Skocz do zawartości

Brzmienie kolumn a preferencje użytkownika?


lysy

Recommended Posts

34 minuty temu, lysyrafal napisał:

W tym temacie chcialbym Was zapytac czy warto wybierac kolumny pod konkretny (ulubiony) gatunek muzyczny albo czy braliscie to pod uwage przy wyborze swoich kolumn?

Oczywiście, że tak. Są kolumny uniwersalne ale jak ktoś szuka na przykład pod małe składy jazzowe i słodkie wokale z kontrabasem w tle to bardziej mu spasują wysokoskuteczne kolumny z dużymi papierowymi wooferami i jedwabiem na kopułce pod trzywatową lampę 2A3 niż kilowatowe monobloki napędzające prądożerne Kappa 9A. Tak mi się wydaje ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Czyli po prostu poszles na kompromis i zaakceptowales to brzmienie ktore wyszlo z takiego polaczenia.

Otóż to :)

Rafał poczytaj do jakich melodii nabywa się wzmacniacze lampowe 300B - słucham zupełnie inne gatunki , ortodoksyjny audiofil rzekłby iż słucham disco polo wręcz - cóż za heretyk ze mnie.

Lepszym pytaniem byłoby jakie kawałki używacie przy odsłuchach , ale taki wątek już chyba był...

 Inna sprawa brzmienie kolumn potrafi się mocno zmienić zależnie od źródła , wzmacniacza , a nawet jak się ostatnio dowiedziałem różne realizacje nagrania mogą mocno zniechęcić , chyba potwierdzić temat różnych wydań 1 płyty może :)  @Bogusław Kożyczkowski

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w różnych wydaniach są subtelne, trzeba być mocno osłuchany z jedną wersją by wprawne ucho wyłapało różnice. Największy przyrost daje źródło, będzie duża różnica między tym  a tym  / potem wzmacniacz, ten "gra" inaczej od tego / teraz przyszedł czas na kolumny (zdjęć własnych brak) inaczej taka  od tej / I na koniec zostawiłem również ważną kablologie, pod warunkiem ..... system musi być transparentny i niestety musi kosztować, Yamaha R-N803D nie starczy.  

Sumując : GRA CAŁY KOMPLET, to my dobieramy poszczególne jego elementy pod gusta i w ramach posiadanego budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

  .....  i niestety musi kosztować, 

Wg moich doświadczeń nie musi. W moim niedrogim systemie vintage ( wzmacniacz i monitory ) + współczesne tanie źródło Korg 100m ( posiada b. dobre brzmienie w niskiej cenie porównywalne do drogich dac jak np. Chorda Hugo 2 którego posłuchałem na AVS. To informacja dla tych co chcieli by zaoszczędzić trochę kasy ) zmiana kabelków istotnie wpływa na jego finalne brzmienie. Miałem też okazje podmienić kable w starszym modelu Yamahy PianoCraft  i brzmienie jego stało się miękkie nie tak natarczywe co uznaję za istotną zmianę w tym tanim zestawiku.

Uważam, że najlepsze kolumny są uniwersalne więc nie szukałbym kolumn grających dobrze tylko część muzyki.

 

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Fortepiano napisał:

Wg moich doświadczeń nie musi, w moim niedrogim systemie vintage ( wzmacniacz i monitory ) + współczesne tanie źródło Korg 100m ( posiada b. dobre brzmienie w niskiej cenie porównywalne do drogich dac jak np. Chorda Hugo 2 którego posłuchałem na AVS ) zmiana kabelków istotnie wpływa na jego finalne brzmienie.

Odwiedził mnie ostatnio Gość (Pan Jacek) ze swoim transportem CD (Demo 14k) + wymiana moich kable zasilania na lepsze, sprawdzenie plusa na wtykach i wymiana coaxial na znacznie bardziej wartościowy, bez ruszania moich kolumn, DAC i I kabli głośnikowych i XLR....... KOLUMNY, zagrały jak nigdy przedtem. Nie była potrzebna żadna adaptacja pomieszczenia, żadne Keplery pod CD, ..... to fragment mojego opisu....

01.png

powód do pierwotnej mojej konfiguracji odczułem natychmiast, na szczęście dla mnie, to co wpięto w mój tor kosztowało tyle, że nigdy nie będzie mnie stać na takie dodatki, więc śpię spokojnie. Nie wmawiajcie sobie, że wasze obecne zestawy grają wspaniale, bo sam właśnie dostałem lekcje pokory

 

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy wzrosła muzykalność, melodyjność brzmienia przy tych drogich dodatkach? Oceniam system przede wszystkim po tych cechach i w porównaniu do tych drogich systemów które słyszałem nie mam się czego wstydzić a mogę być zadowolony.  Bardzo rzadko słyszałem system który grały świetnie muzykalnie a wiele takich które głównie eksponowały szczegóły w nagraniu. Co mi po super "scenie" jak nie słyszę emocji zawartych w muzyce?  

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro mądrzejsi ode mnie mówią, że kolumny odpowiadają za 50% jakości dźwięku jaka jest wydobywana z zestawu, to  dobór ich do konkretnej muzy ma sens,

kiedy przymierzałem się do wymiany sprzętu słuchałem emit m20 oraz pylon monior diamond i tak...

sade, bryana ferrego lepiej się słuchało na pylonach, ale już coś mocniejszego jak sisters of mercy to porażka - zupełny brak dynamiki

w końcu wybrałem studio 16 hz canto two, ale i tu przy bardziej dynamicznej muzyce przydałoby się więcej kopa,

teraz myślę o wymianie wzmacniacza,

kiedy to się skończy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kubakk napisał:

a nawet jak się ostatnio dowiedziałem różne realizacje nagrania mogą mocno zniechęcić , chyba potwierdzić temat różnych wydań 1 płyty może :)  @Bogusław Kożyczkowski

Z tym sie zgadzam plyty CD potrafia wypatrzyc brzmienie poniewaz sam ich uzywam jako glownego (jedynego) nosnika do sluchania, ale zalozmy iz sa dobrze zrealizowane. Dodam tylko, ze roznice z roznych wydan plyt CD slychac nawet na moim budzetowym systemie.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 13.03.2020 o 13:32, lysyrafal napisał:

Z tym sie zgadzam plyty CD potrafia wypatrzyc brzmienie

Tutaj moj blad chodzilo mi o slowo ''WYPACZYC".

Widze, ze temat szybko wygasl ale zapytam w ten sposob. Czy macie jakies konkretnie typy kolumn pod gatunki muzyczne np. JAZZ, SOUL, BLUES, CLASSIC, METAL, ROCK, POP, ELECTRO, R&B, INSTRUMENTALNA?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Dnia 13.03.2020 o 12:14, MarcKrawczyk napisał:

skoro mądrzejsi ode mnie mówią, że kolumny odpowiadają za 50% jakości dźwięku jaka jest wydobywana z zestawu, to  dobór ich do konkretnej muzy ma sens,

 

Czy mądrzejsi tego nie wiem, ale na pewno bardziej doświadczeni. Dużo ludzi musi się przekonać na własnej skórze, ale później dochodzą do tych samych wniosków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...