Skocz do zawartości

Nieprawidłowe brzmienie wbudowanych głośników stereo Harman-Kardon w laptopie Toshiba


Recommended Posts

Witajcie,

podejrzewam, że podczas czyszczenia mojego laptopa z kurzu uszkodziłem (?) głośniki.

Po przedmuchaniu obydwu głośników sprężonym powietrzem, postanowiłem przedobrzyć i użyłem pędzelka do usunięcia smaru (jak się później okazało), który znajdował się na gumowym zawieszeniu? Nie wiem czy tak ten element się nazywa ale, w każdym razie smar ten wypełniał szczelinę pomiędzy ściankami "kielicha", w którym leży głośnik, a właściwym głośnikiem.

Po złożeniu laptopa, głośniki nie grają tak jak powinny. Objawy to na moje ucho zanik znacznego pasma dolnych częstotliwości i pewnej części górnych. Tak jakby zastosować jakiś filtr i odciąć dół i górę. Ogólnie dźwięk jest cichszy i brak mu głębi.

Czy taki scenariusz jest możliwy?

Czy smar ten jest niezbędny, żeby głośniki działały tak jak trzeba? Jeśli tak, czy można go czymś zastąpić? Przyznam się, że początkowo w pośpiechu wziąłem smar za kurz i inny brud i dopiero po fakcie, jak spojrzałem na pędzel zorientowałem się o co chodzi 😕

Edytowano przez sungonetohell
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz, głośnik to głośnik. Standardowy głośnik wyposażony w magnes, cewkę, rezystor, membranę itd, działa tak samo, nie zależnie gdzie jest umieszczony (komputer, samochód, telewizor, kolumna głośnikowa) czym zasilany. Problemu, raczej należy szukać w samym głośniku, a nie elektronice. 

@sungonetohell

Ten "smar" co go wydmuchałeś to prawdopodobnie ferrofluid. Występuje w wielu konstrukcjach głośników. Wpływa dość istotnie na pracę i brzmienie głośnika. Teraz albo serwis, albo wymiana głośników. Ferrofluidów jest wiele rodzajów o różnej gęstości, lepkości. Zastosowanie niewłaściwego pogorszy tylko sprawę. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Tak jak @Rega wspomniał - nie specjalizuję się w komputerowym audio. Laptopa rozbierałem ostatnio dobrych kilka lat temu i na pewno nie jestem w tej dziedzinie specjalistom :)  Postaram się jednak pomóc. 

Jeżeli ten "smar", to była substancja uszczelniająca pudło rezonansowe głośników (taką rolę tam pełni sama obudowa laptopa), to po rozszczelnieniu głośniki straciły odpowiednie warunki pracy. Bez szczelnego pudła rezonansowego przestają odtwarzać dół pasma. To by się zgadzało z tym co napisałeś. Nie wiem jednak czym w laptopie można zastąpić tą substancję. Raczej nie jest to jakiś mocny klej, skoro dało się go usunąć zwykłym pędzelkiem... Spróbuj użyć jakiegoś silikonu uniwersalnego. A najlepiej to podpytaj w jakimś serwisie laptopów. Tam powiedzą Ci jakiego preparatu można użyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.03.2020 o 11:11, 1Ender napisał:

Bzdury piszesz, głośnik to głośnik. Standardowy głośnik wyposażony w magnes, cewkę, rezystor, membranę itd, działa tak samo, nie zależnie gdzie jest umieszczony (komputer, samochód, telewizor, kolumna głośnikowa) czym zasilany. Problemu, raczej należy szukać w samym głośniku, a nie elektronice. 

@sungonetohell

Ten "smar" co go wydmuchałeś to prawdopodobnie ferrofluid. Występuje w wielu konstrukcjach głośników. Wpływa dość istotnie na pracę i brzmienie głośnika. Teraz albo serwis, albo wymiana głośników. Ferrofluidów jest wiele rodzajów o różnej gęstości, lepkości. Zastosowanie niewłaściwego pogorszy tylko sprawę. 

Pozdrawiam 

 

Dnia 14.03.2020 o 11:11, Audio Autonomy napisał:

Czołem!

Tak jak @Rega wspomniał - nie specjalizuję się w komputerowym audio. Laptopa rozbierałem ostatnio dobrych kilka lat temu i na pewno nie jestem w tej dziedzinie specjalistom :)  Postaram się jednak pomóc. 

Jeżeli ten "smar", to była substancja uszczelniająca pudło rezonansowe głośników (taką rolę tam pełni sama obudowa laptopa), to po rozszczelnieniu głośniki straciły odpowiednie warunki pracy. Bez szczelnego pudła rezonansowego przestają odtwarzać dół pasma. To by się zgadzało z tym co napisałeś. Nie wiem jednak czym w laptopie można zastąpić tą substancję. Raczej nie jest to jakiś mocny klej, skoro dało się go usunąć zwykłym pędzelkiem... Spróbuj użyć jakiegoś silikonu uniwersalnego. A najlepiej to podpytaj w jakimś serwisie laptopów. Tam powiedzą Ci jakiego preparatu można użyć.

 

3 godziny temu, 1Ender napisał:

@Audio Autonomy  wszelkie ropopochodne preparaty, rozpuszczają gumę..

Co do kierunku, porady w serwisie, jak najbardziej słuszny. 

Alternatywna:

Można nie robić nic i dokupić jakieś małe głośniki komputerowe. Powinno być trochę lepiej niż na fabrycznych. 

Pozdrawiam 

Dzięki za wszelkie sugestie. Myślę, że w tygodniu spróbuję coś z tym zrobić 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Dnia 15.03.2020 o 15:11, sungonetohell napisał:

 

 

Dzięki za wszelkie sugestie. Myślę, że w tygodniu spróbuję coś z tym zrobić 😀

Czy udało się rozwiązać ten problem ? Bardzo często spotykam się z tym samym uszkodzeniem w laptopach Toshiby i byłbym wdzięczny za podpowiedź jak to naprawić 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...