Skocz do zawartości

Akustyka w pokoju do ćwiczenia na saksofonie


watur

Recommended Posts

Cześć!

Jestem kończącym studia saksofonistą - także już zarabiającym jako instrumentalista. Jestem profesjonalnym muzykiem, więc codzienne ćwiczenie jest dla mnie tak jak chodzenie do pracy. Przez najbliższy rok będę musiał ćwiczyć w mieszkaniu, po latach ćwiczenia w innym miejscu. W mieszkaniu mam do swojej dyspozycji pokój o wymiarach około 2.5m x 4m. Jedna ze ścian jest ścianą budynku z oknem, druga graniczy z moją sypialnią, trzecia ma drzwi i wychodzi na korytarz mojego mieszkania, czwarta graniczy z szybem windy (czyli jest raczej fajnie odizolowana, bo windy w tym pokoju nie słychać ;) ). Moje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze bloku, więc jedynym ,,problemem" jest sąsiad, który mieszka pode mną. Oczywiście zależy mi na tym, żebym to ja nie był problemem dla niego, dlatego piszę do Was ;)

W pokoju znajduje się typowa ogromna szafa oraz wersalka. I tyle. Mój pomysł na wyciszenie i dostosowanie do moich potrzeb pokoju jest taki:

1. całą podłogę (w miarę możlwości - bo może być trudno dostać się pod szafę) chciałbym wyłożyć taką izolacją akustyczną https://www.wyciszamy.net/AKU-PR-140---Izolacja-akustyczna/p35/k19sub1412#AKU-PR140-50-100--5cm- a na niej położyć dywan.

2. Na jeden z dłuższych ścian (część tej ściany zajmuje ta ogromna szafa) przymocuję cztery panele z pianki akustycznej (piramidki) o wymiarach 100x50

3. Do pokoju wstawię przynajmniej dwa panele z PT80 - na przykład takie: https://allegro.pl/oferta/2-x-absorber-panel-akustyczny-10-cm-isover-pt-80-8529310444?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Sprzęt+estradowy,+studyjny+i+DJ-ski&ev_adgr=Sprzęt+estradowy,+studyjny+i+DJ-ski&gclid=Cj0KCQjw9tbzBRDVARIsAMBplx_5-jUyAIPaRNL8BJUJRHaCcCNtNOqU6ayq2mgEsAa3Q8TPwOSF0FYaAhObEALw_wcB

 

Czy Waszym zdaniem poprawi to odizolowanie mojego instrumentu (instrumentów) od sąsiada? Zaznaczę, iż mieszkanie jest generalnie bardzo ciche. Blok ma tylko 5 lat i naprawdę niemalże nie słyszę sąsiadów, a kilka imprez które wyprawiłem dwa lata temu nie zrobiło na nikim wrażenia, więc raczej ściany dobrze te hałasy wytłumiły. Wiem też, że za 10k zł mógłbym wybudować pokój wewnątrz pokoju, ale to nie wchodzi w grę, bo za rok się wyprowadzam. Będę wdzięczny za sugestie. Pozdrawiam!

Edytowano przez watur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie pomysły dobre, moim zdaniem kluczowa jest tutaj ta pianka na podłodze i to już da bardzo dużo. Zrezygnowałbym z jakiś piramidek, kup sobie normalne absorbery na wełnie, w ramie, potem zabierzesz je sobie do nowego mieszkania. Z panelami piankowymi będzie ciężej, jak przykleisz to czasem ciężko oderwać bez uszkodzenia.

48 minut temu, Fortepiano napisał:

1. tak, ale trzeba sprawdzić czy ta izolacja jest wytrzymała na ciężar mebli, człowieka.  

2 i 3. absorbery poprawią akustykę pomieszczenia ale nie jego izolację od sąsiednich pomieszczeń.  

2 i 3 - nie do końca. Rozpatrujemy tutaj pomieszczenie nadawcze, hałas wychodzący, gdzie zwiększenie chłonności w tym pomieszczeniu da coś w stylu poprawy izolacji bo mniej hałasu będzie do przejścia przez ścianę :D zgadzam się że to nie działanie bezpośrednie, ale w takiej sytuacji naprawdę pomaga. W drugą stronę, tj. gdyby to było pomieszczenie odbiorcze, to obniżyłoby hałas tła i mogłoby wręcz pogorszyć sprawę bo lepiej by było słychać wszystko zza ściany, ale tutaj to luz

Pamiętaj też, że co byś nie robił prawdopodobnie nie uda się zrobić tak żeby nie było nic słychać i sąsiad może dalej być upierdliwy. Niestety tak już sąsiedzi mają

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki wielkie za konkretne odpowiedzi. Co do sąsiada - póki co nie ćwiczę jeszcze w tym pokoju, więc nie było okazji do bycia upierdliwym ;) Ale ja zdaję sobie sprawę z tego, że nikt nie lubi ćwiczeń n instrumencie dętym obiegających zza ściany. I wcale mnie to nie cieszy, że będę komuś hałasował. Jednakże nie mam innej możliwości ćwiczenia, a jednak mój rozwój zawodowy (a o to w tej sytuacji chodzi) jest dla mnie najważniejszy. Względny spokój sąsiada jest jednak wysoko na mojej liście priorytetów - stąd ten temat i stąd moje pytania do Was :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...