Skocz do zawartości

Bit Perfect - Zakazane Słowo


Gość

Recommended Posts

Ale ja pytałem poważnie. Kopiuje sobie do furmanki cd-eki i nie bede ukrywal ze mnie zaskoczyles tamtym wpisem... jestes moze w posiadaniu materiałów potwierdzajacych teze kopiowania i niezgodnosci oryginału z kopią? 

Nawet predkosc nagrywania moze miec znaczenie, przy czym obstawiam ze na zestawie samochodowym nawet czułe audiofilskie icho nie wychwyci różnicy
Chyba sobie zartujesz....
Dobra.... nie było tematu hehe

Rozwin mysl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, yacool napisał:


Nawet predkosc nagrywania moze miec znaczenie, przy czym obstawiam ze na zestawie samochodowym nawet czułe audiofilskie icho nie wychwyci różnicy emoji2.png

"Może mieć" czy "ma znaczenie". Albo jest albo nie ma, bo to doprowadzi do kolejnego voodoo.

A jesli chodzi o car audio to nie przecenialbym możliwości tychże rowniez bardzo wysokiej jakosci komponentów. Zwróć uwage na chociazby zestawy samochodowe Focal!!!!!

Nie mowiac juz o wzmacniaczach Braxx

10 minut temu, yacool napisał:


Rozwin mysl

Sorry ale wole nie :D

Screenshot_20200327-232508_Chrome.jpg

Screenshot_20200327-232434_Chrome.jpg

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Może mieć" czy "ma znaczenie". Albo jest albo nie ma, bo to doprowadzi do kolejnego voodoo.

A jesli chodzi o car audio to nie przecenialbym możliwości tychże rowniez bardzo wysokiej jakosci komponentów. Zwróć uwage na chociazby zestawy samochodowe Focal!!!!!

Nie mowiac juz o wzmacniaczach Braxx

Jednoznacznie nie odpowiem, bo zalezy od klasy urzadzenia nagrywającego, predkosci, nosnika, urzadzenia odtwarzającego. Do pewnego momentu podkrecajac predkosc moze byc "bit perfect" a szybciej juz nie.

Obrazowo to jak bys cwiczył kaligrafię i musiał się zmiescic w tych dwóch linijkach. Jedna osoba pisze sprawnie i sie miesci, inna sie meczy, posze wolno a i tak wyłazi za kreskę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wątek widzę trochę dla ludzi o mocnych nerwach. Na szczęście tylko chwilami. Cieszę się, że jest kulturalna dyskusja. Postarajmy się nie zepsuć tego wątku to może jeszcze kilka rzeczy uda się nam ustalić 🙂

Ja spadam spać. Ale tu ktoś i tak paczy, tak, że wiecie, nie udawać zarobieńca ani cwaniaka ale zawsze grzecznie i na temat  ;)

To oczywiście do nikogo personalnie ale do nas wszystkich w najbliższym czasie tutaj 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weźmy na warsztat najwyzsza mozliwa klase. Highend! To jest czy nie ma.? Podaj przyklad tak ja to podalem z focal i brax.
Dociekam bo juz nie wiem czy robic te kopie cd

Nie wiem, nie odpowiem - nalezaloby pomierzyc, cwiczenie dla chetnych. Jak sie dowiesz z linkowanego tekstu bywa, ze - i tu smiesznie - ze kopia jest lepszejniz oryginał - ryje banke, co?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, yacool napisał:

Podobny problem jest z płytami CD nagrywanymi i "oryginalnymi" - w zależności od klasy nośnika, lasera itp dostajemy więcej lub mniej błędów odczytu, przy nośnikach z nagrywarki zazwyczaj jest większy procent błędów odczytu, co gdzieś na końcu wpływa na jakość. 

Konkludując - złe zasilanie może powodować degradację, zakłócenia sygnału - również cyfrowego. Ale ten gorszy sygnał prawdopodobnie nie jest "bit perfect" :D, czyli nie przeszedłby testu. 

Można by się pokusić o taki test. Wypalę więc pliki testowe na CD-R i zobaczymy. Można spróbować wypalać płytę w różnych prędkościach żeby się przekonać czy ma to znaczenie. Niestety jedynym transportem CD jaki posiadam obecnie w domu jest PS4 oraz laptop, więc będzie wybitnie nie audiofilsko. Jestem ciekawy czy taki test można wykonać. 

Przyszło mi też do głowy aby spróbować uszkodzić odrobinę pliki testowe i przekonać się czy test ich rzeczywiście nie rozpozna i nie puści jako bit perfect zaliczony. Wie ktoś jak można troszkę naruszyć/zmienić taki plik?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To weźmy na warsztat najwyzsza mozliwa klase. Highend! To jest czy nie ma.? Podaj przyklad tak ja to podalem z focal i brax.
Dociekam bo juz nie wiem czy robic te kopie cd

Poza tym ja nie jestem audiofilem, nie obcuje z "klasa hi end" na codzien.
Kopie spokojnie rób - osobiscie uwazam ze jesli nie słysze róznicy w kablu to szkoda pieniedzy - nie neguje tego ze czułe ucho roznice wychwyci, moje nie. Podobnie mam z plytami.
Czyli roznice mozesz miec obiektywne - te da sie pomierzyc - jak i subiektywne, czyli "czy slysze roznice"? Jesli nie słyszysz. - ciesz sie życiem
Podsumowujac - nie jestem audiofilem ani tez "badaczem" tych zjawisk - to co wyzej napisalem znam z materiałów "w internetach", ale przyjmuje je jako racjonalne, bo z racji innych moich doswiadczen wiem w jaki sposob są budowane urzadzenia cyfrowe, transmisja danych cyfrowych.
Przepraszam jesli zzburzyłem Twoj poukladany swiat albo wyjąłem z wygodnego matriksa - trzeba bylo spytac, którą chcesz pigułkę
Można by się pokusić o taki test. Wypalę więc pliki testowe na CD-R i zobaczymy. Można spróbować wypalać płytę w różnych prędkościach żeby się przekonać czy ma to znaczenie. Niestety jedynym transportem CD jaki posiadam obecnie w domu jest PS4 oraz laptop, więc będzie wybitnie nie audiofilsko. Jestem ciekawy czy taki test można wykonać. 
Przyszło mi też do głowy aby spróbować uszkodzić odrobinę pliki testowe i przekonać się czy test ich rzeczywiście nie rozpozna i nie puści jako bit perfect zaliczony. Wie ktoś jak można troszkę naruszyć/zmienić taki plik?

Dobry pomysł, jak zmierzysz to sie przekonasz ile warte gledzenie madrych głów. Uwaga - zupełnie teoretycznie bo nie mam tu wiedzy - ale podejrzewam ze transport tez moze miec algorytmy korekcji błędów.

Druga rzecz dla ciekawskich - takie algorytmy odczytu danych cyfrowych potrafią czasem np odzyskac utraconą informację (algorytmy mtematyczne) z niepełnych, błednych danych. Takie algorytmy powinny byc (tu nie znam budowy, nie jestem specjalistą) implementowane i w transporcie i w "odbiorniku" danych cyfrowych.

To samo zjawisko jest powodem dla ktorego stosuje sie tuning - np napedow CD polegający na wymianie zegara.
Zegar to takie urzadzenie ktore ustala precyzyjne tik-tak do odczytu. Jezeli jest byle jaki, moment odczytu 0 i 1 moze nastąpic w momencie zbocza sygnału elektr. - kolejne potencjalne zrodlo bledów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by się pokusić o taki test. Wypalę więc pliki testowe na CD-R i zobaczymy. Można spróbować wypalać płytę w różnych prędkościach żeby się przekonać czy ma to znaczenie. Niestety jedynym transportem CD jaki posiadam obecnie w domu jest PS4 oraz laptop, więc będzie wybitnie nie audiofilsko. Jestem ciekawy czy taki test można wykonać. 
Przyszło mi też do głowy aby spróbować uszkodzić odrobinę pliki testowe i przekonać się czy test ich rzeczywiście nie rozpozna i nie puści jako bit perfect zaliczony. Wie ktoś jak można troszkę naruszyć/zmienić taki plik?

Co do psucia plikow to edytory binarne - pewnie sporo mozna tego znaleźć.
Zesucie pliku o 1 bit nie zawsze moze dac poządany rezultat błędu, bo taki plik (np wav) ma pewną strukture budowy i ppza danymi audio moze miec dane "nagłowkowe", dane kontrolne i licho wie co jeszcze.
Natomiast zepsucie na wyrywki pojedynczych bitow w "iluś" miejscach powinno dac wlasciwy rezultat, - o ile algorytm korekcji nie uzna tego za błąd transmisji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem na Win10 pierwszy lepszy edytor binarny - Hex Editor Neo i spróbuję coś zmienić. Na początek załadowałem do edytora plik testowy 44.1/16 

Ponieważ nigdy tego nie robiłem ani nie jestem informatykiem, poproszę kogoś o pomoc. Zacznijmy od zmiany jednego bitu, zmieńmy tylko jeden na początek i sprawdzę czy bit test to wykryje. Poniżej screenshot edytora z załadowanym plikiem testowym. To mniejsze otwarte okno w środku pojawia się po kliknięciu w zakładce "modify bits".   Teraz pytanie do komputerowców - jak zmienić jeden bit? Zmienić po prostu któreś zero na jedynkę, lub odwrotnie?

1424425494_Screenshot(52).thumb.png.db8d5ccdeaf7a908456ecccf17e0b89a.png

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to wystarczy, tylko nie wiem w ktorym miejscu zmienic, zeby zepsuc dane "muzyczne" W podgladzie widac ze poczatkowe sekcje to naglowek o tam bym nie psuł, bo tam zazyczaj są dane opisujące pli, moze jego budowę itp.
No i - uwaga, mozna rak popsuc, ze algorytm odczytujacy uzna ze plik nie kest poprawnym plikiem WAV (bo np tam gdzie sie spodziewa informacji o dlugosci nagrania po zmianie jest wartosc 0).
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.

ciekawe od jakiego poziomu zmian test stanie się "nie bit perfect" - bo wcale nie jest powiedziane że ta fajna nazwa musi odnosić się do jednego bitu :)Ale na 100 % gdzieś dalej w pliku zmień, nie w nagłówku.

Co do CD

W samych założeniach płyty CD jest korekcja błędów.

Pytanie czy którykolwiek audiofil przejdzie test ;) (wiadomo jaki - nie wolno głośno o nim mówić ;) )

Kopie wykonuje sie na różnych płytach. Przy starszych odtwarzaczach jest istotna różnica jakie podłoże (w jakim kolorze zastosowano). Ale to nie sprowadza się do zmian w dxwięku tylko możliwosci odczytu lub nie,zatrzymywania,pykania itp.

 

 

ahhh

@JohnDoe a jak zmienisz cokolwiek to sprawdź obydwa pliki w jakimś wave editor

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zmieniłem gdzieś w środku pliku jedno zero na jedynkę. Zaznaczam, że losowo ponieważ te wszystkie zera i jedynki nie mówią mi czym są w pliku. Może informatyk by wiedział. 

Ten zmodyfikowany plik spróbowałem odtworzyć przez BluOS Node. Niestety, oto co się pojawiło (screenshot zBluOS na Win).

Nazwa pliku również została zmieniona i pytanie jest czy poza modyfikacją pliku w środku, nazwa powinna być identyczna jak oryginalnego pliku?

Chyba jednak coś robię nie tak jak trzeba, może w złym miejscu podmiana 0 na 1 🤔

 

1558871829_Screenshot(54).thumb.png.4798ef952f246ba1d8cda7c5888e7b5b.png

1798159124_Screenshot(53).png.75a9507493d841cbab42e93e778f6b77.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem ponownie, tym razem zero podmienione na jedynkę w innym miejscu, znacznie dalej od początku zapisu. 

Efekt przy próbie odtworzenia ten sam - invalid data found. Pomyślę jeszcze jak można to zrobić poprawnie. A może ktoś tu będzie wiedział. 

 

Byłem tu w lokalnym sklepiku bo chciałem kupić CD-R ale nie było. Do miasta się nie zapuszczam bo mamy siedzieć na dupach. Kupiłem więc 10 CD-R na Amazon i jutro zrobię bit test CD z wypalonym plikiem testowym. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Tak, to wystarczy, tylko nie wiem w ktorym miejscu zmienic, zeby zepsuc dane "muzyczne" W podgladzie widac ze poczatkowe sekcje to naglowek o tam bym nie psuł, bo tam zazyczaj są dane opisujące pli, moze jego budowę itp.
No i - uwaga, mozna rak popsuc, ze algorytm odczytujacy uzna ze plik nie kest poprawnym plikiem WAV (bo np tam gdzie sie spodziewa informacji o dlugosci nagrania po zmianie jest wartosc 0).

Czyli zgodnie z tym co napisalem tutaj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, JohnDoe napisał:

Spróbowałem ponownie, tym razem zero podmienione na jedynkę w innym miejscu, znacznie dalej od początku zapisu. 

Efekt przy próbie odtworzenia ten sam - invalid data found. Pomyślę jeszcze jak można to zrobić poprawnie.

A nie ma czegoś w opcjach w stylu "checksum" ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...