Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 5000-5500


whiter13

Recommended Posts

Witam,

Z racji na aktualną panującą sytuację postanowiłem zakupić zestaw stereo w budżecie do 5000 zł (maksymalnie 5500 zł).

Aktualnie posiadam stary wzmacniacz Marantz 1090 grający z Yamaha NS-50F. Wiem że są to kolumny od kina domowego, ale parę lat temu jak kupowałem ten zestaw to tylko to było w moim zasięgu finansowym. Postanowiłem kupić nowy sprzęt ponieważ:

1. Potrzebuje czegoś nowocześniejszego niż Marantz 1090 (brakuje mi chociażby pilota), a dodatkowo czasem mam problemy z kanałami ze względu na dość wiekowy wzmiacniacz. Byłoby fajnie jakby miał Bluetooth, ale nie jest to dla mnie istotne, bo mogę dokupić Chromecast Audio albo innego DAC.
2. Kolumny Yamahy są w moim odczuciu zbyt płytkie, mało melodyjne. Brakuje mi również dobre basu.

Zdecydowałem że szukam wzmacniacza a nie amplutunera, ze względu na lepszej jakości dźwięk jaki będę w stanie uzyskać w tym budżecie.

Interesuje mnie tylko sprzęt nowy.


Do czego będzie służył:

1. 50% jako zastępstwo głośników w TV w czasie oglądania Netflxa/HBO

2. 50% do słuchania muzyki poprzez chromecast audio lub bezpośredniego podłączenia do źródła cyfrowego (poprzez Jack). Nie mam CD i nie zamierzam kupować. Gatunki muzyki są różne od popu (Mike Oldfield/Wodecki) przez muzykę elektroniczną (Kitaro/Jean Michael Jarre) do hip hopu. Rocka i metalu raczej nie słucham, więc nie musi ten zestaw sprawować się dobrze dla takiej muzyki.

 

Gdzie będzie grało:

Salon 16m2 z cześciowo otwartym przedpokojem, jak na rysunku poniżej:

Screenshot-2020-03-27-at-13-22-46.png

 

Odleglość pomiędzy kolumnami wynosi 180cm około w rzeczywistym rozłożeni. Dodatkowo planuje usunąć stolik obok sofy w tym roku, więc powinno być mniej przeszkód między kolumnami a osobami na sofie. Kolumny od ściany mogę odsunąć do 40cm. 

Jestem laikiem w temacie dźwięku i opisywania go, ale jeżeli miałbym jednym słowem okreslić jaki dźwięk teraz słyszę z mojego zestawu to jest on "płaski", brakuje mu głębi i basu. Nie czuję różnic pomiedzy tonami. 


Niestety biorąc pod uwagę aktualny stan epidemii nie miałem szansy zrobić żadnego odsłuchu i wolę nie wybierać się w tym momencie na żadne.

Przeglądając różne zakątki internetu często polecany jest Cambridge Audio CXA60 i kolumy Heco Aurora 700. Co sądzicie o takim wyborze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te focal chorus wyglądają również bardzo ciekawie. Jedynie co mi w nich nie pasuje to kolor w wybranym zestawie, bo nie pasuje do reszty pomieszczenia. Poszukam jeszcze czy są inne warianty w dobrej cenie, żeby zmieścić się w budżecie.

A czy jest jakiś ciekawy zestaw który będzie bliżej 5000? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, whiter13 napisał:

2. 50% do słuchania muzyki poprzez chromecast audio lub bezpośredniego podłączenia do źródła cyfrowego (poprzez Jack). Nie mam CD i nie zamierzam kupować. Gatunki muzyki są różne od popu (Mike Oldfield/Wodecki) przez muzykę elektroniczną (Kitaro/Jean Michael Jarre) do hip hopu.

 

Dobrze sie sprawdzi sie przy tych gatunkach muzycznych z dobrym dolem pasma (napewno nie bedzie gralo plasko):

Jezeli wzmacniacz to Denon PMA-800NE + Polk Audio S50E lub S55E,

Jezeli amplituner to Denon DRA-800H + Polk Audio S50E lub S55E.

W tych kolumnach masz bas-reflex na dole kolumny takze mozna je spokojnie ustawic bardzo blisko sciany.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, whiter13 napisał:

Te focal chorus wyglądają również bardzo ciekawie. Jedynie co mi w nich nie pasuje to kolor w wybranym zestawie, bo nie pasuje do reszty pomieszczenia. Poszukam jeszcze czy są inne warianty w dobrej cenie, żeby zmieścić się w budżecie.
 

Inny kolor może być problemem , gdyż są to kolumny już nie produkowane stąd niska ich cena. Normalnie kosztowały 5000 za parę :) 

Propozycja denona z polkami też może być ciekawą opcją , jak masz w pobliżu q21 albo s4home to warto podjechać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zastanowić się nad odsłuchem domowym. @Kubakk

Kolega zresztą o tym pisał, że nie wybiera się na odsłuch. 

Wybierz 2 pary kolumn i wzmacniacz. Szkoda, że nie interesuje Cię sprzęt używany, bo można dużo lepiej. 

Musisz określić jakiego dźwięku szukasz, czy bardziej jasnego z dużą ilością szczegółów w górnym i środkowym paśmie czy któreś z pasm ma być wycofane. To że dół pasma ma być ocieplony to już wiemy. Jaki rodzaj niskich tonów oczekujesz? Szybkich, zwartych, dobrze kontrolowanych, czy bardziej poluzowalonych. Wszystko to opisz dokładnie. 

Najbezpiecznijszym wyborem, moim zdaniem, byłby wzmacniacz grający neutralnie, górą i średnicą z mocnym dobrze kontrolowanym dołem. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, whiter13 napisał:

Bas chciałbym żeby był dynamiczny, nie wiem czy to jest zatem kontrolowany czy poluzowany.

Dolne pasmo: ocieplone, jak już zostało opisane.

 

to są 2 wykluczające się tematy , ew. nie w tym budżecie :D 

Dynamiczny = duża kontrola , taki dosyć techniczny , zatykający uszy

Ocieplony dół = luźniejszy , z dużym przywaleniem jak subwoofer , ja np. taki bardziej preferuje - co prawda mogę mieć jeden jak i drugi zależnie na którym zasilaniu słucham :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Budżet nie powinien stanowić problemu i można złożyć ciekawy zestaw. Jeśli chciałbyś uzyskać cieplejsze brzmienie względem obecnego zestawu to polecam zwrócić uwagę na Audiolab 6000a + Indiana Line tesi 561 lub Nad c326bee + Pylon Audio Diamond Monitor, które w pomieszczeniu 16m2  spokojnie sobie poradzą i na niedostatki basu nie powinieneś narzekać. Audiolab zagra przestrzenniej i posiada wejścia cyfrowe dzięki którym podłączysz tv. Do NADa musiałbyś dokupić np Fiio d03k.

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to bym się nie martwił :) . On do dokuczliwych nie należy. Bliżej mu do grania lampowego. Ale tylko nieco i poza basem.

To jest wzmacniacz który sprawdzi się głównie z dobrymi monitorami. On nie jest stworzony do ekstremalnie głośnego grania, co nie znaczy ze trzeba na nim słuchać cicho. Jednym z jego ograniczeń jest stosunkowo umiarkowana moc, szczególnie gdy podłączy się do niego kolumny o większej impedancji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się zastanawiać nad cxa60 + Polk Audio S55E. https://www.q21.pl/cambridge-audio-cxa60-polk-audio-s55e.html

Znalazłem dużo osobnych opini na temat wzmacniacza i kolumn, ale nie udało mi się znaleźć opini o kombinacji tego wzmacniacza z tymi kolumnami. 

Jaki będzie efekt końcowy tego połączenia? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że warto posłuchać takiego zestawu przy tej muzyce której słuchasz.Mam starszą serię Polk Audio s55 właśnie połączone z cxa60, słucham różnych gatunków muzyki i moim zdaniem te połączenie sprawdza się bardzo fajnie przy tym, oczywiście na moje ucho.

Poniżej link do krótkiego opisu str.3

 

Edytowano przez maverick2005
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W takim razie szukasz czegoś z wejściem cyfrowym

Yamah RN803 jeśli chcesz mieć też sieć w urządzeniu + Melodika BL40 MKIII / Tannoy 7.4 / Indiana Line Tesi 561

Ewentualnie bez sieci bardziej dynamiczny dzwięk Cambridge CXA61 + ELAC F6.2

Denon DRA800 ze względu na mało mocy jaką generuje polecam do kolumn bardziej skutecznych np Magnat Signature 505/507 albo Mnitor audio Bronze6

Zapraszam, wypożyczamy kolumny na testy domowe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, whiter13 napisał:

Zacząłem się zastanawiać nad cxa60 + Polk Audio S55E. https://www.q21.pl/cambridge-audio-cxa60-polk-audio-s55e.html

Znalazłem dużo osobnych opini na temat wzmacniacza i kolumn, ale nie udało mi się znaleźć opini o kombinacji tego wzmacniacza z tymi kolumnami. 

Jaki będzie efekt końcowy tego połączenia? 

Jest to bardzo dobre połączenie, dzięki któremu zyskujesz dynamiczne brzmienie z dobrą podstawą basową. Kolumny sprawdzają się zarówno w przypadku słuchania muzyki jak i w kinie domowym. Cxa60 bez najmniejszego problemu podłączysz z TV. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.03.2020 o 13:55, whiter13 napisał:

Przeglądając różne zakątki internetu często polecany jest Cambridge Audio CXA60 i kolumy Heco Aurora 700. Co sądzicie o takim wyborze?

On nie jest stworzony do ekstremalnie głośnego grania, co nie znaczy ze trzeba na nim słuchać cicho. Jednym z jego ograniczeń jest stosunkowo umiarkowana moc, szczególnie gdy podłączy się do niego kolumny o większej impedancji.
 

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całej wypowiedzi - a jedynie fragment, do którego się odnosisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...