Skocz do zawartości

Onkyo tx-nr686 i polk T531 pomoc w ustawieniach


joy

Recommended Posts

Witam. 

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem onkyo tx-nr686, Polk T531 i do tego sub Magnat 302a. Jest to mój pierwszy zestaw kd. Ustawiłem wszystko jak na zdjęciu. Proszę o pomoc w ustawieniach wartości odcięcia i może jeszcze coś o czym nie mam pojęcia 😁 Czy warto korzystać z załączonego mikrofonu do kalibracji czy jednak lepiej ręcznie? Rozumiem, że są to sprawy bardzo indywidualne ale może chociaż jakas baza od której mógłbym zacząć. 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc. 

Coś nie mogę dodać zdjęcia 😥

Edytowano przez joy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2020 o 11:21, joy napisał:

Witam. 

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem onkyo tx-nr686, Polk T531 i do tego sub Magnat 302a. Jest to mój pierwszy zestaw kd. Ustawiłem wszystko jak na zdjęciu. Proszę o pomoc w ustawieniach wartości odcięcia i może jeszcze coś o czym nie mam pojęcia 😁 Czy warto korzystać z załączonego mikrofonu do kalibracji czy jednak lepiej ręcznie? Rozumiem, że są to sprawy bardzo indywidualne ale może chociaż jakas baza od której mógłbym zacząć. 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc. 

Coś nie mogę dodać zdjęcia 😥

Czesc zakupilem dokladnie taki sam zestaw jak Twoj jako kino do 20 metrowej sypialni, ale jestem lekko rozczarowany brzmieniem mialem ograniczony budzet wiec na nic lepszego nie moglem sobie pozwolic, jak Ty odbierasz brzmienie tego zestawu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej dysponowałem soundbarem samsunga za 1500 zł. Posiadał on osobno sub ale to nawet nie ma co porównywać. Poustawiałem dzisiaj wszystko zgodnie z instrukcjami przedmówców i jestem zadowolony. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że za 4200 zł ( tyle wydałem na ten zestaw) nie można oczekiwać cudów ale na mój 19 metrowy salon w zupełności wystarczy. Po odpaleniu filmu ze ścieżką 5.1 jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz mi brakuje przede wszystkim przestrzeni dzwiek jest taki przyklejony do kolumn nie ma zbudowanej sceny do przodu to jedna sprawa druga to mala detalicznosc tych kolumn, nie ma tu separacji instrumentow w muzyce nic z tych rzeczy, natomiast bas jest fajny i z kolumn w muzyce i z suba w filmach, wiem ze zaraz odezwa sie znawcy ze to nie zestaw do muzyki, ze wzmacnacz stereo itp ale np w komputerze mam stara karte muzyczna audigy 24 bit gold i kolumny aktywne microlab solo 7c i na tym az chce sie sluchac muzyki kolumny sa szybkie, dynamiczne jest przestrzen do przodu, slychac poszczegolne instrumeny, wokal bije na glowe polki, a kosztuja 600 zl za pare dlatego narzekam.

Joy a bylbys tak uprzejmy i podzielil sie swoimi ustawieniami sprzetu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Yaqb yaqb napisał:

Dziekuje za odpowiedz mi brakuje przede wszystkim przestrzeni dzwiek jest taki przyklejony do kolumn nie ma zbudowanej sceny do przodu to jedna sprawa druga to mala detalicznosc tych kolumn, nie ma tu separacji instrumentow w muzyce nic z tych rzeczy, natomiast bas jest fajny i z kolumn w muzyce i z suba w filmach, wiem ze zaraz odezwa sie znawcy ze to nie zestaw do muzyki, ze wzmacnacz stereo itp ale np w komputerze mam stara karte muzyczna audigy 24 bit gold i kolumny aktywne microlab solo 7c i na tym az chce sie sluchac muzyki kolumny sa szybkie, dynamiczne jest przestrzen do przodu, slychac poszczegolne instrumeny, wokal bije na glowe polki, a kosztuja 600 zl za pare dlatego narzekam.

Joy a bylbys tak uprzejmy i podzielil sie swoimi ustawieniami sprzetu :)

Najpierw kalibracja mikrofonem. Drugi raz powtarzałem w nocy żeby nie było żadnych dodatkowych dźwięków. Głośność suba wyszła mi na 30-40% odcięcie na subie na 150 Hz. Potem fronty, centralny i surroundy na 80 Hz a sub na 120 Hz. Potem ręcznie wklepałem odległości głośników. Próbowałem na 60 i 40 Hz ale jak na moje ucho to zostawiam na 80.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 1 month later...

Witam, całkiem przypadkiem trafiłem na ten wątek, ale do rzeczy, 
- kalibracja najpierw dołączonym do zestawu mikrofonem
- następny krok to sprawdzenie prawidłowości kalibracji (odległości) i dostrojenie (szczegółowe metody są opisane w wyżej przytoczonym wątku, a można poszukać jeszcze innych rozwiązań)
Natomiast na przedstawionym wyżej rysunku widzę problem związany z ustawieniem, chociaż Joy pisze że udało się uzyskać satysfakcjonujące efekty. Chodzi mi o odległość głośników od ściany frontowej, jak również bliskość kanapy względem ściany tylnej, rozumiem że na pomieszczenie mamy raczej niewielki wpływ i musi ono być również funkcjonalne - nie zawsze, a raczej rzadko możemy sobie pozwolić na pokój tylko do audio-video. Jednak może warto poeksperymentować z odsunięciem głośników od ścian (z kanapą chyba niewiele da się zrobić). Idealnie jest gdy zarówno głośniki mają czym "oddychać", a i za głową słuchacza jest wolna przestrzeń zanim dźwięk odbije się od ściany, z tym drugim możemy sobie poradzić stosując panele akustyczne, dyfuzory i inne ustroje - ale to może, a raczej na pewno spotka się z dezaprobatą małżonki. Ja u siebie około pół roku pracowałem nad WAŻ (współczynnik akceptacji żony) ale w końcu udało się osiągnąć kompromis i muszę przyznać, że efekt jest bardzo pozytywny. Nie znam, a raczej nie słyszałem jak grają zestawy Polk przytoczone w tym wątku, ale jak kupowałem swój zestaw to mogłem odsłuchać dwa wytypowane przez siebie zestawy głośnków w oparciu o zaplanowany budżet (Koda AK48 i TAGA 606 SE) i chociaż byłem przed zakupem nastawiony na Kodę (raz że w domu były Kody EX686, dwa większa średnica głośników niskotonowych co w mojej głowie podpowiadało lepsze niskie tony) to odsłuch bardzo szybko zweryfikował rzeczywistość i kupiłem zestaw TAGA. U mnie pracuje od prawie 1,5 roku TX-NR686 w zestawie z TAGA 606 SE, TAGA TOS-415 v.2 (jako głośniki Atmos), TAGA TSW120 v.2 w układzie 5.1.2 i gra całkiem przyzwoicie. Jako kino powiedziałbym za te pieniądze rewelacja (wcześniej był Pionek z Kodą), a i bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie stereo. Natomiast głębię sceny w stereo zdecydowanie udało się poprawić stosując panele akustyczne w miejscach pierwszych odbić, ponadto zdecydowanie poprawiła się równowaga tonalna jak i charakterystyka niskich częstotliwości. Nie chcę aby ktoś odebrał to co napisałem, że jest to najlepszy zestaw pod słońcem, chciałem tylko zwrócić uwagę, że bardzo ważnym elementem jest pomieszczenie i ustawienie głośników.
Moje TAG-i nie są głośnikami HiEnd (cenowo chyba nie odbiegają od przytoczonych Polk - ale z dźwiękiem może być już inna bajka, sam się przekonałem w porównaniu z Kodą), ale mają wokół siebie powietrze, do tego zrobiłem podstawową adaptację akustyczną pokoju chociaż i bez paneli akustycznych nie było źle z pogłosem (dywan, kanapy, fotele itp.), ale ta ostatnia bardzo fajnie wyrównała, wygładziła nazewnictwo jest tutaj bardzo obiektywne, ale poprawiła brzmienie. Zdecydowanie poprawiła się głębia w stereo. Dodam tylko że dysponuję większym pomieszczeniem niż wcześniej tutaj przytoczone, mam 26m powierzchni w prostokącie (605x435), z nieregularnym sufitem (też robi swoją robotę w akustyce) co daje kubaturę około 80m.
Nie wiem na ile przyczyną niezadowolenia mogą być Altus-y (chyba od 30 lat nie słyszałem jak grają, ale w poprzedniej epoce miały wzięcie - chyba głównie ze względu na brak czegokolwiek innego, moc, mit i zapędy estradowe), z całym szacunkiem Krzysztof70 nie nazywałbym tego amplitunera "czymś" bo jest to jak na swoją cenę bardzo dobry sprzęt, a o reszcie czynników jest napisane wyżej.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...