Skocz do zawartości

Sony PS-X55 pytania serwisowe


Recommended Posts

Cześć, 

jako że sprzedałem mój djski set (2x stanton t. 80), który od kilku lat stał w kącie i się kurzył, postanowiłem kupić jakiś automat z epoki. Zastanawiałem się nad Technicsem SL-1300, ale finalnie nabyłem Sony PS-X55 w całkiem niezłej cenie (chyba😂). 

Z innych tematów możecie kojarzyć, że jestem użytkownikiem Regi Planar 3, którą sykcesywnie upgradeuję (tak btw to po mi się kupić w dobrej cenie zewnętrzny zasilacz, teraz zbieram na silnik 24v). Filozofia Regi to "make it simple", więc to pełny manual, którego serwisowanie jest proste. Sony pełen automat i po schematach patrząc mam trochę wątpliwości czy sam go ogarnę 😱

Poczytałem o gramofonach sony trochę na różnych forach, ale odnośnie x55 za dużo nie ma... Ktos z Was mieli styczność i ma jakieś rady na co zwrócić uwagę przy uruchomieniu? 

Przejrzałem też instrukcję serwisową z ve (w załączeniu) , niestety nie ma tam nic nt. smarowania. Które elementy przesmarować i jakimi smarami? 

Na innych forach wyczytałem, że w modelu x65 warto wymienić  kondensatory w zasilaczu i stabilizatory 5v. Czy w x55 jest podobnie? I teraz możliwe, że się wyglupię, ale jeśli tak czy tu chodzi o kondensator c101 i tranzystory q102 i q103? Jeśli się wygłupiłem to może ktoś wskazać, o które elementy chodzi i polecić zamienniki? 

Wymiana kabla RCA pewnie będzie prosta, wymieniał ktoś okablowanie ramienia albo ma jakiś tutorial? 

Patrząc po zdjęciach czeka mnie trochę pracy kosmetycznej - chciałbym uzyskać na plincie efekt w stylu piano black (wysoki połysk) - jest to możliwe samą polerką czy trzeba będzie lakierować? Jaką paste/mleczko możecie polecić do polerki plinty? 

Gramofon jeszcze nie przyszedł, ba nawet nie został wysłany, a ja już sobie planuję robotę😂

Pozdrawiam, 

Kamil

Sony-PS-X55-Service-Manual.pdf

Edytowano przez Kamil C
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytałem się w serwisówkę i jest lista części pod koniec. Z kondensatorem c101 się wygłupiłem - kondensatory sekcji zasilania to pewnie elektrolity c102 - c105, będę chcieli je wymienić na nichicony. Jeśli chodzi o stabilizatory 5v, to nadal mi się wydaje, że chodzi o tranzystory q102 i q103 - wg serwisówki są to 2SD414, parametry z datasheetu 80V 0.8A 10W, jakieś lepsze zamienniki ktoś poleci? Przy okazji pienie wymienię mikroprzełączniki pod przyciskami bo ponoć lubią się zepsuć. Pytania o smary jest nadal aktualne 😉

Jak przyjdzie gramofon to powrzucam zdjęcia i zdam raport. 

Pozdrawiam, 

Kamil

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem @Kamil C!

Kondensator C101 bocznikujący włącznik możesz oczywiście wymienić. Tylko pamiętaj, że musi to być kondensator na wysokie napięcie (400 V). Kondensatory w zasilaczu to C102-C107. 

Stabilizatory są zbudowane tranzystorach q102 i q103. Jeżeli już koniecznie chcesz je wymieniać, to wymień na takie same :)

Jeżeli chodzi o wykończenie plinty na "piano black", to wszystko zależy od tego w jakim stanie jest lakier. Być może da się go wyprowadzić (o ile jest w bardzo dobrym stanie). W innym przypadku czeka Cię malowanie i polerowanie plinty. Można to spróbować zlecić firmie, która zajmuje się np. malowanie frontów meblowych. Tak czy siak będziesz musiał rozebrać cały gramofon, żeby mieć gołą plintę do malowania/polerowania.

Do windy potrzebujesz smar silikonowy od odpowiedniej lepkości. Najlepiej kupić zestaw np. 3 różnych lepkości i dobrać metodą prób i błędów. Poza tym przydać się może jeszcze jakiś olej silnikowy (do osiek różnych zębatek mechanizmu) i smar litowy. Na początek spokojnie wystarczy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...