Skocz do zawartości

Bowers & Wilkins 706 S2 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

"Cierpienia młodego Krafta" - część trzecia.

Co lepsze? Podstawkowe 706, czy może podłogowe 603 z niższej serii? Cena zbliżona, więc tym kryterium nie musimy się martwić.

Cechy 706

+ lepszy głośnik wysokotonowy
+ prostsza zwrotnica z lepszych elementów
- kompromisowy głośnik średnio-niskotonowy 
- mała obudowa (brak niskiego zejścia na basie)

Cechy 603

+ większa obudowa (przewaga w niższych częstotliwościach)
+ dedykowany głośnik średniotonowy o specjalnym zawieszeniu 
+ dedykowane głośniki niskotonowe z potężnym napędem
- problem z zszyciem pasma w trójdrożnej konstrukcji
- mniej audiofilska zwrotnica
- budżetowe wykonanie obudów
- niski prestiż wśród audiofilskiej braci;)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość elementów zwrotnicy , jak na ich cenę jest zupełnie dobra i trudno tu oczekiwać więcej. W przypadki B&W wyspecjalizowany i dość specyficzny głośnik średniotonowy jest sporym atutem. Moim zdaniem ciekawszym rozwiązaniem było by połączenie 706 z subwooferem takim jak np. REL T5 lub podobnym. Szczególnie w połączeniu z z systemem cyfrowej korekcji akustyki pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

"Cierpienia młodego Krafta" - część trzecia.

Co lepsze? Podstawkowe 706, czy może podłogowe 603 z niższej serii? Cena zbliżona, więc tym kryterium nie musimy się martwić.

Cechy 706

+ lepszy głośnik wysokotonowy
+ prostsza zwrotnica z lepszych elementów
- kompromisowy głośnik średnio-niskotonowy 
- mała obudowa (brak niskiego zejścia na basie)

Cechy 603

+ większa obudowa (przewaga w niższych częstotliwościach)
+ dedykowany głośnik średniotonowy o specjalnym zawieszeniu 
+ dedykowane głośniki niskotonowe z potężnym napędem
- problem z zszyciem pasma w trójdrożnej konstrukcji
- mniej audiofilska zwrotnica
- budżetowe wykonanie obudów
- niski prestiż wśród audiofilskiej braci;)
 

Ale Ty porównujesz monitor z podłogowym. Technicznie na pewno lepszym głośnikiem będzie 706. Dźwiękowo również. Ale więcej czadu, uzyskasz na 603. To chyba jedyny plus.

Dnia 19.03.2020 o 08:54, Kraft napisał:

Zwolennik teorii, że pieniądze grają?

Nie zawsze ale dość często. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miras23 napisał:

Ale więcej czadu, uzyskasz na 603. To chyba jedyny plus.

Ale dobry bas, nisko schodzący, kontrolowany i odpowiednio podpierający brzmienie, to nie jest "czad". To nie jest dodatek uatrakcyjniający. To integralna część dobrego brzmienia. Bez niego nawet brzmienie z wyśmienitą resztą pasma nie będzie zasługiwało na miano dobrego. Jeśli monitory nie mogą mi zapewnić w moim pokoju odpowiednio dobrego basu, to nie można stwierdzić, że są lepszymi głośnikami niż podłogówki z niższej klasy, które mają bardziej wyrównane możliwości. Liczy się całokształt. Mój dylemat ma sens. Czy jeśli trochę stracę na górze, ale zyskam na dole, to będzie całościowo lepiej, czy nie? Do tego mniej więcej sprowadza się moje pytanie. Odpowiedź jest trudna, bo nie wiem ile realnie zyskam, a ile stracę. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft

bołersy zawsze mnie fascynowały wyglądem

Niestety (pomijając bardzo wysoką serię której z fascynacją słuchałem w polskim radio w studio nagraniowym) nigdy mnie nie zauroczyłypiszę o wspólczesnych produktach). Ale jest jedno odstępstwo - seria 7xx

Nie pamiętam których podłogowych słuchałem ale brzmiały i detalicznie i jednoczesnie z atmosferą, były muzykalne

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Do tego , z tego co napisał Kraft, wynika ze monitory mają słabo dociążony dół i warto było by to poprawić.

Małe dopowiedzenie. Mają słabo dociążony dół w moim pomieszczeniu. W salce odsłuchowej Top HiFi dół był OK, choć pomieszczenie było zbliżonej wielkości. Jeszcze będę nad tym pracował. Może da się coś poprawić. 

40 minut temu, Fafniak napisał:

bołersy zawsze mnie fascynowały wyglądem

bardzo wysoką serię której z fascynacją słuchałem w polskim radio w studio nagraniowym

Słowo "fascynacja: jakoś dobrze pasuje do kolumn tej firmy. Mnie dźwięk nowych Bowersów fascynuje od pierwszych minut odsłuchu. 

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Pozatym ten sam wzmacniacz ktory ma wysterowac kolumne stojaca badz monitor, na logikę wydaje sie ze lepiej bedzie kontrolował monitor.

"Na logikę". A czy "na elektrykę" również? Jakie argumenty elektryczne przemawiają za takim twierdzeniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

 

"Na logikę". A czy "na elektrykę" również? Jakie argumenty elektryczne przemawiają za takim twierdzeniem?

Czy na elektryke również.... hmmm.

Argumentem mógłby być rodzaj uzytego glosnika, ilość tych głośników i zwrotnica. Z reguły te "wieksze" kolumny moga bardziej "szaleć" z chociażby wspolczynnikiem DF. Ale wiesz drogi @Kraft, to tylko takie moje gdybanie, bo gdyby chciec to ogarnac to "trzeba to wziasc na warsztat" :)

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Małe dopowiedzenie. Mają słabo dociążony dół w moim pomieszczeniu. W salce odsłuchowej Top HiFi dół był OK, choć pomieszczenie było zbliżonej wielkości. Jeszcze będę nad tym pracował. Może da się coś poprawić. 

 

Jeśli gdzies daly wiecej tzn. Ze korekta dsp moze pomoc.

A może one faktycznie z tym dołem mają cos nie halo tylko tam w tej salce były "fajne mody" które "pomogły zbudować" obraz gry dołem...

Kiedyś byla rozmowa na forum ze recenzenci powinni wystawiac do wiadomosci publicznej odpowiedz czestotliwosciowa pomieszczenia. Moze by tak zapytac Top HiFi czy ma pomierzone pomieszczenie i u siebie w domku procesorem zblizyc sie do tych parametrow i odsłuchać. Moze bedzie "blizej" tamtego dzwieku.... (zdublowac tamte mody) ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kraft napisał:

Ale dobry bas, nisko schodzący, kontrolowany i odpowiednio podpierający brzmienie, to nie jest "czad". To nie jest dodatek uatrakcyjniający. To integralna część dobrego brzmienia. 

 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Małe dopowiedzenie. Mają słabo dociążony dół w moim pomieszczeniu. W salce odsłuchowej Top HiFi dół był OK, choć pomieszczenie było zbliżonej wielkości. Jeszcze będę nad tym pracował. Może da się coś poprawić. 

Słowo "fascynacja: jakoś dobrze pasuje do kolumn tej firmy. Mnie dźwięk nowych Bowersów fascynuje od pierwszych minut odsłuchu. 

"Na logikę". A czy "na elektrykę" również? Jakie argumenty elektryczne przemawiają za takim twierdzeniem?

Zespolenie pasm w obie strony jest ważne. W dół? ba tam najwięcej się dzieje (instrumenty. wokal). W góre? tam szybciej nasze ucho słyszy,że coś jest nie tak, że brakuje tych uderzeń w talerz czy trąbka ucierpiała. 

To, że w salce Top... gało inaczej ... daje do myślenia...co!.  Pisałem.. sprawdź w różnych pomieszczeniach u siebie, a myślisz czemu tak pisałem?  

Fascynacja? ... No. żebym ja zamawiał duże kolumny których nie było jeszcze na rynku pl. w ciemno (bez odsłuchu) tylko po teście 706.....to..... cud. 

 

A widzisz... zapomniałem Tobie dopisać jeszcze coś, coś czego nie uwzględniasz.....a ma wpływ.

Top HIFI na zasilaniu sprzętu używa Nordost / reszta kabli to AudioQuest 

Innym czynnikiem czemu tam było lepiej .... jest Twój wzmacniacz.

 

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

A widzisz... zapomniałem Tobie dopisać jeszcze coś, coś czego nie uwzględniasz.....a ma wpływ.

Top HIFI na zasilaniu sprzętu używa Nordost / reszta kabli to AudioQuest 

Innym czynnikiem czemu tam było lepiej .... jest Twój wzmacniacz.

To tylko spekulacje. Tego nie wiesz.

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Pisałem.. sprawdź w różnych pomieszczeniach u siebie, a myślisz czemu tak pisałem?  

Taki jest plan. W poniedziałek zagrają w 10m2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

To tylko spekulacje. Tego nie wiesz.

Dobra... to inaczej, oddaj 706 i zabierz do dom NAD 368.  Napisz co daje podmiana z Marantz.

12 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Raczysz sobie żartować....?

Taka zmiana na basie a Ty tu wyjezdzasz z kablem zasilajacym?????

Uffff... kwarantanna ma swoje minusy ;)

A ty jakiego używasz na zasilaniu wzmacniacza????

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

 

A ty jakiego używasz na zasilaniu wzmacniacza????

Myslalem ze odnosimy sie do kabla zasilajacego Nordost.

Chyba sam się zlapaleś na tym ze popełniłeś typowe "faux pas" z tym Nordostem i teraz próbujesz szybko przerzucić temat na wzmacniacze.

3 godziny temu, Kraft napisał:

W salce odsłuchowej Top HiFi dół był OK, choć pomieszczenie było zbliżonej wielkości. 

To moze warto wziasc swojego marantza i swoje kabelki i te "bołersy" i sprawdzic w tej salce czy gra tak jak to zapamietales. Jesli tak to akustyka jesli nie to wzmacniacz itp.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Myslalem ze odnosimy sie do kabla zasilajacego Nordost.

Chyba sam się zlapaleś na tym ze popełniłeś typowe "faux pas" z tym Nordostem i teraz próbujesz szybko przerzucić temat na wzmacniacze.

Bo miałem zasilające na myśli. Kable które zasilają wzmacniacz a ten głośnikowym zasila kolumny.

To powiedz jaki tam u Ciebie na zasilaniu? 

Dobra.... nie pisz, nie chce wiedzieć.

Bowers 706S2 to temat właściwy.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. W serii 700 zastosowano nowy typ membran basowych o nazwie Aerofoil™. 

Opis na stronie producenta jest dość lakoniczny:

"Stożek basowy o profilu Aerofoil ™ opracowano przy użyciu zaawansowanych technik komputerowego modelowania, ma zmienną grubość, zapewniając sztywność i nieugiętość tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Rezultat: głęboki i dynamiczny bas."

Z zewnątrz membrana nie wygląda jakoś niezwykle. Papierowy stożek i tyle.

700_s2_technology_aerofoil_cone_2.thumb.jpg.b0dcc7aea539fcefc1792c231632345c.jpg

Próbowałem sobie wyobrazić, jak wygląda profil tego stożka. Myślałem, że po prostu papier jest trochę grubszy z jednej strony i tyle. Jednak nie. Trafiłem na zdjęcie przekroju i jest ono zaskakujące. Membrana ma profil skrzydła i budowę kanapkową z wypełnieniem ze styropianu.

2015-08-BundW-800D2-Praesentation-025-1024x671.thumb.jpg.5303c5454941450c2c7044a5d8023fff.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kraft napisał:

Ciekawostka. W serii 700 zastosowano nowy typ membran basowych o nazwie Aerofoil™. 

Opis na stronie producenta jest dość lakoniczny:

"Stożek basowy o profilu Aerofoil ™ opracowano przy użyciu zaawansowanych technik komputerowego modelowania, ma zmienną grubość, zapewniając sztywność i nieugiętość tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Rezultat: głęboki i dynamiczny bas."

Z zewnątrz membrana nie wygląda jakoś niezwykle. Papierowy stożek i tyle.

700_s2_technology_aerofoil_cone_2.thumb.jpg.b0dcc7aea539fcefc1792c231632345c.jpg

Próbowałem sobie wyobrazić, jak wygląda profil tego stożka. Myślałem, że po prostu papier jest trochę grubszy z jednej strony i tyle. Jednak nie. Trafiłem na zdjęcie przekroju i jest ono zaskakujące. Membrana ma profil skrzydła i budowę kanapkową z wypełnieniem ze styropianu.

2015-08-BundW-800D2-Praesentation-025-1024x671.thumb.jpg.5303c5454941450c2c7044a5d8023fff.jpg

Taki przekrój membrany jest dość zaskakujący. Być może ten styropian jest na obu brzegach sprasowany. Bo logicznie rzecz biorąc jest sens aby w rejonie karkasu cewki membrana była grubsza. Focal od dawna uważa ze dla głośników czysto basowych tylko profil stożkowy ma sens bez żadnych wygięć. Co do doboru wzmacniaczy , sądzę ze oczywiście różne ich rodzaje będą miały wpływ na brzmienie. Jednak nie tylko wysoka cena wzmacniacza da tu dobre brzmienie. Ważniejszy jest sam dobór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lysyrafal napisał:

Ja jestem tego samego zdania co Boguslaw, ze to jest najwiekszy problem w polaczeniu z B&W. 

Na jakiej podstawie tak sądzisz? Porównywałeś jak grają Bowersy z Marantzem, a jak z innymi wzmacniaczami? Błagam o garść szczegółów.

10 minut temu, MobyDick napisał:

Taki przekrój membrany jest dość zaskakujący. 

Myśleli, myśleli i wymyślili.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę znowu posłuchałem. Tym razem wykorzystałem doświadczenia z testów KEF-ów R3 w bliskim polu. Z odsłuchów i pomiarów wiem, że w takim rozmieszczeniu bas jest u mnie znacznie lepiej wyrównany względem mojego standardowego sweet spotu. Spróbowałem no i faktycznie bas się wypełnił. Do ideału jeszcze daleko, ale balans tonalny całości jest teraz znacznie lepszy. Posłuchałem kilku utworów testowych i znowu jestem pod wrażeniem. Namacalność wokali jest rewelacyjna. To nie są kolumny dla abnegatów. W końcu, jak tu siedzieć w kalesonach, jak nam się materializuje w pokoju Cassandra Wilson czy Diana Krall;). W moim ulubionym kawałku do testowania efektów przestrzennych, "Miss Teardrop" Labanda, scena rozciąga nam się aż za uszy (tam grają po obu stronach głowy wibrujące organy), do tego perkusyjne przeszkadzajki między nami a kolumnami i wiele innych efektów rozrzuconych po scenie - wspaniałe poczucie otoczenia dźwiękiem.   

2 godziny temu, slaw0001 napisał:

W natłoku tych technikali, nie wiem czy przeoczyłem czy nic o ty nie było, ale próbowałeś już może korekcji DL? 

DL jeszcze nie próbowałem. To podłączanie osprzętu, kalibrowanie i przestawianie mikrofonu w poszczególne lokalizacje nie należy do przyjemności. No ale trzeba się w końcu zmobilizować.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...