Skocz do zawartości

Bit Perfect - Zakazane Słowo


Gość

Recommended Posts

Dzień dobry. 

Ponieważ rozmowa w innym wątku nie była mile widziana, a na słowa "bit perfect" niektórzy reagowali nerwowo, pozwoliłem sobie już tam nie śmiecić a założyć nowy dla wszystkich kogo interesuje. Kto już wie to fajnie, kto chce się dowiedzieć też fajnie a kto nie chce to na siłę nikt tłumaczyć nie będzie.  

Ponieważ mój DAC posiada opcję "bit test" opartą na porównaniu plików testowych do wzorca zawartego w DAC, wpadłem dziś na pomysł, że przecież mając taką opcję, mogę skopiować pliki testowe na kartę pamięci USB i testować sobie tor cyfrowy audio z dowolnego urządzenia (posiadającego USB lub inną pamięć). Szybko i bez żadnego programu komputerowego ani obróbki próbek. 

No i zrobiłem bit test w różnych kombinacjach torów cyfrowych audio:

1.  Node (pliki testowe na USB memory)  > SPDIF Opt/COAX > DAC -  test zaliczony 16 i 24bit , 44.1 ; 96 ; 192kHz na obu kablach tak samo. 

2. Laptop Win (pliki testowe na dysku HDD) > aplikacja BluOS przez WiFi > Node > SPDIF Opt/COAX > DAC  wszystkie zaliczone jak wyżej. 

 

Jako trzecie urządzenie, trochę dla żartu ale i z ciekawości poszedł  telewizor ;)   USB flash  z plikami testowymi wpiąłem do TV i po wejściu w menu odtworzyłem je. TV oczywiście podpięty optycznie do DAC. No i w tej kombinacji nie było już tak fajnie bo bit test przeszedł tylko 44.1/16bit.  Czyli hires już przez mój TV nie pójdzie ale jakość 44.1/16 jest zachowany "bit perfect".  

Zaraz się znajdzie ktoś kto powie - po co to wszystko robisz i piszesz. A no dlatego aby wskazać niektórym jak ważne jest zakazane słowo "bit perfect". Bo to słowo znaczy, że dany tor cyfrowy audio nie zmienia absolutnie niczego w zapisie i próbka testowa jest identyczna jak ta wzorcowa w DAC. Choćbym sto razy przepuszczał przez kable czy WiFi to wynik będzie taki sam. Oba połączenia Opt/Coax bez jakichkolwiek różnic. Bit perfect to 1;1 i żadna inna dodatkowa informacja w bitach nie przejdzie. Plik testowy będzie zawsze identyczny z wzorcem w DAC. I nic więcej ani mniej. Tak więc bajki o grających kablach cyfrowych (w przypadku prawidłowego połączenia i zachowania bit perfect) można wysłać z powrotem do Narni. 

Ciekawe?  Dla kogoś kto chce transportować / odtwarzać swoje pliki w nienaruszonym, niezdegradowanym stanie, oraz dla kogoś kto rozumie sens Bit Perfect  -   tak. 

Dla pewnej grupy ludzi to pewnie jednak znów stres.  Zakazane słowo........... ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

No i w tej kombinacji nie było już tak fajnie bo bit test przeszedł tylko 44.1/16bit

Może źle rozumiem ten protokół przesyłania danych i stąd ta niepewność więc zapytam. Jak TV może przesyłać sygnał w "bit perfect" skoro najprawdopodobniej możesz w nim regulować głośnością? Jeżeli zmieniasz głośność to ingerujesz w bity 16-sto bitowego słowa podawanego do DACa z częstotliwością 44,1 kHz. Chyba, że TV podłączony do DACa poddaje się jego kontroli (sterowniki) i nic w nim (TV) nie pokombinujesz z zawartością informacji bitem pisanych w tych 16-to bitowych paczkach ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo napisałem, że testowałem tor cyfrowy audio od pliku z karty pamięci (w tv) do DAC.  Test dotyczył takiego akurat toru cyfrowego a nie telewizora jako urządzenia w całości. Przesył bitów został zbadany i potwierdzony 44.1/16 - bit perfect. Pliki o wyższych wartościach  - pojawiał się napis - format not supported. 

Nie wiem przez co przechodzi plik testowy z karty pamięci w tv. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

Jako trzecie urządzenie, trochę dla żartu ale i z ciekawości poszedł  telewizor ;)   USB flash  z plikami testowymi wpiąłem do TV i po wejściu w menu odtworzyłem je. TV oczywiście podpięty optycznie do DAC. No i w tej kombinacji nie było już tak fajnie bo bit test przeszedł tylko 44.1/16bit.  

Bardzo fajnie, że zrobiłeś taki test. Nigdy nie miałem specjalnych wątpliwości, że taki właśnie będzie wynik, ale nie miałem też twardego dowodu. Mam nadzieję, że to zakończy żywot forumowego mitu pt. "TV nie nadaje się jako źródło dźwięku".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie mój TV nadaje się do odtwarzania plików z karty pamięci 44.1/16 bezstratnie. HiRes plików nie da rady ;)

Co do innych funkcji TV jako źródło dźwięku to sam nie wiem jak to jest bo może rzeczywiście być kiepsko. Naprawdę nie wiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, MariuszZ napisał:

Jak TV może przesyłać sygnał w "bit perfect" skoro najprawdopodobniej możesz w nim regulować głośnością? Jeżeli zmieniasz głośność to ingerujesz w bity 16-sto bitowego słowa podawanego do DACa z częstotliwością 44,1 kHz. 

A jesli sygnał przesyłamy np. Optycznym to przeciez nie mozna sterowac glosnoscia tv...

Chyba ze sie mylę to wychłostaj mnie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mkk napisał:

Bit perfect bit perfectem , ale jak wytłumaczycie wpływ zasilania na źródło ? W sensie zasilacz liniowy do transportu np. Niby te same 0 i 1 wychodza , ale gra inaczej . I sprawdzone empirycznie :D

Jaki transport? Z torem analogowym na wyjściu? Jeżeli tak to wiadomo. Bity bitami, a sygnał analogowy od zasilania może być zależny. 

No właśnie? A sa transporty z analogiem ? Hehe ... ila ja jeszcze musze doczytać ...

Edytowano przez MariuszZ
80
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mkk napisał:

Bit perfect bit perfectem , ale jak wytłumaczycie wpływ zasilania na źródło ? W sensie zasilacz liniowy do transportu np. Niby te same 0 i 1 wychodza , ale gra inaczej . I sprawdzone empirycznie

Należy pomyśleć pomiędzy jakimi punktami w torze cyfrowym audio jest zachowany bit perfect. Kabel zasilający nie ma tu nic do rzeczy. 

"War mode off" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie tak szybko :D

Jeśli piszesz że jeśli jest bit perfect to nie ma wpływu na dźwięk ( w kontekście kabli cyfrowych ) , to tak samo to powinno działać w przypadku zasilania , prawda ? Taki sam bit perfect :D

Bit perfect w założeniu jest między plikiem źródłowym a tym co dociera do DACa 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mkk napisał:

No nie tak szybko :D

Jeśli piszesz że jeśli jest bit perfect to nie ma wpływu na dźwięk ( w kontekście kabli cyfrowych ) , to tak samo to powinno działać w przypadku zasilania , prawda ? Taki sam bit perfect :D

 

Nie mozna porownywac kabli cyfrowych z zasilajacymi bo dojdziemy do błędnych wnioskow!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej , a kto tu mówi o kablach zasilających ? Zasilacz liniowy to nie to samo co kabel zasilający 

W teorii pisząc o bit perfect wychodzi na to że zmiany w zasilaniu , kablach zasilających , kablach cyfrowych nie mają wpływu na to co słyszymy z kolumn. Natomiast w praktyce ....hmmmm :D

Edytowano przez mkk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mkk napisał:

Ej , a kto tu mówi o kablach zasilających ? Zasilacz liniowy to nie to samo co kabel zasilający 

W teorii pisząc o bit perfect wychodzi na to że zmiany w zasilaniu , kablach zasilających , kablach cyfrowych nie mają wpływu na to co słyszymy z kolumn. Natomiast w praktyce ....hmmmm :D

Jesli chodzi o zmiany w przewodach cyfrowych to tak jesli zas zasilajacych to nie. Dlaczego? Ano dlatego ze jesli w cyfrowym nastąpi jakies zmiana zero-jedynkowa to moze nawet nie zostać odczytane przez dac, natomiast jesli nastapi jakas zmiana w zasilajacym tzn. Jakies lekkie wachania to i tak tego nie uslyszymy. I to tyczy sie zarowno kabli zasilajacych jak i samego modułu zasilajacego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkk układ zasilania w malinie nie należy do toru cyfrowego audio i nie ma wpływu ani też nie jest  test poddawany bit testowi. Czym są spowodowane zmiany które słyszysz, tego nie wiem. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JohnDoe napisał:

@mkk układ zasilania w malinie nie należy do toru cyfrowego audio i nie ma wpływu ani też nie jest  test poddawany bit testowi. Czym są spowodowane zmiany które słyszysz, tego nie wiem. 

Zasilacz impulsowy zwany potocznie cyfrowym wprowadza w błąd nazewnictwem ze jest "cyfrowy". Może stąd te dywagacje, bo nazewnictwo mowi ze cyfrowy a skoro transport do dac cyfrowy i zasilanie cyfrowe to ktos moze tez wrzucic błędne sformułowanie "bit perfekt" w torze zasilajacym....

Hmmm...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wtrącę swoje trzy grosze - skąd może być różnica w brzmieniu cyfry przy różnym zasilaniu. 

Wszyscy tu przyjęliście jak sądzę, że sygnał cyfrowy to ciąg zer i jedynek - taki wychodzi z jednego urządzenia i taki wpada do drugiego. 

No więc tak jest w świecie idealnym (bit perfect nomen omen :D). 

W rzeczywistości - po pierwsze między 0 a 1 w sygnale są jeszcze zbocza narastające i opadające, przez co "przeskok" między 0 i 1 może - w zależności od urządzenia trwać różnie.

Teraz dekodowanie polega na dokładnym wstrzeleniu się w to miejsce sygnału gdzie jest 0 lub 1 i to nie zawsze się udaje. Sygnał - w końcu elektryczny - też ulega degradacji i zakłóceniom. Co jeśli w którymś momencie będzie miał poziom pośredni między 0 a 1, nie trafimy precyzyjnie w zegarowe tik-tak? Zdarza się. 

Z jakiegoś powodu przy transmisji cyfrowej implementuje się protokoły korekcji błędów - one próbują odzyskać utraconą informację. Nie znam dokładnie TYCH protokołów (mam na myśli protokoły przesyłu audio), więc nie wiem czy odzyskanie może być bezstratne (w niektórych protokołach tak jest, w innym braki są wypełniane "sianem"). 

Podobny problem jest z płytami CD nagrywanymi i "oryginalnymi" - w zależności od klasy nośnika, lasera itp dostajemy więcej lub mniej błędów odczytu, przy nośnikach z nagrywarki zazwyczaj jest większy procent błędów odczytu, co gdzieś na końcu wpływa na jakość. 

Konkludując - złe zasilanie może powodować degradację, zakłócenia sygnału - również cyfrowego. Ale ten gorszy sygnał prawdopodobnie nie jest "bit perfect" :D, czyli nie przeszedłby testu. 

Przyjmuję że opisywany "tester" poprawnie weryfikuje jakość odebranego sygnału. 

 

 

Edytowano przez yacool
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, yacool napisał:

 

Podobny problem jest z płytami CD nagrywanymi i "oryginalnymi" - w zależności od klasy nośnika, lasera itp dostajemy więcej lub mniej błędów odczytu, przy nośnikach z nagrywarki zazwyczaj jest większy procent błędów odczytu, co gdzieś na końcu wpływa na jakość. 

 

 

 

Chcesz przez to powiedziec ze jesli robie kopie orginalnego cd np. Do samochodu (wiadomo moze sie gdzies porysowac), to istnieje mozliwosc ze to nie jest perfekcyjna kopia???

Szzzzok! 😱😱😱😱😱😱😱

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yacool, coś może być w tym co piszesz 

Ale .....zakładam się o dużą flaszkę że malina na zasilaniu impulsowym oraz liniowym przejdzie test bit perfect , natomiast to co usłyszymy będzie różne  . Przy czym , żeby nie było , uważam ze bit perfect powinien być , nie jestem zwolennikiem polepszaczy w torze .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=48484]yacool[/mention], coś może być w tym co piszesz 

Ale .....zakładam się o dużą flaszkę że malina na zasilaniu impulsowym oraz liniowym przejdzie test bit perfect , natomiast to co usłyszymy będzie różne  . Przy czym , żeby nie było , uważam ze bit perfect powinien być , nie jestem zwolennikiem polepszaczy w torze .

Tu moze byc jeszcze problem przenoszenia "smieci" kablem miedzy urzadzeniami, np na połączeniu masy, to nie musi wplywac na sygnał cyfrowy pomiedzy ale na zdekodowany juz w odbiorniku sygnał analogowy.

Nie mam tak wrazliwego ucha i troche zazdroszcze, ja nie wychwytuje roznicy jakosci plyty cd i cdr, ale wiem, ze ta jakosc jest rozna bo ma racjonalne techniczne podstawy, to nie jategoria muzycznego woodoo.

Chetnie jednak obejrzalbym takie widowisko ze slepym testem

Chcesz przez to powiedziec ze jesli robie kopie orginalnego cd np. Do samochodu (wiadomo moze sie gdzies porysowac), to istnieje mozliwosc ze to nie jest perfekcyjna kopia???

Szzzzok!

I niedowirzanie. Przy dobrych (moze wlasciwie złych) wiatrach nagrasz Stinga, a odtworzysz Marylę Rodowicz. Kto wie jak działa ta cała korekcja

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, yacool napisał:


I niedowirzanie. Przy dobrych (moze wlasciwie złych) nagrasz Stinga, a odtworzysz Marylę Rodowicz. Kto wie jak działa ta cała korekcja emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Ale ja pytałem poważnie. Kopiuje sobie do furmanki cd-eki i nie bede ukrywal ze mnie zaskoczyles tamtym wpisem... jestes moze w posiadaniu materiałów potwierdzajacych teze kopiowania i niezgodnosci oryginału z kopią? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pytałem poważnie. Kopiuje sobie do furmanki cd-eki i nie bede ukrywal ze mnie zaskoczyles tamtym wpisem... jestes moze w posiadaniu materiałów potwierdzajacych teze kopiowania i niezgodnosci oryginału z kopią? 

Moge cos poszukac, pod ręką nie, jak lubisz googlowac, polecam uwzględnic hasło jitter
Ale ja pytałem poważnie. Kopiuje sobie do furmanki cd-eki i nie bede ukrywal ze mnie zaskoczyles tamtym wpisem... jestes moze w posiadaniu materiałów potwierdzajacych teze kopiowania i niezgodnosci oryginału z kopią? 

Pierwsze z brzegu:


http://wpszoniak.pl/portfolio/prawie-wszystko-o-cd-2/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...