Skocz do zawartości

Jak przesłać dźwięk przez USB-C


Recommended Posts

Posiadam laptopa który ma wyjścia tylko USB-C oraz minijack. Do tego mam aktywne monitory Dynaudio z wejściem tylko coaxial RCA oraz takie urządzenie Dynaudio Connect z następującymi wejściami:
- Analogowe wejście stereo minijack 3.5 mm
- Analogowe wejście stereo RCA
- Cyfrowe wejście optyczne (do 24 bit / 192 kHz)
- Cyfrowe wejście koaksjalne (do 24 bit / 192 kHz)
- Wejście Mini USB (do 24 bit / 96 kHz)
- Bluetooth (A2DP, aptX, AAC)
- Wi-Fi (Spotify Connect, DLNA)

Chcę słuchać muzyki z Tidal MQA. do tego chcę użyć equalizera cyfrowego. Są odpowiednie aplikacje na Maca. Chciałbym żeby kanał pozostał cyfrowy, więc jack odpada.

Najprościej połączyć Macbooka z Dynaudio przez Bluetooth. Chciałem jednak zobaczyć jakby to było słuchać hi-res i Bluetooth na to nie pozwala. 

I teraz nie wiem jak to połączyć żeby było hi-res. Generalnie strasznie słabo z takimi przejściówkami z usb-c na cokolwiek. Czy przejściówka usb-c na USB "zwykłe" plus interfejs USB-coaxial to dobry pomysł? Czy taka przejściówka za 30 zł pogorszy jakość dźwięku? A może wystarczy przejściówka USB-C na MIni-USB za 2 złote i kabel?

A może powinienem zainwestować w RaspberryPi i odtwarzać prosto z niego muzykę i tam doinstalować jakiś EQ? 

Czy są odtwarzacze strumieniowe sterowane przez smartphone z opcją EQ?

Nie za bardzo rozumiem tematy związane ze stratą jakości dźwięku USB więc proszę o opinie co zrobić żeby wygodnie i w miarę możliwości tanio cieszyć się inputem MQA z Tidala w jakości minimum 96kbs 24bit z możliwością własnej EQ.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dawid Smoleń napisał:

Chcę słuchać muzyki z Tidal MQA

Jeżeli dobrze zrozumiałem to potrzebujesz DACa w wejściem USB i wyjściem RCA. Nie podałeś jakie Dynaudio masz więc trudno dociec czy RCA to RCA czy coax RCA to coax cyfrowy? Jedne i drugie wyjście znajdziesz w Topping D10 za ok. 300 pln. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niekoniecznie potrzebuję DACa - chcę żeby sygnał został cyfrowy od źródła aż do samego głośnika. Potrzebuję też mieć opcję EQ, stąd wydaje mi się że standardowy DAC się nie sprawdzi.

Mam Dynaudio Focus 20 XD który ma wejście tylko coaxial rca, ale do tego jest właśnie Dynaudio Connect z wejściami takimi jak podałem wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dawid Smoleń napisał:

chcę żeby sygnał został cyfrowy od źródła aż do samego głośnika. Potrzebuję też mieć opcję EQ, stąd wydaje mi się że standardowy DAC się nie sprawdzi.

W takim razie zerknij na produkty RME.  Oba mają bardzo rozbudowany EQ DSP na którym Ci tak zależy. Kwestia tego co Ci potrzeba, jak chcesz to połączyć z kolumnami które masz. ADI-2 DAC nie ma wyjść cyfrowych, ten drugi - Pro - posiada.     Popatrz na dostępne połączenia cyfrowe, funkcje EQ DSP jakie posiadają te urządzenia , być może to jest czego szukasz?

 

1. RME ADI-2 DAC       https://www.rme-audio.de/adi-2-dac.html

ADI-2-DAC-C.png.8b7128d02168bfd8267149603bd7820d.png

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2. RME ADI-2 Pro           https://www.rme-audio.de/adi-2-pro-fs-be.html

ADI-2-ProFSr-C.png.50d5e8ed0caa8bcf075d1f18abf6190e.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to by się może sprawdziło, choć jeszcze nie wiem jak podpiąć do tego Macbooka?

Jeszcze raz, czego potrzebuję:

Tidal [MQA, format cyfrowy] -> cyfrowy EQ -> Dynaudio Focus XD coaxial LUB Dynaudio Connect (USB/coax/toslink/wifi)

MacBook odtwarza Tidal MQA oraz programy takie jak Boom 2 CHYBA robią EQ w hi-res. Problem w tym że nie wiem jak wypuścić dźwięk cyfrowy z Macbooka przez USB-C/wifi na Dynaudio.

Od razu powiem że w starym Macbooku miałem wyjście optyczne które wpinałem do Dynaudio Connect i było po problemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dawid Smoleń napisał:

Tak, to by się może sprawdziło, choć jeszcze nie wiem jak podpiąć do tego Macbooka?

Mac podepniesz USB do RME. Na ich stronie sterowniki Mac/Win do pobrania https://www.rme-audio.de/downloads.html

Muszę jeszcze wspomnieć, żeby było jasne,  że żaden produkt RME nie dekoduje MQA. Mi to nie przeszkadza bo zalet tego formatu ja nie słyszę ale dla kogoś może to być istotne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkk  nie chcę być strasznym lamusem ale wczoraj przez godzinę nie mogłem takiego znaleźć i uznałem że tak się historycznie poukładało że takich nie ma....

a tu proszę 

https://www.komputronik.pl/category/17160/kable-usb-c-mini-usb.html

I faktycznie to załatwia sprawę, jeśli dobrze rozumiem. Tidal na Macu dekoduje MQA, EQ używam jeśli chcę przez Boom'a, dźwięk wychodzi z USB po konfiguracji w ustawieniach w Hi-Res i trafia do Dynaudio Connect.

Zapytam od razu: problemów wynikających z samego kabla/przejściówki nie powinno być, ale może być kłopot związany jakimiś tam jitterami i zakłóceniami z procesora?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może albo nie może, Apple to tak gówniana marka, że różne cuda mogą być. Właściwie gorszy jest tylko M$. 

Zasada taka. Najpierw kup kabel i podziałaj na nim z dwa tygodnie do miesiąca, jak zacznie Ci coś przeszkadzać to przyjdź na forum, opisz problem a ekipa zaproponuje Ci rozwiązania :)

Nie ma co kupować rzeczy na zapas i wydawać pieniądze. 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kabel USB-C/microUSB-A powinen być najlepszy, jednak praktycznie dowolna przejściówka USB-C/A nawet działająca tylko w standardzie USB 2.0 ( bo tyle przejdzie maksymalnie przez standardowe microUSB ) powinna wystarczyć. Nie rozumiem Poco koledzy polecali Ci inne DAC-i skoro już masz coś takiego. Zawsze możesz w przyszłości kupić lepszy :) .  Na początek taka przejściówka powinna być zupełnie dobra, a pewnie i na zawsze. Nie powinna ona stwarzać problemów z dźwiękiem. No chyba ze będzie miała uszkodzone lub zaśniedziałe styki. Podobnie może być z kablem.

Tak nawiasem mówiąc to Mac-i często mają zaszyte wyjście optyczne w gnieździe jack. Jeśli ono działa to z wnętrza powinno świecić na czerwono. Wtedy możesz podłączyć odpowiednim kablem optycznym ten Dynaudio Connect.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się kupić takie kable. Za to bardzo łatwo o kabel USB-C/A lub microUSB/A i taki którym można podłączyć coś z wtyczką typu A do microUSB A lub miniUSB A albo USB-C. Łącząc takie kable można coś takiego połączyć. Ważna może być wtedy kolejność, nie tylko rodzaj wtyczek.

Od strony komputera powinien być kabel zakończony od drugiej strony gniazdem USB-A lub taka przejściówka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...