Skocz do zawartości

Zwrotnice do Maestro 70 – jak wykorzystać?


Recommended Posts

Witam Kolegów. Mam zwrotnice do Tonsil Maestro 70 (na zdjęciach) i szukam pomysłu na najsensowniejsze ich wykorzystanie. Chodzą mi po głowie dwie opcje, ale i wątpliwości z nimi związane. Dlatego potrzebuję Waszych sugestii.

1. Odwzorowanie kolumienek oryginalnych (no, z ewentualnymi sensownymi modyfikacjami).

- mam pewne zdolności stolarskie, podstawowe narzędzia i materiał też się znajdzie, poza tym taka robota to dla mnie przyjemność; nie mam niestety dokładnych wymiarów (wszystkich, w tym frezów, miejsca mocowania basreflexu i wymiary tego tunelu, itp.); może ktoś z Was posiada takie dane lub zdjąłby je dla mnie ze swojego zestawu?

- dość drogie głośniki wysokotonowe (podobno najmocniejsza strona tych kolumn, jaka jest Wasza opinia?); iść ściśle w oryginał czy macie jakieś sugestie zmian co do przetworników (dotyczy też GDNów)?

- podobnie, co do kwestii modyfikacji zwrotnic, ruszać (jeśli tak, to co), czy nie ruszać?

- jakieś inne propozycje do uwzględnienia przy budowie takich kolumn?

2. Budowa kolumn na bazie tych zwrotnic, ale nie trzymając się oryginalnego projektu.

- może ktoś z was spotkał się z taką realizacją lub sam ją przeprowadził?

- samodzielnie w tę opcję nie wejdę (nie potrafię obliczyć tych wszystkich potrzebnych parametrów obudowy, itd., nie posługuję się programami do tego przeznaczonymi).

 

Może macie jakieś inne pomysły na te zwrotnice? Generalnie ma to być dla mnie pewien poligon doświadczalny, przyjemność z budowy/odtworzenia kolumn. Granicą dla fantazji jest sensowny stosunek jakości dźwięku do wartości zakupionych elementów ;) Pozdrawiam!

IMG_20200312_170829.jpg

IMG_20200312_170840.jpg

IMG_20200312_170858.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jeśli mogę Ci zasugerować to odpuść sobie budowę kolumn. Po pierwsze - te zwrotnice są mizernej jakości. Po drugie cena, która zapłacisz za sensowne komponenty do budowy będzie przekraczała cenę gotowych kolumn (oczywiście używanych). Te używane kolumny będą jakościowo dużo lepsze od tego co ,,wystrugasz,, na bazie tych zwrotnic. O obliczeniach dotyczących samych komór kolumn już nawet nie wspomnę. Oczywiście, to tylko moja luźna sugestia. Zrobisz jak będziesz uważał za stosowne. Moim zdaniem za robienie rzeczy audio dobrej lub średniej jakości niech biora się osoby, które sie na tym znają. Amatorom lub osobom ,,zielonym,, w temacie, a tym bardziej nie mającym pojęcia o zasadach i bez obliczeń nie polecam. To tak jak z budową wzmacniaczy,  bez żadnego przygotowania w tej dziedzinie. Jest wiele osób, ktore budując najprostszą listwe zasilajacą, są przekonane, ze i ze wzmacniaczem dadzą sobie radę. Śmieszne. A gdzie pomiary i obliczenia??? No, ale ,,Polak potrafi,, z tym, że niekoniecznie musi, ale skoro chce to jego sprawa No i jeśli mu nie wyjdzie to już niekoniecznie sie do tego przyzna. Pozdrawiam. Rega.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...