być dwukierunkowe i jeśli piny wyjść są w nim aktywne, może coś da podłączyć pod to gniazdo dzięki odpowiedniej przejściówce. Jednak od jakiegoś czasu gniazda tego typu mają zwykle jedynie funkcjonalność wejść i wtedy nic z tego. A  IN to zawsze wejście i tędy można jedynie doprowadzić sygnał ze źródła zewnętrznego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...